Návrh Jany Maláčové na kratší pracovní týden - kontakty a postoje

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Ondrej.Holub
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 60
Registrován: 22 bře 2020, 18:04
Profese: historik
Dal poděkování: 31 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Návrh Jany Maláčové na kratší pracovní týden - kontakty a postoje

Příspěvek od Ondrej.Holub »

Zdravím,

zaujal mě návrh Jany Maláčové na zavedení kratšího pracovního týdne. Rozumím tomu, že názory na tohle téma se hodně liší, že lze uvést spoustu pro a proti. Napadlo mě proto obrátit se přímo na Janu Maláčovou s návrhem na uspořádání webináře/online konference na tohle téma, a to například pod záštitou Masarykovy demokratické akademie. Na online akci podobného druhu by své stanovisko mohl prezentovat i zástupce příslušného odborného týmu Pirátů.

Zde je koncept emailu pro Janu Maláčovou. Zprávu jsem ještě neposlal, chci to důkladně probrat, zjistit, jaká jsou stanoviska (menší, poměrně plodná debata už proběhla na facebookové skupině Pirátů z Vysočiny). Jde v podstatě pouze o nezávaznou iniciaci možného dialogu, ale rád bych, aby se tak dělo s vědomím členstva.

Zde mail:

Vážená paní ministryně,
úvodem přeji hezký den v těchto nelehkých časech. Jmenuji se Ondřej Holub, jsem historik a doktorand na univerzitě v Hradci Králové, registrovaný příznivec Pirátské strany.
Velmi mne zaujal Váš návrh na možnost zavedení kratšího pracovního týdne a zajímal mne postoj mých stranických kolegů a kamarádů k této věci. Zatím je dost nejasný, názory se různí a z menší předběžné debaty ohledně problému vyplynulo, že by bylo patrně nejvhodnější uspořádat na toto téma webinář/online konferenci, která by napomohla problém konceptualizovat, vyložit a popsat možné styčné body či naopak třecí plochy. 
Věřím, že jednoznačným záměrem Pirátské strany je zvýšení kvality života v České republice, hledání takového rámce, na němž by mohla stát otevřená, vzdělaná a přitom sociálně solidární společnost. 
Moje vize případného webináře počítá s účastí především zahraničních hostů, se zastoupením Friedrich Ebert Stiftung, švédské a finské strany. Na webináři by měly zaznít relevantní a nosné argumenty, nikoli ploché zkratky typu "tohle si nemůžeme dovolit." Rád bych v tomto směru oslovil i newyorskou New School for Social Research, protože mám za to, že tamější kolegové a přátelé  mají k tématu sociální politiky a politiky práce, stejně tak jako k tématice např. nepodmíněného příjmu či kratšího pracovního týdne mnoho co říci. Navíc bychom tomu mohli dodat i jistou "transatlantickou" perspektivu. 
Webinář, organizovaný například přes platformu Zoom, by mohl být skvělou diskusní platformou, na níž by se mohli setkat zástupci české sociální demokracie a Pirátské strany a případně ve věci úpravy české pracovní politiky najít programovou či ideovou shodu. 
Online konferenci by podle mého názoru mohla zaštítit Masarykova demokratická akademie. Pokud s takovým nápadem souhlasíte, myslím, že by mohlo jít o výbornou příležitost dodat naší české debatě o pracovní a sociální politice mezinárodní rozměr, v němž bude prostor pro vědecké argumenty, nikoli tradiční dojmologii. 
Děkuji za Váš názor a držte se, 
s pozdravy Mgr. Ondřej Holub
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Holub za příspěvek:
Ondrej.Calovka
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“