Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Zahraniční odbor

Uživatelský avatar
Jan.Mares
Zahraniční odbor
Příspěvky: 681
Registrován: 14 srp 2017, 19:48
Profese: Spisovatel slevových letáků
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 1547 poděkování

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od Jan.Mares »

*tak zasedáníčko se nám posunulo o týden.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26219
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37003 poděkování
Dostal poděkování: 30164 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Teď mě napadlo, jestli by se vhodní kandidáti nenašli mezi členy republikového výboru. Byly osloveni?)

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2197
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 944 poděkování
Dostal poděkování: 7376 poděkování

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od David.Wagner »

Honzo, díky moc za tvůj text. Mohl bych tě jen poprosit, aby sis ho zkopíroval i do kandidatur? Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
V__

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Příspěvky: 747
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Jan.Mares píše: 02 zář 2020, 03:05 Takže zároveň odpovím na jeden z dotatů a hodím improvizovanou kandidaturu.
...
...
...
Obecně vzato by prostě boardu prospěla čechizace jeho fungování.

Doufám, že se budeme moci tímhle teď v neděli zabývat a doberem se nějakého výsledku. Jakékoliv konkrétní body, které jsem chtěl někdy v boardu prosazovat, jsou oproti tomu sekundární.

Mám proto nejpodivnější důvod ke kandidatuře. Pročítáním materiálů, zápisů a obecně doháněním ujetého vlaku jsem strávil už nemálo času. Byl jsem kooptován, abych doklepal 5 měsíců za Lukáše Červinku. Z toho 2 byly "prázdniny". Takže ve finále mám v říjnu skládat účty za roční mandát, kde jsem ale fungoval jen 3 měsíce.
To mě moc nadšením nenaplňuje, protože si teda zamakám na vytvoření nějakého funkčního ROP a na věci, které jsem na tom boardu chtěl původně nějak řešit, nezbude asi žádný čas.
Teda Honzo, dámy a pánové,
po přečtení této zprávy z bojiště zvažuju kandidaturu pod hlavičkou rozpuštění a znovuvytvoření PP-EU.
:D

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Dobrá, tak já si dovolím taky doplnit svou kandidaturu a report, co děláme.

PPEU řeším od doby, co se jí podařilo ustavit. Nebylo to vždycky úplně jednoduché, ale beru to tak nějak jako svoje děcko a zároveň jako velmi užitečný nástroj pro europoslance, jak udržovat kontakt s Pirátskými stranami mimo ČR. Zároveň má různé bolesti - asi nejproblematičtější je fakt, že je to podobně jako většina pirátských organizací (a podobně jako byla česká pirátká strana po většinu své existence) dobrovolnická organizace. Což v praxi implikuje, že neexistuje žádný "sekretář/tajemník/sektetářka/tajemnice...", který by řešil(a) administrativu (jak bývá zvykem u českého RP nebo RV). Očekává se, že tuto činnost vykonávají členové předsednictva. Myslím, že z pohledu kandidáta je dobré chápat, že to představuje a) práci b) vlastní iniciativu c) nutnost účasti na zasedáních předsednictva. A mělo by se to zdůrazňovat v primárkách. Zároveň je nutné chápat, že nad rámec možnosti "nezvolíme ho/ji znovu", neexistuje příliš pák, jak "méně výkonné" členy předsednictva vyhodit. Pro pořádek podotknu, že vzhledem k finančím možnostem organizace a pirátským tradicím je momentální většinový názor "proti najímání placených lidí na administrativu".

