Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Ve věci nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany jsem:

Pro

158
64%

Proti

69
28%

Zdržuji se

19
8%
 
Celkem hlasujících: 246 - Celkem hlasů: 246

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Bohdana.Hola píše: 03 pro 2023, 10:14

Pri pohledu na seznam potencialnich kandidatu do predsednictva (a s pocitem, ze by to nemelo probihat jako miss sympatie a byropretlacovana, ale spise jako vyber tech lidrů, co nas v realite nejlepe provedou dvema lety, behem kterych nas cekaji čtvery volby) prosim kandidaty, aby ve svych nominacnich vlaknech predstavili

  1. svoji vizi, KAM byste za dva roky chteli stranu posunout (par nosnych slov, ktere pochopi normalni smrtelnici a dokazou se s nimi identifikovat.
  2. Alespon nastin strategie, JAK ro chcete udelat
  3. Vase cile v evropskych, krajskych a senatnich volbach a zejmena cile do voleb do poslanecke snemovny, ktere nas cekaji v roce 2025
  4. s kterou stranou byste nejmene radi vedli koalicni vyjednavani at uz pred volbami nebo po nich.
  5. Vas dreamream do predsednictva, ktery vam vase vize realne pomuze uvest do reality.

Prosim pokud mozno o zamereni do praxe a reality Ceske republiky.

Dekuji predem.

Ahoj, díky za dotazy :))

1) Ja o tom kompromisu a o tom, že nás fakt víc spojuje než rozděluje mluvím roky a fakt tomu autenticky věřím. Takže nejvíc bych si za dva roky přál stranu, kde spolu umíme mluvit, věcné spory řešit, kompromisy a konsenzus hledat a osobní animozity zahlazovat :)) Taky bych chtěl stranu, která má dořešené některá svá dlouhodobě bolavá místa a díky tomu se může soustředit na úspěch ve volbách.
2) Všechny ty věci nastiňuji v kandidátské řeči - kompromis, dokončení reorganizace strany, provedení analýzy plnění volebního programu, efektivní příprava na volby..
3) Do EP a do krajů mi přijde jako taková startovní hranice vylepšit stávající stav. Zbytek asi dost záleží na okolnostech a na tom, co se stane v dalších 5-10 měsících. Dokážu si představit, že se dostaneme do situace, kdy třeba budeme mířit i výše. Sněmovna je fakt daleko. Teď by mi přišlo fajn útočit někam na 15% - to mi přijde někde těsně nad hranicí nějakého pověstného skleněného stropu.
4) Běžně si snad do všech strategií píšeme, že s SPD a KSČM nespolupracujeme, ale s těmi bych si ke stolu nesedl, ani kdyby nám to CF do té strategie omylem nenapsalo :)) Jinak tohle jsou dost věci, které určuje poptávka ze strany celostátního fóra, v RP bych se asi hlavně snažil navnímat podněty CF. Na celostátní úrovni mi teď třeba jakákoli koaliční spolupráce s ANO bez ohledu na okolnosti pořijde dost utopie.
5) Já fakt jako věřím, že v tomhle se CF rozhodne správně a já jsem schopne akceptovat jakékoli složení. Co mi přijde super je, že z krajských grilovaček vím, že se se spolukandidáty mnohem více shodujeme než neshodujeme a že s většinou si to fungování dokážu představit úplně v pohodě. Rád bych kdyby to bylo nějak smysluplně rozvrstvené stran zkušeností nebo třeba chutí zaměřovat se vně a dovnitř strany.

Michal.Zachar píše: 04 pro 2023, 19:22

A z toho plynou tyto otázky pro kandidáty:

  1. Souhlasíte s tím, že by předsednictvo mělo fungovat dohromady jako týmový hráč, který se zaměřuje na vizi a strategii, zatímco praktická část by byla v režii odborných týmů, kterou on kontroluje, avšak nikoli přímo provádí?
  2. Pokud ano, jak byste tuto vizi řízení strany pomáhali realizovat? Jaký by byl váš osobní a profesní přínos v této věci?

