Návrh na "opozičně-lidové veto"

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
jan.kroben
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 17 črc 2021, 15:55

Návrh na "opozičně-lidové veto"

Příspěvek od jan.kroben »

Zdravím,
jedním z nosných témat vaší strany byla a je přímá demokracie. Obecné referendum sice narazilo na odpor senátu, ale to podle mě není důvod skládat zbraně. Navíc vám teď v kampani chybí vlastní pozitivní témata, tak bych pro vás měl návrh na určitý hybridní systém, který by umožnil lidem hlasovat o zásadních tématech, přičemž by ho ale spouštěli volení zástupci. Ten by teoreticky mohl být pro senát přijatelnější.
Vycházím z toho, že cílem přímé demokracie zejména ve Švýcarsku je tzv. konsenzuální demokracie - jde o to, že na těch opravdu důležitých změnách by se mělo shodnout (nebo aspoň nebýt proti) 70-80 % občanů. Systém je určen pro naléhavé situace, je v něm tedy vícero překážek - s tím, že v případě potřeby by mělo být možné je všechny překonat. Senátory pak navrhuji "uplatit" tím, že se jejich komoře zvýší pravomoce. Což je podle mě obecně dobrá věc, protože systém typu "sněmovní většina vládne všem" by mohl mít lepší demokratické pojistky.

Nyní k návrhu. Velmi hrubý nástřel (konkrétní čísla se dají upravit):

  1. Odejde-li ze sněmovny návrh zákona, se kterým je opozice zásadně nespokojena, může do ukončení legislativního procesu skupina nejméně 20 senátorů vyžádat možnost spustit lidové veto. (Pokud senát zákon vrátí sněmovně s pozměňovacími návrhy, může se žádost o veto vztahovat pouze na sněmovní verzi, nebo na obě verze.)

  2. Pokud těmito senátory označený zákon podepíše prezident, případně sněmovna přehlasuje prezidentské veto, začne běžet 7-denní lhůta pro sběr podpisů napříč oběma komorami parlamentu. Zároveň s ní začne běžet 28-denní lhůta pro sběr podpisů na občanskou petici za referendum.

  3. Pokud se za daných 7 dní najde 121 poslanců či senátorů, kteří podepíšou vyhlášení lidového veta, a pokud během daných 28 dní podepíše petici alespoň 50 000 lidí, je o daném návrhu zákona vyhlášeno referendum.
    (121 jsem zvolil proto, aby na znemožnění veta stačila ústavní většina ve sněmovně + nadpoloviční většina v senátu)

  4. Referendum proběhne během nejbližších měsíců. Mezitím může vláda navrhnout kompromisní verzi zákona, která pak bude rovněž součástí referenda. (V takovém případě se pro zákon v původní podobě musí vyslovit většina hlasujících. Pokud veto + kompromis získají dohromady většinu, platí z nich to, které získalo hlasů více. Např. výsledek 45 % pro pův. návrh, 30 % pro kompromis, 25 % pro veto znamená, že vítězem je kompromis.)

  5. Aby pak referendum bylo závazné, musí pro vítězný tábor (pův. návrh / veto + kompromis) hlasovat alespoň 20 % všech registrovaných voličů. Zvítězí-li veto (resp. kompromis), ale nedosáhne se potřebného kvóra, zákon se vrací sněmovně, kde lidové veto může přehlasovat 101 poslanců stejně jako senátní či prezidentské.
    (Návrh "chytrého kvóra", nezkreslujícího účast a výsledek jako to dnešní, jsem si vypůjčil od Daniela Prokopa.)
    (Strany, jejichž poslanci a senátoři veto spustily, by zároveň měly být schopny oslovit své voliče a udělat pořádnou kampaň s podpisy na petici i s referendem.)

Dodatky:
a) Ještě mě napadá, že by prezident mohl mít možnost kvórum snížit na 10 %. Ano, dal bych i přímo volenému prezidentovi trochu vyšší pravomoce. Dvě protiváhy "sněmovního diktátu" jsou zkrátka podle mě lepší než jedna. Ale chápu, že jsme v situaci, kdy se liberálové nevytasí s ničím lepším než Drahoš, zatímco více či méně populárních konzerv je ve společnosti plno, takže tuhle část klidně oželím.
b) Návrh občanské zákonodárné iniciativy od ČSSD by se s tímto systémem mohl hezky doplňovat.
c) Jinak mi samozřejmě dělá vrásky na čele, aby se to v případech jako je tahle pandemie nezvrhlo a neblokoval tím někdo nezbytná vládní opatření. Navrhuji tedy, aby se tento systém např. nedal použít ve zrychleném řízení.

Budu rád za (ideálně konstruktivní) feedback, který odhalí problémy, co v návrhu nepochybně jsou. V každém případě přeji nějakou tu invenci a nevzdávat se ve snaze o alespoň trochu přímější demokracii. Je to věc, která se musí budovat postupně a nedá se strhnout, ale bylo by dobré nějak začít.

