transparentní jednání zastupitelstev

Moderátoři: KoKS Zlínský kraj, PKS Zlínský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

BenjaminPierce
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 16 říj 2016, 00:37
Dal poděkování: 214 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od BenjaminPierce »

Vážení piráti, pirátky, zastupitelé, zastupitelky za pirátskou stranu,

i více jak rok od komunálních voleb, na webech drtivé většiny měst s účastí pirátů chybí něco mající souvislost s nejzásadnějším programovým bodem pirátů v ČR, kterým je transparentnost.

Jde o materiály k jednání zastupitelstva, navíc poskytované uživatelsky přívětivou cestou a pomocí dálkového přístupu. Za dostatečné materiály nelze považovat důvodové zprávy ani návrhy usnesení, ale např. podklady k veřejným zakázkám, detailně zpracované rozpočty i rozpočtová opatření, smlouvy i s přílohami, u rozsáhlých plánů alespoň zásadní části, podklady k dotacím, žádosti o dotace, dary, detaily směn pozemků atd...... U Rady města je to jinak, tam by to chtělo nejprve zákonnou změnu.

Jak se může občan §16 odst. 2) nejen písm c,d) zák. o obcích https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-128 před hlasováním vyjadřovat k jednání zastupitelstva když neměl možnost nastudovat materiály? Osobně jsem byl přesvědčen, že právě toto následováno dodržováním zákona o zadávání veřejných zakázek a zákona o registru smluv, bude z prvních bodů koaličních smluv a návrhů změn pro jednání zastupitelstev od koaličních, nebo opozičních zastupitelů za piráty.

Pokud o ně musí být žádáno cestou zák č.106/1999Sb., o SPI a to je přesně ta cesta, která účelově ztěžuje přístup k informacím a zatěžuje jak žadatele tak následně i úředníky a nelze ji nazvat transparentní. Zaslechl jsem i pirátský report se zastupitelstva „a opozici nezbývá nic jiného než 106". Cože??? Koaliční i opoziční zastupitel musí mít stejné materiály k rozhodování. O nezveřejňování termínů, časů, míst, výsledků hlasování po jménech , zvukových, nebo obrazových záznamů nemluvě. Transparentnost není pokud se by se to, pro omezený okruh adresátů, šudlilo někde v neveřejných skupinách.

Pokud si nesouladu mezi programem a činy všímám poslední rok já, tak si toho postupně začne všímat nejen konkurence a média, kteří to začnou používat proti pirátům, ale i voliči a ti na to dřív nebo později zareagují.

Čest všem vyjímkám.

,,To nejde" je jen rychlá a jednoduchá výmluva, v devíti z deseti případů to zpravidla jde.

Uživatelský avatar
Vratislav.Krejcir
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 724
Registrován: 21 pro 2010, 20:44
Profese: Markeťák a ajťák
Bydliště: Kroměříž, Na Prasečím kopečku
Dal poděkování: 991 poděkování
Dostal poděkování: 980 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Vratislav.Krejcir »

Ahoj, asi by bylo vhodné aby třeba KET pro transparentnost projel všechna "zastupitelstva" - porovnal to a udělal z toho nějaký závěr, kam a jak to posunout. Závěr který vyhodnotí nejlepší možnou formu, poté formu, která bude "udržitelná" (nebude zvyšovat nárok na úředníky města) - pro vysvětlenou, všechny informace nelze anonymizovat atd...

Jsem pro to, aby zastupitelé dostali do ruky materiál, který řekne, jak by to mělo vypadat - příklad dobré praxe. Rád si něco takového přečtu a posléze se budu snažit aplikovat. My dříve na webu neměli ani důvodové zprávy, to jsme posunuli dál, teď máme živý přenos videa ze zastupka na youtube, takže někam to posunujeme. Určitě bude vhodné to posunout ještě dál a možná zde je prostor pro KETy.

V KM materiály uveřejňujeme na adrese http://verejne.mesto-kromeriz.cz/zmk-pro-obcany/

Když vezmu materiál třeba u prodeje pozemku https://cutt.ly/Te5c2xI - jedinný rozdíl mezi materiálem pro veřejnost x zastupitelům (radě) je chybějící výpis vlastnictví, mapka + oficiální žádost dotyčného. Vlastnictví a mapka lze získat z katastru atd.
„Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4401 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

@Vratislav.Krejcir no to by bylo určitě vhodné a už v tom KETu máš jeden dotaz, jak je to momentálně s zveřejňováním zápisů z komisí a s videozáznamy se zastupitelstev, což byly v minulosti naše programové body.

Tak stále čekám na odpověď. viewtopic.php?f=1340&t=50147

Podklady pak budu řešit zvlášť. Když někdo našim Zeleným zastupitelům hodil materiály na stůl až v den zasedání, tak se vždy zdrželi hlasování s tím, že jsou vázáni dodržovat demokratické minimum Pirátů a bez přípravy a řádným seznámením o tom nemůžou hlasovat. Takže mě ani nenapadlo, že by Piráti dodávali podklady pozdě...
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
anonym80555
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 159
Registrován: 06 črc 2018, 22:30
Profese: produkťák, designérka, studentka aj.
Dal poděkování: 412 poděkování
Dostal poděkování: 247 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od anonym80555 »

Nějaký manuál, který by snad mohl obsahovat i toto téma (v části Otevřená a moderní radnice) už vzniká celorepublikově viewtopic.php?f=632&t=50220#p664045
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4401 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

No těch manuálů je víc, včetně těch programových, které to řeší. V komunálních volbách taky šel částečně program z otevřených měst.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Vratislav.Krejcir
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 724
Registrován: 21 pro 2010, 20:44
Profese: Markeťák a ajťák
Bydliště: Kroměříž, Na Prasečím kopečku
Dal poděkování: 991 poděkování
Dostal poděkování: 980 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Vratislav.Krejcir »

Petr.Tkadlec píše: 11 pro 2019, 12:00 @Vratislav.Krejcir no to by bylo určitě vhodné a už v tom KETu máš jeden dotaz, jak je to momentálně s zveřejňováním zápisů z komisí a s videozáznamy se zastupitelstev, což byly v minulosti naše programové body.

