MF Olk-Pv 1/2021 Veřejná schůze Prostějovských Pirátů 17.1.2021

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů místního sdružení.

Moderátoři: Administrativní tým - OlK, Krajsti predsedajici, PMS Prostějov

Pravidla fóra
  • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování místního fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
  • Do tohoto fóra vidí všichni a přispívají členové a registrovaní příznivci místního sdružení (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
  • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondrej.Moskal
Místní předsednictvo
Příspěvky: 139
Registrován: 24 led 2019, 17:40
Profese: Konzultant ERP systémů, účetní obce
Bydliště: Prostějov
Dal poděkování: 220 poděkování
Dostal poděkování: 120 poděkování

MF Olk-Pv 1/2021 Veřejná schůze Prostějovských Pirátů 17.1.2021

Příspěvek od Ondrej.Moskal »

Svolávám veřejnou online schůzi na neděli 17.1.2021 od 18:00

Místo konání (:/) : https://jitsi.pirati.cz/Prostějov
Událost na FB: www.facebook.com/events/2471982899771040

Předpokládaný program.
1. Zahájení, schválení programu
2. Kontrola úkolů z minula/PiCe Prostějov
3. Report z CF 2021
4. Report volených zástupců PS ve výborech a komisích PV/OlK
5. Report ze zastupitelstva - Prosinec
6. Kauzy a problémy v Prostějově
7. Zájemci o členství
8. Přijímání nových členů
9. Různé

Navrhujte případně požadované body programu.
Díky ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Moskal za příspěvek:
Kuba.Smid

Místopředseda MS Prostějov, člen Finančního výboru města Prostějov, člen komise výstavby města Prostějov , člen Finančního výboru Olomouckého kraje
ondrej.moskal@pirati.cz
Názory se různí :)

Uživatelský avatar
Michal.Langer
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 267
Registrován: 04 říj 2018, 13:46
Profese: student politického marketingu (FF UPOL)
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: MF Olk-Pv 1/2021 Veřejná schůze Prostějovských Pirátů 17.1.2021

Příspěvek od Michal.Langer »

Zápis ze schůze:
online
Schůze řádně svolána zde: viewtopic.php?f=657&t=55629
FB událost zde: www.facebook.com/events/2471982899771040
Probíhá zde: https://jitsi.pirati.cz/Prostějov
Začátek schůze: 18:10
Přítomní členové: Ondřej Moskal, Petr Kapounek, Jan Mochťák, Jakub Šmíd, Miroslav Radiměřský, Petr Lysek, Dominik Voráč
Přítomní příznivci: Pavel Krč, Vendula Vymazalová, Petr Pořízka, Michal Langer
Přítomní hosté: Viktor Tichák, Milan Fládr

Předsedající: Ondřej Moskal

Zapisovatel: Michal Langer

Program schůze navrhuji následovně:

1. Zahájení, schválení programu
2. Kontrola úkolů z minula/PiCe Prostějov
3. Report z CF 2021
4. Report volených zástupců PS ve výborech a komisích PV/OlK
5. Report ze zastupitelstva - Prosinec
6. Kauzy a problémy v Prostějově
7. Zájemci o členství
8. Přijímání nových členů
9. Různé

1.
Program schůze byl jednomyslně schválen.

2.
PK: Přemýšlel jsem nad názvem, ale nic moc kreativního mě nenapadlo (Pic)
MR: napadl ně CEPP, pak mě napadlo kontaktní centrum pirátů Prostějov
PL: CEPP se mi líbí, je to docela kreativní
PK: je tam i dobrá analogie s Žižkou
JŠ: možná není třeba anketa, když je nás tady většina
VT: není ani potřeba většina všech členů pro schválení
OM: spojím se s grafikem, co to dělal pro PePř
PK: nemusíme tam dávat přímo Žižku, stačí někdo s páskou přes oko
JM: Dokážu si představit klasického piráta s cepem v ruce, cep jde k Hané, můžeme ho i narvat do kroje
PL: jestli seženete kroj, kam se vejdu, tak budu dělat klidně modela, odhlasujme to pak na Fóru
OM: název tedy nejspíš bude CEPP