Z toho, co se podařilo od zvolení stávajícího předsednictva
- je vyčištěný web OFFTOPIC- věnoval jsem tomu vánoční prázdniny, proto tam byl ještě Lukáš Červinka. Honzovi se omlouvám - stačí říct a tvé údaje doplním, do teď mě nikdo na problém neupozornil, už je tam alespoň to jméno opraveno.
- začali jsme pravidelně komunikovat - na webovce, Facebooku i Twitteru jsou pravidelné výstupy. OFFTOPICVýstupy máme, byť - podobně jako v předchozím období - čekáme, až kolegyně Oktavie z Islandu dodá mediální strategii, kterou by se měly řídit, pro tuto chvíli je řešíme "operativně".
- máme poprvé v historii schválený rozpočet. OFFTOPICPředchozí nastavení bohužel bylo "předsednictvo se volí na prvním zasedání v daném roce", takže nově zvolené předsednictvo prostě nemělo prostě nemělo schopnost si bez přípravy nechat schválit Radou nový rozpočet. Za zrušeního tohoto dead-locku děkujeme ještě předchozímu předsednictvu, které vedla @Marketa.Gregorova
- máme přístup do Lucemburského obchodního rejstříku a aktualizovanou verzi Stanov v něm OFFTOPIC- v předchozím období to řešil člověk od Lucemburských Pirátů, který se bohužel (jak jsem pochopil) trošku zbláznil a odešel, takže jsem si vyběhal vlastní přístup a už nejsme v rozporu se zákonem
- podařilo se dostat velkou část mezinárodní Pirátské komunity na Mattermost. OFFTOPICV překladu - jsme schopni operativně diskutovat věci, chodí nám tam třeba i Piráti z USA. Předchozí stav byl, že se to řešilo po mailing listech, takže všechno hrozně táhlo.
- máme zrevidovanou členskou základnu - v Chorvatsku a Rumunsku nám Pirátské strany už před nějakou dobou zmizely, na Slovensku přibyla. Revize máme schválené Radou. OFFTOPICČili by neměl být do budoucna takový problém s ustavením kvóra na Radě a tento dead-lock je snad prozatím zažehnán.
- zasedání předsednictva jsou nově streamovaná na YouTube. OFFTOPICPřed tím byla pouze na mumble a nahrávala se.
- máme zvolenou a ustavenou "Code of Conduct Council" (tj. instituci pro mediaci a řešení sporů)

Z toho, co se musí (ideálně v tomto volebním období) stát
- potřebujeme vyřešit kompatibilitu Fio banka - Lucemburský obchodní rejstřík - v tuto chvíli je věc položená tak, že jedni plně neakceptují dokumenty druhých, takže pokud bychom to nevyřešili, museli bychom měnit banku (a přišli o transparentní účet)
- potřebujeme vyřešit sdílení osobních dat mezi PPEU a členskými organizacemi - efektivně žádný větší IT projekt není možný, pokud vám systémy partnera nesmějí autentifikovat uživatele
- potřebujeme zpracovat rozpočet na příští rok a obecně naučit lidi, že "se dá čerpat", aby se nebáli chodit s vlastními projekty
- potřebujeme dořešit monitoring webů a sociálních sítí (v danou chvíli jsou naše data o komunikaci Pirátů mimo ČR velmi limitovaná)
- potřebujeme změnit Stanovy, aby bylo možno flexibilněji přijímat členy (protože jinak tu stranu v životě nezaregistrujeme)
- upgrade webu (ten WordPress je dlouhodobě nebezpečný a zároveň limitující)

Ze zkušenosti z předchozích předsednictev bych řekl, že problém neřeší další předpis, jako spíš konkrétní aktivita lidí v předsednictvu. Osobně bych chtěl na tomhle místě poděkovat Alessandrovi Ciofinimu, protože bez pokladníka vždy ochotného pracovat nebo jet přes půl Evropy do Prahy hádat se s Fio bankou by pozice předsedy byla očistcem. A dále určitě Oliveru Herzigovi a Markétě Gregorové za ochotu posouvat věci dopředu. A teda doufám, že to česká Pirátská strana zohlední při samotném hlasování.

Zároveň se omlouvám, že věci zdaleka nefungují dokonale, skutečně je problém, že zapisovatelé nám nepřekopírují věci z padu do wiki a lidi v létě nechodí na zasedání, protože jsou na dovolených. Tento problém nelze trvale a robustně vyřešit přepisováním stanov nebo jednacích řádů, ale pouze zajištením nějakých "vlastních zdrojů" a "zaměstnanců". Dlouhodobě je cílová meta je 7 členských stran s volenými zastupiteli na regionální, národní nebo evropské úrovni, protože pak nám třeba Evropský úřad pro politické strany a nadace dá nějaké peníze a budeme si moct snad pořídit člověka na administrativu.

Tolik tedy současný stav a vize do budoucna, jak to zlepšovat. Osobně to mám tak nastavené, že považuju tuhle organizaci za prioritu a budu se snažit jí pomáhat bez ohledu na konkrétní pozici, čili mám úmyslu kandidovat na pozice předsedy, místopředsedy nebo řadového člena předsednictva (a alternativně dobrovolníka bez funkce :) ).

P.S. Jednací řád předsednictva skutečně neexistuje. Ten odkazovaný byl přijatý v předchozím volebním období a současné předsednictvo to neřešilo. Tohle kopíruje zaběhnutou praxi v PPCZ, že si předsednictva (alespoň co já vím) na místní, regionální ani státní úrovni vlastní jednací řády neschvalují. Stávající rovnováha v předsednictvu (hodně Islanďanů a Čechů, málo Němců) tomuto přístupu spíše nahrávala, nicméně je-li vůle po změně, asi není problém něco takového vyrobit.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Jan.Zavadil píše: 30 srp 2020, 09:53 Ahoj @David.Wagner,

protože asi ne úplně každý má přesnou představu o práci boardu PP EU, nebylo by prosím možné dát nějaký krátký sumář, co přesně se od člena boardu PP EU očekává?

