Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Moderátor: PKS Středočeský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Jak chci rozdělit Středočeský kraj?

nijak (chci zachovat současný stav)
7
18%
Pražský kraj (sloučení Středočeského kraje s Prahou)
1
3%
širší Praha (připojení bývalých okresů Praha-východ a Praha-západ k Praze)
5
13%
vznik Kladenského a Mladoboleslavského kraje
3
8%
vznik Kladenského, Mladoboleslavského a Příbramského kraje
2
5%
vznik Kladenského, Mladoboleslavského, Příbramského a Kolínského kraje
3
8%
připojení některých obcí s rozšířenou působností (ORP) k jiným krajům (např. Mnichovo Hradiště k Libereckému kraji)
1
3%
připojení některých obcí k jiným krajům (např. Vlkaneč k Vysočině)
1
3%
rozdělení Středočeského kraje mezi okolní kraje
2
5%
posílení role okresů (regionálních center)
5
13%
zrušení všech krajů, zachování obcí s rozšířenou působností (ORP)
8
20%
návrh Jana Hřebíčka - Pražský kraj vcucne Kladno a pod., zbytek SčK bude rozdělen mezi okolní kraje
2
5%
další možnost 4
0
Žádná hlasování
další možnost 5
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasujících: 19 - Celkem hlasů: 40

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2459
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2011 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Jan.Prokop »

Petr.Vileta píše: 04 bře 2019, 21:32 Netřeba se vracet do socializmu, okresy stále právně existují, byly zrušeny jen okresní úřady. Podle mě by bylo vhodnější po mnoha letech vesměs špatných zkušeností zrušit obce s rozšířenou působností a obnovit okresní úřady. Paradoxně by to mohlo snížit počet úředníků, protože nebude 20 jednočlenných stavebních úřadů v obcích, ale jen jeden v okrese, který pochopitelně nebude potřebovat 20 úředníků, ale bude stačit 18, 15, možná jen 5. ;) Také rozpočtům obcí by se ulevilo, zvláště tam, kde zaměstnanec odboru půl pracovní doby nemá co dělat, ale místo zřízeno být musí.
Nevím, jestli je to pouze v působnosti města, nebo v obci s rozšířenou působností, ale žena dělá na půl úvazku na Oddělení vodního hospodářství a ochrany prostředí u nás v Brandýse a co říkala, tak se tam fakt nezastaví a je jich tam 10. Navíc zrušení obcí s rp by u okresu Praha-západ a východ znamenalo všechny ty úřady přesunout do Prahy, takže by to byl další nával na dopravu. Další věc jsou ty pracovní místa, protože většina zvlášť mladších zaměstnanců pracuje na úřadě kvůli tomu, že to mají v místě bydliště, takže nižší plat se jim kompenzuje tím, že mají víc volného času např na děti a kdyby kvůli tomu museli dojíždět, tak si najdou jiné zaměstnání a v dnešní době skus sehnat v Praze několik set lidí, co ti půjdou makat do státní správy.
Já jsem pro posílení obcí s RP
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34711
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31639 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tak někde mají úředníků hodně a mají všichni dost práce, ale když se podíváš třeba na okres Plzeň-jih, tak tam máš 4 obce s rozšířenou působností, na mapě kousek od sebe a nedivil bych se, kdyby se tam úředníci dloubali v nose. ;) Přitom by nebyl problém je sestěhovat zpátky do Přeštic viz mapa https://goo.gl/maps/aPiZ68KpPxQ2

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2459
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2011 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Jan.Prokop »

Petr.Vileta píše: 05 bře 2019, 13:38 Tak někde mají úředníků hodně a mají všichni dost práce, ale když se podíváš třeba na okres Plzeň-jih, tak tam máš 4 obce s rozšířenou působností, na mapě kousek od sebe a nedivil bych se, kdyby se tam úředníci dloubali v nose. ;) Přitom by nebyl problém je sestěhovat zpátky do Přeštic viz mapa https://goo.gl/maps/aPiZ68KpPxQ2
Tam by to mělo možná smysl, ale bavíme se o SČK, např obec s RP Brandýs nad Labem má víc obyvatel než okres Plzeň jih, ale ten je zase celkem velký rozlohou.
Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Dovolím si, byť Pražák, říct svůj názor. Konečně ve Středočeském kraji trávím nemálo volného času, a hlavně se mu věnuju dlouhodobě z hlediska veřejné dopravy.

