Nominace Ondřeje Chrásta do správní rady Institutu pí

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Podporuji Ondřeje Chrásta do správní rady Institutu pí

PRO

130
73%

PROTI

45
25%

ZDRŽUJI SE

3
2%
 
Celkem hlasujících: 178 - Celkem hlasů: 178

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 621
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 1161 poděkování
Dostal poděkování: 1539 poděkování

Re: Nominace Ondřeje Chrásta do správní rady Institutu pí

Příspěvek od Ondrej.Chrast »

David.Wagner píše: 04 pro 2023, 15:15

Čus,

já bych se rád zeptal všech kandidátů na pár věcí.

a) co čtete? Kde získáváte hlubší informace o svých tématech, jak se vzděláváte o těch dalších, co vás posouvá? Co nejzajímavějšího z nonfikce A beletrie jste za poslední rok potkali?

b) kteří zrovna živí lidé vám přijdou jako inspirativní myslitelé, které byste rádi pozvali? Klidně i ty, kteří nějakým způsobem vyzývají naše myšlenky.

c) co jsou pro tebe pirátská témata, která za tebe nesou kontroverze a potřebují hlubší průzkum?

Díky předem za odpovědi!
...

Díky, Davide, za dotaz, tak...

a) co čtete? Kde získáváte hlubší informace o svých tématech, jak se vzděláváte o těch dalších, co vás posouvá? Co nejzajímavějšího z nonfikce A beletrie jste za poslední rok potkali?

Čtu teď málo, ale pravidelně, tak poslední půlrok:

Z fikce:
Dočetl jsem Volyňskou Rapsodii od Anny Strnadové a Bílou vodu od Kateřiny Tučkové. Všichni o tom mluvili, tak jsem to chtěl zkusit a světe div se, ono je to docela dobré.
Před spaním čtu pravidelně Severské detektivky, dočítám sérii Stefana Ahnhema o Fabianu Riskovi, asi 6 díl. Jinak jsem přečetl u nás v tomto žánru naprostou většinu, co vyšla v češtině…

Čtu často i verše, naposledy po pracovní návštěvě Petrkova Suzanne Renaud Zde tvůj život.../ Ta vie est là … a chystám se i na životopis Suzanne Reanud od naší skvělé Lucie Tučkové “Petrkov 13”

Non Fikce:
Po letech odkladu jsem se dostal ke kultovní, populární, ale za mě skvělé knize Prisoners Of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need To Know od Tim Marshall.
Po návětěvě Lvova v červnu, kde jsem byl i Adélou Knapovou, čtu její Zbabělé zápisky z ukrajinské války, což jsem slíbil i recenzi autorce a nedokopal jsem se, hodně mě to zasáhlo, přemýšlím jak to sepsat. Je to autentické svědectví o prvních týdnech války, a šílené svědectví.

Odborné, čím se dovzdělávám:
Troufám si říci, že ze své odbornost, tedy kulturní politiky, mám načteno poslední dobou hodně, momentálně jsem pověřen reformou dotační politiky celého MK tak studuji dotační systémy a způsoby rozdělování kulturních grantů v různých zemích… náročné.

b) kteří zrovna živí lidé vám přijdou jako inspirativní myslitelé, které byste rádi pozvali? Klidně i ty, kteří nějakým způsobem vyzývají naše myšlenky.
Velice mě nedávno zaujal rozhovor s bývalým (ač Zemanovským) ministrem financí Mertlíkem, který se “přiznal”, že Pirátům je nejblíže a volil je, a ostatně, říkal spoustu zajímavých věcí. Doporučuji zde.
Jinak jako inspirativní myslitele ze světa si dovedu představit mnoho lidí, ale poslední dobou mě, při zahajování největšího knižního festivalu na světě ve Frankfurtu, zaujal slovinský doslova celebrita filosof Slavoj Žižek, tedy zaujal mě spíše negativně, s jeho názory moc nesouzním, ale jeho styl a popularita mě fascinovala, stáli se na něj fronty, to, že i filosof se může stále ještě stát globální celebritou, to považuji za dobré, jeho názory již méně tedy, ale názorům se nemáme uzavírat a měli bychom i opačným naslouchat… stálo by za to ho pozvat a debatovat s ním, ač debaty by byli velmi těžké :-) (kdo ho zná, ví).