1) Ano. Samozřejmě.
2) Jak píšu výše, tak jedno z mých témat je dokončení reorganizace strany. Mít tohle nějak smysluplně a široce přijatelně vyřešené by mi přišlo jako velký krok. Zbytek je asi o nějakém rozdělení gescí a priorit v rámci RP, ale myslím, že synergie na trojúhelníku vedení (RP, RV) - CF - odborný aparát bylo vždy moje téma a aktivně bych ty synergie pomáhal hledat.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 2):
Bohdana.Hola, Daniela.Weissova

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Bohuslav.Svehla píše: 09 pro 2023, 20:20

Otázky pro všechny kandidující:

Možná už si zaznamenal/a existenci komunikačního kanálu na signalu "RP a PKS". Toto je ale jen jeden z komunikačních nástrojů těchto těles. Ty spolu komunikují i na jiných akcích - osobně např. na Kompotu, nebo přes další komunikační nástroje, kdy jsou členové PKS tázáni na budoucnost strany.

Jak vnímáš existenci této platformy, jaký může mít potenciál a pro jaké případy by měla být využívána? Má se prostřednictvím ní řešit i budoucí fungování a uspořádání strany?

Je to ne úplně čerstvá iniciativa a za mě ukázka toho, že paragrafy realitu nikdy nedoženou.

Je dle tebe žádoucí takový druh iniciativy exekutivních orgánů strany a proč?

Ahoj, díky za otázku.

Celkem intenzivně jsem se otázce komunikace na platformě RP + PKS věnoval v různých diskusích a krajských grilovačkách, protože je to popravdě věc, na kterou jsem i jako nečlen dotčených orgánů opakovaně narážel a trápí mě.
Myslím, že je naprosto super, že existuje platforma pro rychlé přenášení informací směrem dolů členské základně skrz PKS a naopak sběr podnětů pro RP směrem nahoru opět prostřednictvím PKS. Toto je za mě úplně v pořádku.
Co za mě absolutně v pořádku není, je situace, kdy si RP vytvoří uzavřenou (a udájně i silně gatekeepovanou) diskusi třeba na Kompotu a snaží se tam 'diskutovat' zásadní témata typu reorganizace strany nebo komunikace ve straně, které z principu našeho fungování náležejí celé základně. Úplně stejně za mě není v pořádku posílat PKS (polo)tajné dotazníky na téma situace ve straně a přednostní zapojování členů PKS do takto zásadních diskusí.
Mohu slíbit, že pokud budu sedět v RP, tak se toto dít nebude a možnost zapojit se a v plné míře přinášet svoje názory a postřehy budou mít všichni členové bez ohledu na funkce nebo cokoli jiného. Nemyslím si, že vše je nutné vždy řešit na foru a na půdě CF, finální návrhy mohou určitě tvořit i menší a kompaktnější týmy. Ale ta možnost sdělit svůj názor a přiměřeně se zapojit musí vždy zůstat otevřená a dostupná všem členům.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Daniela.Weissova, Katerina.Migdau

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Michal.Macek píše: 13 pro 2023, 12:43

Ahoj,
přicházím s multi-otázkou na všechny kandidát/ky. Týká se horkého koláče jménem Institut Páj. Přijde mi hodně důležitá, protože rozjezd Institutu beru jako svého druhu klasický týmový projekt. A přesně takové podobné týmové projekty OFFTOPIC(byť tento pod RP přímo nespadá) bych čekal, že RP dokáže odtáhnout, i kdyby "jen" jako owner. A bohužel jsem nabyl dojmu, že tento se zatím až tak dobře nevydařil.

Jak hodnotíte situaci v PI? Považujete situaci v institutu za adekvátní tomu, kde by se nyní měl nacházet? Byla podle vás situace natolik vážná, že odvolání celé správní rady bylo přiměřené? Jak hodnotíte přístup RP, vč. toho, že z určitých důvodů plně nesdělilo členstvu důvody k odvolání? Jaká byla vaše role v rozjezdu Institutu, pokud nějaká? (Shrnutí situace z pohledu člena RP je například zde: viewtopic.php?p=863714#p863714)

.
Děkuji moc.