Rozdělení Prahy a Středočeského kraje má určitě své nevýhody (zejména mělo v době, kdy se oba regiony do krve hádaly a SčK si dělal vlastní pseudo-integrovanou dopravu, kterou se snažil co nejvíce ignorovat fakt, že hodně obyvatel zkrátka do té Prahy dojíždí a asi dojíždět bude). Na druhou stranu oba regiony jsou tak velké co do počtu obyvatel, že sloučením by vznikl děsivý moloch. Ani připojení PV a PZ k Praze mi nepřijde rozumné - i proto, že hranice okresů nejsou na nic takového stavěné, někde je v ,,pražském" okresu třeba jen první obec za Prahou, jinde sahá daleko, třeba až ke Kostelci nad Černými lesy, takže ani to nedává smysl dělat bez další přípravy. Navíc by to měl odsouhlasit ne celý kraj, ale spíše jednotlivé obce, protože by se asi nejednalo o Pražský kraj, nýbrž připojení k městu. A užitečné mi to nepřijde.

Naopak užitečné a možná inspirativní i pro další kraje, by mi připadalo zvýšení významu okresů. Středočeský kraj je v tomto specifický, že v podstatě netvoří homogenní celek, většina okresních měst jsou silnými regionálními centry, a zároveň je přirozeným jádrem celého kraje Praha, která není jeho součástí (a jak jsem řekl výše, ani bych to neměnil). Zajímavé by spíše bylo, jak tento přenos samosprávy (nikoliv primárně úředníků - ti ať klidně zůstanou na Kraji a ORP, beztak je zastupitelé nemají co ovlivňovat) udělat, abychom třeba zbytečně nedělali další volby. Třeba snížit počet zastupitelů kraje a část jich přenést na okresy, kdy okresní zastupitelé by současně měli mandát na hlasování v krajském zastupitelstvu (ale třeba by nemohli být voleni do rady kraje)? Připadá mi to jako zajímavá myšlenka.

A inspirace pro další kraje by také mohla být užitečná, protože i mnohé další kraje jsou dosti excentrické. Třeba já napůl pocházím z východních Čech, kde je Pardubický kraj, který tvoří 4 okresy, ale historicky je dost velký rozdíl mezi západními (Pardubicko, Chrudimsko) a východními (Orlickoústecko a Svitavsko). Navíc na tu východní polovinu někdy i zastupitelé kraje podle mě dost zapomínají (což je někdy i dobře :) ).

Takže bych se přimluvil buď za současný stav nebo ještě lépe za posílení role okresů, které by se staly samosprávnými celky.

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
Jan.Korbel
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1802
Registrován: 03 úno 2012, 19:04
Profese: IT
Bydliště: Jílové u Prahy
Dal poděkování: 4190 poděkování
Dostal poděkování: 3070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Jan.Korbel »

Trošku související téma - ct24.cz: Konec pragocentrismu? STAN navrhuje vystěhovat z Prahy do regionů dvě desítky úřadů. Protože teď asi bude diskuze na úrovni PSP, ocenil bych komentář našich poslanců (Franta, Lenka).
Středočeský profil | "Systémy, kterých se týká tato dohoda, jsou účty majitelky." -- NDA Pirátů
Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Mně myšlenka, že odstěhováním úřadů do jiných regionů začnou tyto regiony více prosperovat, připadá jako strašná kravina. :D Pořád mám takový pocit, že na takový úřad člověk potřebuje jednou za dlouhý čas (pokud vůbec někdy) a že by to vytrhli ti, kdo na úřadech pracují... Navíc v případě většiny jmenovaných asi mluvíme jen o nějakém ředitelství, předpokládám, že taková školní inspekce má pobočky po celé ČR.