c) co jsou pro tebe pirátská témata, která za tebe nesou kontroverze a potřebují hlubší průzkum?
Tak řekl bych, že každé téma nese svým způsobem kontroverze z principu, záleží na tom, kdo ho a v jakém kontextu řeší, atd.. ale nechci utíkat od otázky, mám jedno klíčové ze svého oboru, kultury a jedno obecnější.

a) Z mého oboru kultura vedu pravidelně a často diskuze o autorském zákonu, je faktem, že od svého vzniku jsme se posunuli a od absolutního odmítání pojmu duševního vlastnictví (viz naše staré weby) k nějakému rozumnému a pirátsky stále přijatelnému akceptování autora jako majitele svého výtvoru, který ho živí (knihy, hudba atd.). Na druhou stranu současný autorák i různé EU směrnice nejdou stále dobrým směrem a ač se nám daří dělat nějaké změny, není to ideál. Proto v RT kultura chystáme velké diskuze v příštím roce právě o tomto tématu a o jeho definici u Pirátů, tedy pracujeme na upgradu dlouhodobého programu v této oblasti.... Nevím, jestli je to práce pro institut, ale proč ne. Jako totální zhůvěřilost v autorském právu vnímám poplatky za prázdná média, či snahy "zdanit" podobně i telefony.. tomu musíme bránit za každou cenu.

b) Jako ohromný téma, někdo už to zmínil, vnímám ekonomiku státu. Je třeba opravdu odborně témata zkoumat a navrhovat řešení, je to prostě klíčové téma budoucích vlád, měli bychom posilovat naše postavení v těchto tématech.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvky (celkem 3):
David.Wagner, Veronika.Nurnbergerova, Daniela.Weissova

Předseda Krajského sdružení Praha. Zastupitel Prahy 6.
Vedoucí Resortního týmu kultura Pirátské strany.
Politický náměstek ministra kultury (01/2022 - ?).
Blog; Pirátský profil; CV
Nevíte co pod stromeček, podpořte záchranu ukrajinského kulturního dědictví www.zapojmeukrajinu.cz

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 621
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 1161 poděkování
Dostal poděkování: 1539 poděkování

Re: Nominace Ondřeje Chrásta do správní rady Institutu pí

Příspěvek od Ondrej.Chrast »

Jiri.Vavrina píše: 05 pro 2023, 15:17

Ahoj,

považuju to za důležité pro rozhodování, proto pokládám hodně otevřenou otázku, a očekávám taktéž zcela volnou odpověď. Týká se vnitřní činnosti ve straně, ale nejen.

Tedy otázka: Co ty a Rekonstrukce?

Děkuji předem za odpověď, pokud odpovíš.

Zcela volná odpověď je, že se k rekonstrukci koupelny chystám 3 roky od doby co mě sousedé vytopili. Nedostal jsem se k tomu a je to bída, mám pocit, že to musí přijít brzy.

Co se týče stranických frakcí, chápu všechny vzniknuvší především jako snahu o zefektivnění práce ve straně a rozhodně nenazírám žádnou z nich nějakými předsudky, ač členem nikde nejsem. Imho stranické frakce nejsou tak zásadní problém, v jejich vzájemné diskuzi vidím příležitost a šanci pro stranu se posouvat. Frakce vnímám přirozeně, lidé se přirozeně sdružují do menších či větších celků, dle společných zájmů. Bylo, je a bude to a pokud to nemá charakter čistě osobní lobbistické agentury, tak mi to jako problém nepřijde. A to žádná z našich frakcí nemá.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvek:
Jiri.Vavrina

Předseda Krajského sdružení Praha. Zastupitel Prahy 6.
Vedoucí Resortního týmu kultura Pirátské strany.
Politický náměstek ministra kultury (01/2022 - ?).
Blog; Pirátský profil; CV
Nevíte co pod stromeček, podpořte záchranu ukrajinského kulturního dědictví www.zapojmeukrajinu.cz

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 621
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 1161 poděkování
Dostal poděkování: 1539 poděkování

Re: Nominace Ondřeje Chrásta do správní rady Institutu pí

Příspěvek od Ondrej.Chrast »

Robert.Veverka píše: 06 pro 2023, 11:05

Ahoj,

mám prosím následující dotazy:
Jak se stavíš k ochraně památek a kulturního dědictví nejen na území hlavního města Prahy, ale v celé republice?
Jaké konkrétní kroky pro ochranu kulturního dědictví jsi již udělal nebo udělat plánuješ?
Podpoříš v Institutu snahy (diskuze, přednášky, konference, publikace), které usilují o zachování a opravu kulturích památek namísto jejich necitlivé demolice?