Mám na mysli například:
1) Kdo byl členem boardu (i za jiné země) dosud?
2) Jak často a o čem board jedná?
3) Očekávají se nějaké aktivity člena boardu PP EU mimo tento board a případně jaké, s jakou "časovou dotací"?
4) Má člen boardu PP EU nějaká zvláštní práva či povinnosti v rámci českých Pirátů?
atd.

Myslím, že větší množství informací by dovedlo dotáhnout do výběru více zájemců a kandidátů, věřím, že organizačně schopných lidí s angličtinou máme více než dostatek, je otázka, aby mohli a chtěli.

Díky
1) https://european-pirateparty.eu/board/
2) Standartní setup v průběhu tohoto volebního období je "každou druhou neděli od 8 večer". S ohledem na okolnosti (typicky v létě během dovolených), jsme občas frekvenci operativně snižovali, nicméně snaha je držet v tom pravidelnost.
3) Primárně práce na administrativě organizace. Funguje to velmi ve smyslu "co si člověk (Board) neudělá, to nemá".
4) Viz Vojta Pikal viewtopic.php?p=713275#p713275. Obecně peníze a privilegia z toho nejsou žádná, za to krev, pot a slzy podle libosti. :)

Obecně je největší průšvih nechat se zvolit a pak nic nedělat. Resp. horší je slíbit něco udělat a pak to neudělat. Občas se to stane každému, nicméně někde na hromádce se hromadí úkoly, které měl někdo udělat "ale zrovna mu do toho něco vlezlo". A na tom pak ta organizace drhne, protože věci nefungují. Zároveň je to docela častá nemoc, zjevně postihující Piráty celoevropsky (nebo možná spíš celosvětově).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 3):
Michal.Gill, Jan.Zavadil, Vojtech.Pikal
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Jestli dobře čtu, máme v tuto chvíli dva kandidáty (J.Mareš, M. Peksa), z nichž ani jeden nemá dost palců (25).
Honza má asi 7 palců a to má nominaci od 2. září. Přihlášky ke kandidatuře jsou možné do 15.9.

To mi přjde jako tristní stav vzhledem k naším třem europoslancům. Co s tím provedeme @David.Wagner ?
Nechtělo by to aspoň třeba letákovou kampaň? :)

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2197
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 944 poděkování
Dostal poděkování: 7376 poděkování

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od David.Wagner »

Dalibor.Zahora píše: 11 zář 2020, 11:44 Jestli dobře čtu, máme v tuto chvíli dva kandidáty (J.Mareš, M. Peksa), z nichž ani jeden nemá dost palců (25).
Honza má asi 7 palců a to má nominaci od 2. září. Přihlášky ke kandidatuře jsou možné do 15.9.

To mi přjde jako tristní stav vzhledem k naším třem europoslancům. Co s tím provedeme @David.Wagner ?
Nechtělo by to aspoň třeba letákovou kampaň? :)
Čau,

máme ještě jednu kandidaturu:) jinak jsem požádal celé RV o reklamu, půjde ještě newsletter. Pokud to takhle bude vypadat 15.9., tak prodloužíme o 14 dní a rozjedeme grafiky. Rezervy jsou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2197
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 944 poděkování
Dostal poděkování: 7376 poděkování

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od David.Wagner »

Ahoj,

stalo se, čeho jsem se bál.

Zájem není úplně špatný z hlediska kandidátů - 4 kandidáti na tři pozice jsou u vnitrostranických voleb v posledním roce spíše nadstandardem a všichni mají co nabídnout.

Skutečný problém je malinký zájem ve straně o volbu a rád bych to ještě zkusil změnit.

Jako smysluplné pak vidím následující:

a) nominace si prodloužíme do 29.9.

b) do neděle max dám dohromady článek na téma "proč je to hrozně potřeba" včetně nějakého toho shrnutí z toho co zaznělo proč to má smysl. Je to trochu ovlivňování, ale co už. Ten pak rozešlu do krajů a dalším orgánům strany.

c) na 29.9. si dáme zasedání odboru kde probereme nejlepší postup podle dané situace tak, aby všichni zvolení měli jasnou legitimitu a zároveň jsme to procesně neutopili (typicky v případě 4 zájemců a za zájmu o volbu nevidím jako smysluplný původní požadavek 25 palců, ale nechtěl bych ho měnit svévolně)

Pokud má někdo zásadní odpor vůči navrženému postupu, prosím aby se do 48 hodin ozval. Všechny kandidující ještě zvlášť oslovím s touhle zprávou, aby si mohli postěžovat:)

Díky a šiřte dobré slovo!

