Odpady - možnosti využití stavební suti

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, RT ZivotniProstredi - hlasovací

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Odpady - možnosti využití stavební suti

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Pokud obec, případně její příspěvková organizace provádí demolici stavby, může demolovaný materiál prodat nebo darovat? Například střešní krytinu, cihly, dřevo apod.?

Setkal jsem se s tím v souvislosti se zjevně předraženou zakázkou na demolici - vysokou cenu zadavatel zakázky vysvětluje tím, že všechny materiály musely být skládkovány (i když cca 60 % objemu materiálů bylo dále využitelných).

Ze zákona o odpadech (§ 12), mi vyplývá, že toto možné není. Že jakmile je něco odpadem, tak je velmi striktně řečeno, kdo a za jakých podmínek s ním může zacházet. Jde to nějakým způsobem legálně obejít? Typicky mám na mysli případ, že se bourá dům s relativně novou střechou, takže by se střešní krytina neoznačila za odpad, ale buď by se prodala, nebo by se nechala "k rozebrání".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Robert.Magni
Stepan.Tracik
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 55
Registrován: 03 pro 2017, 15:07
Profese: KÚ MSK, OŽP
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 186 poděkování
Dostal poděkování: 74 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpady - možnosti využití stavební suti

Příspěvek od Stepan.Tracik »

Pokud si člověk rozebere barák s tím, že cihly složí na pozdější využití, tak je to OK. Pokud se ale dům demoluje s tím, že pro "materiály" nemá vlastník využití a je nucen se jich zbavit, tak se již jedná o odpad. Tento odpad musí projít recyklací/úpravou aby bylo možné jeho další materiálové využití. Jinak je zde dle zákona povinnost se jej zbavit v souladu s legislativou tj. přinejlepším sběrné suroviny (kovy), ostatní asi skládka.

Ad absurdum - vytěžená zemina, kterou máte úmysl se zbavit, je odpadem. Poté co se tento odpad odveze do zařízení k úpravě odpadů se z ní (typicky po přesítování) opětovně stává využitelný materiál.

BTW: skladování materiálu předražuje zakázku? Není zde myšleno spíše odstranění odpadů?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Tracik za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Zbynek.Janoska
"Já věřím ve vše, ale zároveň o všem pochybuji. Když něčemu nerozumím tak věřím."
<<"Tak já vám teda věřím.">>
"A ono je to úplně opačně. "

(P. Dostál + P. Čtvrtníček - Česká soda)
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5593
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22610 poděkování
Dostal poděkování: 4573 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpady - možnosti využití stavební suti

Příspěvek od Robert.Magni »

Odpad je jen to,pro co obec nenajde využití nebo kupce. Takže pochopitelně není žádná povinnost cokoliv automaticky označovat za odpad.
Dokonce i ta zmíněná zemina se dá prodat - když je komu nebo využít,pokud je jak.
( třeba střešní tašky ze staršího baráku jsme nadrtili a použili se jako materiál na zpevnění cest. To je legální,u materiálu jsou jiné ekonormy než u odpadu)
Odpadem se něco stává až tehdy,kdy majitel rozhodne,že je to odpad - jen je to složitější tehdy,kdy není okamžité využití a chceš to skladovat - skladování má taky pravidla.

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Odpady - možnosti využití stavební suti

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Stepan.Tracik píše: 02 říj 2020, 21:54 BTW: skladování materiálu předražuje zakázku? Není zde myšleno spíše odstranění odpadů?
Ano, napsal jsem to špatně, zakázku údajně prodražilo odstranění materiálů. Je to tedy opravdu tak, že kdyby se demoloval dům s novou střechou, tak nelze tu střešní krytinu prodat? Pokud ji majitel sám nevyužije, je to odpad? To je úplně na hlavu postavené.

Nicméně našel jsem metodický návod MŽP k nakládání s odpady, kde se píše:
Stavební výrobky, které byly použity při stavbě, se nestávají odpadem v případě, že jsou ze
stavby odnímány a následně v místě stavby nebo na jiné stavbě použity opět jako stavební
výrobky k původnímu účelu (např. očištěné cihly, panely, nosníky, štěrk, písek), protože
nenaplňují definici odpadu uvedenou v § 3 zákona o odpadech /1/. V takovém případě nejsou
podřízeny zákonu o odpadech /1/ a jejich užívání je řízeno zvláštními právními předpisy /3/,
/7/.
Takže z toho mi vyplývá, že když se stavební materiál separuje (cihly, beton...), tak je možné jej dále použít/prodat a nepovažuje se za odpad ve smyslu toho zákona.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Blanka.Lednicka
Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“