Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 4

Uživatelský avatar
Adam.Jaros
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 928
Registrován: 30 dub 2012, 17:26
Profese: Teoretický alchymista
Dal poděkování: 2233 poděkování
Dostal poděkování: 2361 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Adam.Jaros »

Návštěvník píše: 20 srp 2019, 12:04
Viktor.Derka píše: 19 srp 2019, 21:54Tomu se holt říká subsidiarita, že nikomu centrum nediktuje, jaké předpisy si má přijmout, a je naopak dovoleno každému si to upravit jak chce (dokud se pohybuje v rámci stanov). V našem případě je to trochu modifikováno tím, že já mám dost rád ve věcech pořádek.
Nicméně to je v rozporu už i s pirátským programem:
Dnešní přebujelá byrokracie je výsledkem tlaku zájmových skupin, kterým vyhovuje lobbing a právní nejistota.
Každý předpis musí být nepostradatelný, vynutitelný a přiměřený.


O nepostradatelnosti jde úspěšně pochybovat. Vnitřní byrokracií se zabíjí čas, který pak chybí na řešení skutečně potřebných věcí.
+1
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2241 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Adam.Jaros píše: 20 srp 2019, 13:30
Návštěvník píše: 20 srp 2019, 12:04
Viktor.Derka píše: 19 srp 2019, 21:54Tomu se holt říká subsidiarita, že nikomu centrum nediktuje, jaké předpisy si má přijmout, a je naopak dovoleno každému si to upravit jak chce (dokud se pohybuje v rámci stanov). V našem případě je to trochu modifikováno tím, že já mám dost rád ve věcech pořádek.
Nicméně to je v rozporu už i s pirátským programem:
Dnešní přebujelá byrokracie je výsledkem tlaku zájmových skupin, kterým vyhovuje lobbing a právní nejistota.
Každý předpis musí být nepostradatelný, vynutitelný a přiměřený.


O nepostradatelnosti jde úspěšně pochybovat. Vnitřní byrokracií se zabíjí čas, který pak chybí na řešení skutečně potřebných věcí.
+1
Jen teda k onomu +1 nebo -1 uvádím, že jde od anonymního kolegy o trochu vadné srovnání - organizační řád pro MS skutečně není výsledkem žádných lobbujících zájmových skupin, ani jim nic nepřináší. Ono je to tím, že náš organizační řád není obecně aplikovatelným právním předpisem, ale našim vlastním vnitřním předpisem - podobně jako se organizují vnitřně spolky stanovami, tak taková je povaha tohoto předpisu.

Jinak k nadbytečnosti - ono to trochu je potřeba z toho důvodu, že pirátské předpisy s celostátní působností neupravují detailně vztahy mezi orgány na místní úrovni (mimo vztahů mezi MF a PMS, ale taky ne zcela všech). Jestliže tedy chceme si vytvářet další orgány (mediální odbor, atd.), pak jsme v zásadě nuceni si ony organizační normy vytvořit sami. Ostatně stejnou věc dělá CF, které si vydává zase vlastní organizační řád...

Alternativou je buďto jet v "minimálním" organizačním stavu - tj. mít jen MF a PMS (u nichž se dá odpíchnout z organizačních norem CF), nebo si orgány sice tvořit, ale mít je zcela bez organizačního podkladu.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Návštěvník »

Viktor.Derka píše: 20 srp 2019, 15:11Jen teda k onomu +1 nebo -1 uvádím, že jde od anonymního kolegy o trochu vadné srovnání - organizační řád pro MS skutečně není výsledkem žádných lobbujících zájmových skupin, ani jim nic nepřináší. Ono je to tím, že náš organizační řád není obecně aplikovatelným právním předpisem, ale našim vlastním vnitřním předpisem - podobně jako se organizují vnitřně spolky stanovami, tak taková je povaha tohoto předpisu.

Jinak k nadbytečnosti - ono to trochu je potřeba z toho důvodu, že pirátské předpisy s celostátní působností neupravují detailně vztahy mezi orgány na místní úrovni (mimo vztahů mezi MF a PMS, ale taky ne zcela všech). Jestliže tedy chceme si vytvářet další orgány (mediální odbor, atd.), pak jsme v zásadě nuceni si ony organizační normy vytvořit sami. Ostatně stejnou věc dělá CF, které si vydává zase vlastní organizační řád...

Alternativou je buďto jet v "minimálním" organizačním stavu - tj. mít jen MF a PMS (u nichž se dá odpíchnout z organizačních norem CF), nebo si orgány sice tvořit, ale mít je zcela bez organizačního podkladu.
Je vcelku pochopitelné, že profesionální právník bude mít zájem na tom vytvořit změť nepřehledných předpisů a dokumentů a argumentovat jejich údajnou nezbytností. Právě proto je náš právní řád zaplevelený spoustou specializovaných zákonů - i když by v zásadě postačovalo aplikovat normy obecné. Opačný přístup dokazuje, že pirátský program nebyl pochopen.
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2241 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Návštěvník píše: 20 srp 2019, 15:32
Viktor.Derka píše: 20 srp 2019, 15:11Jen teda k onomu +1 nebo -1 uvádím, že jde od anonymního kolegy o trochu vadné srovnání - organizační řád pro MS skutečně není výsledkem žádných lobbujících zájmových skupin, ani jim nic nepřináší. Ono je to tím, že náš organizační řád není obecně aplikovatelným právním předpisem, ale našim vlastním vnitřním předpisem - podobně jako se organizují vnitřně spolky stanovami, tak taková je povaha tohoto předpisu.