Úkoly v CEPPu

PK: je třeba se před tím strháváním polepů domluvit
PL: musíme se s ním domluvit, jestli nás tam s naší grafikou vůbec pustí
OM: navrhl jsem to, abychom si určili hrubý harmonogram prací, můžete se hlásit kdo je schopen co udělat
PL: je třeba se podívat po nějakých stolech a skříňkách
PK: musíme si to hlavně první vyměřit
PL: já to můžu i nakreslit v CADu, zítra budu telefonovat ohledně té výstrče
PK: zeptej se ho na podsvícený 3D nápis prosím tě
PL: dám mu nějaký návrh a uvidíme, co povolí
JM: bylo by dobré už udělat natvrdo harmonogram, ať se tady zbytečně jen nedohadujeme a máme nějaký systematický plán, ten starý nábytek budeme muset vyvážet?
PL: slíbili jsme mu, že mu dáme 1000 kč za demontáž toho ledkového osvětlení, Ondro domluv termín, kdy se tam sejdeme a rozdělíme si to osobně
PK: taky bych to pořešil osobně
OM: chtěl jsem jen udělat takový nástin
PK: až budeme mít grafiku, tak to bude v pohodě, je to fakt maličkost, dejme si předsevzetí, že do půlky února to bude hotové
JM: jsem pro to, abychom to otevřeli v té půlce února
OM: sejdeme se teda v úterý 19.01. v 17 hodin
PL: zítra v 6 teda dojedu na to vyjednávání a předáš mi to do ruky Viktore

3.
OM: byl jsem na fóru sporadicky, může někdo poskytnout nějaké shrnutí
PL: já jsem tam jen krátce představil náš klub, měl jsem to puštěné při práci, takže nějaký podrobný report asi taky nejsem schopný udělat
PK: taky nemám nic podstatného
VT: já byl na začátku celou dobu, proběhla tam zajímavá debata o té koalici se STANem, ale nepadlo tam nic zásadního, vystoupili tam zajímaví hosté a myslím si, že to teď nebylo podceněné, pak byla diskuse, poté tiskovka, která měla představit krajské lídry, ale novináři řešili stejně nakonec jen koalici se STANem, odpoledne už jsem to taky nijak intenzivně nesledoval
OM: osobně mě překvapil výsledek hlasování se STANem, nečekal jsem to a mám radost