Připadá mi to jako populismus cílený na lidi, kterým se nelíbí, že máme hlavní město v Praze. :)

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
Jan.Korbel
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1802
Registrován: 03 úno 2012, 19:04
Profese: IT
Bydliště: Jílové u Prahy
Dal poděkování: 4190 poděkování
Dostal poděkování: 3070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Jan.Korbel »

Věřím, že to bude většinový názor pražáků :-) Z pohledu vesničana ze SčK, kterého nadřazený úřad nad nadřazeným úřadem nad jeho obecním úřadem posílá vyřizovat papíry na jeho pobočku v Praze(!) to vypadá trošku jinak. Viz MěÚ Černošice.
Středočeský profil | "Systémy, kterých se týká tato dohoda, jsou účty majitelky." -- NDA Pirátů
Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Mladé Pirátstvo
Příspěvky: 2472
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: Engagement manager
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5506 poděkování
Dostal poděkování: 3437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Frantisek.Kopriva »

Byl jsem vyzván, abych se tady vyjádřil k návrhu STAN na přesunutí úřadů na náhodná místa. Nuže, ten návrh se mi zdá absolutně odfláknutý. Především mi chybí podrobnější analýza nákladů. Počkám si ještě na vyjádření gesčního týmu, ale nedokážu si představit, že bych návrh v téhle podobě podpořil.

Také si myslím, že regiony si zaslouží systematičtější rozvoj (dostupnost bydlení, kvalitní vzdělávání, sociální služby, digitalizace, modernizace dopravy atd.) než "dotace" v podobě sídla úřadu.

Pirátský profil |< >| Engagement manager datově-analytických projektů |< >| začínající bubeník |< >| člen RT EZO & Lidská práva |< >| Emeritní politik, věčný aktivista

Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Jan.Korbel píše: 11 dub 2019, 14:15 Věřím, že to bude většinový názor pražáků :-) Z pohledu vesničana ze SčK, kterého nadřazený úřad nad nadřazeným úřadem nad jeho obecním úřadem posílá vyřizovat papíry na jeho pobočku v Praze(!) to vypadá trošku jinak. Viz MěÚ Černošice.
Mě by zajímalo, kolik středočechů toto tak emotivně řeší. Konkrétně mluvíš o okrese Praha-západ, kde je jediná ORP Černošice a myslím, že pokud by člověka z Roztok nebo Hostivice posílali vyřizovat papíry do Černošic, asi by jim vůbec nepoděkoval. Chápu, že pro obyvatele Černošic a okolí by to mohla být vítaná změna. ;) Každopádně pobočku v Praze pak už mívala jen ORP Brandýs n/L- St. Boleslav, kde mi to opět pro lidi např. z Klecan přijde výhodnější, zejména když nemalé procento z nich se v Praze reálně pohybuje.

Mimo Prahu-východ a Prahu-západ opravdu žádnou pobočku ORP v Praze mít nebudeš a jak často potřebuješ něco vyřizovat třeba na krajském úřadě? Mimochodem, v případě KÚSK se opět dostaneme do problému, že Praha se nachází uprostřed kraje a pokud bys vše přesunul z Prahy jen do jednoho města, budou mít obyvatelé zbytku regionu moc velkou radost. :D

Obecně by mě dost zajímala reálná míra krajského patriotismu mezi středočechy. Respektive v případě většiny krajů, protože to je něco tak umělého, že vůbec nechápu, jak k tomu někdo může mít silný vztah - možná tak občan krajského města, ale já třeba s Pardubickým krajem necítím žádnou hlubší vazbu a pokud mi někdo řekne, že Litomyšl je na Pardubicku, tak mám chuť ho obřadně utopit v Loučné (a velmi pomalu). :lol:

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Hlasovala jsem v anketě pro zrušení krajů, je to můj názor dlouhodobě už od jejich znovuzavedení.
Návrh STAN považuji za populistické gesto, sloužící ke zviditelnění.

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Středočeský kraj“