Pirátská cestovní mapa pro zdravotnictví

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1627
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1065 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pirátská cestovní mapa pro zdravotnictví

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ještě než mě plně pohltí pražská kampaň, tak bych rád nastavil kormidlo ve zdravotnictví na jasný směr. Jinak se utopíme v provozních věcech a nic koncepčního za 4 roky nerealizujeme - podobně jako stávající pražská koalice. Tady jsou proto návrhy co realizovat ve zdravotnictví formou tzv. "guerilla legislation":


Koncept Guerilla legislation
• Drobné změny legislativy s mohutným dopadem
- Mazání individuálních odstavců – zrušení pověření MZ vydávat konopnou vyhlášku
- Drobné změny slov – „je veřejný“ namísto „není veřejný“ u registru skutečných vlastníků
- Změny v rozsahu do cca 2 odstavců – úpravy zákona o střetu zájmů
• Adresující konkrétní body celého volebního programu (nejen priority)
• Prosaditelné formou poslanecké iniciativy v rámci našich zdrojů (interní odborníci či expertovné)
• Dobře mediálně zpracovatelné díky jednoduchosti sdělení

Běžící aktivity ve vztahu ke zdravotnictví
• Nový Nominační zákon – Vztahuje se na zástupce vlády ve zdravotních pojišťovnách (do doby než budou zrušeni )
• Novela zákona o VZP – Odstranění deseti vládou jmenovaných trafikantů ze správní rady VZP
• Novela Zákona o střetu zájmů – Omezení odměn poslanců ve správních a dozorčích radách ZP
• Novela Zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob - Evidence skutečných majitelů je veřejným rejstříkem

Liberalizace zdravotního pojištění – novela zákona o VZP a ostatních ZP
• Přejmenování „fondu prevence“ ve VZP a ostatních ZP na „fond rozšířené péče“ a dát volnější pravidla co lze z něj hradit (také jakékoliv léčivo, prostředek či službu u registrovaných poskytovatelů zdravotních či sociálních služeb)
• Explicitně uvést, že z fondu rozšířené péče lze hradit služby i přímo poskytovatelům (stejně jako ze základního fondu) a nikoliv pouze zpětně proplácet účtenky pacientům
• Sjednotit způsob plnění „fondu rozšířené péče“ u VZP a ostatních ZP – kromě pokut/přirážek/penále tam posílat až 1% z příjmu základního fondu v případě naplnění rezervního fondu a vyrovnaného hospodaření (nyní jen 0,1% a to jen u non-VZP)

Úhrady léčebného konopí
• Novela Zákona o léčivech – Odstranění možnosti MZ vydávat vyhlášku s omezením diagnóz pacientů, specializací lékařů a množstevního omezení pro předpis konopí
• Na správní radě VZP prosadit úhrady léčebného konopí z „fondu rozšířené péče“

Eliminace střetu zájmů ve VZP – Novela zákona o VZP
• Znemožnit členství ve správní a dozorčí radě VZP
• Poskytovatelům zdravotních služeb se smlouvou s VZP
• Osobám vlastnícím či zřizujícím poskytovatele zdravotních služeb se smlouvou s VZP
• Osobám blízkým poskytovatelům zdravotních služeb se smlouvou s VZP
• Znemožnit VZP uzavírat smlouvy s poskytovali bez známých skutečných majitelů (viz rejstřík skutečných majitelů nebo prokázání poskytovatele)

Odpolitizování pojišťoven – přesun dozoru na ČNB
• Schvalování zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven dělá nyní PSP, která tomu ale odborně nerozumí a schvalování je jen formální - přesunout na ČNB
• Kontrolu a dozor zdravotních pojišťoven dělá Ministerstvo zdravotnictví, ale přitom vláda má nyní podíl na řízení zdravotních pojišťoven – přesunout na ČNB

Zrušení monopolu u odpovědnosti zaměstnavatele
• V zákoně č. 262/2006 Sb. zákoníku práce se § 365 odkazuje na starou vyhlášku Ministerstva financí č. 125/1993 Sb. vydanou ještě podle původního zákoníku práce č. 65/1965 Sb.,
• Na zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání má díky tomu neoprávněný monopol Kooperativa (vlastněná Rakušany) a u starších zaměstnavatelů Česká pojišťovna (vlastněná Italy)
• Není žádný důvod proč by měl existovat tento monopol. Bylo by vhodné umožnit to poskytovat třeba všem životním pojišťovnám (je nutná dlouhodobá stabilita pojišťovny)

Zlepšení podmínek mladých lékařů v ČR
• Náklady na vzdělávání by se měly stát položkou odpočitatelnou od daňového základu daně z příjmu fyzických osob
• Zakázat stabilizační/kvalifikační dohody (povinnost zůstat u zaměstnavatele X let po atestaci) u rezidenčních míst dotovaných Ministerstvem zdravotnictví

Elektronizace zdravotnictví
• Dát jasná pravidla sdílení zdravotních údajů přes národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví (omezit Běhounkova velkého bratra)
• Opravit elektronickou preskripci novelizací vyhlášky
• Zrušit požadavek na zaručené elektronické podpisy u elektronických receptů
• Více položek na receptu