Ahoj Michale, díky za otázku.
Začal bych asi tím nejjednodušším - v rozjezdu Insitutu jsem nehrál žádnou roli.
Ke zbytku bych asi nalinkoval tento příspěvek, kde jsem se k tomu poměrně zevrubně vyjadřoval: viewtopic.php?p=864959#p864959

Kdybych měl udělat nějaké velmi tldr srhnutí, tak:

  • myslím, že výsledky Institutu neodpovídají vynaloženým nákladům a prostoru, který institut dostal
  • vnímám, že je tam hned několik polehčujících okolností, proč to úplně nedopadlo, ale i přesto vnímám určitou disproporci na ose cena/výkon
  • vnímám že ředitel Institutu se úplně neodvědčil a přiliš pozitivně k adekvátním výsledkům Institutu nepřispěl
  • myslím, že SR na celé dění mohla reagovat o něco rychleji a hlavně razantněji, ale pokud si řekneme že v březnu byl schválen plán práce a v srpnu už se mluvilo o odvolávání členů SR, tak ten prostor je o dost menší, než si někteří myslí
  • fungování Institutu jako celek vnímám spíše nešťastně a zapojení RP a RV chápu, byť mám výhrady ke zvolenému způsobu, 'analýzám' apod.
    - co ale absolutně nechápu je přístup 'členové SR naprosto jasně, opakovaně a plně veřejně deklarují vůli odstoupit na konci února, tak aby se dokončily některé formální věci a aby nemohlo dojít ke zneužití Institutu ve volbě RP a RP stejně přistoupí k odvolání v půlce prosince. Vnímám to jako něco, co si nemáme navzájem dělat a co jde přesně proti duchu fungování v kompromisech a konsenzu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Michal.Macek

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Dalibor.Zahora píše: 18 pro 2023, 15:11

Dotaz na všechny kandidáty, rád bych více rozvinul dotaz na vnitřní fungování RP.
Ačkoli při volbě RP v lednu 2022 se říkalo hodně slov o tom, jak je potřeba se věnovat straně, první prozření v tomto směru nastalo poměrně záhy, když si dnes odcházející RP hned zpočátku svého úřadování prodloužilo termín jednání RP z týdenního na čtrnáctidenní. Tak to i zůstalo po celé dva roky, občas se vyskytly i delší prodlevy.
1) Tedy konkrétní otázka na kandidátky a kandidáty, jak si sami za sebe představujete optimální fungování RP z hlediska společního jednání (jestli online nebo fyzicky zásadně neřeším)?

U stávajícího RP se vyskytovaly kontroverze s jejich uzavřenými částmi jednání,vyvrcholilo to odmítnutím účasti člena KK Martina Kučery, což bylo zjevné porušení předpisů - každý člen KK sám o sobě má právo zúčastňovat se kteréhokoli jednání strany.
Bývalému RV se podařilo alespoň na RP vymoci, aby zveřejňovalo body z uzavřeného jednání, o čem jednalo. Nicméně kontrola ze strany RV daná předpisy je stále dost bezzubá, když nesmí vědět - KK obsah neveřejných jednání nesmí dále sdělovat - co se na RP řešilo. Považuji to rizikový faktor v systému vah a protivah jednotlivých stranických orgánů a zneužitelný moment, který jsme tu již konkrétně v minulosti měli, kdy RP za časů Jakuba Michálka utajilo stažení stížnosti na sněmovní volby 2017.
2) Takže, jak se za sebe postavíte k uzavřeným jednáním RP? Budete prosazovat, aby na ně měli přistup i zástupci RV?

Čau Dalibore, díky za dotazy.

1) Nemyslím si, že frekvence jednání je ta úplně zásadní otázka. Jako základ by těch 14 dní mohlo stačit. Jako zásadnější vnímám schopnost se scházet operativně, když něco hoří a pak hlavně komunikovat aktivně se členskou základnou i mimo nějaká organizovaná jednání RP. Tady to asi u končícího RP v některých momentech haprovalo, na tom bych v případě zvolení chtěl určitě pracovat.

