RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Předsedající RV

Uživatelský avatar
Vit.Zacek
Republikový výbor
Příspěvky: 505
Registrován: 17 kvě 2018, 00:37
Profese: student ekonomie
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 937 poděkování
Dostal poděkování: 646 poděkování

RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Vit.Zacek »

Členové a členky republikového výboru,
RP nám posílá ke schválení následující návrh usnesení:

Republikový výbor předkládá Celostátnímu fóru k projednání v referendu usnesení dle přílohy (Novela JdŘ CF, Nominace komisaře Evropské komise za Piráty a úkol RV).

Příloha zde: https://redmine.pirati.cz/attachments/d ... 3%A1ty.pdf

Předkládané usnesení zní:

Celostátní fórum:

  1. schvaluje novelu jednacího řádu celostátního fóra dle přílohy.
  2. schvaluje dokument Nominace komisaře Evropské komise za Piráty dle přílohy,
  3. ukládá republikovému výboru stanovit náležitosti prezentace kandidáta na funkci komisaře
    Evropské komise do 1 měsíců od přijetí tohoto usnesení.

Doba pro navrhování: do 9. února 10:00
Doba na rozmyšlenou: do 10. února 10:00
Hlasování: od 10. února 10:00 do 13. února 22:00

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Zacek za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Daniela.Weissova
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36996 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Děkuji za zahájení;

pro úplnost přidám informaci, že návrh řešení toho úkolu, který je ukládán v bodě 3. je již předpřipraven zde: https://redmine.pirati.cz/issues/41352

Jinak je myslím všechno dostatečně v podkladu.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2195
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 944 poděkování
Dostal poděkování: 7376 poděkování

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od David.Wagner »

Určitě bychom měli mít na kandidáty primárky, ale teda považuju za fakt hrozně zbytečnou hru tam dávat seznam podmínek které máme nějak ještě určovat jak se mají volit.

Jmenované podmínky jsou zcela často zcela neměřitelný, úplně gumově formulovaný (kompetence/ další kompetence) nebo pro úřad komisaře, kterej do poslední chvíli z definice nemusí vědět co jako bude třeba obsadit vlastně trochu zbytečný. Jaký je důvod, proč si neuděláme normálně primárky (klidně s vysokým limitem přípustnosti) na tuhle funkci? A pokud chceme mít nominační tým, který holt může někomu říct "nedělej to" tak fajn, to může mít nějaký význam. Ale ať to dělá s volným zdůvodněním dle potřeby a s normální politickou odpovědností, ne schovanej za jakoby objektivní tabulku.

(nesnažím se ani navrhnout jak se dá vylepšit a co je tam jako blbě, protože postup výběru vrcholného politického reprezentanta "uděláme si checklist 10 pseudo skills a pak ho kontrolujeme" je mimo ze základní architektury, tyhle prozkoušeníčka nemají potenciál přinést nic navíc a jenom vytváří nové kontroverze)

Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Frantisek.Navrkal

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36996 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Takhle, aby jsem "měli normální primárky" je v každém případě potřeba to přidat do JdŘ CF, jinak vůbec z ničeho nevyplývá, že mají bejt.
(To samé pro členy vlády.)

Ten nominační proces tam taky zakládá povinnosti spolupracovat/být v kontaktu s příslušným RT, což považuji za systémově důležité. Aby tyhle vazby byly vytvořené předem.

Pokud jsou to pseudoskils a vytváří to další problémy (což to druhé rozporovat nebudu), tak je na místě zvážit, jestli to nejak neupravit i u toho vládního procesu. Jako, klidně škrtejme a zjednodušujme. Ale konzistentně.

