Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Moderátoři: KoKS Zlínský kraj, PKS Zlínský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od BenjaminPierce »

Při pokusu o nalezení diskuze k dozorčí radě ČEZ jsem narazil na něco tak zásadního a zásadně podkopávajícího právní stát na který se předpisy Pirátů odkazují, že cítím potřebu se ozvat.

Má to spojitost s následujícím usnesením z 23. Června resp. z 28. Června (nejde o fakt, že každé z nich má jinou lhůtu pro hlasování 3 resp. 2 dny).
,,MS Kroměříž snižuje kvótu pro primární volby podle Volebního řádu, §8, odst. 6 pouze na lídra a čelní kandidáty a to pro účely primárních voleb pro komunální volby 2022".

Ale primárně s novelou volebního řádu.

Pokud se až po zahájení voleb, které začínají vyhlášením ( každé MS to má jinak a všude už proběhlo, pokračuje odvolením lídra, čela atd....) novelizuje Volební řád, tato NOVELIZACE Volebního řádu platí až pro ty následující volby.
V případě komunálních voleb se podle novelizace Volebního řádu bude jednat až u primárních voleb pro volební rok 2026.

  • Jedná se o obdobnou situaci, kdy Ústavní soud Nálezem z 2. 2. 2021 zrušil (nenovelizoval, to musí až Parlament) část volebního zákona, ale toto zrušení nedopadlo na volby do PSP plánované na 8 až 9. Října 2021 protože tyto volby prezident vyhlásil už 28.12.2020.

Proč to píšu:
Dlouhodobě vnímám, že se mnohé zlozvyky politických stran, Piráty nevyjímaje, umožněné nefunkčními vnitřními kontrolními mechanismy, přenáší jak do komunální, krajské tak i celostátní politiky a pak se s následky těchto v té době už běžných zlozvyků setkává veřejnost.

Velmi mi to připomíná situaci kdy člen, dokonce někdejší místopředseda poslanecké sněmovny PČR, který si sám dobrovolně pozastavil členství nadále jednal jako člen a nikomu to nepřišlo zvláštní ani to, že cokoli co v té době udělal právně neplatilo a toto je na podobné principu.

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Uživatelský avatar
ypsilonx
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 12 říj 2018, 18:17
Profese: kontrola kvality, networker
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od ypsilonx »

No tohle je docela na palici ... nicméně mají tam chybu není to ...pouze na lídra a čelní kandidáty... ale má tam být ...až na lídra a čelní kandidáty... dokonce se to tam plete i v původním vlakně o hlasování o novelizaci - PROČ?
Btw.: Neexistuje nějaký termín pro uvedení v platnost té novelizace?...

Mějme se prostě rádi! :fet:
Profesní profil na LinkedIn

BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od BenjaminPierce »

ypsilonx píše: 29 čer 2022, 08:54

No tohle je docela na palici ... nicméně mají tam chybu není to ...pouze na lídra a čelní kandidáty... ale má tam být ...až na lídra a čelní kandidáty... dokonce se to tam plete i v původním vlakně o hlasování o novelizaci - PROČ?
Btw.: Neexistuje nějaký termín pro uvedení v platnost té novelizace?...

Vzhledem k faktu, že po vyhlášení voleb nelze měnit volební předpisy pro již podle konkrétních MS vyhlášené primární volby (nezaměňovat se samotným vyhlášením komunálních voleb, které stejně proběhlo 5. Dubna 2022.), je znění navrhovaného usnesení jedno, nemá to vliv na tyto primární volby.

Tak jako ve fotbale nejde ve 30 minutě na hráče zavolat v klidu pokračujte nic zásadního se neděje jen taková maličkost už se nehraje se na góly, ale hraje se na počet rohových kopů.

Reálně spíše předpokládám, že se to schválí a bude se podle toho jednat a protože si odsouhlasí, že to co je neplatné je platné.