2) Jako člen KK jsem hlasoval pro usnesení KK, které vyzvalo RP k omluvě Martinovi Kučerovi za to, co se na RP stalo. A to ne proto, že by mi přišla samotná omluva nějak zásadní nebo chtěl nějak pokořit RP (fakt ne). Ale jako precedent mi to přijde fakt nešťastné. Kontrolní orgány mají přístup, tečka.
Paušální přístup celého RV do uzavřených bodů mi asi přijde trochu proti duchu uzavřené body mít. Ale jednak jsem proto, aby RP aktivně pracovalo na tom, aby uzavřených bodů byl co nejméně a jejich uzavření bylo smysluplně odůvodněné. A jednak jsem pro debatu, jak vůbec s uzavřeností (a zvláště u tak klíčového orgánu jako RP) pracovat. Některé věci prostě nelze projednávat veřejně s ohledem na okamžitý dopad, ale to jestli, do jaké míry a komu mají zůstat uzavřené dlouhodobě nebo navždy, jsem velmi ochotný se bavit a do budoucna si nějak smysluplně nastavit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Bohuslav.Svehla píše: 19 pro 2023, 10:00

Ahoj kandidátky a kandidáti,
je to asi spíš otázka pro ty, kteří obhajují mandát (@Ivan.Bartos, @Hana.Hajnova a @Marcel.Kolaja ), ale mohou se vyjádřit samozřejmě i ostatní.

Před 2 týdny bylo ukončeno výběrko na pozici individuálního fundraisera, kterou vyhrál Martin Jiránek. Gratuluji!
Ve mně však vyvolalo otázky, které bych rád měl zodpovězené od vás. Není žádným tajemstvím, že fundraising spadá v RP do kompetencí právě Martina, který letos 2. dubna uvedl na RP bod fundraising jako téma, které je do budoucna důležité s tím, že „Potřebujeme někoho, kdo bude rozjíždět nápady, šéfovat tomu.“ se závěrem, že „Měli bychom mít manažera FR. Zapojí do toho více lidí, i zdroje z PK. Jirka (Kárský) podotýká, že je potřeba toto řešit na nejvyšší úrovni strany a říct si, jak postupovat dál. Bod bude řešen na dalším zasedání, řekneme si, jak se bude postupovat procesně i personálně.“

Letos, 27. června bylo RP informováno o tom, že máme dokument s názvem „Strategie rozvoje fundraisingu“ a tento je u Michala Zachara (člen fundraisingového týmu).
Téma fundraisingu se horem a dolem řeší na dalších zasedáních RP s tím, že fundraising „zůstane pod kanceláří“ (kanceláří strany, tedy pod Jiřím Kárským).

Téma logicky vyústí právě v toto výběrko, do něhož se přihlásí 2 uchazeči i přesto, že termín pro přihlašování byl o 2 týdny prodloužen. Martin Jiránek (který to téma na RP sám vykopl a měl informace, které nikdo zvenku mít nemůže) a M.B.
Výběrovou komisi tvoří člen RP (Marcel) a Michal Zachar, Jiří Kárský a Jana Koláříková – tedy 3 „podřízení“ pracovníci RP.
Kandidát M.B. odstupuje a vyhrává Martin Jiránek, člen RP, tedy kolega komisaře a „nadřízení“ ostatních členů výběrové komise.

Otázky pro obhájce mandátu:

Je toto legitimní způsob pro realizaci výběrových řízení? Jak to můžete okomentovat a je toto správný příklad pro naše organizační součásti, jak realizovat výběrka?

A pro nové uchazečky a uchazeče o členství RP jiná otázka, pokud se jí ujmou:

Jak takové výběrko působí na vás a jaký by dle vás byl správný postup pro realizaci takového výběrka?

Děkuji předem za odpovědi.
Bohouš

Cítím a vnímám, že ten dotaz je dost směřovaný spíše na ty členy RP, kteří na tom VŘ či přípravě té pozice tak či onak participovali, takže za mě jen stručně:
To VŘ je bizár a je jedno, jestli se budeme bavit o tom, že vítězem se stal člověk, co tu pozici dlouhodobě připravoval nebo o tom, že o výběru vítěze rozhodovali jeho přímí či nepřímí podřízení nebo o tom, že vlastně tak úplně nejsou ani jasné kritéria výkonu, ohodnocení a celého fungování.
Výběrka jsou obecně v gesci PO, ale tady měla členům RP zablikat velká výstražná kontrolka. Z pozice prostého člena tohle šlo dost pod mým radarem (a myslím, že to je důvod, proč to řešíme až teď a to téma nezvedl nikdo už dříve), jako člen RP bych si toho věřím všiml a byl na poplach.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvek:
Bohuslav.Svehla

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Jakub.Backa píše: 26 pro 2023, 16:37

Dotaz na všechny kandidáty:
Měla by podle Vás být v akademické radě Pirátského institutu osoba, která o sobě prohlašuje, že je:
1/ konzervativní katolík (ŘKC);
2/ marxista;
3/ bílý nacionalista (příp. identitář).