Řešení problémů lékárenství
• Opravit zákon o léčivech, tak aby MZ nesabotovalo narušení provázání distributorů a lékárenských řetězců (opravit Běhounkův přílepek)
• Zamezit majetkovému propojení distributorů a lékárenských řetězců?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Ivor.Kollar
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Pirátská cestovní mapa pro zdravotnictví

Příspěvek od Vit.Fux »

Zdenek.Hrib píše: 29 kvě 2018, 14:46 Odpolitizování pojišťoven – přesun dozoru na ČNB
• Schvalování zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven dělá nyní PSP, která tomu ale odborně nerozumí a schvalování je jen formální - přesunout na ČNB
• Kontrolu a dozor zdravotních pojišťoven dělá Ministerstvo zdravotnictví, ale přitom vláda má nyní podíl na řízení zdravotních pojišťoven – přesunout na ČNB
Proč zrovna ČNB? Proč ne třeba NKÚ?
Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 967
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2211 poděkování
Dostal poděkování: 2518 poděkování

Re: Pirátská cestovní mapa pro zdravotnictví

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Este ma napada, ci by sa nedalo nieco robit s homeopatikami. Osobne mi pride ich bussiness model dost nemoralny. Zakazovat ich nechcem, ale zaroven sa mi nepaci ani sucasny stav, kedy su v lekarnach predavane ako "rovnocenne" s skutocne ucinnymi latkami. (Uz sa mi stalo aj to, ze mi lekarnicka predala pripravok, a az doma pri citani letaku som zistil ze mi dala homeopatikum). Napadaju ma 2 opatrenia:
1. Viditelne oznacenie s varovanim (co ale najskor bude v konflikte s placebo efektom).
2. Extra zdanenie. (bussiness model je moralne dost pochybny, vyrobne a vyvojove naklady minimalne, vacsina nakladov bude pekne balenie a rozne formy reklamy)
3. ?
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1627
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1065 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská cestovní mapa pro zdravotnictví

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Vit.Jurasek píše: 29 kvě 2018, 16:02
Zdenek.Hrib píše: 29 kvě 2018, 14:46 Odpolitizování pojišťoven – přesun dozoru na ČNB
• Schvalování zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven dělá nyní PSP, která tomu ale odborně nerozumí a schvalování je jen formální - přesunout na ČNB
• Kontrolu a dozor zdravotních pojišťoven dělá Ministerstvo zdravotnictví, ale přitom vláda má nyní podíl na řízení zdravotních pojišťoven – přesunout na ČNB
Proč zrovna ČNB? Proč ne třeba NKÚ?
ČNB dohlíží na všechny ostatní pojišťovny (nezdravotní). Jde o systémovou integraci, která u nás proběhla před 10 lety. Tady jde o proaktivní dohled, což ČNB dělá i jinde. NKÚ jsou v podstatě jen zpětní auditoři.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Vit.Fux
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1627
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1065 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská cestovní mapa pro zdravotnictví

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ivor.Kollar píše: 29 kvě 2018, 17:04 Este ma napada, ci by sa nedalo nieco robit s homeopatikami. Osobne mi pride ich bussiness model dost nemoralny. Zakazovat ich nechcem, ale zaroven sa mi nepaci ani sucasny stav, kedy su v lekarnach predavane ako "rovnocenne" s skutocne ucinnymi latkami. (Uz sa mi stalo aj to, ze mi lekarnicka predala pripravok, a az doma pri citani letaku som zistil ze mi dala homeopatikum). Napadaju ma 2 opatrenia:
1. Viditelne oznacenie s varovanim (co ale najskor bude v konflikte s placebo efektom).
2. Extra zdanenie. (bussiness model je moralne dost pochybny, vyrobne a vyvojove naklady minimalne, vacsina nakladov bude pekne balenie a rozne formy reklamy)
3. ?
IMHO nelze tak úplně snadno řešit z důvodu celoevropské legislativy. Možná vyšší DPH by šlo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Ivor.Kollar
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Pirátská cestovní mapa pro zdravotnictví

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Ivor.Kollar píše: 29 kvě 2018, 17:04 Este ma napada, ci by sa nedalo nieco robit s homeopatikami. Osobne mi pride ich bussiness model dost nemoralny. Zakazovat ich nechcem, ale zaroven sa mi nepaci ani sucasny stav, kedy su v lekarnach predavane ako "rovnocenne" s skutocne ucinnymi latkami. (Uz sa mi stalo aj to, ze mi lekarnicka predala pripravok, a az doma pri citani letaku som zistil ze mi dala homeopatikum).
Podle mě by stačilo, aby:
- pojišťovny na homeopatika nikdy nepřispívaly (což možná už teď nedělají), takže pacient by si to vždy musel platit ze svého
- doktoři měli možnost předepisovat placebo

To druhé je s otazníkem, jsou dobré důvody, proč to nedělat, ale pokud má doktor podezření na psychosomatické problémy, je to myslím považováno za relevantní způsob "léčby". Ale technické provedení by asi bylo strašně krkolomné - co by bylo na receptu? Co ve zdravotnické dokumentaci, kterou má pacient k dispozici?
Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“