Tak stále čekám na odpověď. viewtopic.php?f=1340&t=50147

Podklady pak budu řešit zvlášť. Když někdo našim Zeleným zastupitelům hodil materiály na stůl až v den zasedání, tak se vždy zdrželi hlasování s tím, že jsou vázáni dodržovat demokratické minimum Pirátů a bez přípravy a řádným seznámením o tom nemůžou hlasovat. Takže mě ani nenapadlo, že by Piráti dodávali podklady pozdě...
Promiň já v tom Ketu nejsem, jsem si nevšiml, budu to sledovat a asi se tam i prihlasim. Odpovím ti tam 👍
„Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4401 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

@Vratislav.Krejcir nemusíš tam být, aby ti přišlo upozornění na to, že jsem tě označil. Jinak bych se ozval po týdnu i jinak, kdyby si se neozval, neboj. :-)
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Frantisek.Elfmark
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 445
Registrován: 25 led 2017, 08:09
Profese: podnikatel, webdesigner, chalupář
Bydliště: Uherské Hradiště
Dal poděkování: 488 poděkování
Dostal poděkování: 575 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Frantisek.Elfmark »

Z opozice po většinou tato věc není vůle koalic prosadit. Nám se v UH zatím podařilo jen rozfázovat audiozáznam, ať občan nemusí jednotlivé body pracně hledat. Nicméně ODS společně s KRUH toto odmítá a již dřív, když jsem to měl na starost sem hledal možnosti jak to pořešit. Vůle ale nebyla. Argument byl, stejně se dle ankety na to nikdo nedívá. Nicméně v té době se řešilo, že by to byl záznam z více kamer, rozfázovaný po bodech, záběry na řečníka atd. Cena za jedno ZM bylo přes cca 30tis. Proto se to neuskutečnilo. Nicméně Youtube si myslím, že by šel. Jde jen o GDPR apod. Taky bych byl rád, kde to funguje o popsání jak to řešíte.

Jednatel reklamní agentury FOOE s.r.o. Webdesigner a grafik. Zkusme se spolu víc otevřeně bavit, než se hned zrovna hádat.
E-mail: frantisek.elfmark@pirati.cz | Blog :arrow: www.frantisekelfmark.cz :arrow: | Twitter: https://www.twitter.com/ElfmarkF | FB: https://www.facebook.com/felfmark | LinkedIn https://www.linkedin.com/in/frantisek-elfmark | Instagram https://www.instagram.com/frantisekelfmark

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4401 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Frantisek.Elfmark píše: 12 pro 2019, 08:17 Z opozice po většinou tato věc není vůle koalic prosadit. Nám se v UH zatím podařilo jen rozfázovat audiozáznam, ať občan nemusí jednotlivé body pracně hledat. Nicméně ODS společně s KRUH toto odmítá a již dřív, když jsem to měl na starost sem hledal možnosti jak to pořešit. Vůle ale nebyla. Argument byl, stejně se dle ankety na to nikdo nedívá. Nicméně v té době se řešilo, že by to byl záznam z více kamer, rozfázovaný po bodech, záběry na řečníka atd. Cena za jedno ZM bylo přes cca 30tis. Proto se to neuskutečnilo. Nicméně Youtube si myslím, že by šel. Jde jen o GDPR apod. Taky bych byl rád, kde to funguje o popsání jak to řešíte.
Proto jsem se ptal hlavně Krejčíře, Jaroše. Vím že o tom z opozice bojujeme, ale napadlo mě až teď, že to z koalice neprosazujeme.

GDPR jde vyřešit jednacím řádem. Občané s dotazy by se představovali pouze jako občané. A z tisků by se ty citlivé údaje nečetli. Tady je zastupitelstvo na youtube, ale pak to smažou. My jsme to ale samozřejmě ukládali. :-)
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Vratislav.Krejcir
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 724
Registrován: 21 pro 2010, 20:44
Profese: Markeťák a ajťák
Bydliště: Kroměříž, Na Prasečím kopečku
Dal poděkování: 991 poděkování
Dostal poděkování: 980 poděkování

Re: transparentní jednání zastupitelstev

Příspěvek od Vratislav.Krejcir »

U nás jsou veřejně podklady, všechna usnesení atd.. videozáznam je jen online v době zastupitelstva, nemáme vychytané zprávy, tak aby četli lidé tyto zprávy bez jmen kvůli gdpr, ale to je věc, která jde vyřešit a máknu na tom. Jinak je ze všech zastupitelstev audiozáznam, který je sestřihaný podle bodů jednání, oříznut o "gdpr údaje". to je vše včetně jmenovitých hlasování na webu.
„Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“
Odpovědět

Zpět na „Zlínský kraj“