transparentní jednání zastupitelstev

Moderátoři: KoKS Zlínský kraj, PKS Zlínský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4401 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Vratislav.Krejcir píše: 12 pro 2019, 12:43 U nás jsou veřejně podklady, všechna usnesení atd.. videozáznam je jen online v době zastupitelstva, nemáme vychytané zprávy, tak aby četli lidé tyto zprávy bez jmen kvůli gdpr, ale to je věc, která jde vyřešit a máknu na tom. Jinak je ze všech zastupitelstev audiozáznam, který je sestřihaný podle bodů jednání, oříznut o "gdpr údaje". to je vše včetně jmenovitých hlasování na webu.
Díky, díky, díky. Fakt pecka bomba. Když bude vůle, tak pomůžu to i dopilovat, ale prostě musí se chtít a ne se tomu jak blbouni bránit a vymýšlet argumenty, proč to nejde. Vždy je jednodušší něco kritizovat než to udělat. "Všechno jde, jen malé děti nechodí."
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od BenjaminPierce »

Co se GDPR týká, jako u mnohého v ČR se jen vyvolala zbytečná hysterie.

Článek 6 Zákonnost zpracování https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32016R0679
Zpracování je zákonné, pouze pokud je splněna nejméně jedna z těchto podmínek a pouze v odpovídajícím rozsahu:
a) subjekt údajů udělil souhlas se zpracováním svých osobních údajů pro jeden či více konkrétních účelů;
b) zpracování je nezbytné pro splnění smlouvy, jejíž smluvní stranou je subjekt údajů, nebo pro provedení opatření přijatých před uzavřením smlouvy na žádost tohoto subjektu údajů;
c) zpracování je nezbytné pro splnění právní povinnosti, která se na správce vztahuje;
d) zpracování je nezbytné pro ochranu životně důležitých zájmů subjektu údajů nebo jiné fyzické osoby;

V případě zájmu doporučuji zkusit doc. JUDr. Radima Polčáka, Ph.D., z právnické fakulty MU, který je v oboru ochrany osobních údajů špička.

Nahrávání zastupitelstva:
Jednání zastupitelstva je ze zákona veřejné, je tam veřejný zájem a každý kdo ho navštíví a vystoupí vstupuje do veřejného prostoru.
Zároveň má zastupitelstvo zákonnou povinnost informovat o své činnosti způsobem §93 zák. o obcích. ÚOOÚ má 7 let starou metodiku. https://frankbold.org/poradna/kategorie ... sobnich-ud

Bohužel ještě dnes jsou města, které říkají, že dělat obrazové přenosy a poskytovat záznamy nejde. You Tube je plný důkazů, že neříkají pravdu.
Živý přenos se dá zajistit zdarma přes FB, nebo You Tube (který u má u záznamů funkci rozdělit video po bodech) .

I u nás říkali, že to nejde. Ale jen do chvíle než to po dvou nahráních a zveřejněních mnou najednou na třetím šlo. Asi 2x bylo slyšet, že si nahrávání old school místostarosta nepřeje, starosta říkal něco neurčitého/nesebejistého, tajemník vyděšeně běžel za právničkou města co se to děje,ale na nahrávání to nic nezměnilo. Náklady 0kč, půjčený stativ, vlastní telefon, a 3 gumičky na upevnění, město pořídilo techniku (tzn kamerku, stativ předpokládám měli) za 60tis kč..

Osobní údaje na záznamu
Není důvod z materiálů číst datumy narození. Co se diskutujících týká, ti se vzhledem k jednacímu řádu (každý má jiný) identifikovat musí, alespoň jménem, pokud ho úřad nezná ( záleží na JŘ) případně ověří místo bydliště, nebo zda vlastní nemovitost na území města.
Se živým přenosem nemá ÚOOÚ problém, k záznamu nejsou schopni sdělit stanovisko, protože ví, že se záznamy běžně masově zvěřejňují.
Nezabírat detailně publikum, jen je přejet. Nezabírat nikomu ani u zastupitelů monitor laptopu , telefonu, nebo kdyby si někdo dloubal v nose atd..Prostě projevy soukromé povahy.

