Change my mind vol. 4 - Diskriminace a kvóty

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Lidska prava

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Lidská práva. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Alesh.HS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 16 lis 2023, 19:20
Profese: Dělám, co mě baví. Teď mě baví piráti
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Change my mind vol. 4 - Diskriminace a kvóty

Příspěvek od Alesh.HS »

Ondra.kl píše: 04 led 2024, 17:06
Alesh.HS píše: 03 led 2024, 13:09

... Myslel jsem to tak, že první reakce je být vždy proti kvótám. Pokud vidím ale výjimky, kde to dává dopravdy smysl, tak jsem schopen udělit výjimku ...

... pak tedy nejste proti kvotám obecně ale pouze proti některým kvótám, zatímco u jiných jste/můžete být pro.

Jsem proti kvotam. Tedy diskriminaci (tzv. podle veku, pol. afiliace, naboz. vyznani, pohlavi, rasy, barvy pleti, identifikace (gender), narodnosti, etnicke mensiny, sexualni orientace). ANO, proti tomu doopravy jsem a mel by byt kazdy liberal.

Ondra.kl píše: 04 led 2024, 17:06
Alesh.HS píše: 03 led 2024, 13:37

A rovnou je dobré si asi definovat slovo kvóty. Toto slovo v dnešní době podle mě nejblíž znamená ... Stanovený počet nebo poměr pozic, které musí být vyplněny na základě předem dané charakteristiky ...

Mno však jsem tu psal:

  • u volitelných pozic do senátu ČR je určeno že 100% z nich musí být obsazeno osobami staršími 40 let.
  • u volitelných pozic do parlamentu ČR je určeno že 100% z nich musí být obsazeno osobami staršími 21 let.
  • u volitelných pozic do obecních zastupitelstev je určeno že 100% z nich musí být obsazeno osobami staršími 18 let.

To je přesně ta kvóta podle věku, o které píšete: "Kvóty podle ... věku jsou založeny na diskriminaci a nemají v liberální společnosti co dělat."

Vy jste uplne odignoroval muj argument. Takze znovu a zkusim se lepe vyjadrit, at si rozumime. Toto co popisujete nejsou kvoty v slovasmyslu, ktery tu pouzivam (slovo muze mit vic vyznamu, ano????). Kvoty rikam napriklad tomu, kdyz firma/stat rekne, ze bude na pozici brat jen LGBT lidi. Nebo kdyz rekne ze 30% jejich zamestnancu budou treba cernosi/belosi.

Uz si rozumime?

Ondra.kl píše: 04 led 2024, 17:06
Alesh.HS píše: 03 led 2024, 13:09

... To ale není za mě kvóta v pravém slova smyslu. Stejně jako nechceme aby řídili děti.

  • Tady myslím, že sklouzáváte k tomu, že to co se vám nelíbí zahrnete do pojmu kvóta a pak to díky tomuto pojmu jednoduše/paušálně odmítnete.
  • To za mne není validní cesta. Myslím že správně bychom měli řešit důsledky konkrétního opatření a na jejich základě se rozhodovat jestli dané opatření má/nemá platit, místo toho abysme jednotlivá opatření onálepkovali nějakým názvem na jehož základě jej odmítneme/povolíme.

Ne nezklouzavam. Jen rikam, ze slovo kvota ma vice vyznamu podle toho v jakem kontextu ho pouzijeme.

Snad se pochopime lepe, kdyz sem dam clanek o kvotach na americkych vysokych skolach. Zde napriklad prvni co na me vyskocilo na Google: https://www.vox.com/23842764/legacy-adm ... ive-action

Pikachu, volím si tebe!

Alesh.HS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 16 lis 2023, 19:20
Profese: Dělám, co mě baví. Teď mě baví piráti
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Change my mind vol. 4 - Diskriminace a kvóty

Příspěvek od Alesh.HS »

Celkove si myslim, ze kdybyste zmenil pristup a zkusel premyslet nad tim jak to myslim, tak se nekam i dostaneme. Zatim tu jen slovickarite.

Proto jsem navrhl definici slova. Pokud se vam nelibi, tak navrhnete svou, ale musime se na nejake urcite shodnout. Jinak se nikam nedostaneme. V kazdem pripade moje definice je podle me vyborna a kontext jsem snad uz dobre dovysvetlil.