Děkuji

Děkuji za dotaz, Roberte. Kulturní dědictví považuji za zásadní součást naší existence, součást naší identity a našeho já a to napříč časem i stavebními styly. Krvácí mi srdce když vidím a čtu nesmyslné rozhovory, že Praha potřebuje architekturu jako v Abu Dhabí apod. Nepotřebuje. Praha potřebuje občas i novou architekturu, ale současně potřebuje chránit a zvelebovat tu minulou, zacházet s ní důstojně, dodržovat vlastní zásady urbanistického a územního rozvoje, nepodléhat tlaku nenažraných developerů apod. To co v Praze v kulturním dědictví máme je světový unikát, za kterým se hojně jezdí a za který turisté hodně platí a tím přinášejí do Prahy velké finance. K nám se nikdo nepojede dívat na nějaké nové radiátory od mrtvých architektek, těch je dost v Londýně a dalších metropolích, u nás se jezdí za tím, co umíme nejlépe chránit, tedy kulturním dědictvím. A v tom my žijeme, my jsme jeho dědicové a následovníci, my máme povinnost o něj řádně a maximálně pečovat. Osobně jsem velmi aktivní na mnoha frontách, veřejně i neveřejně, nejznámější je asi naše iniciativa www.zachrantevily.cz, kterou jsme chtěli zachránit unikátní součást vilové čtvrti Bubeneč. A stále není konec…

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvek:
Robert.Veverka

Předseda Krajského sdružení Praha. Zastupitel Prahy 6.
Vedoucí Resortního týmu kultura Pirátské strany.
Politický náměstek ministra kultury (01/2022 - ?).
Blog; Pirátský profil; CV
Nevíte co pod stromeček, podpořte záchranu ukrajinského kulturního dědictví www.zapojmeukrajinu.cz

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 621
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 1161 poděkování
Dostal poděkování: 1539 poděkování

Re: Nominace Ondřeje Chrásta do správní rady Institutu pí

Příspěvek od Ondrej.Chrast »

Jana.Kabelova píše: 10 pro 2023, 15:39

Ahoj,
navážu ma předchozí dotaz Roberta.

Ondřeji,
jsi politický náměstek ministra kultury, předseda krajského sdružení Pirátů Praha (KS Praha představuje cca pětinu celostátní pirátského členstva), zastupitel Prahy 6, člen kulturní komise Prahy 6,
člen KETu kultura v Praze a netuším, zda tohle je úplný výčet tvých současných funkcí.
Nenarážím ani tak na kumulaci, protože některé pozice se dost potencují a práci na ní usnadňují, byť časovou dotaci sežere každá z nich.
Dotazy:
1) stíháš/nestíháš svoje současné pozice?
2) můžeš vyjmenovat nejvýraznější úspěchy na každé z nich
3) co z těchto úspěchů hodláš přenést do svého působení ve SP Institutu?

Díky

Dotazy:
1) stíháš/nestíháš svoje současné pozice?
Ono to vypadá, že jsme s Janou domluveni, na mě pro příznivé “chlubící” dotazy, ale nejsme, fakt ne..:-)

No, pár funkcí si ještě zapomněla, vedu např. RT Kultura a jsem v dalších pár organizacích, viz medailonek a nominační řeč. Ano, stíhám co chci stíhat, troufám si říci, že můj timemanagement je dobrý, naučil jsem se, nebylo to tak rozhodně vždy. Absence nikde velké nemám, materiály si pročítám vždy pečlivě a rozhoduji se zásadně kvalifikovaně, nikoliv náhodně, pro své návrhy předkládám fakta a data. A většina funkcí je právě jak píšeš provázaná, zkušenosti z jedné se dají využít v druhé apod. Nemusím studovat fungování správních rad a organizací, když mám zkušenosti jak s řízení tak správních orgánů. Vím, co v organizacích funguje, vím, s čím jsou na začátku problémy.. to vnímám jako výhodu a kombinaci dobrovolných funkcí a jedné práce nevnímám jako kumulaci. Placen jsem za jednu práci, a to náměstka (a malé odměny za komise a výbory, ale malé). A předně, moje týmy, ve kterých působím, jsou vlastně funkční, spory a hádky občas jsou. Ale i např. na P6 máme jedno z nejfunkčnějších MSek v Praze, mluvíme spolu i po hodně letech, troufám si říci, že to je i moje zásluha, dřívejší nastavení dobrých základů. V PKS máme teď velmi težké období ohledně fungování napříč KS, Klubem a MSky, ale šlapeme dále, jdeme dopředu. V RT kultura máme dobrý a konstruktivní tým atd.