Osobní údaje v materiálech
Toto rozhodně je ten poslední důvod proč se materiály nezveřejňují, pouze pokud selhávají ostatní výmluvy je to jedna z posledních.
Viděl jsem v materiálech osobní údaje zamazané i nezamazané a zvažoval bych o čem se jedná. U nezletilých a věcí kolem zdraví být obezřetný. Ale když je smlouva kde jak bych se dle §16 zák. o obcích mohl jako občan vyjádřit, že ten a ten ve smlouvě nemá nárok na podporu, protože není z města, někdo se zastupitelů je s ním v příbuzenském vztahu a pod, kdybych nevěděl o koho jde.

Materiály
Koalice jejich zveřejnění prosazuje líp než opozice. V KM a Zlíně není důvodu, aby to neprosadili do koaliční smlouvy.
Řešením je, že to poziční zastupitel zveřejní sám,za chvíli to začne dělat město, přeci nenechají aby to opozice prezentovala jako jejich počin. V Rožnově je, sice obtížněji zazipované, zveřejňují.
Když si o ně občan požádá pomocí 106tky musí je následně zveřejnit sami, takže jde jen o výmluvu.

Kdo je autoritou k výkladu?
Mohlo/ mělo by to být ministerstvo vnitra, ALE. Právník min. vnitra JUDr. Mlsna dával výklad k nutným podpisům pod kandidaturou na prezidenta. Senátor i poslanec jich podle něj mohli podepsat tolik dokud jim nedojde barva v propisce. Totální blbost, kterou vyjasnil tehdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa s tím, že senátor i poslanec může podepsat podpisový arch jen jednomu kandidátovi. Věřím NSS a případně ÚS.

Takže nehledat výmluvy proč něco nejde, ale hledat cestu jak to jde, a hlavně začít.

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Uživatelský avatar
Vratislav.Krejcir
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 724
Registrován: 21 pro 2010, 20:44
Profese: Markeťák a ajťák
Bydliště: Kroměříž, Na Prasečím kopečku
Dal poděkování: 991 poděkování
Dostal poděkování: 980 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Vratislav.Krejcir »

Souhlas s tebou Radku, ale pokud si pověřenec GDPR na měste řekne, že přes to nejde, tak nejde a já se můžu stavět na hlavu jak chci. On je za to odpovědný, ne já.
„Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“
BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od BenjaminPierce »

Vratislav.Krejcir píše: 12 pro 2019, 19:50 Souhlas s tebou Radku, ale pokud si pověřenec GDPR na měste řekne, že přes to nejde, tak nejde a já se můžu stavět na hlavu jak chci. On je za to odpovědný, ne já.
Chápu, že co se živého přenosu a záznamu týká, jsou z neznalosti bezdůvodné obavy.
1) Zlín to má, na radnici jsou Piráti...zítra telefonát a vyřešeno
2) Pokud to Zlín bude považovat za rodinné stříbro, a uloží si bobříka mlčení, stačí se podívat na you tube a zavolat do dalších obcí co to zveřejňují a někdo rád pomůže. Dobří lidé pomáhají.
3) Pokud 1 i 2 selže, tak Mariánské Lázně kde je starosta pirát https://www.muml.cz/mestsky-urad/vedeni-mesta/ to mají živě i ze záznamuhttps://www.muml.cz/mesto-a-jeho-sprava ... s-jednani/ zítra telefonát a vyřešeno
4) Pokud se pan GDPR bude i nadále vykrucovat, touto cestou se např. za porušení § 16. odst,. 1) písm.c,d,e) odvolává. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-31 ... celk%C5%AF

Obdobně bych doporučoval postup u materiálů.
Jen se tentokrát neptat v Mariánských lázních, těm to chybí.

Jak říkal Steve Jobs, nejrychlejší a nejlevnější je to od někoho okopírovat.
Celkově nehledat složitosti v jednoduchých a už odzkoušených řešeních.

