CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Linda.Kasparkova
Administrativní odbor
Příspěvky: 388
Registrován: 17 črc 2018, 13:05
Profese: Produkční PO
Dal poděkování: 103 poděkování
Dostal poděkování: 599 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Linda.Kasparkova »

Zdravím zde diskutující a sledující. Zvu vás na online diskuzi k tématu.

Diskuze o změně článku 2 stanov
23.3. v 19:00
https://semeet.pirati.cz

Účastníci diskuze:
Jakub Michálek
Marcel Kolaja
Jakub Dedek
Martin Kučera
Mikuláš Peksa
Michal Novák

Moderátor diskuze:
Tomáš Válek

Dotazy předem je možné pokládat zde: https://codimd.pirati.cz/dnEqNdRXSQ-62d07MI7IhQ?both

Diskuze je přístupná pouze členům a RegP.

Záznam bude dostupný na Pirate TV: https://tv.pirati.cz/

Tito uživatelé poděkovali autorovi Linda.Kasparkova za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Martin.Martin, Martin.Hradela
Fanuel
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 219
Registrován: 03 úno 2012, 18:37
Profese: MISTR
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Fanuel »

Petr.Vileta píše: 27 úno 2023, 01:25
Martin.Kucera píše: 26 úno 2023, 12:13

Jako že mám teď založit anketu, kterou měli prosazovatelé potřebnosti změn založit před několika měsíci?

Lepší pozdě, nežli později. ;)

....
Nebo taky tak radši nikdy :fet: Se zdá že ta politika je dost hlavolam :lol:

Karel.Kadlec
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 54
Registrován: 04 říj 2013, 16:46
Profese: důchodce
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Karel.Kadlec »

Jakub.Michalek píše: 22 úno 2023, 10:50

Návrh A1

(1) Posláním České pirátské strany je svobodná, vzdělaná a spravedlivá společnost. Jedině taková dokáže v rychle se vyvíjejícím světě obstát a zajistit lidem prosperitu a vysokou kvalitu života.

(2) Česká pirátská strana chce svou politikou prosazovat a podporovat
a) svobodu jednotlivce se zvláštním důrazem na soukromí, svobodu slova, svobodu přístupu k informacím, rovnost příležitostí a svobodu hledat vlastní štěstí,
b) fungující stát, který má nezávislou justici, kvalitní a dostupné vzdělávání i zdravotnictví,
c) citlivý sociální systém, zohlednění péče a sladění pracovního a osobního života,
d) udržitelnost, péči o životní prostředí a ochranu klimatu,
e) řádné hospodaření, odpovědné veřejné finance a přiměřenou výši daní,
f) férové tržní prostředí podporující inovace a chytrá řešení ekonomických výzev nové doby,
g) občanskou odvahu, otevřenost veřejného sektoru, rozhodování založené na faktech a zapojení občanské společnosti,
h) rozvoj vědy a moderních technologií, které slouží lidem, omezení monopolů a podporu svobodné tvorby a standardů,
i) evropskou spolupráci a demokratické mezinárodní struktury,
j) lidská práva, rovnoprávnost, oddělení státu a církve a respekt k ústavnímu pořádku.

(3) Česká pirátská strana chce všemi zákonnými prostředky bojovat proti
a) autoritářským režimům a ideologiím (jako je např. fašismus, komunismus a další),
b) cenzuře, korupci, násilí, rasismu, šíření strachu a nenávisti ve společnosti a proti potlačování lidských práv.

Přidám pár myšlenek. Snad mě alespoň někdo bude stíhat chápat. Pokud to prospěje věci, budu rád. Zúřadovat to sám nedám :(
Je to celé o ničem. Žádný vyšší cíl. Proč tam není "... společnost která dokáže .." nebo zajistí a podobně?
Proč formulace "chce prosazovat" není "prosazuje". Chybí mi tam i prosazování českých zájmů. Budeme prosazovat zájmy Aspen institutu, sudetských zájmů v ČR nebo jak? Poučme se z minulých voleb. Ing. Andrej díky takovým skutečnostem odradil příliš mnoho potenciálních voličů.
Ještě musím zmínit, že zájem jednotlivce, na vzdory svobodě jednotlivce, nebo menší skupiny, nesmí ohrozit oprávněný většinový veřejný zájem.
Mělo by se tam dostat něco o sjednocení jednotlivců s nějakým vyšším cílem.