Pikachu, volím si tebe!

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2463
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2012 poděkování
Dostal poděkování: 3234 poděkování

Re: Change my mind vol. 4 - Diskriminace a kvóty

Příspěvek od Jan.Prokop »

Alesh.HS píše: 06 led 2024, 16:11
Ondra.kl píše: 04 led 2024, 17:06
Alesh.HS píše: 03 led 2024, 13:37

A rovnou je dobré si asi definovat slovo kvóty. Toto slovo v dnešní době podle mě nejblíž znamená ... Stanovený počet nebo poměr pozic, které musí být vyplněny na základě předem dané charakteristiky ...

Mno však jsem tu psal:

  • u volitelných pozic do senátu ČR je určeno že 100% z nich musí být obsazeno osobami staršími 40 let.
  • u volitelných pozic do parlamentu ČR je určeno že 100% z nich musí být obsazeno osobami staršími 21 let.
  • u volitelných pozic do obecních zastupitelstev je určeno že 100% z nich musí být obsazeno osobami staršími 18 let.

To je přesně ta kvóta podle věku, o které píšete: "Kvóty podle ... věku jsou založeny na diskriminaci a nemají v liberální společnosti co dělat."

Vy jste uplne odignoroval muj argument. Takze znovu a zkusim se lepe vyjadrit, at si rozumime. Toto co popisujete nejsou kvoty v slovasmyslu, ktery tu pouzivam (slovo muze mit vic vyznamu, ano????). Kvoty rikam napriklad tomu, kdyz firma/stat rekne, ze bude na pozici brat jen LGBT lidi. Nebo kdyz rekne ze 30% jejich zamestnancu budou treba cernosi/belosi.

Uz si rozumime?

Jaký je teda rozdíl, na pozici se budou brát pouze LGBT lidi vs na pozici se budou brát lidi starší 21 let?

Alesh.HS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 16 lis 2023, 19:20
Profese: Dělám, co mě baví. Teď mě baví piráti
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Change my mind vol. 4 - Diskriminace a kvóty

Příspěvek od Alesh.HS »

Jan.Prokop píše: 06 led 2024, 18:01

Jaký je teda rozdíl, na pozici se budou brát pouze LGBT lidi vs na pozici se budou brát lidi starší 21 let?

Konečně dobrá otázka. Mockrát děkuji!!!!

tak jak jste to napsal vy, tak tam rozdil není žádný a jde o kvótu. Tudiz vlastne byt volen od 21 a 40 jsou kvoty v mem slova smyslu. 18 není.

Rozdíl (ve volebím kontextu, jak tu někdo prezentoval předtím) je tam je takový, že tady nejde o kvótu. Proč?
Protože jde o základní pravidla (predispozice k tomu volit/být volen) naší demokracie, které dávájí smysl aby mohl samotný systém vůbec fungovat.

Stejně jako když zakážu dětem řídit, protože jinak bych nemohl mít funkční dopravu.

Kvóty v tomto kontextu by znamenaly toto:
Do českého senátu budeme volit tímto způsobem:
10% nad 70
10% LGBT
10% Romové
10% Komunisti
10% Křesťané
50% zbytek

Argumentovalo by se třeba tím, že se spočítali lidé v ČR a toto rozdělení dává smysl podle rozdělení společnosti.

Další varianta toho, co bych považoval za kvóty ve volebním kontextu, je toto:
Jen lidé, kterým je 30 let, věří v boha a jsou to piráti mohou volit.

Všechny 3 podmínky (predispozice) jsou kvóty. I věk, protože v zákonech jsem se rozhodli, že každý člověk 18+ je plnoletý.

Pokud něco ještě není jasné, tak prosím ptejte se dál!!! Slova jsou tricky a pokud se máme o něčem bavit, tak musíme být na stejné vlně, že se bavíme o stejné věci.

Ještě jednou děkuji za dotaz

Pikachu, volím si tebe!

Uživatelský avatar
Marek.Krejpsky
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 533
Registrován: 20 zář 2019, 17:00
Profese: konzultant IT
Dal poděkování: 1896 poděkování
Dostal poděkování: 766 poděkování

Re: Change my mind vol. 4 - Diskriminace a kvóty

Příspěvek od Marek.Krejpsky »

Kvóty a regulace považuji za neliberální prostředek a měli bychom se jim vyhýbat.

