CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Uživatelský avatar
Michal.Salomoun
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 23
Registrován: 29 bře 2017, 13:12
Profese: advokát
Dostal poděkování: 58 poděkování

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Michal.Salomoun »

Ahoj,

vezmu to postupně

O vstupu do PS jakož i jiné strany jsem doposud neuvažoval. S Piráty jsem několikrát spolupracoval na několika projektech, ale jako advokát jsem byl plně vytížen. Teď bude situace jiná, tak se mně na to za nějakou dobu zeptejte.

Jak chceš spolupracovat s poslaneckým klubem Pirátů?
Ještě jsem to moc neřešil, ale bavil jsem se o spolupráci s Piráty s Jakub Michálkem, který mi říkal, že existuje jednou za 6 týdnů nějaké setkání, kterého bych se účastnil.

Jak chceš (či nechceš) komunikovat se stranickými orgány a členskou základnou?
To bude vyplývat ze situace, asi podle potřeby.

Oblast legislativní rady je velmi široká, jestli chápu dobře, tak můžeš být jen pasivní hlídač došlých návrhů anebo můžeš vystupovat i jako jejich aktivní tvůrce. Jakou roli plánuješ mít a máš nějaké konkrétní věci, které chceš prosazovat nebo se jim prioritně věnovat?
Obecně je to v současném statutu pasivní role. Na domluvě s koaličními partnery bude záviset ta aktivizační role, a co všechno bude moci LRV dělat. Já bych chtěl být aktivistický. Já jsem se doposud prioritně věnoval autorskému právu. Chápu, že pirátských priorit bude více. Jistě existuje spoustu rozpracovaných návrhů, na které rád navážu a posunu je dál. Tady spoléhám, že budu do těchto věcí podrobně zasvěcen. Někteří piráti už mě kontaktovali

Pokud uvádíte, že chcete LRV posílit výslovně o soudce, ačkoliv z Vašich článků na https://nechapavyadvokat.cz/ nevyplývá, že byste považoval fungování justice za bezchybné, tak by mne zajímalo, zda naopak jejich vliv není až příliš velký a prostor pro výklad práva příliš široký. Např. pokud je soudce dlouhodobě zapojen do tvorby zákonné úpravy, následně napíše komentář k nové úpravě aniž ta by mezitím vůbec dostala čas projít několika nezávislými soudci a pak podle ní rozhoduje na vyšším stupni soudu.
Pokud by byl soudce v LRV, tak má jenom vyjádřit názor k nějaké legislativě. Nemyslím si, že by ji měli soudci vytvářet způsobem, který popisujete.

Podle mne je prostupnost profesí žádoucí. Myslím, že by justici prospělo, kdyby na soudcovská místa přicházelo více advokátů s praxí.

Nedomyšlenosti, vysvětlím rád osobně, ale např. zákon o trestním stíhání právnických osob – opatrovník, o.s.ř. – možnost soudce rozsekat věc na bagatelní spory bez možnosti odvolání, rozšíření možnosti podjatosti i o jiné důvody než o poměr k věci (např. systematická rozhodování mimo judikaturu ve vztahu k některým účastníkům, opakovaná nezákonná rozhodnutí procesní).

Přísedící jsou obdobou tzv. soudců z lidu, které byli součástí komunistického práva. U nás jsou v civilním procesu jenom v pracovních věcech a pak ve věcech trestních. Moje zkušenosti jsou takové, že tam sedí, většinou se na nic neptají a ani o nich v soudní síni nevíte. Všechno řídí předseda senátu, který je profesionál, karierní soudce a zvládá to. To, zda věc rozhoduje samosoudce nebo senát s přísedícími, je otázka pouze výše trestní sazby, která bývá odstupňována např. výší škody. Takže právně a skutkově se ty věci, které rozhodují samosoudci nebo senát nijak neliší. A samosoudci to zvládají také, takže za sebe mohu říci, že nevidím důvod, proč by samosoudci bez přísedících nerozhodovali i další věci. Z praxe také vím, že bývá obtížné najít vhodné osoby, které by tuto funkci vykonávali.
Uznávám, že poroty mají svůj půvab, jak je vidět v amerických filmech, ale tady takový systém ani tradici nemáme.