Mohu uklidnit nejde o exces, ale v ČR běžný jev např. OFFTOPIC[list]Krajský úřad potvrzuje smyšlenou pořádkovou pokutu na základě v zákoně neexistujících přestupků a to konkrétně úřední osoba co je autorem komentovaného znění zákona k věci v příčinné souvislosti[/list]
[list]Krajský úřad rozhoduje o žádosti návratu lhůty v předešlý čas, přestože rozhodovat nesmí a rozhoduje, neoprávněná úřední soba, která se u toho do spisu na soukromý telefon před svým nadřízeným natáčí, vysmívá a ještě rozhodují, předtím aniž by dali možnost seznámit se ze spisem nebo byla vypořádána námitka podjatosti, díky ani ta první nebyla vypořádána usnesením, ale sdělením.[/list]
[list=]Kraj dlouhodobě nezákonně vynucuje písemné přihlášky veřejnosti do diskuze na jednání zastupitelstva.[/list]
[list]V našem městě si postavil člen vedení města rodinný dům 80 m2v místě kde podle územního plánu stát nemůže a proto tento jeden nerozdílní rodinný dům s jednou střechou, odpady, obvodovými zdmi on i úřad a KÚ označují za dva samostatné rekreační objekty 2x 40m2 a nic se neděje.[/list]
[list]Teď v červnu, poté co mi nebylo umožněno se seznámit se spisem, nebylo rozhodnuto o námitce podjatosti, nebylo mi na ústní i písemné žádosti kdo je oprávněnou úřední osobou se naše od 1.7. nová vedoucí odboru správního podepsala rozhodnutí aniž by do poslední chvíle byla oprávněnou úřední osobou, tou ji napsali až po vydání rozhodnutí a ještě to podepsala jménem tajemníka, který té věci nebyl vůbec oprávněnou úřední osobou.[/list]
[list]NSS rozhoduje podle 1319 dnů zrušených předpisů a to ještě v jiném složení kolegiálního orgánu než rozhodovat mají.[/list]
[list]No a pokud soudce ÚS do rozhodnutí napíše, že občan ze státu mimo EU nepožívá ochranu spotřebitele resp. není chráněn před diskriminací jako občané EU, tak je ten Kocourkov kompletní[/list]
atd..

Všechno se to děje protože ví, že jsme v Česku kde zabere to čas, energii a peníze jejich nedbalost a často úmysl napravit a to si ještě k soudu nechodíme pro spravedlnost, ale pro nepředvídatelná rozhodnutí.

Jen, Piráti slibovali, že budou jiní....

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od Ondra.kl »

BenjaminPierce píše: 29 čer 2022, 09:50

Jen, Piráti slibovali, že budou jiní....

...jo mozna kdysi ...

Uživatelský avatar
Libor.Adamek
Vedoucí krajského odboru
Příspěvky: 422
Registrován: 24 říj 2017, 14:25
Profese: prodejce kancelářské techniky
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Dal poděkování: 1260 poděkování
Dostal poděkování: 669 poděkování

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od Libor.Adamek »

Ahoj, nesouhlasím s tvými slovy, že novelou našeho vnitřního předpisu podkopáváme právní stát.

Co jsem se účastnil diskuze, tak přicházely na RV podněty členů na potřebu upřesnit tento předpis pro komunální volby, kde se začalo prakticky ukazovat, že podmínky primárek pro 3/7 kandidátky lze reálně splnit při sestavování parlamentních nebo krajských kandidátek, ale je dost nereálné je naplnit hlavně na úrovni malých MSek při komunálních kandidátkách, které navíc byly letos postatně pozdrženy hrůzami napadení Ukrajiny, kdy se mnoho členů, misto voleb, raději angažovalo v pomoci uprchlým matkám a dětem.
Navíc je tu v předpisech i bod 7) Pokud se nedaří sestavit celou kandidátní listinu a hrozí nedodržení lhůt stanovených předpisem či harmonogramem, je k sestavení zbývající části kandidátní listiny zmocněn také ten, kdo na dané úrovni organizuje primární volby anebo jemu nadřízený tým. Tým dokončující kandidátní listinu zodpovídá za všechny doplněné kandidáty.

Jak bys to teda provedl, kdys v praxi začal zjišťovat, že tento vnitřní předpis nejde v mnoha malých MSkách splnit?
OFFTOPICMožná máš představu, že se na kandidátku všichni tlačí, ale v těch malých městech se do toho vůbec nikdo nějak nehrne, my do poslední chvíle ani nebudeme vědět zda celou kandidátku třeba vůbec naplníme...

Jinak co jsem vedl teď naše hlasování, tak příprava jednoho hlasování na fóru a v Heliosu mi vždycky zabrala cca hodinu a vzhledem k tomu, že jsem dělal hlasováni pro celé MSko tj. 3 města, tak už mám na připravách strávených tak 12 hodin a to nepočítám nervy z toho, že jsem pořád ve střehu, abych si hlídal termíny a ještě obepisování členů, že zapomněli hlasovat.

