Poselství ekonoma Tomáše Ježka: „Vládo, zahaj kroky k přijetí eura.“

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 111
Registrován: 18 pro 2018, 00:46
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 74 poděkování
Dostal poděkování: 196 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Poselství ekonoma Tomáše Ježka: „Vládo, zahaj kroky k přijetí eura.“

Příspěvek od jirimittner »

Když jsem před 15ti lety skládal státní doktorskou zkoušku z ekonomie, předsedou komise byl Tomáš Ježek. Vynikající český ekonom konce 20. století, jeden z hlavních architektů naší polistopadové hospodářské transformace. Pro nepamětníky doporučuji přečíst tento nekrolog zde. Z pěti oblastí, které byly vybrány k diskuzi u zkoušky, si Tomáš Ježek zvolil euro. Následovala debata, při které jsme probrali všechno. Od optimálních měnových oblastí Roberta Mundella, přes dolarovou měnovou unii, až po pomalou hospodářskou konvergenci jižních a severních států eurozóny. Připomínám, že byl rok 2009, krátce po pádu Lehman Brothers a ještě dlouho před defacto bankrotem Řecka (2012). Ačkoliv jsem byl vždy výrazně proevropský, otázku měnové unie jsem s politikou neslučoval a z čistě ekonomického pohledu mně tehdy dávalo větší smysl s přijetím eura ještě vyčkat. Debatu zakončil Tomáš Ježek výrokem, který si dodnes pamatuji: „Pane kolego, dávám vám jedničku, je jasné, že víte, o čem mluvíte. Ale něco vám řeknu. Já bych to euro přijal.“

A já bych to euro dnes přijal také. Za 15 let od debaty s Tomášem Ježkem se stala řada zásadních věcí, z nichž za ty nejdůležitější považuji tyto tři:

  1. Evropská dluhová krize. Události následující po pádu Lehman Brothers v roce 2008, vývoj v Portugalsku, Itálii, Irsku, Řecku a Španělsku (PIIGS), Evropský stabilizační mechanismus (EFSF, ESM). Vzdání se podstatné části jistiny dluhu řecké vlády severoevropskými věřiteli („haircut“). Všimněte si podobnosti s americkou dluhovou krizí po skončení války severu proti jihu: Alexander Hamilton v roce 1790 dohodnul uznání dluhů konfederace (jihu) severem a založil tak základ dolarové měnové unie. Vidím analogii v dnes už slavném výroku z roku 2012 tehdejšího guvernéra evropské centrální banky Maria Draghiho v odpovědi na otázku, co je ochotná ECB udělat pro zachování eura, známý také jako „whatever it takes speech“ (2012, https://www.europarl.europa.eu/thinktan ... 022)703367)
  2. Probíhající válka s Ruskem. Tato probíhající válka je konstituční válkou společné identity nové Evropy, která vznikla rozsáhlým rozšířením v roce 2004. Pokud dluhová krize byla zkouškou hospodářské solidarity napříč tímto blokem států, tak válka s Ruskem je zkouškou její bezpečnostní solidarity. Nejpozději nyní je třeba vyjasnit, zda existuje či neexistuje shoda na bezpečnostní politice EU. Do toho patří probuzení Německa ve vztahu k Rusku, vstup Finska a snad brzy Švédska do NATO, ochota Evropy investovat do společné obrany (nyní podporou Ukrajiny) a řešení problému konsenzuálního rozhodování (je dobře že precedens vytvořilo Maďarsko dříve, než podobná situace vznikne v jednom z ustavujících států EHS).
  3. Hrozící válka s Čínou. Za jedenáct let od nástupu Xi Jinpinga do funkce v roce 2013 se stala Čína největším bezpečnostním rizikem současného světa, větším než Rusko. Na příkladu války s Ruskem je vidět, jak by probíhala válka s Čínou: hybridně, v zastoupení (Tchaj-Wan) a v případě Číny s obrovským dopadem na globální obchod. Tato hrozící válka se Evropy rozhodně týká a Evropa v ní není schopná obstát jako fragmentované území mnoha různých hodpodářských zájmů. Jak by asi zapůsobilo na kurz koruny uvalení 100%-ního cla na dovoz automobilů z EU do Číny? Když se prezident Miloš Zeman pokoušel realizovat svoji osobitou zahraničně obchodní politiku vůči Číně a v roce 2014 v čínské televizi prezentoval krtečka, smích moderátora bylo třeba chápat tak, že nebyl určen krtečkovi.

Vedle toho máme nyní řadu nových argumentů, které nebyly k dispozici v debatě před 15ti lety a které přijetí eura svědčí:

  • Zkušenost Slovenska s eurem (přistoupilo 1.1.2009)

  • Ještě větší prohloubení hospodářské integrace uvnitř EU (nás zejména s Německem)

  • Pokračující eurizace českého hospodářství (možnost vedení účetnictví firem v EUR od roku 2024)

Rád bych dnes slova Tomáše Ježka ze zkoušky v roce 2009 připomněl a jsem se jistý, že pokud by sledoval dnešní vládní debatu o euru, měl by pro nás jednoznačné poselství, že není na co čekat. Historicky byl postoj Pirátů byl směrem k euru vždy pozitivní a správně se nyní snažíme tlačit na vládě společně se STAN a TOP09 pro přijetí eura. Rozdíl mezi situací před pěti lety a dnešní je ten, že před pár lety bylo vyčkávání s přijetím eura ekonomicky pochopitelné i pro proevropsky smýšlející Piráty (nerozpadne se eurozóna? nezbankrotuje Itálie?). Dnes už opravdu není na co čekat. Pozice ODS proti euru je pošetilá a výše jsou vyjmenované argumenty proč.

Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvky (celkem 8):
Jan.Stepanek, Antonino.Milicia, Petr.Vileta, Marek.Krejpsky, Simona.Mikusova, Milan.Dadourek, Vojtech.Pikal, Robert.Magni
Odpovědět

Zpět na „Finance“