@Marcel.Kolaja

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12340
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20698 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, rád bych se zeptal republikového předsednictva, zda máme vůbec vyjednáno, že budou eurokomisaře nominovat Piráti? Pokud si totiž správně pamatuji na vyjednávání vládní koalice, tak nominace byla předběžně domluvena na návrh STAN OFFTOPICbyť je jistě pravda, že od té doby se leccos změnilo, který bude zvažovaná jména s ostatními konzultovat. Považuji za správné respektovat učiněné dohody, pokud tomu tak je. Dělat primární volby na místo, které neobsazujeme, by mi přišlo poněkud nesolidní - vůči zvažovaným kandidátům, členům i médiím.

Mimo to je zásadní, že funkce eurokomisaře je funkce navrhovaná vládou jako celkem, tedy pokud není domluvena politickým klíčem, tak se o ní tvrdě vyjednává s defaultem většinového hlasování. Pozice je navíc jen jedna, bez manipulačního prostoru, a není tak úplně jednoduché dělat dohodu zohledňující zájmy všech subjektů. Je prakticky vyloučeno, že další strany jednostranně akceptují našeho kandidáta z primárních voleb, tím spíše v pozici, ve které toto volební období jsme. Domnívám se, že proces by měl být této realitě uzpůsoben a že pokud chceme prosadit ve vyjednávání maximum, potřebuje to spíše chytrou taktiku a vytrvalé vyjednávání.

To, že primární volby navrhuje Marcel, který má současně o tuto funkci zájem, mi nevadí a je to v pořádku. Ostatně vládní agažmá je tu pro všechny, ať už ho původně podporovali nebo ne a jsem rád, že u řady lidí se vnímání vládního angažmá posunulo k lepšímu. Ale nerad bych, aby celý nominační proces na jedno místo v Evropské komisi skončil po vynaložené velké energie fiaskem jen z toho důvodu, že nemá reálný základ. Z mého pohledu jde o příliš vážnou věc, než aby sloužila pouze publicitě před příštími volbami.

Přál bych si, abychom naši vzácnou společnou energii a pozornost soustředili spíše na věci, které opravdu dokážeme ovlivnit a zlepšit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Já bych zase významně ocenila, kdyby autor v dokumentu předloženého návrhu Usnesení Republikového výboru kontaktoval Republikový výbor před tvorbou takového usnesení a případně nabídl spolupráci členům RV při tvorbě toho návrhu.
V dnešní době zaznívá kritika délky projednávání na RV. Omlouvám se, ale nejen že situaci, kdy jsme Republikovým předsednictvem stavěni, a podotknu, že v různých obměnách už tedy opakovaně, před hotovou věc, je nám pouze předložen nějaký výstup a tentokrát dokonce pouze se vzkazem projednejte, a my se teprve následně tady v diskuzi možná dozvídáme, kdo by se tedy za RP mohl ujmout úvodního slova a návrh nám alespoň trochu osvětlit, považuju z pohledu dobré spolupráce RP/RV za poněkud nešťastnou.
Taková situace navíc podle mého názoru hladkému a rychlému průběhu projednání rozhodně nepřispěje ani tentokrát ani v budoucnu u jakéhokoliv dalšího jednání, které by RP hodlalo připravit a zahájit obdobným způsobem.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 3):
Dan.Lestina, Dalibor.Zahora, Daniela.Weissova

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36996 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Podotknu, že rozumím Jakubově výhradě (vlastně dvěma), ale bez ohledu na současnou situaci bych rád měl do budoucna vyjasněno, jestli na tuhle pozici má náš nominant projít primární volbou, nebo jiným procesem. Ať to víme pro případy za 5, 10, 15 let.
(Vím, že trochu honím kulaté slepice ve vákuu, ale takový už prostě jsem.)

OFFTOPICS Terkou si dovolím trošku nesouhlasit.
Současné dlouhodobé nastavení RP/RV je založené na oddělení moci, kdy RP je z RV vyděleno, RP má předkládat do RV návrhy (spoustu návrhů - koní a telegrafních sloupů) a RV je má projednávat a upravovat k obrazu svému (na velbloudy a vánoční stromky). Pokud tohle nastavení chceme opustit a mít úzkou spolupráci RP/RV, či vlastně výkonnou část s legislativní, možná musíme upravit celý model zpátky k "širokému" předsednictvu, jako je v jiných stranách.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

@Vojtech.Pikal S dovolením odpovím mimo offtopic.