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2197
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 944 poděkování
Dostal poděkování: 7376 poděkování

Re: Primárky do předsednictva PP-EU 2020

Příspěvek od David.Wagner »

Vážené Pirátky a Pirátky,

rád bych vás zkusil o něčem přesvědčit.
O tom, že zapojit se je dobrý a do PPEU zvlášť!
Momentálně probíhá nominační fáze primárek do předsednictva PPEU. Je to nově zavedený proces, kterým bych chtěl doplnit jmenování kandidátů vedoucím odboru.
Proč by vás ale měla PPEU zajímat?

a) PPEU propojuje všechny relevantní evropské pirátské strany. Je tak naší linkou jak tam, kde se nedaří vůbec, kde strana pomalu roste kolem jednotek procent zájmu a kde má nějakou reálnou moc (třeba v Lucembursku).
pokud chceme maximalizovat svůj vliv v Evropě, tak spolupráce a podpora může přinést spoustu dobra. Teď máme jednoho kolegu z německých Pirátů, ale není nijak vyloučeno třeba v dalších volbách do Evropského parlamentu získat další
b) mandáty třeba ve Slovinsku. Už teď se čtyřmi europoslanci zvládáme docela hodně, prosazujeme celoparlamentní rezoluce, ovlivňujeme legislativu a máme v osobě Marcela Kolaji místopředsedu parlamentu. Není nerealistické mít příště osm europoslanců, když kolegům z dalších států i skrze PPEU pomůžeme.
c) informace a zpětná vazba z dalších zemí jsou velmi praktické a umožňují nám dělat lepší politiku i můžou poskytnout cennou zpětnou vazbu co kde nevyšlo. Němečtí Piráti mezi sebou třeba mají odborníky na soukromí světové úrovně, islandští zase spoustu zkušeností s řešením udržitelnosti ve složitých podmínkách, lucemburští mají co říct k finančním machinacím. A názor ze zahraničí může i dát reflexi, jestli neměníme kurz moc někam jinam.
d) upřímně: PPEU je na tom nedobře. Organizace potřebuje aktivní lidi, co věnují čas tomu aby pochopili jak funguje, co se v ní dá dělat a věnovali jí práci. Tohle nemůže reálně utáhnout jeden schopný člověk z Česka, tohle potřebuje celou skupinu lidí jak přímo v předsednictvu tak lidí kteří jim budou chtít pomoci. Já věřím, že ty lidi máme a jste to třeba právě VY:)

A co můžete dělat?
Prodloužil jsem nominace a založil důstojná nominační vlákna. Ode dneška do 4.9. je možné se přihlásit, zkusit nasbírat nominaci (arbitrárně stanoveno na 25 hlasech PRO).
4.10. všichni kdo nasbírají 25 hlasů projdou hlasováním skrze Helios, které sestaví pořadí v jakém je budu na podzimním jednání s PPEU tlačit do jednotlivých funkcí.

Nominační vlákno: Lukáš Doležal (viewtopic.php?f=185&t=53748)
Nominační vlákno: Martin Karim (viewtopic.php?f=185&t=53749&p=716438#p716438)
Nominační vlákno: Jan Mareš (viewtopic.php?f=185&t=53750)
Nominační vlákno: Mikuláš Peksa (viewtopic.php?f=185&t=53751)
Nominační vlákno: Ira Rubenstein (viewtopic.php?f=185&t=53819)

(nominační vlákna jsou jednotlivě, aby mohla přibývat když se někdo přihlásí, společná anketa by to bohužel neumožnila)


Nominační vlákna budou doufám lákavější na kliky, kandidáti motivovanější si s nimi dělat kampaň. JAk udělat věci co nejlépe se všichni učíme a nominace do PPEU bohužel nesedí úplně přesně pospolu s jinými volbami. A toužebně doufám, že se najde ještě někdo kdo se přihlásí - třeba nějaká žena by mohla doplnit naší zatím velmi pánskou kandidátku a navázat na práci Markéty Gregorové.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 7):
Dalibor.Zahora, Ivor.Kollar, Vojtech.Pikal, Lukas.Dolezal, Marketa.Gregorova, Frantisek.Kopriva, Veronika.Murzynova

Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Zahraniční odbor“