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na "opozičně-lidové veto"

Příspěvek od Michael.Polak »

Super nápad. Ale nebylo by jednodušší dát si prostě do programu "euro za žádnou cenu nechceme"?

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26210
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36995 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na "opozičně-lidové veto"

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Nevím jak euro souvisí s lidovým vetem, euro už bylo v referendu schváleno.

Podotknu, že návrh všeobecného referenda nenarazil v senátu, ale nedokázal ani projít sněmovnou, protože ho vládní většina opakovaně odmítla předřadit.

Obecně jsem pro možnost lidového veta zákonů, či klidně i sněmovní menšinou vyvolaného lidového veta.
Nevím, jestli by se kvůli tomu mělo svolávat všelidové hlasování nezbytně okamžitě a rychle, hlasování (volby) by ideálně měli probíhat společně. Volby máme každý roky, takže jsem pro to, že pokud jsou na obzoru volby do 6ti měsíců, ať se referendum hlasuje s nimi.

Zákon se může mezi tím pozastavit. Podotknu, že daleko menší skupina zákonodárců (40 poslanců) může hnát zákon k ústavnímu soudu - 121 podpisů napříč komorami je docela kumšt. Nestačila by zásadní menšina jedné komory?

Pokud se během pozastavení najde kompromis, ať se schválí kompomis, tím se pozastavený zákon kterému hrozí veto zruší a v případě přetrvávající nespokojenosti je možno znovu sáhnout po vetu, ale musí se na něj sebrat znovu podpora.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Ondrej.Holub

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

eladar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 460
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 179 poděkování
Dostal poděkování: 339 poděkování

Re: Návrh na "opozičně-lidové veto"

Příspěvek od eladar »

Zásadní připomínka - pro většinu společnosti to je okrajové téma a jen posiluje image PS jako strany, která je mimo

vilik
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 119
Registrován: 03 úno 2020, 12:49
Profese: technik, programátor
Dal poděkování: 40 poděkování
Dostal poděkování: 57 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na "opozičně-lidové veto"

Příspěvek od vilik »

Ja se obecnym referendum moc nepriklanim. Porad mi totiz neni jasne jak by prakticky slo zabranit referendum typu "Ma byt etnicka mensina zbavena statniho obcanstvi?" apod. Pokud by se hlasovalo tajne a nikdo by nemusel verejne rict jak hlasoval (jako je tomu v parlamentu) tak mam silne obavy jak by takoveto referendum dopadlo. A to by melo byt zavazne. Klicova otazka ale zni: kdo bude posuzovat, ktera otazka je v referendu mozna a kteta ne? V tomto se spise klonim k zastupitelske demokracii, kde je hlasovani verejne.

Demokracie a liberalismus není o tom že si můžu dělat co chcu, ale především o zodpovědnosti za své jednání.

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na "opozičně-lidové veto"

Příspěvek od Marek.Necada »

eladar píše: 16 srp 2021, 07:15

Zásadní připomínka - pro většinu společnosti to je okrajové téma a jen posiluje image PS jako strany, která je mimo

Máte k tomuto tvrzení nějaké zdroje? Nicméně na obecné úrovni většina věcí je pro většinu společnosti okrajové téma (ačkoliv může mít ohromné dopady). Kdybychom uvažovali tímhle způsobem, nemusíme mít žádný program (ne že by to nemohlo fungovat, viz ANO). Jenže my nejsme podnikatelský projekt, jsme strana postavená na nějakých ideologických základech, máme dlouhodobý program (kam přímá demokracie patří) a ten chceme prosadit.

vilik píše: 13 říj 2021, 14:36

Ja se obecnym referendum moc nepriklanim. Porad mi totiz neni jasne jak by prakticky slo zabranit referendum typu "Ma byt etnicka mensina zbavena statniho obcanstvi?" apod. Pokud by se hlasovalo tajne a nikdo by nemusel verejne rict jak hlasoval (jako je tomu v parlamentu) tak mam silne obavy jak by takoveto referendum dopadlo. A to by melo byt zavazne. Klicova otazka ale zni: kdo bude posuzovat, ktera otazka je v referendu mozna a kteta ne? V tomto se spise klonim k zastupitelske demokracii, kde je hlasovani verejne.

Tahle otázka je zjevně mimo téma vlákna, jímž je specificky lidové veto, nicméně samozřejmě by platila určitá kriteria (mezi něž patří zachování základních práv a svobod), jejichž naplnění by posuzoval nějaký orgán (např. ústavní soud). Netřeba vymýšlet kolo, stačí se například podívat, jak to mají ve Švýcarsku. Etnickou menšinu státního občanství nezbavíte, i kdyby pro to hlasovala ústavní většina, protože to okamžitě zarazí ÚS OFFTOPIC(pokud nezarazí, tak je jasné, že už v tu chvíli neexistoval právní stát a ÚS byl loutkový).

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“