2) můžeš vyjmenovat nejvýraznější úspěchy na každé z nich
Náměstek ministra kultury - Dlouhodobá činnost s mnoha zářezy, ty největší popsány zde v dolní části jako body, nejvíce pyšnej jsem na zvládnutí koordinace předsednictví v EU, kterou jsem dělal v kulturní sféře, nebo na posílení role veřejnoprávních médií, kde jsme tak v polovině. Podílel jsem se na aplikaci pirátského programu v oblasti autoráku, kde se nám povedli dobré věci, spolu s poslanci. Momentálně jsem dostal dvě nové a zásadní role, koordinace změn Rámcových vzdělávacích programů (RVP) v oblasti Umění a kultura, velké téma s ohromným dopadem, který naše děti budou vnímat v příštích desetiletích. Také jsem pověžen reformou celého dotačního systému grantů na MK, a to jak v oblasti stále neúplné digitalizace, tak i v oblasti obsahové, přeci jenom, desítky let se na to nesáhlo a stát nemá jasně definované své kulturní strategie… ale to je běh na dlouhou trať, ale umožnuje mi to potkat se doslova s celým kulturním sektorem, každým zákoutím, velmi zajímavá zkušenost.
Jako předseda KS Praha vnímám velké úspěchy s transformací fungování na kancelář KS Praha, zcela funkční model, který umožnil PKS se věnovat politice, ne proplácení faktur a správě PiCe. A PKS je politický orgán a dle stanov má dělat politiku, ne správce. V KS mnoho věcí funguje, na některých se pracuje, některé nefungují a nevím co s nimi, ale to je tak normální. Diskutujeme pravidelně na schůzích, chodíme spolu stále i pařit, a vánoční večírek se velmi povedl, jestli se ptáš co se povedlo.. :-)
Jo, závěrem, jestli jsem na něco pyšný, tak je to projekt “kulturní pomoci Ukrajině”, který jsem si vzal tak nějak navíc, ale je spojen samozřejmě s funkcí na MK. Celý jsem ho z pověření ministra vymyslel a aplikoval. Přesvědčil jsem velké dárce, aby nám dali peníze (10m na záchranu a digitalizaci kulturního dědictví Ukrajiny). Polovina je zaplacena, druhou polovinu vybíráme zde, tak můžete přispět také - www.zapojmeukrajinu.cz

3) co z těchto úspěchů hodláš přenést do svého působení ve SP Institutu?
No tak od každého trochu, tedy všechno. Schopnost řídit insitutuce, znalost legislativního prostředí, umění pracovat s časem potenciálem a možnostmi (4m ročně rozpočtu Institutu není zas tak moc), umět se zaměřit na cíl a dotahovat věci do konce, schopnost rozeznat co má cenu a co ne. Atd.

Předseda Krajského sdružení Praha. Zastupitel Prahy 6.
Vedoucí Resortního týmu kultura Pirátské strany.
Politický náměstek ministra kultury (01/2022 - ?).
Blog; Pirátský profil; CV
Nevíte co pod stromeček, podpořte záchranu ukrajinského kulturního dědictví www.zapojmeukrajinu.cz

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 621
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 1161 poděkování
Dostal poděkování: 1539 poděkování

Re: Nominace Ondřeje Chrásta do správní rady Institutu pí

Příspěvek od Ondrej.Chrast »

Ahoj, nepočítal jsem se závěrečnou řečí u personální volby, nějak mi to vypadlo, tak se omlouvám za zpoždění. Ale mám to podobně jak Honza, vizi jsem shrnul ve své nominační řeči, tak snad jen dodám, že se mi velmi líbí pohled a cíle @libor.dusek a jsem rád že kandiduje a rozhodně ho podporuji, myslím, že tam má být. A pokud váháte mezi např. mnou a jím, hoďte to jemu :). Tedy za mou závěrečnou řeč považujte toto i s řečí úvodní: viewtopic.php?p=861689#p861689

Předseda Krajského sdružení Praha. Zastupitel Prahy 6.
Vedoucí Resortního týmu kultura Pirátské strany.
Politický náměstek ministra kultury (01/2022 - ?).
Blog; Pirátský profil; CV
Nevíte co pod stromeček, podpořte záchranu ukrajinského kulturního dědictví www.zapojmeukrajinu.cz

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“