Rozdělovat předem křesla v senátu jak navrhujete mi smysl nedává, ani si neumím prakticky představit jak se bude určovat, kdo je skutečně dobrý křesťan nebo kdo je LGBT nebo jak hodně mám romské geny. To dělali němečtí nacisté, kteří měřili jestli má osoba dostatečně árijských rysů a jak taková rozdělující politika skončila víme z historie.

Jediné kritérium, které by mohlo být použitelné a možná i k něčemu dobré je to omezení věku. Tedy jak píšete aby v senátu nebo jinde v politice nebylo nikdy vic jak 10% starších 70ti let.

Důvod pro takovou kvótu bych našel v tom že současný volební systém je ohnutý tak trochu ve prospěch starých oproti mladým. Máme dolní věkovou hranicí velmi vysokou a nemame horní věkovou hranici. To může vést k situacím jako je nyní v USA kde se s největší pravděpodobností budou o úřad prezidenta ucházet opět dva politici, jejichž věk je tak vysoký, že není jisté jak a jestli vůbec se konce mandátu dočkají.

Že by takový osmdesátníci dokázali pochopit problémy mladé generace a směr kterým jde svět, nelze příliš doufat. Ostatně máme podobnou zkušenost s předchozím českým prezidentem, který mladým nenaslouchal vůbec a který ve vysokém věku funkci ani dobře vykonávat nemohl. Toto by si mladí měli pohlídat, aby systém nepreferoval přestárlé politiky.

Marek Křejpský
místopředseda KS Vysočina, zakládající člen MS Žďársko
profil na webu

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Change my mind vol. 4 - Diskriminace a kvóty

Příspěvek od Ondra.kl »

Alesh.HS píše: 06 led 2024, 19:21

tak jak jste to napsal vy, tak tam rozdil není žádný a jde o kvótu. Tudiz vlastne byt volen od 21 a 40 jsou kvoty v mem slova smyslu. 18 není.

Pokud beru kvotu jako pravidlo, ktere rika co musi splnovat kandidat na pozici (což je myslim to jak to definujete) pak:

  • pravo byt volen od 18, 21, 40 je kvota podle věku, dle vas nepripustna v liberalni společnosti.*

  • pravo volit od 18 let kvota není

  • POkud je něco nepřístné, tak to nelze z jakýchkoli důvodů povolit. Je tedy nutné buďto znovu vyhodnotit / změnit napřípustnost, nebo provést regulaci jiným způsobem.

Pak se ale můžeme podívat na další kvůty používané při obsazování pozic, to nejběžnější je že "první pozici obsazuje kandidt s největším počtem hlasů, další pozice obsahují kandidáti podle pořadí získaných hlasů."

  • To je dle vás kvóta, protože je to pravidlo, ktere rika co musi splnovat kandidat na pozici. tedy platí:
    • první pozici obsazuje kandidát s nejvyšším počtem hlasů, ostatní ne
    • druhou pozici obsazuje kandidát s druhým nejvyšším počtem hlasů, ostatní ne
    • atd.
  • tato kvóta je však pro vás v liberální společnosti přijatelná
Alesh.HS píše: 06 led 2024, 19:21

Stejně jako když zakážu dětem řídit, protože jinak bych nemohl mít funkční dopravu.

  • Ale děti nemají zakázány řízení, můžou řídit (koloběžku, kolo), mohou jezdit po silnici a jsou to normální účastníci silničního provozu
  • Něco jiného je právo řídit atomobil / motorku - tam ale IMHO není omezení podle věku, ale podle toho jestli (ne)získám řidičák
  • Až při získání řidičáku je omezení věků, ale protože nejde o obsazování pozic tak by dle vás mělo být přípustné.
Alesh.HS píše: 06 led 2024, 19:21

Další varianta toho, co bych považoval za kvóty ve volebním kontextu, je toto: Jen lidé, kterým je 30 let, věří v boha a jsou to piráti mohou volit.

... stále potvrzujete můj dojem že:

  • nepřemýšlel jste o tom a máte v tom chaos, takže vklidu vypouštíte protichůdná tvrzení
  • směřujte k tomu vybrané regulace zakázat protože jsou kvůtami, zatímco jiné regulace povolíte přestože splňují vaši definici kvót
Odpovědět

Zpět na „Lidská práva“