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Tomas.Valek »

Přikládám záznam z diskuse s předkladateli a odpůrcem ze dne 23. března.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 2):
Martin.Martin, Vojtech.Pikal

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30171 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tak jsem si přehrál besedu a je fajn.

Hele, @Jakub.Michalek , @Marcel.Kolaja . @Jakub.Dedek a @Michal.Novak budou nějaká závěrečná slova?
Máte na to den.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Valek, Jakub.Dedek

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Michal.Novak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 146
Registrován: 28 črc 2017, 00:25
Profese: business konzultant
Dal poděkování: 520 poděkování
Dostal poděkování: 326 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Michal.Novak »

Ahoj Piráti,

abych učinil zadost formalitám, vkládám zde (odkaz na a) text mého podnětu, který poslouží jako úvodní slovo k němu v tomto jednání. V průběhu dne dodám také závěrečné slovo.

Díky,
Michal

.....

Odkaz na podnět:
viewtopic.php?p=833026#p833026

.....

Vážené CF, kolegové, kamarádi,

rád bych vás požádal o podporu členského podnětu, kterým je návrh kompatibilní snad se všemi momentálně diskutovanými návrhy na změnu článku 2 našich stanov.

Návrh zní:

"Celostátní fórum mění článek 2 Stanov České pirátské strany nazvaný "Poslání a programové cíle" tak, že na začátek jeho bodu (1) doplňuje větu:

Piráti jsou liberální středová politická strana."

Zdůvodnění:

Dle průzkumu MO se nás 80% identifikuje jako středoví a 80% jako liberálové (jenom?). Předpokládám, že odhlasovat si liberálnost nebude problém, proto se zde zaměřím jen na “střed”.

K mému návrhu mě vedou 2 základní pohnutky:

  1. Polarizace politiky - pojďme nebýt polarizujícím prvkem z jedné nebo druhé strany spektra, ale tím spojujícím

Svět je politicky stále více rozdělený. Polarizuje se. Platí to v ČR, ale i v mnoha dalších zemích. Když jsem přišel k Pirátům, vnímal jsem jistou snahu na tohle rozdělování na levici a pravici nenaskakovat a snažit se o vyváženou politiku. A byl jsem za to rád. A ano, ideální by bylo, nemuset se ohlížet na standardní politické dělení. Jenže:

a) Svět takhle bohužel zatím komunikačně nefunguje.
b) Za odmítání pravo-levého vidění by se neměla schovávat snaha přemalovávat témata z jedné nebo druhé strany (a tím méně z jednoho nebo druhého extrému) na jakoby neutrální.

  1. Čitelnost Pirátů navenek - potřebujeme jasnou zprávu pro voliče, kdo jsme

V posledních letech se Piráti stali navenek málo čitelní pro voliče. Kolem sebe vnímám, že to je mimo jiné právě nejasným směřováním. Vytratil se nám “duch” a jasný směr z roku 2017. (Mimochodem, přestali jsme růst i co do počtu členů, netáhneme lidi zvenku a to jsme stále jedna z početně nejmenších stran.)

Pojďme to změnit. Pojďme si říct, že chceme dělat vyváženou politiku bez extrémů z obou stran! A jak to lépe říct lidem, než že se označíme za středovou stranu? Středovost sama o sobě naznačuje vyváženost, značí rozumnou pozici bez extrémů. Znamená to snahu o vybírání si fungujících modelů z obou stran spektra mimo jejich krajů. Proto nás volili lidé v roce 2017 a ještě třeba v komunálních volbách 2018.

Zkusím oslovit obavy, kteří třeba někteří mohou mít: Nemyslím si, že “středovost” nám znemožní dělat levicovou politiku v tématech, ve kterých je to podle mě vhodné (např. v sociální a zdravotní oblasti). Ale mělo by nás to nutit zamýšlet se na vyvážeností politiky, kterou prozasujeme. Jednak z pohledu financování, ale i z pohledu velikosti a angažovanosti státního aparátu. Například si myslím, že na sociální politiku nám vydělá nejlépe fungující tržní ekonomika nezatížená přílišnou byrokracií. A dokonce jsem přesvědčený, že přílišná byrokracie je brzdou právě i v účinné sociální a zdravotní politice. (Ano, jsem nepřítelem byrokracie, která naopak bývá miláčkem extrémní levice. ;-) A věřím, že naše vlastní interní byrokracie přebujela tak, že často brání aktivitě v podstatě na všech úrovních.)