4.
OM: měli jsme zasedání finančního výboru OlK, kde se schvaloval rozpočet, Jurečka tam navrhnul, že bychom se měli pokusit v kraji zafixovat úrokovou sazbu u evropských úvěrů
PL: schvaloval se rozpočet, ten prošel celkem bez problémů, o tom rozpočtu víte možná z FV víc, než já, pak se schvalovaly nějaké majetkoprávní záležitosti a spousta technikálií, zajímavé bylo, že se tam navrhlo zamítnutí kanálu ODL, proti čemuž byl Okleštěk a Fiala, dále se schvalovaly nějaké dotace pro sportoviště, stáhla se minimální cena z 200 na 100 tisíc, v rámci klubu začínáme pracovat na výběrových řízeních
PK: řešíme teď v Prostějově interaktivní mapy, kde budou znázorněné navrhované investice a bude to spojené s participativním rozpočtem, dále se řešil mobilní rozhlas, diskutovali jsme i jinou variantu (jak upravit aplikaci města), na kraji jsme řešili hlavně digitální technickou mapu, což je zakázka asi za 200k, většina peněz tam jde do dat, bál jsem se zbytečné duplikace dat, ale i po předchozím vedení to jde docela správným směrem, špatné je jen to, že se tam tlačí nějaké mapování kanalizací atd. což by ale bylo drahé, takže jsme se shodli, že tomu dáme nejnižší prioritu, budeme o tom znovu jednat v únoru, měli bychom dospět až k elektronizaci stavebního řízení
PL: kontaktoval mě teď kamarád, který ve Švýcarsku řešil digitalizaci map, spojím tě s ním
JŠ: mám dotaz ohledně toho Prostějovského smart city? Ten rozhlas je náhrada za ten současný špatný systém?
PK: jojo, je to náhrada, je to celkem hojně využívané, blbé je jen to, že to není součástí nějakého velkého balíku
JŠ: četl jsem, že by se měly používat zase v Prostějově radary
PK: myslím si, že to je jen
OM: je ve smart city komisi vůle udělat systém podobný, jako mají v Brně?
PK: asi to směřuje i k vlastnímu ID atd. takové rozhodnutí ale zatím nepadlo, a myslím si, že to bude součástí toho budoucího vývoje, mohli bychom udělat brainstorming týkající se toho, co by měla umět městská aplikace a já to pak navrhnu, jako občan bych tam chtěl události nad mapou, různé rezervace do městských zařízení atd.
MR: nedala by se místo identity města použít bankovní identita?
PK: teď na to neumím odpovědět, musíme totiž být schopni tu aplikaci využívat i bez nějakého schvalování z vrchu
JŠ: k čemu tam vlastně musí být ta identita občana?
PK: kvůli pohodlnosti a taky aby bylo hlídáno, že toho systému jen nezneužíváš, třeba placení odpadů přes takovou aplikaci jsou už na tenkém ledě, tam už by bylo třeba se identifikovat přes NIA
OM: ještě mě napadlo, že bychom na to mohli udělat online debatu na Jitsi i pro veřejnost, mohli bychom si tam pozvat i někoho z měst, kde už jim něco podobného funguje
PK: nemusíme se nutně scházet, stačí mi, když to budete házet do nějakého sdíleného dokumentu
JM: byly svolány na kraji dvě komise (sociální a sportovní), schválili jsme tam nějaké peníze, v lednu teď bude schůze nějaké komise pro postižené regiony, sociální komise byla odložena, protože není nějak možné to zrealizovat online, což může být problém, protože města a obce pak nemusí mít prachy na ty sociální služby, k tomu IT a smart: bylo by dobré se podívat na programy, které se dají financovat z EU, protože egovermet a ŽP budou dost možná nejpodporovanější, může se to vztahovat i k ITI, ke kterému mi přijde, že teda nejsou žádné pořádné informace, pro kraj bude důležitý i RAP, který umožní financovat spoustu důležitých odvětví v kraji, sběr projektových návrhů už je na webu regionální stálé konference, bude se teď údajně stavět u cyrilometodějského gymnázia nová tělocvična, bylo by možná dobré udělat revizi toho regionálního akčního plánu
PL: projektové záměry k ITI vám snad pošlu zítra, nikdo nás k projednávání nepřizval, jen nám to předevčírem dali na přečtení, já si myslím, že takto by se neměly řešit plány na 7 let dopředu
JM: to naše ITI je všechno, jen ne transparentní, neproběhla k tomu žádná pořádná diskuse, co já vím, tak lidi ani neví, že se můžou do toho ITI hlásit, potřebujeme tam dostat třeba ty naše parkovací domy, bylo by fajn, aby i Olomouc v tomhle byla aktivnější

5.
PL: ten KASK se bude řešit na únorovém zastupitelstvu, byl zatím zpracován nějaký návrh na opravu, který ale zajistí jen aby to mohlo dále fungovat, je to ale nesmyslné, je třeba kompletní oprava a já bych nejraději zasáhl i do dispozice toho baráku, jedna z variant u parkovacího domu je, že by se ten pozemek prodal developerovi a on by musel přislíbit, že část toho baráku bude sloužit k parkování
PK: v krajním případě může takový objekt postavit i město
PL: byla v podstatě shoda, že u rekonstrukce KASKa nebudem dělat nějaké paskvily, bude se dále opravovat brána u hřbitova, domov s pečovatelskou službou, Pivovarský rybníček s lesoparkem, dále nějaké cyklostezky, taky je třeba zmapovat dopravní značky ve městě, šatny na stadionu
PK: je to vůbec u těch šaten možné brát z těch dotací? ty značky každopádně mají smysl, protože dopraváci dneska problém se v tom vyznat
PL: u těch šaten asi není problém akorát to druhé patro asi bude bez vybavení a následně se to dovybaví mimo dotaci, budeme teď i hledat náplň co s tím prostorem, očkování u seniorů je tragédie, město by s tím snad mělo nějak pomáhat
PL: u toho nádraží bohužel žádné páky na správu železniční cesty nemáme, když to budou chtít zbourat, tak to zbourají, bude se teď řešit nějaká koncepce financování sportu, problém je s tímhle všude, jde jen o to, že u nás se vytvořila mafie, která z toho uměla tahat peníze

