Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Bezpecnost

Ondrej.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 419
Registrován: 22 dub 2009, 22:48
Profese: _
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dostal poděkování: 10 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Ondrej.Malek »

Z mé zkušenosti musím říct, že naprostá většina lidí se dostane do exekuce, protože vše ignoruje. Výzvy a návrhy věřitele, předvolánky k soudu, rozsudky. Je sice pravda, že už jsem se setkal s tím, že na někoho bylo nařízena exekuce, protože mu nějakých pochybením nebylo od soudu doručeno (např. chybou pošty). To je ale naprosto výjimečné a je to řešitelné. Vede se obrana proti exekuci v tom smyslu, že exekuční titul (většinou rozsudek soudu) není vykonatelný, protože nebyl doručený. Tím se vše vrátí k soudu.

Problém lidí s exekucemi až na výjimky spočívá v tom, že nedostatečně přemýšlí nad následky uzavírání různých smluv a pak že věci neřeší včas, kdy je ještě možné je řešit. V postupu exekutora většinou problém nevidím, protože jen pomáhá někomu získat to, co má právo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Malek za příspěvek:
Adam.Soukal
Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 555 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

ok, sverim se s osobni zkusenosti ... nemusite plakat ;)
pamatujete si, kdyz zacalo to povinne placeni za komunalni odpady? Myslim, ze to byl rok 2004 ...
no ja jsem tehdy tu prvni castku nezaplatil (nejak jsem to neposrtehl a nebo nevim) ...
no a pak jsem se stehoval ...
No a v roce 2009 jsem dostal dopis od exekutora, ze si mam s nim dat rande kvuli ex123456/1234 ...
dozvedel jsem se o nezaplacene castce na magistratu a dluzna castka byla neco pres 11.000,-kc.

Pekny rozdil, ze? A obzvlast jsem do te chvile nebyl vedom o nedoplaceni popelnic ...

Njn, neznalost zakona neomlouva a chapu, ze exekutor taky musi z neceho zit. Ale at uz byla pricina z jakekoli blbosti tak 28x vyssi castka nez pohledavka? :-p
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8032
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2793 poděkování
Dostal poděkování: 8202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Z mé zkušenosti musím říct, že naprostá většina lidí se dostane do exekuce, protože vše ignoruje.
Mohu se zeptat, co to znamená z mé zkušenosti? Ty jsi svědkem těch případů?
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Roman.Kucera »

Ondrej Malek píše:Z mé zkušenosti musím říct, že naprostá většina lidí se dostane do exekuce, protože vše ignoruje.
Ze své zkušenosti mohu říci, že to tak není.
Ale i kdyby to tak bylo, zásada odjakživa je, že radějí nezavřu 10 lumpů, než abych popravil jediného nevinného. Proto jsou v civilisovaných zemích například zrušeny tresty smrti. A to, jak v tomhle banánovém státě "fungujou" exekutoři, je naprostý příklad zvůle moci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Jaroslav.Kucera
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Teď ale trochu směšuješ občanské a trestní řízení.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Roman.Kucera »

Exekuce neni trest. Exekuce nevinneho je horsi nez trest.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Kucera, Jiri.Kaderavek, Petr.Bajgar
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Ondrej.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 419
Registrován: 22 dub 2009, 22:48
Profese: _
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dostal poděkování: 10 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Ondrej.Malek »

Jiri Kaderavek píše:Mohu se zeptat, co to znamená z mé zkušenosti? Ty jsi svědkem těch případů?
Jsem. Setkávám se s exekucemi v mnoha směrech a často. OFFTOPICJak z pohledu dlužníků, tak z pohledu věřitelů. Radím i jak těmto případům předcházet v různých fázích vymáhání dluhů a to i lidem, kteří se v blízkosti dlužníků vyskytují (tedy jak ochránit majetek nepatřící dlužníkovi). Zažil jsem průběh exekuce u dlužníka na vlastní oči. Radil jsem i v případě, kdy rozsudek skutečně nebyl řádně doručen a byla nařízena exekuce. Radím s oddlužením. Mám zkušenosti i s výkonem rozhodnutí soudem, tedy ne exekutorem. Vzhledem k tomu, že se taky věnuji soudním sporům, musím myslet dopředu, jak vymůžu svému klientovi jeho nárok, pokud ho protistrana nesplní dobrovolně a naopak musím připravit klienta na možnou exekuci pokud to vypadá, že v soudním sporu neuspěje. Je fakt, že vzhledem ke svému věku nepočítám případy týkající se exekucí z jakéhokoliv pohledu, které kolem mě prošli, na stovky. Ale myslím, že mám dost zkušeností na to, abych si mohl na problematiku exekucí vytvořit vlastní názor. Což se dle mého názoru nedá říct o naprosté většině lidí, kteří se k tématu vyjadřují a už vůbec ne o informacích v médiích, kterou jsou často nesprávné a příliš jednostranné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Malek za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Tomas.Fuksa, Jiri.Kaderavek, Petr.Bajgar, V__
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8032
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2793 poděkování
Dostal poděkování: 8202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Vadí mi na tom jedna věc. A tou je, že každý z nás se snaží v životě nejak plánovat, pojistit se proti rizikům apod. Bohužel, tak jak je systém v ČR nastaven neexistuje právní jistota, že exekuce nemůže být zneužita s jiným podtextem, např. i politickým nebo se třeba exekutorovi moc zalíbí můj dům nebo ho fakt něčím naseru a bude se chtít pomstít (ano, lidé se mstí a exekutoři jistě nejsou svatí). A je jedno, že se potom můžete soudit, je to podobné jako s obviněním z pedofilie nebo řádění konkurzní mafie. V tomto vidím problém největší, že ač si hlídám finance sebevíc a mí partneři mohou potvrdit, že má platební morálka je příkladná, tak nemohu mít jistotu, že in the wild neběhá exekutor a nehodlá mne obrat o majetek. Pokud mi Ondřej potvrdí, že se to skutečně nemůže stát, pokud vyloučí, že u mne není hlášen nějaký Vietnamec, že se nemůže stát, že se mi jako nepodaří doručit upomínku, ujistí mne, že když mi pošťačka nedá do schránky výzvu k vyzvednutí zásilky, že jsem z obliga, pokud mne o tomto Ondřeji ujistíš a vyvrátíš všechny mé námitky, pak uznám, že Tvá argumentace, že systém je OK je v pořádku. Ale jak jsem napsal, mé vlastní zkušenosti hovoří jinak. Je jasné, že kdo skutečně dluží a exekutor ho zkásne, tak že se tím chlubit nebude. Proto se na veřejnost dostanou většinou ty "nepovedené" exekuce. A že jich je.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvek:
Jaroslav.Kucera
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Ondrej Malek píše:Setkávám se s exekucemi v mnoha směrech a často.+ ot
Vůbec O.Málkovi nezávidím a to jen stává vedle kotle ve kterém se občas vaří nevinní lidé.
Kdokoliv se může stát objetí takovéto neuvěřitelné práxe pro toho kdo měl to štěstí a nezažil ve svém okolí nic takového.
Jenže jen za minulý rok toto postihlo statisíce lidí a každoročně počet takto postižených roste.