Ať si politologové říkají, co chtějí, podle mě levicová sociální a pravicová ekonomická politika nejsou v rozporu, ale naopak se doplňují. (Viz například reformy Carla Bildta ve Švédsku, které návratem k pravicové ekonomické politice zachránili právě tamější welfare state.) Politologové koneckonců nejsou nositeli politického pokroku, jen studují to, co se na scéně odehrálo a odehrává.

Jak už jsem psal, když jsem vstupoval do Pirátů v roce 2017, bylo to v době, kdy se chtěli prezentovat jako strana mimo tradiční politické dělení. To mi jako voliči, který dlouhodobě zkoušel volit strany různě kolem středu (protože žádné úplně středové nebyly), přišlo zajímavé. Koneckonců řada témat, kvůli kterým jsem Piráty začal volit, a která mě přiměla se k nim přidat, opravdu nejsou zařaditelná ani nalevo či napravo - copyright, protikorupční boj, transparence, digitalizace atd. Ve zbylých tématech vidím leccos dobrého na pravici i na levici. A věřím, že nejsem u Pirátů sám.

......

Michal

Uživatelský avatar
Michal.Novak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 146
Registrován: 28 črc 2017, 00:25
Profese: business konzultant
Dal poděkování: 520 poděkování
Dostal poděkování: 326 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Michal.Novak »

Ahoj Pirátky, Piráti, kamarádi, kolegové,

dovolte mi zde vložit závěrečné slovo k mému návrhu podpořenému skupinou členů, který byl pro účely tohoto jednání označen jako návrh F.


Pojďme Piráty učinit čitelné pro voliče. Pojďme spojovat společnost a propojovat politiku.

Pojďme odmítnout oba protilehlé póly politiky. Pojďme nebýt jedním z těchto pólů.

Můj návrh je jednoduchý a lehce srozumitelný. A takovými by měli být i Piráti. Jak interně tak navenek. Chceme-li prosadit opravdu zásadní změny v české politice, musíme umět komunikovat s voliči a mluvit s nimi jazykem, kterému rozumí.

Věřím, že můj návrh je nekonfliktní a to nejen tím, že je možno ho kombinovat se všemi dalšími návrhy, ale také svým obsahem. Tak jsem ho i od začátku v obou směrech pojímal.

Lidé, voliči moc nerozumí tomu, co říkáme, když se vymezujeme vůči klasickému spektru politiky. Můžeme si stokrát opakovat, že chceme stát nad nebo mimo tradiční pravo-levé vidění politiky. A rozhodně nás čeká mnoho dalších diskuzí o tom, co to znamená být středovou stranou. Ale můžeme začít třeba od toho, že v diskuzích nahradíme slovo středový slovem VYVÁŽENÝ. Politika podle mě by měla být právě taková:

Sociální, ale ekonomicky udržitelná.
Sebevědomý stát - bez přílišné byrokracie.
Stát vyvažující spolupráci a individuální iniciativu.
Regulaci respektující společný prostor, ale také svobodu jak osobní tak svobodu k podnikání.
Ani moc velký ani moc malý stát. Prostě "stát tak akorát". ;-)

Věřím, že všechno tohle všechno (a mnohem víc) většina z nás chce - a ne jen půlku těchto tezí. A myslím si, že jsem právě popsal pár prvků vyvážené středové politiky. Každá rovnice má dvě strany, které se musí rovnat, každá politika by měla mít dvě stránky, které se navzájem vyvažují.

Dnešní politika má jeden velký problém, který je vidět skoro všude ve světě - rostoucí polarizaci. A opravdu chceme být stranou, která se staví na jednu stranu tohoto konfliktu? (A na tu "druhou" se nikdo z nás asi ani stavět nechce, že? ;-) ). Já bych si přál, aby Piráti byli stranou která bude lidi spojovat a politiku propojovat. V současnosti jsme členy pravicové vlády, ve které můžeme zvedat témata sociální, když to nedělají naši koaliční partneři. Jednou budeme třeba ve vládě víc levicové, ve které budeme moci zvedat témata rozumného hospodaření a svobodného podnikání, na které budou kašlat zase naši potenciální partneři z levice.

Středová politika má možnost spojovat. Propojovat lidi, politiky, různé pohledy na svět.

