spam v listinné podobě

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, RT ZivotniProstredi - hlasovací

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
3b-fly
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 40
Registrován: 29 lis 2018, 16:44
Profese: vývojář webových aplikací
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

spam v listinné podobě

Příspěvek od 3b-fly »

Ahoj všem,

v loňském roce jsme se přestěhovali do nového bytu a po nějakou dobu jsme na poštovní schránce neměli zákaz vhazování reklamy. Byl jsem naprosto šokovaný objemem papíru, který se v takovém případě každý týden ve schránce objeví.

To totiž umožňuje § 2 odst. 1 písm. c) a § 7 písm. i) zákona č. 40/1995 Sb.
(1) Zakazuje se
c) šíření nevyžádané reklamy v listinné podobě, pokud adresáta obtěžuje; za reklamu, která obtěžuje, se považuje reklama směřující ke konkrétnímu adresátovi za podmínky, že adresát dal předem jasně a srozumitelně najevo, že si nepřeje, aby vůči němu byla nevyžádaná reklama šířena,
V případě elektronické komunikace ale platí opačné pravidlo

pro fyzické osoby dle § 10a zákona č. 480/2004 Sb.:
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že bez souhlasu adresáta hromadně nebo opakovaně šíří elektronickými prostředky obchodní sdělení.
(2) Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 100000 Kč.
a pro právnické osoby dle § 11 zákona č. 480/2004 Sb.:
(1) Právnická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) hromadně nebo opakovaně šíří elektronickými prostředky obchodní sdělení
1. bez souhlasu adresáta,
2. neoznačené jasně a zřetelně jako obchodní sdělení,
3. skrývající nebo utajující totožnost odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečnila,
4. neobsahující platnou adresu, na niž by adresát mohl odeslat žádost o ukončení takové komunikace, nebo
5. bez toho, že by zákazníkovi poskytla možnost jasně, zřetelně, jednoduchým způsobem, zdarma nebo na svůj účet udělit či odmítnout souhlas s využitím jeho elektronického kontaktu při zaslání každé jednotlivé zprávy,
b) vykonává regulovanou činnost a její obchodní sdělení neobsahuje název profesní samosprávné komory zřízené zákonem, u níž je zapsána,
c) vykonává regulovanou činnost a její obchodní sdělení neobsahuje odkaz na profesní pravidla uplatňovaná v členském státu Evropské unie, v němž je usazena, nebo
d) vykonává regulovanou činnost a její obchodní sdělení neobsahuje způsob trvalého veřejného přístupu k informacím o příslušné profesní samosprávné komoře zřízené zákonem, jejímž je členem.

(2) Za přestupek lze uložit pokutu do
a) 1000000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b) až d),
b) 10000000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a).
Nevidím žádný důvod, proč by měl být spam v listinné podobě oproti spamu v podobě elektronické takovýmto způsobem zvýhodněný, obzvláště vzhledem k tomu jaké množství papíru musí být kvůli tomu vyprodukováno.

Jak to vidíte? Bylo by vhodné pro listinnou formu stanovit stejná pravidla jako pro formu elektronickou?
Tito uživatelé poděkovali autorovi 3b-fly za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, jiri_hejna
jiri_hejna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 41
Registrován: 16 srp 2021, 15:00
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: spam v listinné podobě

Příspěvek od jiri_hejna »

Ja totalne nechapu, proc je tohle bez odpovedi takovou dobu :O

Bydlim v severnich Cechach na malem meste a stejna zkusenost jako zakladatel vlakna ... koukam, ze on nikde nenapsal kolik, tak ja to napravim

Problem je dlouhodoby - ale pred koronou jsem byl na 5 mesicu v Berline na sluzebce - a schranku vybirala sousedka

  • pratele - cca 40 cm vysoky stos reklamnich novin

Vsak budme liberalni a klidne zavedme jen povinnost provozovatele webovy formular a povinnost data z nej mit ulozena

  • prihlasil bych se tam a vyplnil adresu (ne registraci, aby mi chodil ten balast jeste mailem) a ze si nepreju letaky dostavat ... a mozna bych nevahal s nejakym formularem treba na strankach ministerstva, kde bych mohl nahrat fotku letaku, co jsem dostal (i presto, ze mam zakliknuto) pro nejakou tu sankci

vzdyt to prece neni takovy problem - pokud ja chodim do schranky minimalne 3x casteji vyhazovat reklamni letaky nez pro cokoliv, co mi doslo a ma to tak alespon pul republiky, tak nepovidejte, ze to nestoji ani za diskuzi

