Povídání Josefa Úlehly

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 3

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Velká společnost a malý člověk

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Jedna organizace, která se mimo jiné pokouší shromažďovat, představovat a sdílet údaje, jak dobře nebo špatně se lidé cítí v různých společnostech a v různých dobách, sama sebe anglicky prezentuje zde: https://ourworldindata.org/organization. Google stránku do češtiny překládá takto: https://ourworldindata-org.translate.goog/organization?_x_tr_sl=en&x_tr_tl=cs&x_tr_hl=cs. Takhle vypadá správní rada:

Hetan-profile-pic-square.png
wendy_carlin.jpg
wendy_carlin.jpg (16.84 KiB) Zobrazeno 342 x
stefano_caria.jpg
stefano_caria.jpg (21.23 KiB) Zobrazeno 342 x

O měření štěstí a životní spokojenosti mají anglicky tuto stránku: https://ourworldindata.org/happiness-and-life-satisfaction. Google ji do češtiny překládá takhle: https://ourworldindata-org.translate.goog/happiness-and-life-satisfaction?_x_tr_sl=en&x_tr_tl=cs&x_tr_hl=cs.

Jedna zajímavost z té stránky je tato: Ve všech zemích světa vychází výrazný rozdíl mezi

  • Sebehodnocením - jak lidé hodnotí svoji spokojenost

  • Jichhodnocením - jak lidé odhadují, jak lidé hodnotí svoji spokojeni

Máme tendenci podceňovat průměrné štěstí lidí kolem nás. Zobrazená vizualizace to demonstruje pro země po celém světě:

Happiness-of-others.png

In every country... = V každé zemi si lidé myslí, že ostatní jsou méně šťastní, než jak to říkají ti ostatní

Average guess... = Průměrný odhad podílu těch, kteří odpověděli "velmi šťasný" nebo "spíše šťastný"

Actual share... = Skutečný podíl těch, kteří odpověděli "velmi šťasný" nebo "spíše šťastný"

If the actual... = Pokud by odhad skutečného podílu byl správný, všechny výsledky by ležely na této 45° přímce

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Svoboda slova

Příspěvek od Josef.Ulehla »

filipkovamilena píše: 05 zář 2023, 11:12

Nevím,jak svobodně můžeme skutečně vyjadřovat své názory.Myslím, že v ČR svoboda neexistuje.

eladar píše: 05 zář 2023, 19:01

Oficiálně není svoboda slova nijak omezena. A oficiální vládní propagandu můžete svobodně šířit bez jakýchkoli omezení.

Otázky kolem "svobody slova" mě zajímají. A myslím, že to není úplně jednoduché. Zajímá mě, z čeho pramení obava, jak svobodně můžeme skutečně vyjadřovat své názory. Zajímá mě, z čeho pramení názor, že v ČR svoboda projevu neexistuje.

Já mám jen všeobecné povědomí, že někde v Ústavě nebo mezinárodních úmluvách, tj. v zákonech vyšší síly, máme svobodu projevu zaručenu. A pak mám názor, že aby byla svoboda měla smysl, je třeba ji používat. A zdá se mi, že tady na Pirátském náměstí Praha 3 můžeme celkem svobodně psát a šířit celkem jakoukoliv propagandu celkem bez omezení. Tak s chutí do toho! :fet:

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Lidé bez domova - Pirátské náměstí Praha 3

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Ano. Ono to "bezdomovectví" je zapeklitý problém. Protože se ale v různých dobách a v různých společnostech vyskytuje v různé míře, myslím si, že to není přírodní zákon, ale že to trošku souvisí s tím, jak to kdy má která společnost zavedeno. A že s tím tedy jde něco dělat. Nejsem odborník, ale na Mastodu mi brnkají zprávy, že ve Finsku se jim s tím něco dost dobrého daří dělat. Možná bychom se mohli inspirovat.

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Pirátské povídání Praha 3

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Ano, povídání je super :fet:

Já jsem si nějak ujasnil, že z řad členů místního sdružení, členů výborů zastupitelstva za Piráty, členů komisí rady za Piráty a registrovaných příznivců místního sdružení žádný moc zájem o povídání se mnou není. Trochu jsem si poplakal, ale život jde dál. Mnohokrát učiněné pozvánky k osobním setkáním, účasti na Trojce třetího nebo na Pirátském náměstím nebo celkem jakýmkoliv jiným způsobům povídání nadále platí, ale já jsem se přepnul na to, že svoje "málo věnovat politice" budu věnovat lidem, kteří nějak chtějí společně měnit Prahu 3 a okolní svět k lepšímu a kteří o povídání se mnou mají zájem.

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Málo věnovat politice

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Ten koncept Málo věnovat politice je určen skoro všem. Není určen politikům, poslancům, ministrům, zastupitelům, radním, členům výborů, komisí, správních a dozorčích rad, funkcionářům, úředníkům, poradcům a spol. Je určen lidem, kteří žijou své životy mimo politiku a radši by se politikou vůbec nezabývali. Lákám je k tomu, aby nahlédli a přijali za své, že mají "povinnost" vykonávat svůj podíl lido-vlády, cizím slovem demo-kracie. Lákám je k tomu, aby nahlédli a přijali za své, že nestačí nějak sledovat nesledovat politické divadlo a jednou za čas jít k tzv. "volbám", ve kterých už někdo předem zvolil, mezi jakými možnostmi smí volit.

hefi
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 38
Registrován: 05 pro 2022, 14:06
Dostal poděkování: 37 poděkování

Re: Co já můžu dělat, aby se "soustava" měnila k lepšímu?

Příspěvek od hefi »

Josef.Ulehla píše: 08 zář 2023, 04:11

Pro mě je důležité tázání:

Co já můžu dělat, aby se "soustava" měnila k lepšímu?

 
Můžu pomáhat konkrétní rodině. Můžu o ní psát. Můžu popisovat "soustavu". Můžu ji hanět. Můžu ji chválit. To všechno jsou dobrá konání, která mění "soustavu" k lepšímu. Toho, co můžu dělat, jsou mraky. A každé jednotlivé věci můžu věnovat celý život nebo se desetkrát vyčerpat k vyhoření.

Ja dělám právě tohle. Řeším konkrétní problémy.

filipkovamilena
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 38
Registrován: 06 pro 2022, 10:20
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování

Re: Co já můžu dělat, aby se "soustava" měnila k lepšímu?

Příspěvek od filipkovamilena »

Určitě ano.

filipkovamilena
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 38
Registrován: 06 pro 2022, 10:20
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování

Re: Málo věnovat politice

Příspěvek od filipkovamilena »

Ano,neměli bychom pak takový vztek, protože bychom měli pocit,že na věcech máme taky trochu podíl...

filipkovamilena
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 38
Registrován: 06 pro 2022, 10:20
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování

Re: Velká společnost a malý člověk

Příspěvek od filipkovamilena »

Ty stránky jsou dobré. Sama bych to nenašla.

jonatansims
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 28
Registrován: 03 úno 2023, 13:09
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Lidé bez domova - Pirátské náměstí Praha 3

Příspěvek od jonatansims »

Já si také myslím, že by se s tím něco mělo dělat a že s tím něco dělat jde.

Odpovědět

Zpět na „Praha 3“