Myslím, že informace, kdo nám k návrhu může podat nějaké informace nad rámec té tentokrát velmi skromné důvodové zprávy a ještě skromějšího vzkazku v podatelně není nic nadstandartního a dokonce si myslím, že ani nenarušuje naše současné vnitřní uspořádání.

Stejně tak si myslím, že určitá proaktivita iniciátora návrhu ve smyslu vložení úvodního slova taky není něco, co by zbortilo náš systém.

A pokud je někomu za těžko přijít na pravidelné schůze RV a říct, hele výbore připravuju to a to, přistane vám návrh někdy v lednu tak samozřejmě respektujeme, i když ani tento přístup mi nepřijde pro aktuální systém fungování strany a jejich orgánů v zásadě nebezpečný.

Myslím, že tyhle tři věci bývaly dřív i dobrým zvykem.

Beru tedy tvůj offtopic jako reakci na tu jedinou zmíňku "případně nabídl spolupráci členům RV". Pokusím se tedy dovysvětlit, že slovo "případně" je do té části věty vloženo naprosto záměrně a neřekla bych ani popel, kdyby nenabídnutí spolupráce bylo to jediné, co by u předložení v tomto jednání rokovaného návrhu nenastalo.

Systéme budiž prosím zachován, problém tkví trošku někde jinde. :)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34805 poděkování
Dostal poděkování: 17632 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Nejprve poděkování Vítkovi, že se ujal předsedání, ačkoli jsem zatím toho názoru, že nejefektivnějším postupem, by bylo jednání vůbec nezahajovat a prostě ho odignorovat. Nebylo by to hezké a chvályhodné, ale v této organizaci by celkem šlo o běžnou praxi. A ušetřili bychom tím především vlastní síly.

Pokud se tu shoduje David Wagner s Jakubem Michálkem v kritice návrhu, a já s těmito kritikami souzním, je vysoce pravděpodobné, že ten návrh je prostě špatně.

Špatně například také v tom, že podle všeho nebyl projednám předpisovou skupinou RV, jinak by tu bylo její stanovisko.
Kdyby se tak stalo, již by zde byl možná hlasovatelný návrh.

Další věc - důvodová zpráva:

Důvodová zpráva
Občané od nás očekávají že budeme mít do exekutivních funkcí připravené poctivé a kompetentní
odborníky. To by mělo platit i pro komisaře, tedy nejvýše postaveného Čecha v evropské exekutivě. Proto
bychom pro výběr komisaře měli uplatňovat alespoň stejně přísná pravidla jako pro výběr ministrů.

Takto si tedy důvodovou zprávu nepředstavuji, obecná deklarace postrádající to hlavní a sice rozebrání dopadu na naše předpisy atd. a důvod, proč to má být zrovna takto a ne jinak, případně uvedení alternativ a jejich vyhodnocení.

Nyní reálně hrozí, že toto jednání skončí neschválením a svým způsobem bude poměrně zbytečné.
Táži se tedy především @David.Wagner a @Jakub.Michalek, zda jsou schopni a ochotni navrhnout nějaký jednoduchý racionální postup, jak při zachování pirátský principů, ustanovit výběr eurokomisaře či na koho tuto pravomoc delegovat. Kolik na to potřebují času? Je třeba prodloužit jednání? Díky za odpovědi.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: RV 1/2023 Návrh k Eurokomisaři pro CF

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Jakub.Michalek píše: 29 led 2023, 15:28

Ahoj, rád bych se zeptal republikového předsednictva, zda máme vůbec vyjednáno, že budou eurokomisaře nominovat Piráti? Pokud si totiž správně pamatuji na vyjednávání vládní koalice, tak nominace byla předběžně domluvena na návrh STAN OFFTOPICbyť je jistě pravda, že od té doby se leccos změnilo, který bude zvažovaná jména s ostatními konzultovat. Považuji za správné respektovat učiněné dohody, pokud tomu tak je. Dělat primární volby na místo, které neobsazujeme, by mi přišlo poněkud nesolidní - vůči zvažovaným kandidátům, členům i médiím.