Napište, zda některou z těch sebecharakteristik považujete za diskvalifikující z takové pozice. Pokud chcete, uveďte i důvod.

Vůbec nevím na jakou část debaty o institutu tahle rádoby obecná a nezaujatá otázka reaguje, ale pokud jsou v AR nějací marxisté, tak myslím, že ses klidně mohl zeptat rovnou na ně :))

Věcně:
a) Nejsem úplně přesvědčený o tom, že škatulky a nálepky - a je jedno jestli dané zvenku nebo přiřazené sami sobě - jsou sami o sobě nějak zásadní. Často spíš slouží k lacinému okopávání kotníků. Zažil už jsem mnoho 'liberálů', 'centristů', "komunistů' nebo 'konzervativců', které si nebo někomu někdo přilepil na čelo, aniž by to jakkoli odpovídalo třeba mému semi-laickému pohledu podpořeného několika semestry politologie. Pro mě je mnohem zásadnější, co ti lidé v životě i konkrétních orgánech chtějí dělat nebo dělají.

b) Z výše popsaného je asi jasné, že binární odpověď ano/ne mi přijde nesmyslná. Za mě je to fakt o tom, co ti lidé chtějí na té dané pozici dělat a co jí chtějí přinést.
Pokud by někdo chtěl angažmá v AR využít k obhajobě rušení soukromého vlastnictví, vysvětlování proč byl Lenin super týpek, proč je homosexuálita nemoc nebo proč se máme inspirovat u Pinocheta apod., tak bych s tím měl velký problém.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

pavel.cmiel píše: 27 pro 2023, 00:39

Téměř s křížkem po funuse, ale taktéž se připojuji s dotazem na všechny kandidáty a kandidátky:
V temných zákoutích Zulipu (a nejspíš nejen tam) se čas od času objevují diskuze o nahrazení Fóra nějakou jinou platformou.

Jak se k takovéto myšlence jako (budoucí) členové a členky RP, které by v jakémkoliv takovémto projektu mělo klíčovou roli, stavíte? Myslíte, že je na místě nad přechodem na jinou platformu uvažovat?
Pokud ano, s jakou prioritou?
Pokud ne, tak kdy myslíte, že to na místě bude, pokud někdy?
Co by takové řešení muselo navíc oproti současnému Fóru nabízet, aby vám stálo za to investovat energii do změny?
A máte nějakou představu, jak by případně měl být takový proces pojat? (nemyslím technicky, ale z hlediska participace, administrativy, řízení)

Klidně si vyberte jen ty otázky, které se vám líbí, nebo doplňte vlastními souvisejícími s tématem!

Ahoj Pavle, díky za dotazy! :))

Velmi politická ale zároveň i naprosto pravdivá odpověď je, že už skoro 15 let kontinuálně fungující forum by si zasloužilo upgrade, bylo by to velmi fajn a bylo by naprosto adekvátní, pokud by se tomu nové RP věnovalo.

Zároveň si pojďme férově říct, že pokud o něčem 15 let diskutujeme, ale reálných kroků se udělalo velmi pomálu, tak je to prostě věc složitá a zároveň věc, po které ta faktická (nikoli deklaratorní) poptávka asi tolik není. Já jsem kandidát, který by chtěl v rámci mandátu RP realizovat a dokončovat hned několik dlouhodobých vnitrostranických projektů a konzistentně razím tezi, že abychom dobře fungovali navenek, tak musíme mít pořádek doma. I tak prostě vím, že RP bude mít těch krátkodobých i dlouhodobých úkolů fakt nad hlavu.
Se vznikem Zulipu se odstanil deficit potřeby přiměřeně organizovaného a technicky kvalitně zajištěného místa na hlubší diskusi.
Tím nechci říct, že bychom se neměli se stavem našeho technického zázemí včetně fóra snažit něco dělat. Měli. Ale k těm opravdu velkým změnám budeme spíše potřebovat tlak a poptávku zdola. Pokud bude, tak já takové snahy a aktivity určitě podpořím.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Ahoj všem,
blíží se volba Republikového předsednictva (RP) České pirátské strany. Do RP kandidují (seřazeno podle abecedy) ⬇️.

