PP-FI (Finsko)

Informace a reporty ze zahraničních stran a jiných Pirátských organizací

Moderátor: Zahraniční odbor

Pravidla fóra
Ke každé straně (organizaci) založte vlastní vlákno. Je-li třeba se stranou začít organizovat nějaký projekt, založte samostatné vlákno ve fóru ZO.
(Působí-li v zemi více organizací, založte ke každé samostatné vlákno.)
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2387
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 4009 poděkování
Dostal poděkování: 3063 poděkování

PP-FI v 2020

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Dotazník jsem poslal @Marek.Necada. Díky moc za vyplnění 🙂.

Co je u Vás nového v roce 2020?
26.–27. září máme sjezd, kde se bude volit nové vedení a taky bychom měli schválit přepsanou versi základního programu [1] a docela zásadní změny stanov z dílny mé maličkosti [2,3], od nichž si slibuji rozšíření aktivit mimo stranické funkcionáře (mj. větším podílem přímé demokracie, větší dělbou moci a zpružněním rozhodování; při návrhu změn jsem se inspiroval – velké překvapení – stanovami České pirátské strany).

A postupně je potřeba začít zbrojit na obecní volby, které budou příští rok v dubnu. Je potřeba co nejdřív dát dohromady program a kandidáty.

[1] https://foorumi.piraattipuolue.fi/viewt ... =80&t=1404
[2] https://foorumi.piraattipuolue.fi/viewt ... =80&t=1400
[3]https://git.piraattipuolue.fi/Piraattip ... %C3%B6t.md

Jak se připravujete na volby?
Momentálně sháníme kandidáty a budeme připravovat program. Finančně na tom nejsme příliš dobře, protože předchozí vedení vedla kampaň dost neefektivním způsobem (můj názor), takže to bude vyžadovat nějaké neotřelé a zároveň levné způsoby vedení kampaně.

Jakým výzvám čelíte?
Za hlavní problém považuji, že nemáme moc aktivních lidí. Původní impuls dávno vyprchal (podobně jako ve Švédsku s tím rozdílem, že ve Finsku jsme se nikdy nedostali tak vysoko), velká část dřívějšího aktivu časem vyhořela/odpadla/odešla jinam (u menší části z nich toho nelituji, protože se z nich vyklubali fašounci). Zásadní příčinu vidím v nedostatečném zapojení členské základny a v související nedostatečnou komunikací uvnitř strany, kdy se veškeré rozhodování soustřeďuje u malé skupinky vedení.

Takže je potřeba stranu oživit a dát jí nový impuls. Pár lidí s dostatečným zápalem vidím, ale potřebujeme takových více a s větší škálou dovedností, velmi zjednodušeně řečeno.

Jak si představujete spolupráci s jinými stranami?
S malými stranami jsme už měli koalice, se smíšenými výsledky. Na základně dřívějších zkušeností bych nešel do bezpodmínečné koalice
„vítěz bere vše“ (kdy ve finském systému mandát získá ta strana koalice, jejíž nějaký kandidát získal nejvíce hlasů, a ostatní strany utrou), protože to vede k toxickému prostředí – je potřeba dohodnout se předem o férových odměnách pro ty strany koalice, jež mandát nezískají.

Do budoucna si dokážu představit koalici i s nějakou nynější parlamentní stranou s dostatečným programovým překryvem (reálně připadá v úvahu asi Vihreä liitto (Zelený svaz), Vasemmistoliitto (Svaz levice) a Liike Nyt! (Hnutí Teď!)), ale museli bychom jim prvně v nějakých volbách alespoň odčerpat dostatečný počet hlasů, aby se s námi začaly bavit.

Jaká je vaše členská základna?
Složitá otázka. Většina členů z celkového počtu kolem 4000 jsou mrtvé duše, co ani neplatí členské příspěvky (jsou v registru, ale nemají
hlasovácí práva). Většina našeho nevelkého aktivu jsou lidi z měst, odhadem 25–55 let. Větší zastoupení mužů a ajťáků oproti běžné populaci, jak se asi dá očekávat. Asi bychom mohli časem zkusit udělat nějakou statistiku, ale to asi teď není úplně na špici žebříčku priorit.

Jaký je váš názor na spolupráci na půdě PPI a PPEU (nějaké nápady pro budoucí eventy?)
(Nejen) můj názor je, že tyhle dvě organisace docela drhnou. Svým způsobem trpějí podobnými organisačními problémy, jaké vidím (a snažím se postupně řešit) u finských Pirátů, a které jsou do značné míry důsledkem toho, že mají strukturu vertikálně řízené organisace, avšak ve skutečnosti mají jen špičku a chybí jí funkční „spodek“: několikačlenné vedení si v rámci svého malého kroužku něco šmudlá bez širšího zapojení dalších lidí, ačkoliv potřeba takové spolupráce by byla. Vedení má v první řadě vytvářet podmínky k zapojení dalších lidí, a ne všechno řešit ručně. Snažit se vzdorovat železnému zákonu oligarchie, ne ho podporovat. U českých Pirátů se to dařilo právě udržováním komunikace v rámci všech úrovní strany a mezi nimi. To mi v rámci Pirátské internacionály i Evropské pirátské strany chybí.

Pirátským stranám s menším množstvím prostředků (než má např. Česká pirátská strana) mj. zoufale chybějí zdroje na vývoj a údržbu vlastních technických systémů. Efektivní sdílení technických systémů a výměna znalostí a zkušeností jsou jedněmi z hlavních věcí, které by se tyto mezinárodní organisace měly chopit – a to tak, aby výměna probíhala mezi stranami na všech úrovních stranických struktur: schůzky několika představitelů typu zahraniční koordinátor jsou vcelku na houby, protože podstatná informace se ztratí a nedojde tam, kde je jí třeba. Je žádoucí, aby si sedl přímo ajťák s ajťákem, tahoun uliční kampaně s tahounem uliční kampaně atd.