6.
JM: měli bychom zvažovat, jak budeme reagovat na ten odporodej parcel na Finské, měli bychom nabízet lidem i nějaká diskusní setkání, je třeba lidi edukovat
PL: já tam mám problém s tím, že jakmile se to odprodá, tak parcelujem velký prostor, který by se dal využít na spoustu jiných zajímavých záležitostí, strašně mi vadí ta nekoncepčnost, taky jsem pro ty přednášky, jen je potřeba vymyslet náplň a nějak to odprezentovat
PK: to, že lidi neví, co je SC, není až takový problém, horší je, že vedoucí odboru magistrátu i kraje netuší, co to jsou open data, můžete si otevřít úřední desku a přečíst si zdůvodnění dodatečné legalizace té stavby
JM: znám lidi, kteří se věnují smart city a mohli by nám pomoct s tou prezentací pro veřejnost, dále uvažuji nad tím, že bych chtěl zřídit nadační fond, který by mohl v rámci OlK podporovat domácnosti, ve kterých je potřeba platit poplatky za sport atd.
PK: ta představa financování politickou stranou se mi nelíbí, dovedu si představit, že bychom pomohli s infrastrukturou, ale finance by měly jít odjinud
JM: nemyslím si, že politická strana má nahrazovat stát, ale tohle je podle mě ke zvážení
OM: měli jsme tento týden poradu s PR managerem Pepou Indrou a prý mu máme dávat vědět, pokud bude potřeba něco dávat na sítě atd., první věc by měl být asi marketing té naší kanceláře, kam nic vlastního asi vnášet nepotřebujeme

7.
PK: jsem původem z Laškova, studoval a pracoval jsem dlouho v Praze, pořád pracuju v Praze jako vědec v ústavu informatiky akademie věd, zabýváme se modelováním atmosféry a myslím si, že bych mohl být v tomhle ohledu přínosem, o Piráty se zajímám už dlouho, ale až teď jsem požádal, abych mohl být RegP
VV: napadlo mě jen technicky, že až bude koncept toho názvu, tak je třeba zkontrolovat kolizi s registrovanou ochranou známkou

8.
-

9.
VT: možná by nemusely být na těch schůzích vždycky ty body týkající se přijímání členům stejně to skoro vždycky děláme na fóru
JŠ: mám už asi tři roky zpoždění v přidání nějakého medailonku na nějaký web, je to nutnost?
PK: je to nutné, pokud chceš kandidovat do volených funkcí
VT: možná v budoucnu vznikne MS Konicko, tak to berte na vědomí a už tam případně dávejte ty lidi ve spolupráci s Michalem dávejte dohromady
PL: ten pozemek tam je odhadovaný asi na 6500 za metr čtvereční, pokud by tam byla ta podmínka parkovacích míst, tak byl odhad 5500 za metr čtvereční
OM: všechny vyzívám, aby chodili na ZULIP, vymyslel jsem do koncepce smart city infografiku, ve které jsem se nechal inspirovat Brnem, první by se udělala analýza osvětlení střech a podle toho by se pak pořešilo na které střechy města hodit fotovoltaiku
PK: tohle má na magistrátě na starosti paní Vosičková, která tím žije a budou z toho i nějaké data, je fakt, že při současném úvěrování 0,9% a zelených programech EU má asi smysl to udělat ve velkém, tímto bych rád požádal Ondru, aby se dotázal, kde se mají stavět další fotovoltaické elektrárny
JŠ: jestli Ondro čteš ty studie, tak já jsem před rokem četl studii o zvýšení teploty v oblastech, kde jsou fotovoltaické elektrárny, nejsem si z ekologického hlediska jistý budoucností fotovoltaiky
PK: solární panely mají spoustu nevýhod, ale jakmile se splatí ty panely, tak je to energie zdarma
PK: my jsme se v minulosti hodně zabývali modelací výkonu těch solárních elektráren, co se týče té teploty, hodně jsme to modelovali a musím říct, že cokoliv se dá na střechu má menší vliv, než cokoliv co se dá na ulici, myslím si proto, že vliv těch elektráren na střechách bude mít na to klima ve městě minimální vliv
PL: s tím klimatem ve městě souhlasím s tím, co řekl Pavel Krč

Konec schůze 20:30
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Langer za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Moskal, Viktor.Tichak
Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Prostějov“