Na pozici předsedy/předsedkyně @Ivan.Bartos, @Marketa.Gregorova, @Vojtech.Pikal.

Tomas.Valek píše: 13 lis 2023, 22:00

Kandidáti na předsedu jsou nominováni i na místopředsedu.

Na pozici místopředsedy/místopředsedkyně @Mikulas.Ferjencik, @Hana.Hajnova, @Lukas.Hejduk, @Klara.Kocmanova, @Marcel.Kolaja, @Martin.Kucera,
@Jana.Leitnerova, @Dominika.Michailidu, @Marketa.Monsportova, @Mikulas.Peksa, @Jana.Skopalikova, @albert.sterba, @Tereza.Vovesova, @Jakub.Wolf.

Během rozpravy mě napadly níže položené otázky a zároveň se omlouvám, že jsem otázky nenapsal dřív. Předvánoční čas a Vánoce jsou vždycky hektické. Nejpřehlednější bude odpovědět v jednotlivých nominačních vláknech. Děkuji za odpovědi.

Držme si ve volbě palce 🏴‍☠️.

Na poslední chvíli ale přece :) Díky, Lukáši, za dotazy.

Jaký je Tvůj názor na konec Ulož.to v podobě, která umožňovala vyhledávat a následně stahovat téměř jakýkoliv digitální obsah? Jakou roli hraje téma autorského zákona v současné České pirátské straně?

Já myslím, že téma autorství, autorského zákona a souvisejících věcí by u nás stále mělo hrát poměrně podstatnou roli. Částečně proto, že to prostě k Pirátům patří a já si nemyslím. že bychom tyto témata měli opouštět (byť už logicky nemusí a nebudou hrát prim). Ale čistě pragmaticky také proto že speciálně tohle je téma, která se přímo dotýká velkého množství voličů, nepřímo ještě většího množství.
Co se speciálně Ulož.to týká, tak se přiznám. že úplně detailně tu situaci neznám. Slyšel jsem, že na to měla mít vliv evropská legislativa, slyšel jsem také že to není pravda a představitelé uloz.to to využili jako zástěrku pro vysvětlení vlastních problémů. Kde je pravda nevím a nemám úplně ambice ani kapacitu to zkoumat. Obecně mě to samozřejmě mrzí, ten server jsem velmi intenzivně využíval 10+ let zpátky v době primárně středoškolských studií, takže je to hezká nostalgická vzpomínka.

Kde v politickém spektru vnímáš Českou pirátskou stranu? Lze nás takto vůbec zařadit? Ovlivnila podle Tebe naše účast ve vládě směřování naší strany?

Obecně s uspokojením kvituji něco, co by povšechně šlo nazvat jako určité sociálně liberální směřování. Na tom liberalismu v sociokulturních otázkách se myslím napříč stranou velmi shodujeme a jsem za to rád. To 'scoiální' by mohlo zavánět nějakou děsivou levicovostí, ale mnohem víc si pod tím představuji spíš nějakou dlouhodobou udržitelnost - planety, společnosti, ekonomiky, všeho.
Nemyslím, že by naše směřování ovlivnila vládní účast. Ne vždy se asi umíme vymezit vůči konzervativním a/nebo pravicovějším součástem koalice tak, jak by bylo možná záhodno. Ale to holt i trochu patří k vládní účasti.

Co pro Tebe znamená „Pirátská“ v názvu naší strany?