Prosím Vl.Holíka jestli by mi mohl poslat na účet také aspoň těch usmolených 11k taky tak nějak potřebuju z něčeho žít a určitě je potřebuji více než pan exekutor.

PS: jsem moc rád, že se k nám jak doufám O.Málek po delším čase vrátil.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Bajgar za příspěvek:
Jaroslav.Kucera
Ondrej.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 419
Registrován: 22 dub 2009, 22:48
Profese: _
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dostal poděkování: 10 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Exekuce [Odděleno z Protikorupční strategie]

Příspěvek od Ondrej.Malek »

Jiri Kaderavek píše:Pokud mi Ondřej potvrdí, že se to skutečně nemůže stát, pokud vyloučí, že u mne není hlášen nějaký Vietnamec.......
To se stát může. Zfalšuje nájemní smlouvu kterou předloží na úřadě, když si přihlašuje trvalý pobyt. Pokud se dostaneš do exekuce a exekutor nebude mít z čeho brát jednodušeji, tak přijde k tobě domů. Stejně tak se může stát, že narazíš na hyperaktivního exekutora, který pro pár tisícovek zablokuje veškerý tvůj majetek.

Vlastně jsem neměl úplně pravdu. Můžeš soud prohrát aniž by jsi se o něm dozvěděl. Je to u osob neznámého pobytu a soud jim pro řízení ustanovuje opatrovníka - advokáta.

Jak jsem ale psal výše, většinou se do exekuce dostanou lidé, kteří dluží dlouho, skutečně dluží a veškeré výzvy a návrhy dohod ignorují. A většina z nich nebude nevinná v tom smyslu, že by nic nedlužila.

Osobně se nebojím ani tak exekutorů, ale spíš některých podnikatelů/věřitelů obzvlášť těch, kteří poskytují spotřebitelské úvěry. Vydělávají na tom, že se soudí a dávají návrhy na exekuce. Pak to jede stylem, nezaplatíš jednu splátku, ze-splatní se celý zbytek dluhu. To samozřejmě většina lidí není schopná ihned zaplatit. V řádu dnů celou věc zažalují, u soudu vyhrají a dluh naroste okamžitě o minimálně 7000,- Kč. Po skončení soudu je většinou lhůta na zaplacení 3 dny. To opět tito lidé nestihnou. Takže 4. den návrh na exekuci. Nedávno jsem něco konzultoval s exekutorem a bylo mi řečeno, že když mu věřitel dá pokyn jak má postupovat (ve smyslu zatím mu žádné movité věci nezabavuj, když nabídne splácení, tak s tím souhlas), tak ten pokyn dodrží.

Současný systém je založený na tom, že člověk musí přemýšlet, dávat si pozor a bránit se. Není problém si shromažďovat doklady potvrzující že naprostá většina tvého cennějšího majetku je tvoje. Není problém si zajistit, aby ti úřady a soudy vždy byly schopné doručit. A když si beru úvěr, vybírám jeho poskytovatele podle nabízených smluvních podmínek a podle svých schopností splácet. A pokud dočasně nejsem schopný platit, v naprosté většině případů je dohoda možná (to u bank, poskytovatelů energií, měst atd.). Je otázkou, zda to je ideální. Netroufám si příliš hodnotit. Takto to ale vidím a jsem bez problémů přístupný jiným názorům.
Odpovědět

Zpět na „Transparentní organizace“