střet zájmu

Fórum pro dotazy na fungování systémů strany. Od technických, přes zvyklosti a postupy, po byrokratické.

Moderátoři: Personální odbor - celý, Administrativní odbor, Předsedající, Mediální odbor, Technický odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Pravidla fóra
Než položíte dotaz, podívejte zkuste odpověď najít v nápovědě. Pak se podívejte, jestli už tu náhodou podobný dotaz nezazněl.
Pro každý dotaz založte nové téma. Po zodpovězení dotazu po sobě můžete téma zamknout.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomas.Cabla
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 303
Registrován: 22 kvě 2017, 10:18
Profese: kuchař-číšník
Bydliště: Na Kapli 380, Napajedla
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

střet zájmu

Příspěvek od Tomas.Cabla »

Napajedla, 20.7. 2018


Podnět ke stanovisku pro střed zájmů

I
Dobrý den,

jmenuji se Tomáš Čabla a jsem zastupitel města Napajedla. Obracím se se na Vás s podnětem na vyjasnění vzniklé situace, která proběhla na zastupitelstvu města Napajedla dne 20.6.2018 a dotýká se práv zastupitele.

II
Rád bych věděl zda jako zastupitel jsem ve střetu zájmu, pokud v akciové společnosti Vodovody a kanalizace Zlín a.s., držím jednu akcii.

Můžete mi dát právní stanovisko, jak při vzniklé situaci mám na zářiovém zastupitelstvu postupovat.

III
Město Napajedla je akcionářem akciové společnosti Vodovody a kanalizace VaK Zlín, a.s. a disponuje 36 670 ks akcií.

V roce 2014 jsem stal akcionářem VaK Zlín, a.s. s jednou akcií.

Zastupitelem jsem od roku 2010 a od roku 2014 sem se vyjadřoval k problematice VaK Zlín, a.s.. Vždy jsem mohl vyjadřovat svůj názor překládat materiály a půl roku jsem byl předseda výboru pro zastupitelstvo Napajedla v otázce vodovodů a kanalizací ve městě Napajedla.


IV
Dne 20.6.2018 při projednávaném bodu č.15 Pozvánka na řádnou valnou hromadu spol. VaK Zlín,a.s. dne 28.6.2018, jsem se jako zastupitel přihlásil o slovo, abych se dotázal jak budeme jako město postupovat ve věci problematiky personálního obsazení Vak Zlín a jak budeme reagovat na město Otrokovice, které vydalo v této věci tiskové zprávy.

Než mohla vzniknout debata se zastupitely a občany, byl jsem přerušen starostkou města Irenou Brabcovou, zda-li nejsem ve střetu zájmu. Protože nejsem schopen na tuto otázku odpovědět obrátil jsem se na našeho právníka JUDr.Fuse.

Uvádím, zde doslovný přepis ze zastupitelstva k projednávanému bodu č.15 Pozvánka na řádnou valnou hromadu spol. VaK Zlín,a.s. dne 28.6.2018. Popřípadě mám i videozáznam.

Přepis je opatřen stopovou minutáží :