To to že jsou piráti JINÍ, SPECIFIČTÍ a hlavně PIRÁTŠTÍ byl důvod, proč jsem k nim vstoupil již v době, kdy strana měla v průzkumech 2% a všichni si na nás s posměchem ukazovali jako na exoty. U Pirátů jsem strávil téměř čtvrtinu svého života, je to pro mě velká etapa, která ještě rozhodně nekončí.
Ale ve faktické rovině to prostě znamená, že se mimo těch běžných témat sociálně liberálního hnutí hlásíme i k nějakému setu myšlenek mezinárodního pirátského hnutí. Přijde mi to naprosto v pořádku a jsem na to rád.

Vyrovnali jsme se jako strana s traumatem z voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021? Došlo k poučení se z chyb/k sebereflexi?

Myslím, že jsou dva typy vyrovnání. To první spočívá v tom, že fungujeme kontinuálně dál, děláme na všech úrovních kvalitní politiku a prosazujeme kvalitní věci. V tomto jsme se určitě vyrovnali a ještě že. To druhé vyrovnání spočívá v tom, že si odbouráme negativní emoce a animozity s tím spojené a tam vnímám stále velmi přetrvávající problém.
Ten spočívá v tom, že podstatná část strany si vyrovnání představuje tak, že si řekneme, že se vlastně nic moc nestalo, nikdo za to osobně nebyl odpovědný a vlastně to celé stálo za to, protože Babiš. No nestálo no... Úplně stejný problém je ale to, že někteří lidé si vyrovnání představují tak, že z prostředí strany kompletně zmizí někteří nesporní viníci a totálně otočíme kormidlo o 180 stupňů. To taky ne no...
Osobně si myslím, že ani jedna z těch skupin nemá pravdu a pokud si tohle neujasníme, tak asi k plnému vyrovnání (o poučení nemluvě) nedojde. Je to škoda. Rád bych k tomu z pozice člena RP přispěl.

Udělal/a jsi během svého (nedávného) působení ve straně něco, co přispělo ke stmelení členské základny? Udělal/a jsi během svého (nedávného) působení ve straně něco, co nepřispělo ke stmelení členské základny?

Tady si myslím, že mám svědomí docela čisté. Já nejen o tom kompromisu a hledání společných východisek velmi aktivně mluvím, ale také jsem je několikrát aktivně pomáhal hledat, navrhovat a nabádal k nim ostatní, kteří chtěli věci řešit radikálněji. A je jedno jestli se bavíme o stanovách, kodexu zastupitele, přístupu k různým politickým kauzám, odvolávačkám aj.
Samozřejmě i mně to občas ujede a ne vždy se podle toho svého kompromisního kréda zachovám. Přijde mi důležité, že ve finále to snad vždy umím reflektovat a zpětně jsem schopen uznat svojí chybu.

Používáš aktivně Zulip? Jestli ne, proč? Jestli ano, proč? Jaký je Tvůj názor na stranickou komunikaci na této platformě?

Používám. Po technické stránce (včetně mobilní appky) se dost vylepšil a neustále vylepšuje. Po faktické stránce si myslím, že třeba ve streamu CF (a mnoha dalších tématických streamech) probíhá velmi hodnotná, férová a naprosto standardní diskuse. To démonizované podpalubí je v první řadě prostě jen podpalubí, které se dá vypnout. Ale i mi přijde, že poslední měsíce dost umírá, já tam téměř přestal chodit.

Jak by sis představoval/a, že by členové/členky RP měli být v kontaktu s členskou základnou? Jsi spokojen/a s komunikací současného RP s členskou základnou?

To je velmi široká otázka. Já budu primárně využívat oficiální stranické systémy, ale více než způsob je asi důležitá pravidelnost, dostupnost 'alespoň někde' a ochota komunikovat i nepříjemné a složité věci. Z toho asi i plyne, že úplně spokojený jsem nebyl.

Jaký je Tvůj postoj k výzvě předsedy strany, že by se frakce uvnitř strany měly rozpustit? OFFTOPICTady je snad zřejmé, že otázka míří na všechny kromě Ivana.