O výživném musíte rozhodnout rychle. Primární by měla být dohoda rodičů, a je to jejich odpovědnost, jak se postarají o své dítě. Mám spor, který trval přes deset let. To je k ničemu. Takže každá metodika, která je jasná, může předcházet sporům a případně je rychle řešit, což je žádoucí. Mírná nespravedlnost tam možná v některých případech být může, ale právní jistotu a rychlost řízení by to posílilo, což považuji za vhodné

Zatím nevím, jak bude vypadat zázemí. O členech týmu jsem zatím neuvažoval, ale nechám si v tomto ohledu poradit.

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Závěrečná řeč odpůrce

Jak jsem již uvedl, postavení odpůrce jsem převzal spíše z důvodů procesních než jakéhokoliv odpůrčího postoje vůči kandidátovi. Naopak vždy jsem vítal, když se Piráty (a já doufám, že se to jednou stane) stávají lidé s praktickými pracovními zkušenostmi. Stejně tak jako celoživotní OSVČ živící se v oboru právních služeb vítám příchod člověka s podobnou osobní zkušeností.
Nepochybně je malým, ale nikoliv nevýznamným plusem i absolvování Právnické fakulta Masarykovy univerzity.
Odpovědi kandidáta mne uspokojily a považuji je za souladné s celkovým Pirátským programem a poněkud schizofrenně říkám: „U mě dobrý,“ a navrhuji schválení nominace.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26224
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30168 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Děkuji za závěrečné slovo, úvodní příspěvek je upraven a slova byla doplněna do hlasování, které je připraveno zde: https://helios.pirati.cz/helios/electio ... 01016/view

Jak to budu mít, doplnil bych do úvodu i archiv DISCA s kandidátem.

Ukončuji rozpravu
Nechávám otevřené pro případné procedurální záležitosti

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Robert.Magni

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5611
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22640 poděkování
Dostal poděkování: 4589 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Robert.Magni »

Jedna věc mi poněkud mate - kandidát slibuje zákony srozumitelné i lidu a nejen právníkům,leč zároven mezi zmíněnými budoucími poradci má pouze právníky,kdežto ,,zástupce lidu,, plánuje zrušit i u soudů...
Schizofrenní .... Buď je potřeba ,,lid,, zapojit více,nebo méně,nelze obojí zároven
Z praxe ,,občanského poradce,, vím,že ,,lid,, si nepřečte ani ty zákony,kterým je schopen porozumět - tudíž že bez většího přímého zapojení ,,lidu,, vůbec nezáleží na tom,jaké zákony jsou.
Lid si frčí na své představy o tom,jak by to být mělo - a tak ,,právo,, a ,,spravedlnost,, proto stojí čím dál častěji na opačných stranách barikád..
právo = to,co stanoví zákon
spravedlnost = to,co si lid myslí,že je správné

A věc co tu nezazněla - jaký názor má kandidát na téma ,,exekuce/insolvence,, ?
@Michal1

Oznámení moderátora:

Uživatel byl napomenut za vystupování po rozpravě.

Naposledy upravil(a) Vojtech.Pikal dne 21 lis 2021, 14:18, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Napomenutí

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26224
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30168 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tak, mohu vyhlásit výsledky; https://helios.pirati.cz/helios/electio ... 01016/view

Hlasovalo celkem 658 členů (z 1189; účast 55,3 %)
Pro schválení návrhu tedy bylo třeba 329 hlasů.

"Celostátní fórum schvaluje nominaci Michala Šalomouna na pozici Ministra pro Legislativu." (=PRO návrh) - 605 hlasů - možnost byla schválena
ukončení jednání bez přijetí usnesení (=PROTI návrhu) - 48 hlasů

Celostátní fórum schválilo nominaci Michala Šalomouna na pozici Ministra pro Legislativu.

Gratuluji a děkuji všem za účast.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 4):
Eva.Novakova, Jan.Zavadil, Petr.Vileta, Robert.Magni

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26224
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30168 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Jednání tedy skončilo, pokud nikdo není proti, provedl bych jeho zveřejnění.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Robert.Magni

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Michal.Salomoun
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 23
Registrován: 29 bře 2017, 13:12
Profese: advokát
Dostal poděkování: 58 poděkování

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Michal.Salomoun »

Díky za schválení nominace. Těším se na další spolupráci s Piráty.
Michal Šalomoun

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Salomoun za příspěvky (celkem 6):
Eva.Novakova, Jan.Zavadil, Robert.Magni, Vojtech.Pikal, Adam.Zemek, Jana.Leitnerova
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“