Věřím, že svět se nevyvíjí doleva nebo doprava. Myslím si, že svět se vyvíjí směrem dopředu, a to víceméně středem. Posune se vždy o něco dál a na nové úrovni se svět začne opět dohadovat jestli má zamířit více doleva nebo doprava. Místo hádek mezi levicovou a pravicovou politikou tedy navrhuji ukotvit Piráty uprostřed spektra, kterému voliči rozumí a nabrat směr budoucnost.

Umím pochopit, že někteří z vás stále ještě preferují ten (dle mě) neurčitý směr politiky, který ono "ne-pravo-levé" vidění politiky představuje. Také jsem to tak v době příchodu k Pirátům měl. V posledních dvou letech jsem postupně dospěl k tomu, že je to od nás není úplně upřímné. Většina z nás se nějak na klasickém politickém spektru ve skutečnosti dokáže najít. Já osobně se považuji za ekonomického pravičáka a sociálního levičáka. Hledám vyvážený pohled na svět. Na štědrý sociální stát může vydělat jen fungující tržní ekonomika.

Ano, i podle mě existují témata, která nejsou pravá ani levá. Boj s korupcí, reforma copyrightu, atd. Ale i k nim lze hledat vyvážený pohled, který zohlední jak jejich sociální tak ekonomické aspekty. Lze k nim najít vyvážený pohled.

Jak jsem uvedl v online diskuzi minulý týden, vycházím nejen z vlastní zkušenosti, ale také z řady rozhovorů s voliči i nevoliči Pirátů z mého okolí. Našim voličům na Pirátech často chybí čitelnost, jasná zařazenost. Komunikační výstřelky některých našich členů bohužel děsí velkou část našich voličů (těch z roku 2017, ale i těch, kteří volili Pir-STAN kvůli Pirátům v roce 2021), odrazují potenciální další členy.

Vycházím také z řady rozhovorů z kolegy a kamarády uvnitř Pirátů. Velká většina z nás se už dnes sama identifikuje a vidí jako středoví politici. Tedy jako lidé s vyváženým pohledem na svět, který zohledňuje jak ekonomické, tak sociální aspekty politiky. Proč se k tomu tedy veřejně nepřihlásit?

Všimněte si, že celou dobu mluvím vlastně jen o přívlastku "středová". O to, jestli jsme a chceme být strana liberální žádný spor není, že? ;-)

Závěrem: Ve středové liberální straně je samozřejmě prostor pro sociální liberály, za které se někteří naši více levicoví kolegové označují. Na rozdíl od strany levicové v ní ale je také prostor pro ekonomické liberály, kteří vidí potřebu pro omezení byrokracie, posílení principu subsidiarity (na úkor centralizace státu), pro odpovědné a šetrné hospodaření, pro rozumnou regulaci ekonomiky bez těžkopádných zásahů státu.

Díky za pozornost,
Michal

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Novak za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Valek, Mikulas.Ferjencik

Michal

Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 1651
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 2669 poděkování
Dostal poděkování: 2319 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Jakub.Dedek »

Vážení členové České pirátské strany,

Návrh, který předkládám měl za cíl obsahovat co nejméně kontroverzní pasáže, aby byl minimálně spekulativní v interpretaci našich hodnot a text neobsahoval prázdné a nejasné fráze. Proto jsem i přešel s tímto kompromisem, se kterým se může většina členů ztotožnit. Protože věřím, že se většina členů shoduje v základních otázkách ohledně toho, kam jako strana směřujeme a že není potřeba rozdělovat členskou základnu. Všichni usilujeme o vzdělanou, svobodnou a spravedlivou společnost, ve které jsou práva a svobody jednotlivce chráněny a respektovány. Naše cíle zahrnují udržitelný rozvoj společnosti, rozvinutou demokracii, ochranu soukromí a otevřenost informací.

S navrhovanou změnou stanov se zaměřujeme na posílení našich programových cílů a zlepšení prostředí, ve kterém můžeme naše cíle realizovat. Ve změně navrhuji doplnit náš seznam cílů o další body, jako je podpora politiky založené na vědeckém konsensu, ochranu přírody a řešení klimatické krize. Také je důležité, abychom se zasadili o udržitelnou a spravedlivou ekonomiku a rovné podmínky pro podnikání (s důrazem na malé a střední podniky). Je nezbytné zdůraznit i naše odmítnutí diskriminace, cenzury a autoritářských režimů.