Tím tu neříkám nic moc nového, různé podobné nářky zaznívaly i na nějakých schůzích Rad obou organisací, jen prostě problém trvá a zatím se toho v tomto směru moc nepohnulo. Jako třešnička na dortu se pak jednou za rok (nebo jak často se vlastně schází) slavně sleze Rada, kde se intensivně politikaří o několik (neplacených) míst ve Výboru, aby se zase za rok zjistilo, že se vlastně opět nic moc extra neudělalo.

Nu, omlouvám se za jistou jízlivost, ale prostě tak to vidím a rozhodně v tom nejsem sám.

Hlavním poselstvím tohoto mého výšplechtu tedy budiž to, že nepotřebujeme vlastně žádné jednorázové „eventy“, nýbrž funkční
platformu pro budování světlých pirátských zítřků, která umožní účinnou spolupráci mezi Piráty na všech úrovních. :D

(Abych Evropské pirátské straně nekřivdil, musím uznat, že tvorba společného programu pro evropské volby je jednou z věcí, které bych od ní očekával, a že z toho přes všelijaké drhnutí vypadl nakonec uspokojivý výsledek.)

Jak vám jako PP-CZ můžeme pomoci?
Kdo konkrétně? Česká pirátská strana? Viz výše: vzhledem k tomu, že má nejvíce přostředků např. na vývoj technických systémů, tak by bylo super, kdyby je vyvíjela rovnou s ohledem na přenositelnost ostatním pirátským stranám nebo s ohledem na to, že například pod hlavičkou PPEU pojede daný systém jako sdílená služba pro všechny pirátské strany, které o to budou mít zájem (věci jako členský registr nebo SSO).

Podobně různé mediální materiály, grafiky a tak podobně. Nebo občasné propůjčení stranických odborníků v různých oblastech (media, řízení, odborné věci...) – a to jsme zase u té chybějící Platformy.

A tak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Vit.Fux, Vojtech.Pikal, Frantisek.Kopriva

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Mares
Zahraniční odbor
Příspěvky: 681
Registrován: 14 srp 2017, 19:48
Profese: Spisovatel slevových letáků
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 1547 poděkování

Re: PP-FI (Finsko)

Příspěvek od Jan.Mares »

Jak vám jako PP-CZ můžeme pomoci? - Poslat tam ještě víc Čechů
Uživatelský avatar
Jan.Mares
Zahraniční odbor
Příspěvky: 681
Registrován: 14 srp 2017, 19:48
Profese: Spisovatel slevových letáků
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 1547 poděkování

Re: PP-FI (Finsko)

Příspěvek od Jan.Mares »

Mohl bych mít na pány @Marek.Necada a @Lukas.Dolezal naléhavý dotaz? Trochu ze srandy jsem po včerejším zasedáníčku ZO napsal pár Čechům, kteří žijí ve Finsku, jestli by nechtěli vstoupit do PPFI a pomoct Nečadovi v převratu.
Dostalo se mi ale nasertivní odpovědi, že jsou prý finští Piráti "vypatlaní sexistický, rasistický kreténi, co nic neuměj." Člověk, který mi tohle napsal, není z těch, co takovými výrazy kolem sebe úplně libovolně hází.
Měli jste tam nějaký masivnější průser? A je tohle tam pohled většinové společnosti na Piráty?
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2387
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 4009 poděkování
Dostal poděkování: 3063 poděkování

Re: PP-FI (Finsko)

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Hele nevím, to je spíš dotaz na Marka. Já jsem se s níčím takovým nesetkal.

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-FI (Finsko)

Příspěvek od Marek.Necada »

Jan.Mares píše: 30 zář 2020, 20:34 Mohl bych mít na pány @Marek.Necada a @Lukas.Dolezal naléhavý dotaz? Trochu ze srandy jsem po včerejším zasedáníčku ZO napsal pár Čechům, kteří žijí ve Finsku, jestli by nechtěli vstoupit do PPFI a pomoct Nečadovi v převratu.
Dostalo se mi ale nasertivní odpovědi, že jsou prý finští Piráti "vypatlaní sexistický, rasistický kreténi, co nic neuměj." Člověk, který mi tohle napsal, není z těch, co takovými výrazy kolem sebe úplně libovolně hází.
Tak teď by mě zcela upřímně zajímalo, na základě čeho k takovému závěru dotyčná osoba došla. Mohl bys se ještě doptat (a zajímají mě konkrétní jména)? Je to dojem z poslední doby, nebo z dřívějška? „Nic neuměj“ bych ještě pochopil, ale ten zbytek podle mne vůbec neodpovídá skutečnosti.
Měli jste tam nějaký masivnější průser? A je tohle tam pohled většinové společnosti na Piráty?
Nevím o tom, a průzkumy jsme nedělali, takže těžko říci o pohledu většinové společnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Lukas.Dolezal
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2387
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 4009 poděkování
Dostal poděkování: 3063 poděkování

Re: PP-FI (Finsko)

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ve včerejších volbách získala 🇫🇮 PP-FI 3063 hlasů, což dělá 0,1% a 0 mandátů.

Zdroj: https://tulospalvelu.vaalit.fi/EKV-2023 ... komaa.html

Kandidátky jsou zde.

Celkové výsledky jsou zde.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Flagship“