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Uživatelský avatar
Vratislav.Krejcir
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 724
Registrován: 21 pro 2010, 20:44
Profese: Markeťák a ajťák
Bydliště: Kroměříž, Na Prasečím kopečku
Dal poděkování: 991 poděkování
Dostal poděkování: 980 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Vratislav.Krejcir »

Díky za odkazy... Jen je smutné, že piráti nevydali k tomu nějakou metodiku, vše si člověk musí dělat sám, proto to nejde všude nasadit hned a určitě to nefunguje tak.... Jeden telefonát a vyřešeno... Jak píšeš 🙄
A jsem s podivem, že tu pranýřujes KM nebo je to jen z toho důvodu, že to tu řeším jen já? Já myslel, že máme zastupitele ve více mestech a s přenosy a audiozáznamy, materiály na tom jsme myslím ještě velice dobře..
Psal jsem na začátku, že je vhodné aby to řešil KET a něco u toho udělal.
„Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“
BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od BenjaminPierce »

Vratislav.Krejcir píše: 12 pro 2019, 21:52 Díky za odkazy... Jen je smutné, že piráti nevydali k tomu nějakou metodiku, vše si člověk musí dělat sám, proto to nejde všude nasadit hned a určitě to nefunguje tak.... Jeden telefonát a vyřešeno... Jak píšeš 🙄
A jsem s podivem, že tu pranýřujes KM nebo je to jen z toho důvodu, že to tu řeším jen já? Já myslel, že máme zastupitele ve více mestech a s přenosy a audiozáznamy, materiály na tom jsme myslím ještě velice dobře..
Nečerti se předsedo. ;)

1) Příspěvek byl napříč krajem, žádné MS nebylo označeno , bude to jen obranný reflex z vnitřních sporů, kterých se neúčastním.
Reaguješ patrně i proto, že cítíš nějaké mezírky a chceš to dělat líp, což je dobře. Taky jsem nepsal, že Pirátská Mekka ze Vsetína tamním občanům zastupitelstva sama nenahrává.
2) v KETu transparentnost jsem se i vás, myšleno plošně, zastal a dal odkaz na živé vysílání i záznamy a doplnil ať to srovnávání v KETu nevypadá jako výslechy.
3) Jeden telefonát, byl příměr, těžko odhadnout jak kdo rychle zareaguje, zastupitelstva už proběhli a je čas tak 2 měsíce.
4) Pokud pravděpodobně v kraji nesdílíte zkušenosti, neradíte si, nešetříte si navzájem prostředky, energii a čas, než hledat viníka v tom kdo to označil a navrhuje řešení, efektivnější je na tom zapracovat.
5) Co se obsahu materiálů týká máme na to jiný pohled a tam jsem odkázal na Rožnov, jako dobrý směr. Pokud materiály napříč stranami zpřístupňují svým členům opoziční, nebo koaliční zastupitelé, mají na ně stejné právo i občané. NO WAY.
6) Když se občanka ptá na schválení vyhlášky, je jí řečeno pirátům se to taky nelíbí, další občan říká, ale hlasovali jste pro a někdo se ani neúčastnil, zároveň není hlasování dohledatelné po jménech(možná je jen špatně), jak si to má ta občanka ověřit, že dostává správné informace a není to jen snaha se nepřiznat k podceněné situaci. Nemá posílat 106 ani jít na úřad a vyžádat si zápis z jednání + zápis z hlasování, ale má to z pohodlí domova najít na na webu města jak to piráti pod transparentností slibovali.

Příměr co konkrétně jsem toto úterý s ředitelstvím rakouské finanční správy v Grazu vyřešil jedním telefonátem a po přetlumočení FÚ následně jedním emailem, a jak by to probíhalo v ČR jsem smazal. Kdybych s pánem z AT a paní z ČR hledal jak to nejde, našel bych tak o tisíc více důvodů jak to nejde, než ty 1+1 řešení jak to jde a do 24 hodin šlo, bez písemných podání a žádostí.

Kde je vůle je i cesta.

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Uživatelský avatar
Vratislav.Krejcir
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 724
Registrován: 21 pro 2010, 20:44
Profese: Markeťák a ajťák
Bydliště: Kroměříž, Na Prasečím kopečku
Dal poděkování: 991 poděkování
Dostal poděkování: 980 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Vratislav.Krejcir »

Ale vždyť já jsem rád, že si tu mám s kým povídat :-D
„Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“
BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od BenjaminPierce »

Vratislav.Krejcir píše: 13 pro 2019, 08:27 Ale vždyť já jsem rád, že si tu mám s kým povídat :-D
Díky, že od prvních diskuzí ke komisím a výborům, kdes to cítil osobněj, rozlišuješ, že to není osobní, ale je to ta vnější kontrola, kterou piráti podporují. Přiměřené obranné reakce na obranu KM jsou přirozené.