Jinak k nadbytečnosti - ono to trochu je potřeba z toho důvodu, že pirátské předpisy s celostátní působností neupravují detailně vztahy mezi orgány na místní úrovni (mimo vztahů mezi MF a PMS, ale taky ne zcela všech). Jestliže tedy chceme si vytvářet další orgány (mediální odbor, atd.), pak jsme v zásadě nuceni si ony organizační normy vytvořit sami. Ostatně stejnou věc dělá CF, které si vydává zase vlastní organizační řád...

Alternativou je buďto jet v "minimálním" organizačním stavu - tj. mít jen MF a PMS (u nichž se dá odpíchnout z organizačních norem CF), nebo si orgány sice tvořit, ale mít je zcela bez organizačního podkladu.
Je vcelku pochopitelné, že profesionální právník bude mít zájem na tom vytvořit změť nepřehledných předpisů a dokumentů a argumentovat jejich údajnou nezbytností. Právě proto je náš právní řád zaplevelený spoustou specializovaných zákonů - i když by v zásadě postačovalo aplikovat normy obecné. Opačný přístup dokazuje, že pirátský program nebyl pochopen.
Prvně - asi se neshodneme na tom, co je či není nepřehledná změť předpisů (tohle za to imho teda moc označit nejde). Jako pokud Vaším měřítkem je, aby ideálně nebyl předpis vůbec žádný, tak to potom je možno za nepřehledný předpis označit pomalu i zákon o letním čase (krásný zákon o 2 §).

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2241 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Čau lidi,

tak zde je aktuální verze po připomínkách z poslední schůze MF - odstranil jsem systemizaci, sjednotil pojmy funkcí (s notně těžkým srdcem odstranil přednostu a komisaře). Nyní je terminologie sjednocená u čela orgánů na "předseda" a u členů PMS, kteří jsou v jiných orgánech na "pověřeném členovi XY" (kde místo XY se dodá příslušná zkratka orgánu).

Čili jestli nebudou žádné další připomínky, tak asi finální návrh pomalu pošleme do rozpravy a k hlasování.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od anonym39320 »

Viktor.Derka píše: 21 zář 2019, 20:06 Čau lidi,

tak zde je aktuální verze po připomínkách z poslední schůze MF - odstranil jsem systemizaci, sjednotil pojmy funkcí (s notně těžkým srdcem odstranil přednostu a komisaře). Nyní je terminologie sjednocená u čela orgánů na "předseda" a u členů PMS, kteří jsou v jiných orgánech na "pověřeném členovi XY" (kde místo XY se dodá příslušná zkratka orgánu).

Čili jestli nebudou žádné další připomínky, tak asi finální návrh pomalu pošleme do rozpravy a k hlasování.
Zdravím,

přidal jsem tam několik legislativně-technických připomínek neměnících nic na obsahu (max s návrhem vymazání jednoho závěrečného ustanovení). Snad mi nebudeš mít za zlé mé hnidopišství. :D Ale celkově se mi to líbí, to ne že ne. ;)
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2241 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Čau,

v pohodě, kvůli tomu to sem dávám. Většinu návrhů jsem přijal (povětšinou přidáno v návrhovém režimu), u pár jsem přidal komentáře.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od anonym39320 »

Viktor.Derka píše: 22 zář 2019, 10:49 Čau,

v pohodě, kvůli tomu to sem dávám. Většinu návrhů jsem přijal (povětšinou přidáno v návrhovém režimu), u pár jsem přidal komentáře.
Komentáře, u kterých jsem měl dojem, že byly vyřešeny jsem označil za vyřešené, aby to bylo přehlednější.
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Matej.Sandor »

Hele, ten předpis jako celek mi teď přijde jako hodně zdařilý. Věc, kterou dle mne zůstava domyslet je jestli hospodaře má volit PMS, nebo MF. Pokud by ho mělo volit PMS, tak dle mne ho může volit tak leda z členů PMS, anebo je potřebné vymyslet mechanismus, jak by tato osoba před PMS kandidovala, pokud by nebyla členem PMS. Možná by prostě bylo lepší kdyby ho volilo MF.
Druhá věc, ale myslím, že ta tam vyřešena je je, aby hlasování MF mohlo pribíhat i na zasedání MF, nikoliv jenom online, bude-li to potřeba.

Poslední věc pak jenom v rámci obecné diskuse jestli ten předpis nespojit s tím jednacím řádem...
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3079
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Jan.Hora »

To hlasování v rámci schůze MS už je zakotveno ve stanovách.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Odpovědět

Zpět na „Praha 4“