Podrobně jsem se vyjadřoval zde: viewtopic.php?p=863349#p863349
Přisadil bych si v tom smyslu, že čím víc o tom přemýšlím, tak to od Ivana vnímám jako věcně správnou aktivitu, která v obecné rovině zaslouží podporu. Zároveň jsem ale čím dál více přesvědčený, že jde o účelovou aktivitu, součást kampaně do RP od předsedy, kterému poprvé v historii teče při šanci na znovuzvolení opravdu do bot a má pocit, že by měl říkat věci, které chce strana slyšet. Myslím, že Ivan v minulosti propásl hned několik příležitostí, kdy mohl vnitrostranickou situaci a spory deeskalovat a místo toho situaci minimálně takticky vymlčel a nechal v tom vykoupat nás, kteří opravdu věříme na potřebu celostranického kompromisu.
Nejsem si zdaleka jistý, že svůj post obhájí, ale pokud ano tak budu strašně rád, pokud mi ukáže, že tuto výzvu myslel vážně a že opravdu v té vnitrostranické debatě zvolí jiný přístup.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvek:
Lukas.Dolezal

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Jiri.Belsan píše: 29 pro 2023, 15:14

Dotaz na všechny kandidátky a kandidáty kromě Markéty:
Máte také v plánu kupovat nějaké dárky dodavatelům strany?

Tomáš Válek moderuje:

Následná diskuse off topic přesunuta do OT.

Ahoj Jirko,

přemýšlel jsem, jestli na toto mám odpovídat a jak to pojmout. Možná tomu nebudeš věřit (ale snad jo), ale já tě mám jednak za kompetentního dodavatele a jednak za člověka, se kterým jsme se párkrát online kvůli něčemu chytli, ale s kterým se dá celkem smysluplně diskutovat a který umí být fér a vnímat relevantně obě strany libovolného (nejen) vnitrostranického sporu. Tak prosím mojí kritiku toho dotazu neber příliš úkorně. Ale teda...

V první řadě musím říct, že dotazy 'tvářím se že se ptám na něco velmi obecného, ale ve skutečnosti reaguji na konkrétní situaci' mi přijdou dost nešťastné. A kritizuji to na všechny strany.

Vrtalo mi hlavou o co jde, tak ještě než to Markétka popsala v hlavním RP vláknu, tak jsem se jí šel zeptat na podrobnosti. Trošku jsem předpokládal, že to bude něco pikantního a trochu kontroverzního typu, že dala nějakým EP dodavatelům nadstandardní vánoční bonusy nebo tak.

Tak teda ne, požádalo o to samo PO a šlo o čepice (ještě jednou ČE-PI-CE). Vlastně se přiznám, že nevím, jak to věcně komentovat :))

Obecně mi přijde dost fajn si naše dodavatele (kteří často dělají za netržních podmínek a za netržní peníze) spíš hýčkat a nějaké věcné dárky čas od času chválím. Rád na ně z pozice člena RP klidně příspěju. Vzhledem k reakcím teda asi zkusím nedělat to v době, kdy někam vnitrostranicky někam kandiduju, ale pokud mě třeba TO příští vánoce požádá o příspěvek TŘEBA na ponožky se sobama, tak nevím, jestli se udržím :)) Ponožky, soby a (nejen!) TO jsou totiž super!

Já jsem docela rád, že dodavatelé z PO mají cute čepice a nejen jim přeju šťastný a úspěšný nový rok, ve kterém nebudeme řešit blbosti a snažit se pro blbosti navzájem natírat!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 2):
Alena.Jacikova, Jana.Kolarikova

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 883
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Nejdražší CF, přátelé!

I já bych doručil svojí závěrečnou řeč. Nejzásadnější mi přijde nalinkovat svojí kandidátkou řeč viewtopic.php?p=860509#p860509. Nejsem si úplně jistý, že v kontextu této relativně obsáhlé řeči, všech odpovědích i všech grilovaček, kterých jsem se účastnil, lze ještě dodat něco opravdu zásadního a objevného.
Snad tedy jen zrekapitulovat, že pokud podobně jako já věříte, že nás jako Piráty mnohem více spojuje než rozděluje a že pro cestu dopředu a ke skvělým volebním i politickým výsledkům potřebujeme hlavně najít společné styčné body a najít kompromis v naší další cestě, tak ten hlas pro mě nebude hlasem vyhozeným :))

Mějte se fajn, přeji vám šťastnou ruku při výběru a pojďme v lednu navolit to nejlepší možné RPčko!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvek:
Tomas.Valek

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“