Uživatelský avatar
Oldrich.Dosedel
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 45
Registrován: 09 led 2018, 13:46
Profese: IT analytik
Bydliště: Kladno
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 82 poděkování

Re: spam v listinné podobě

Příspěvek od Oldrich.Dosedel »

jiri_hejna píše: 03 zář 2021, 01:38

Ja totalne nechapu, proc je tohle bez odpovedi takovou dobu :O

Bydlim v severnich Cechach na malem meste a stejna zkusenost jako zakladatel vlakna ... koukam, ze on nikde nenapsal kolik, tak ja to napravim

Problem je dlouhodoby - ale pred koronou jsem byl na 5 mesicu v Berline na sluzebce - a schranku vybirala sousedka

  • pratele - cca 40 cm vysoky stos reklamnich novin

Vsak budme liberalni a klidne zavedme jen povinnost provozovatele webovy formular a povinnost data z nej mit ulozena

  • prihlasil bych se tam a vyplnil adresu (ne registraci, aby mi chodil ten balast jeste mailem) a ze si nepreju letaky dostavat ... a mozna bych nevahal s nejakym formularem treba na strankach ministerstva, kde bych mohl nahrat fotku letaku, co jsem dostal (i presto, ze mam zakliknuto) pro nejakou tu sankci

vzdyt to prece neni takovy problem - pokud ja chodim do schranky minimalne 3x casteji vyhazovat reklamni letaky nez pro cokoliv, co mi doslo a ma to tak alespon pul republiky, tak nepovidejte, ze to nestoji ani za diskuzi

Tohle mi přijde jako kanón na vrabce. Já si na schránku nalepil štítek "Letáky ne!" a prakticky žádnou reklamu mi do ní nikdo nehází. Jen naprosto výjimečně se něco objeví. Maximálně bych případně chtěl, aby bylo možné někam ohlásit, že ten šťítek na schránce někdo ignoruje a reklamu mi stejně cpe, a aby to pak někdo řešil (čti pokutoval).

Uživatelský avatar
Martin.Stanek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 641
Registrován: 07 bře 2018, 11:05
Profese: geolog
Dal poděkování: 2930 poděkování
Dostal poděkování: 1084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: spam v listinné podobě

Příspěvek od Martin.Stanek »

Párkrát jsem dostal do schránky leták, byť tam mám štítek, že reklamu nechci. Napsal jsem té firmě na mail, že se mi to nelíbí a že tím porušuje zákon. Odpověděli mi omluvou, že už se to nestane.
Jako řešení vidím to, že to takhle bude dělat dost lidí, aby si ty firmy vč těch roznasecu uvědomili, že si to nenecháme líbit. Myslím, že si zváží, zda jim rozšíření reklamy stojí za to, že upadnou v nemilost. Aplikaci toho zákona jsem nezkoušel, doufám, že to nebudu potřebovat :)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Stanek za příspěvek:
Oldrich.Dosedel
jiri_hejna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 41
Registrován: 16 srp 2021, 15:00
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: spam v listinné podobě

Příspěvek od jiri_hejna »

Ja se obavam, ze bych musel obehat totalne bez zaruky ja netusim kolik obchodu a vseho ... protoze to je skutecne porad neco. Nebo se mozna tedy zeptat nekde u nas na urade

S tridenym odpadem to taky pomohlo - rekli mi, kde ty popelnice jsou a na mou vyzvu "pujdete tam ted hned se mnou se podivat" reagovali tak vselijak - ale ode dne nato tam uz jsou porad :D

Uživatelský avatar
Oldrich.Dosedel
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 45
Registrován: 09 led 2018, 13:46
Profese: IT analytik
Bydliště: Kladno
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 82 poděkování

Re: spam v listinné podobě

Příspěvek od Oldrich.Dosedel »

jiri_hejna píše: 03 zář 2021, 09:54

Ja se obavam, ze bych musel obehat totalne bez zaruky ja netusim kolik obchodu a vseho ... protoze to je skutecne porad neco. Nebo se mozna tedy zeptat nekde u nas na urade

S tridenym odpadem to taky pomohlo - rekli mi, kde ty popelnice jsou a na mou vyzvu "pujdete tam ted hned se mnou se podivat" reagovali tak vselijak - ale ode dne nato tam uz jsou porad :D

Máte na schránce štítek, že reklamu nechcete? Pokud ano, a přesto Vám tam reklamu cpou, tak bych asi schránku s letáky vyfotil a poslal to emailem jak doporučuje @Martin.Stanek níže. Věřím, že to zabere.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Oldrich.Dosedel za příspěvek:
jiri_hejna
Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“