Napsal jsem to, nejen kvůli dokončované práci o transparentnosti, kvůli které jsem projel weby měst s účastí pirátů (nahodile to dělám i tak) a docela mě ten stav zaskočil a až na jeden odkaz jsem to do práce radši nedal, ale zejména proto, že budou krajské volby.Otázkou je i zda se líbivé hesla daří přetavit v činy, pokud ano v jaké kvalitě, pokud ne jak to změnit, kdo to může změnit, a v neposlední řadě zda je vůle to vůbec měnit, pokud by se ukázalo že k hlasům stačí jen hesla.
Proto jsem téma otevřel v době kdy se konala většina zastupitelstev, týden před krajskou schůzí a téměř rok před krajskýma volbama, což dává čas to vyhodnotit a nejlépe změnit.

Transparentnost veřejné správy byla hlavním tématem pirátů, pokud je zastupitelstvo nejvyšším orgánem má jít příkladem. Franta správně napsal, z koalice se to dělá líp než z opozice, a tam kde jsou piráti ve vládnoucích koalicích jsou přirozeně očekávání vyšší. Mnohé jde změnit i návrhem opozice, která je plní kontrolní funkci, návrh indexování zvukového záznamu v UH je tím správným směrem kam to rozvíjet, označovat kým byli členové výborů a komisí delegováni a kterou strany zastupují má být automatické. Nahrávání lze dělat i občansky - předpokládám, že členové chodí na zastupitelstva i tak. Pokud je obava ať to neví konkurence atd..tak se přístup k materiálům dá zřídit pro všechny, kteří se k nim v souladu se zák. o obcích mohou vyjádřit, ale to by zase skončilo, že u všech, protože v mnoha jednacích řádech se může přihlásit kdokoli odkudkoliv, nebo o jeho právu vystoupit budou hlasovat zastupitelé, jak je to u nás.

Zastupitelstvo kraje začíná v dopoledním čase, kdy je většina občanů, kteří (obdobněv §16 zák. o obcích), §12 zák. o krajích mají právo kontrolovat činnost zastupitelstva kraje https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-129 což bez materiálů efektivně nejde. Navíc v souladu s jednacím řádem se do diskuze nikoli k materiálům,ale pouze k nadpisům z programu, musí přihlásit už před začátkem údajné diskuze a dokonce je to nepochopitelně dopředu vyhlašováno. Což samo o sobě nedává logiku, přesto to už několik let neefektivně a bez výsledků dělá jeden odvážlivec ze Zašové.
Zatímco u pirátů, okrajově dříve u nemocnice, jsem nezaznamenal, žádný systémový přístup k činnosti orgánů Zlínského kraje, něco se v některých KETech dá vytušit k funkcím kraje. Víc jde odtušit snahy jednotlivců, v nějaké míře to k politice patří, za kolik nebo jaké posty na kraji zobchodovat podporu toho a onoho.
Věřím, že s čelem kandidátky a novým PKS se to 16.12. změní.https://www.kr-zlinsky.cz/programy-zase ... -3874.html

Pointa je jednoduchá.
Podle transparentnosti na radnicích lze velmi snadno předvídat zavedení transparentnosti na krajském úřadě

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Uživatelský avatar
Milan.Klajn
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 131
Registrován: 24 zář 2014, 17:54
Dal poděkování: 673 poděkování
Dostal poděkování: 127 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Milan.Klajn »

Na posledním jednání zastupitelstva ve Zlíně jsme záznamy z jednání řešili. Závěr byl takový, že nebude problém nechat jich zavěšených na stránkách města více. V současnosti jsou vždy jen tři poslední záznamy. Průběh je takový, že jednání je online a na stránkách města se objeví cca. za tři týdny po přepisu do textu a korekci případných osobních údajů. http://bitest.videostream.sk/zlin/archiv/
Zasedání ZlK je rovněž přenášeno online, ale pokud vím, tak bez archivace a možná i bez záznamu.
„Je obtížné říci něco, co by bylo
aspoň tak dobré, jako neříci nic.“
(Ludwig Wittgenstein)
Odpovědět

Zpět na „Zlínský kraj“