Věřím, že tato změna nás ještě více posílí v našem usilování o dosažení našich cílů a pomůže nám vytvořit lepší společnost pro všechny. Děkuji vám za pozornost.

S pozdravem,

Jakub Dedek

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Valek, Vojtech.Pikal, Radka.Musilova

První zásadou je, že nesmíte klamat sami sebe, a že vy jste ten nejsnazší člověk, kterého lze oklamat.

Richard P. Feynman

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj,

změna stanov je nepochybně nejdůležitější rozhodnutí zasedání v Liberci. Bylo by skvělé, kdyby se nám podařilo tuto věc v Liberci rozhodnout.

Závěrečné slovo k návrhu skupiny členů A1, na základě kterého jsme začali celou tuto diskusi, jsem zveřejnil již zde: viewtopic.php?p=833360#p833360
Je to návrh liberální a rozpočtově umírněný, dbající na sociální i ekologické aspekty moderní doby a za druhé jasně se vymezující proti cenzuře a totalitě. Tam jsou také argumenty i srovnání návrhů.

Dovoluji si vás požádat o podporu návrhu A1 v hlasování. Jen aby to nikoho nemátlo, hlasovat se bude odděleně o prvních dvou odstavcích a o třetím odstavci (vymezení), z důvodu konzistence bych byl rád za schválení obou částí návrhu A1. Vedle toho bych vás poprosil i o zvážení podpory dalších návrhů (rovněž hlasovaných po dvou částech spolu s návrhem A1). Připomínky a výhrady jsem uvedl v odkazovaném závěrečném slovu. Je zřejmé, že pokud bude každý podporovat jen svůj návrh, tak se nikam neposuneme. Z mého pohledu jsou i alternativní návrhy D a E1 posun k lepšímu. O případné preferované variantě by pak případně rozhodlo druhé kolo.

Návrh F, který doplňuje větu o středové a liberální straně, je na tom nezávislý. I návrh F doporučuji podpořit.

Děkuji za pozornost a přeju nám, ať to rozhodneme dobře.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Valek, Petr.Vileta, Tereza.Hubackova, Mikulas.Ferjencik

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: CF 2/2023 Změna článku 2 Stanov

Příspěvek od Martin.Kucera »

Vážené celostátní fórum,
jak už jsem myslím řekl i na proběhlé debatě, nejsem a priori proti změnám stanov. Ovšem realizace takové změny má být adekvátní její závažnosti. A jistě se shodneme, že změna Poslání a programových cílů je velice závažná. Bohužel dosavadní proces tomu dle mého názoru neodpovídal. Diskuse na fóru sice započala už na podzim, nicméně z mého pohledu měla řadu závažných nedostatků:

  • měla být opakovaně avizována všemi stranickými informačními kanály
  • v rámci široké vnitrostranické diskuse jsme si měli předem (tj. před tvorbou komplexních návrhů změn) položit a zodpovědět různé obecnější otázky, např. tyto
  • v rámci široké vnitrostranické diskuse jsme měli předem provést řadu orientačních průzkumů (třeba formou anketních otázek ve Zjišťování názorů členů), co členská základna považuje za nejdůležitější pro začlenění do nového znění článku 2

Pokud by toto vše proběhlo, měli bychom v ideálním případě jeden komplexní návrh, na němž by panovala široká shoda. Anebo by ty návrhy byly dejme tomu dva. Ale nestalo se, a tak tu teď máme komplexní návrhy tři (a mohly být čtyři), u nichž reálně hrozí, že hlasující v každém z nich najde části, které považuje za důležité, a naopak mu bude něco scházet (a to bude ve zbylých návrzích).
Jsem přesvědčen, že není kam spěchat, a že se nic strašného nestane, pokud na dubnovém zasedání CF změnu neschválíme. Stále máme čas, pokud článek 2 chceme změnit, provést to správně a dobrat se k široce akceptovanému výsledku, který bude možné hlasovat na zasedání v lednu 2024. Jste-li téhož názoru, podpořte prosím v hlasování možnost Ukončit bez přijetí usnesení. Děkuji.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 6):
Tomas.Valek, Jiri.Vavrina, Vojtech.Pikal, Jakub.Dedek, Dalibor.Zahora, Adam.Wantulok

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“