Uživatelský avatar
ypsilonx
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 12 říj 2018, 18:17
Profese: kontrola kvality, networker
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od ypsilonx »

Libor.Adamek píše: 29 čer 2022, 11:18

Ahoj, nesouhlasím s tvými slovy, že novelou našeho vnitřního předpisu podkopáváme právní stát.

Co jsem se účastnil diskuze, tak přicházely na RV podněty členů na potřebu upřesnit tento předpis pro komunální volby, kde se začalo prakticky ukazovat, že podmínky primárek pro 3/7 kandidátky lze reálně splnit při sestavování parlamentních nebo krajských kandidátek, ale je dost nereálné je naplnit hlavně na úrovni malých MSek při komunálních kandidátkách, které navíc byly letos postatně pozdrženy hrůzami napadení Ukrajiny, kdy se mnoho členů, misto voleb, raději angažovalo v pomoci uprchlým matkám a dětem.
Navíc je tu v předpisech i bod 7) Pokud se nedaří sestavit celou kandidátní listinu a hrozí nedodržení lhůt stanovených předpisem či harmonogramem, je k sestavení zbývající části kandidátní listiny zmocněn také ten, kdo na dané úrovni organizuje primární volby anebo jemu nadřízený tým. Tým dokončující kandidátní listinu zodpovídá za všechny doplněné kandidáty.

Jak bys to teda provedl, kdys v praxi začal zjišťovat, že tento vnitřní předpis nejde v mnoha malých MSkách splnit?
OFFTOPICMožná máš představu, že se na kandidátku všichni tlačí, ale v těch malých městech se do toho vůbec nikdo nějak nehrne, my do poslední chvíle ani nebudeme vědět zda celou kandidátku třeba vůbec naplníme...

Jinak co jsem vedl teď naše hlasování, tak příprava jednoho hlasování na fóru a v Heliosu mi vždycky zabrala cca hodinu a vzhledem k tomu, že jsem dělal hlasováni pro celé MSko tj. 3 města, tak už mám na připravách strávených tak 12 hodin a to nepočítám nervy z toho, že jsem pořád ve střehu, abych si hlídal termíny a ještě obepisování členů, že zapomněli hlasovat.

Velká čest tobě a tomu všemu co děláš -> někdy mám pocit, že jsi jediný, kdo něco někam tlačí.
Kvituji tvůj argument s nedostatkem lidí a naplnění kandidátek... nicméně provedení je nešťastné -> nešlo to udělat výjimkou? Nebo duplikovat hlasování s novými pravidly...?
Ptám se ... protože má Benjamin také pravdu za mě - i když OK srovnání s právním státem je trošku nepoměr...

Mějme se prostě rádi! :fet:
Profesní profil na LinkedIn

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4401 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

ypsilonx píše: 29 čer 2022, 08:54

No tohle je docela na palici ... nicméně mají tam chybu není to ...pouze na lídra a čelní kandidáty... ale má tam být ...až na lídra a čelní kandidáty... dokonce se to tam plete i v původním vlakně o hlasování o novelizaci - PROČ?
Btw.: Neexistuje nějaký termín pro uvedení v platnost té novelizace?...

O lídra a čelní pozice nelze snížit kvórum. Je to tam jasně napsané, že to jde snížit, ale až na toho lídra a čelní kandidáty. Takže kde mají v tom usnesení naspsané "až", tak to prostě nedává smysl a mají to blbě.

Ohledně účinnosti té novely nevím, jestli má Radek pravdu, to je asi na předběžnou otázku RK. Každopádně je teď jasné, že to stejně už technicky v tuto dobu nepůjde provést jinak... Podle mě tato novela zde ale byla hlavně od toho, aby mohla být využita, když jsou kandidáti a stali se nepřijatelnými, abychom se pak nekousli na místě. Že to někdo odsouhlasuje předčasně, tak jen tuto novelu zneužívá...

Naposledy upravil(a) Petr.Tkadlec dne 29 čer 2022, 12:33, celkem upraveno 1 x.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
ypsilonx
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 12 říj 2018, 18:17
Profese: kontrola kvality, networker
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od ypsilonx »

Petr.Tkadlec píše: 29 čer 2022, 12:27
ypsilonx píše: 29 čer 2022, 08:54

No tohle je docela na palici ... nicméně mají tam chybu není to ...pouze na lídra a čelní kandidáty... ale má tam být ...až na lídra a čelní kandidáty... dokonce se to tam plete i v původním vlakně o hlasování o novelizaci - PROČ?
Btw.: Neexistuje nějaký termín pro uvedení v platnost té novelizace?...