00:00 starostka Brabcová: zahajuje jednání
2:25 Čabla : jakým způsobem se postavíme k práci představenstva, které podle informací, které mám, tak dělá všechno proto, aby podnik od Moravské vodárenské si nepřevzala a smlouvy o provozování vodárenské infrastruktury považuje za platné, takže myslím si, že toto co činí představenstvo VaKu, je v rozporu s tím, co já bych si přál, aby naše představenstvo konalo
3:05 starostka Brabcová : teď se zeptám pane Čabla, teď mluvíte za akcionáře ve VaKu nebo mluvíte jako za zástupce města
3:14 Čabla : beru to jako zástupce města
3:16 starostka Brabcová :a nejste v tomto případě ve střetu zájmů
3:20 Čabla : já si myslím, pane Fus jestli bych měl být ve střetu zájmů
3:24 nejde slyšet právníka JUDr. Fus
3:27 Čabla : což znamená
3:30 JUDr. Fus : jste akcionářem a nemůžete ovlivňovat jiného akcionáře
3:34 Čabla : takže
3:35 JUDr. Fus : jste ve střetu zájmů..
3:40 Čabla : takže jako zastupitel nemůžu vyjadřovat svůj názor k VaKu Zlín ……
3:46 JUDr. Fus : můžete ale jako zastupitel nemůžete vyjadřovat přímo své pocity k vůči VaKu Zlín, můžete ovlivňovat jednání zastupitelstva a zastupitelstvo se musí zhodnout jaké stanovisko zaujme k VaKu Zlín a protože jste zároveň akcionářem VaKu Zlín, tak ovlivňujete jednání nebo ano ovlivňujete jednání jiného akcionáře….
4:10 Čabla : takže jak kdyby akcionář mluvil k druhému akcionáři a to dělat nemůžu
4:15 JUDr. Fus : můžete ale jste ve střetu zájmů, takže nemůžete
4:18 Čabla : takže jako nemůžu, takže nemůžu nic říkat nebo nemůžu hlasovat
4:23 starostka Brabcová : tak neměl by jste nás ovlivnovat
4:27 Čabla : hlasovat v tom případě taky ne
4:30 starostka Brabcová : tak střet zájmu se nějakým způsobem předsedajícímu sděluje, to víme, nic méně je to potom asi samozřejmě na vás jestli hlasujete nebo ne, protože mi dotoho mi zastupitelstvo nerozhoduje,že , to se nějakým způsobem zdokumentuje, když nahlásíte, že jste ve střetu zájmů a potom já nevím jestli z toho vyplynou nějaké potom další..tak .není žalobce není soudce..
5:00 Čabla : abych tomu dobře rozuměl, třeba když akcionář město Otrokovice se vyjadřuje v tiskové zprávě o představenstvu VaKu tak taky v rámci nějakého
5:14 JUDr. Fus : to je akcionář, tak jako jsou Napajedla akcionář,tak Otrokovice je akcionář, plným právem akcionářů, aby se vyjadřovali k činnosti představenstva a to nikdo nezpochybňuje, ale není právem jednoho akcionáře aby…. ještě to řeknu přesněji, aby využil svého postavení člena zastupitelstva k tomu, aby ovlivnil v ?politice? akcionáře jiného akcionářem, tak to má být přesně řečeno…
5:34 Čabla : takže beru to tak že nemůžu se vyjadřovat k tomu co se děje v představenstvu, můžu to říct na valné hromadě…
5:42 JUDr. Fus: určitě jste akcionář a máte plné právo …..nejde slyšet …. vyjadřovat samozřejmě

5.50 – řeč o tom, jestli se můžu na Valné hromadě oslovovat jako že jsem také zastupitel Napajedla…. A že tedy při hlasování podávám, že nehlasuji pro střed zájmů...

13:03 Konec

Protože jsem nemohl na jisto říci, zda-li jsem nebo nejsem ve střetu zájmu, zdržel jsem se po diskusi na toto téma mých připomínek, dotazů a při hlasování jsem vznesl požadavek, že jsem ve střetu zájmu.

IV

Na základě těchto informací se na Vás obracím o stanovisko, zda-li :


1. jako zastupitel mám právo se ptát a dotazovat
2. nebo jako akcionář se musím zdržet jednání pro ovlivňování akcionáře jiným akcionářem, a tedy
a) nesmím se ptát,
b) nesmím se dotazovat,
c) nesmím říkat co si myslím,
d) nesmím navrhovat svá řešení pro zastupitele a o nich dále veřejně hlasovat
e) nesmím předkládat materiály zastupitelstvu


Děkuji za vyřízení mé věci

Nevěř ostnatému drátu, byť se stokrát tvářil jak stonek růže.
Karel Kryl

http://www.indiannet.eu/
https://cablatomas.cz/
https://www.youtube.com/channel/UC8_1If ... yhNMilBlnA

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1741
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: střet zájmu

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Vážený kolego,

nejsem advokát a nejsem nijak oprávněn k stanovisku ve věci. Jsem však poměrně dlouho obecní zastupitel (byť na malé vesnici) a podělím se tedy o své osobní postřehy:

- je nepochybné, že jste v souběhu zájmů, avšak to neznamená automaticky střet zájmů - je to trochu jako zakazovat zastupiteli s malými dětmi vyjadřovat se k budování obecních hřišť nebo podnikateli k výši poplatků
- o střetu zájmů by bylo třeba hovořit, pokud byste svým jednáním na zastupitelstvu mohl sobě či osobě s vámi spojené sjednat neoprávněnou výhodu
- o střet zájmů by jistě šlo, pokud by vaše zájmy jako akcionáře byly protichůdné nebo mimoběžné k zájmům Napajedel jako akcionáře - pak by bylo nutné to sdělit a objasnit - ani to by vás však IMHO nediskvalifikovalo z debaty
- je dost běžné, že management velkých firem drží akcie - s předvedenou logikou by se tedy asi měli zdržovat hlasování při rozhodování ve firmě? - naopak, držba akcií více motivuje co nejlépe hájit zájmy akcionářů
- byl jsem akcionář Č Spořitelny v době, kdy obec jednala o odprodeji svých akcií v ČS - nevidím důvod, proč bych se byl měl této debaty zdržet
- je to zastupitelstvo, nikoliv starosta, kdo spravuje obec/město a jeho majetek - IMHO je vaší povinností sdělit ostatním zastupitelům skutečnosti, které jsou podstatné pro jejich rozhodování - samozřejmě včetně skutečnosti, že sám držíte jednu akcii - snad si sami udělají názor o míře vaší podjatosti - že některé informace jste získal jako přímý akcionář by nemělo vadit - nejsou tajné a město si je mohlo (snad i mělo) opatřit samo
- je třeba zvažovat, zda vaše případné mlčení na zastupitelstvu je v souladu se zájmy vašich voličů a obyvatel města - právní názor pana JUDr. vás politické odpovědnosti nesprostí
- teze o vzájemném ovlivňování akcionářů byla pojata zajímavě - vždyť samotná valná hromada slouží k výměně názorů mezi akcionáři a k jejich vzájemnému ovlivňování - IMHO jde o to, abyste jako "insider" nezneužil svého postavení k manipulaci s akcionářem (nevím, zda máte takový vliv a možnosti, aby to hrozilo)

- vzhledem k tomu, že šlo o personální otázky, je podstatné spíše v jakém vztahu jste k osobám, o nichž by se případně jednalo

- ptám se - není paní starostka ve střetu zájmů? - jaká je její motivace k tomu, abyste nebyl slyšen? - a je pan JUDr. nestranný arbitr? - neurčuje třeba pí starostka jeho odměny? - sama otázka zda mluvíte za akcionáře nebo za město je zvláštní, vzhledem k tomu, že město je také akcionářem
- citace JUDr.: "...můžete ovlivňovat jednání zastupitelstva..."
- možná zvažte svoji neúčast na valné hromadě SVaK, abyste se vyhnul možnému vystupování v jiné linii než schválené zastupitelstvem


Nakládání se střetem zájmů je v našich krajích stále v plenkách a nepříliš promyšlené. Důležité je hrát s odkrytými kartami... ale mlčet?... máme svobodu slova... Držím palce!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 3):
Vit.Fux, Jiri.Koudelka, Tomas.Cabla

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26224
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30168 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: střet zájmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Za mě krátce lajcky:

1) Jste ve střetu zájmů.
2) To je třeba na jednání před hlasováním oznámit
3) Nijak to neomezuje vaše práva se vyjadřovat jako zastupitel.

Doporučuji se obrátit, pokud chcete odbornou právní odpověď, na např. frank bold, https://frankbold.org/search/node/st%C5 ... A1jm%C5%AF
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Josef.Kadlecek

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tomas.Cabla
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 303
Registrován: 22 kvě 2017, 10:18
Profese: kuchař-číšník
Bydliště: Na Kapli 380, Napajedla
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: střet zájmu

Příspěvek od Tomas.Cabla »

Dík za info zajímavý pohled na střet zájmů, určitě na zářiovém zastupitelsvu se zepatám paní starostky jaký ona má zájem, abych nemluvil a nenavrhoval usnesení!

A mám k tomu obecný dotaz, budeme mít jako Piráti "odborný tým" jako je například vzpomenutý Frank Bold či Oživení pro nastávající zastupitele ? Protože už vidím, jak začínající komunální politici budou potřebovat právní i ekonomické vzdělání, a ze starýma matadorama co ždímají veřejné prostředky, nějaké té podpory pro boj z blízka.

Sám vidím 8letou zkušenost a je to peklo, pokud nemáte odbornou podporu, vždycky si Vás namažou na chleba a vy jste za blbce.

Jinak se samozřejmě obrátím na min.vnitra podle obecního zákona, jako dozorující orgán a zkusím i Oživení co napíše. Ale jistě by to chtělo i náš právní názor, myslím tím Pirátů, plánujete něco takového, nebo ještě na to nejsou peníze ?

Nevěř ostnatému drátu, byť se stokrát tvářil jak stonek růže.
Karel Kryl

http://www.indiannet.eu/
https://cablatomas.cz/
https://www.youtube.com/channel/UC8_1If ... yhNMilBlnA

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26224
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30168 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: střet zájmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

V návrhu základních cílů strategie je takový tým zmíněn a mám za to, že je pomalu budován.

Ale právě jsme v té fázi, kdy zjišťujeme, jestli zdroje jsou a jak velké.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Tomas.Cabla

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická Poradna“