Mimo to je zásadní, že funkce eurokomisaře je funkce navrhovaná vládou jako celkem, tedy pokud není domluvena politickým klíčem, tak se o ní tvrdě vyjednává s defaultem většinového hlasování. Pozice je navíc jen jedna, bez manipulačního prostoru, a není tak úplně jednoduché dělat dohodu zohledňující zájmy všech subjektů. Je prakticky vyloučeno, že další strany jednostranně akceptují našeho kandidáta z primárních voleb, tím spíše v pozici, ve které toto volební období jsme. Domnívám se, že proces by měl být této realitě uzpůsoben a že pokud chceme prosadit ve vyjednávání maximum, potřebuje to spíše chytrou taktiku a vytrvalé vyjednávání.

To, že primární volby navrhuje Marcel, který má současně o tuto funkci zájem, mi nevadí a je to v pořádku. Ostatně vládní agažmá je tu pro všechny, ať už ho původně podporovali nebo ne a jsem rád, že u řady lidí se vnímání vládního angažmá posunulo k lepšímu. Ale nerad bych, aby celý nominační proces na jedno místo v Evropské komisi skončil po vynaložené velké energie fiaskem jen z toho důvodu, že nemá reálný základ. Z mého pohledu jde o příliš vážnou věc, než aby sloužila pouze publicitě před příštími volbami.

Přál bych si, abychom naši vzácnou společnou energii a pozornost soustředili spíše na věci, které opravdu dokážeme ovlivnit a zlepšit.

Ahoj, děkuju moc za tuhle informaci. Mohl bych se zeptat, jak to přesně funguje s tou předběžnou domluvou? Měl jsem za to, že v koaliční smlouvě, ať už se STANem nebo té vládní, o tom nic není.

Myslím, že je určitě dobře, že to řešíme, a oceňuju, že Ty osobně jsi přispěl k vytvoření procesů pro nominaci ministrů. Nicméně právě proto mě překvapuje myšlenka, že jsme se bez boje rozhodli vyklidit v této oblasti pole STANu a vzdát se transparentního procesu, který by umožnil s touto výzvou pracovat. Pozice eurokomisaře je ve finále jedna z nejvyšších exekutivních funkcí, jejíž obsazování může strana ovlivnit (silnější už je asi pouze předseda Evropské komise), takže mi přijde poněkud zvláštní, že by dohoda o ní neexistovala v psané formě a nebyla ratifikována nějakým vnitrostranickým procesem. Příliš zásadně to ovlivňuje jak národní, tak celoevropskou politiku, takže by bylo disproporční, kdyby se nominace - narozdíl nominací ministrů - odehrála za zavřenými dveřmi. Nebo jsem něco minul a CF o tom už někdy hlasovalo?

Asi chápu realitu Pirátského koaličního vládnutí v tomto volebním období natolik, že vnímám, jak velmi těžké bude mít případný pirátský nominant uspět. O to důležitější mi přijde tedy slyšet jasný závazek, že vzdáme-li se vlivu na nominaci této pozice, bude to nějakým způsobem ze strany koaličních partnerů kompenzováno. Co mi přijde jako minimální a nepřekročitelná podmínka je zabránit nominaci českého komisaře za ECR - vzhledem k tomu, jací lidé tu stranu celoevropsky reprezentují a jaké názory propagují, nemá její nominant v Komisi co dělat. STAN asi v principu může tomuto požadavku vyhovět, ale rád bych tedy slyšel, že v tomto jsou s námi TOP 09 a KDU na jedné lodi a obratem to nevymění za nějakou protislužbu ze strany ODS. Do té doby mi přijde relevantní a validní proces nominace komisařů mít.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Dan.Lestina
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“