O lídra a čelní pozice nelze snížit kvórum. Je to tam jasně napsané, že to jde snížit, ale až na toho lídra a čelní kandidáty. Takže kde mají v tom usnesení naspsané "až", tak to prostě nedává smysl a mají to blbě.

Jop díky za upozornění napsal jsem to blbě... no... asi proto že mi nedávalo smysl ...

Mějme se prostě rádi! :fet:
Profesní profil na LinkedIn

BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební předpisy NELZE měnit v průběhu voleb.

Příspěvek od BenjaminPierce »

Libor.Adamek píše: 29 čer 2022, 11:18

Ahoj, nesouhlasím s tvými slovy, že novelou našeho vnitřního předpisu podkopáváme právní stát.

Máš právo nesouhlasit, ale nesouhlasíš s něčím co není.

Naopak ani náznakem není uvedeno, že by se nemohlo novelizovat, co může nebo nemůže novelizace obsahovat nebo že je novelizace něco špatného.
Příspěvek je o použitelnosti novelizace přijaté až v průběhu již PROBÍHAJÍCÍCH primárních voleb a právě proto je použitelná až pro následující primární volby.

Právní předpisy se novelizují nebo zrušují zcela běžně, cestou ÚS jde až mimořádný prostředek, podle vývoje té dané oblasti a některé právní předpisy končí automaticky. Pokud se místo nápravy zcela zjevného plýtvá čas nad polemikou, že něco pro danou situaci neúčinné musí být účinné, protože se to nehodí, tak se pouze ztrácí čas na hledání řešení, které nakonec může být efektivnější.

Usnesení MS Kroměříž, které mi padlo jako první do oka protože to byl podle datumu z posledních příspěvků. OFFTOPIC Například jsem zcela ignoroval nesmysl, že se něco projednává na mraku, když piráti říkají, že jdou příkladem a projednávají vše na fóru, kde se nic nemaže přitom to není pravda, raději než upřesnit co projednávat veřejně a co jen pro členy se tvrdí, že to co se projednává neveřejně za dveřmi je právě to transparentní veřejné projednávání, které je z důvody aby si piráty mohla veřejnost kdykoli kontrolovat. Nebo, že + 500 hlasů znamená mínus 20000 hlasů protože první už je tak běžné a druhé je pouhý nesmysl, nemající vliv na férovost a platnost voleb. Kdy volby jsou VŽDY vyvrcholením politické činnosti strany..

Je běžné pokud na úrovni MS může docházet k chybnému výkladu předpisů, ale od těch co tvoří vnitrostátní celorepublikové předpisy se zcela automaticky očekává, že tyto souvislosti znají a například v důvodových zprávách a pod.. přesně toto vyjasní a tím chybnému výkladu předejdou, protože ne MS a často ani KS, ale celostátní orgány musí myslet v širších souvislostech a to i s výhledem na ty které volby. Proto jsem už dávno psal ať ne nedělá kutilská tvorba předpisů na koleně na úrovni MS nebo KS, ale ať se to tvoří na celostátní úrovni. Když se někdo navrhuje a schvaluje do podobných orgánů, které to mají na starosti už se má počítat aby švec neopravoval počítače a ajťák neopravoval boty.

On i ten ÚS kdyby zrušující nález vydával v srpnu 2021, tak by se to v něm odrazilo například posunutou účinností aby dal zákonodárcům čas k nápravě, protože se od ÚS očekává, že zrušováním předpisů nezpůsobí chaos. Proto když ÚS rušil nějaké opatření ke Covidu, tak zpravidla dával čas na nápravu, aby se do doby účinnosti zrušení přijalo něco co už nebude v rozporu s právním státem.

Vnitrostranická činnost je svého druhu příprava na politiku samotnou, kde by toto projít nemohlo a není důvod jednou na chybu zareagovat rychlou nápravou než jejím pokračováním a tím zhoršováním.

OFFTOPICProtože po letitých zkušenostech neočekávám, že je vůle tyto základní věci dělat jak se má, už nemám k diskuzi co dodat a jen bych se opakoval.

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Odpovědět

Zpět na „Zlínský kraj“