Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1050 členů je to 33 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1050 členů je to 65 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Zamčeno

Projednat podnět na půdě CF?

Pro
93
44%
Proti
114
54%
Zdržuji se
6
3%
 
Celkem hlasujících: 213 - Celkem hlasů: 213

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Rozhodčí komise
Příspěvky: 622
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník, doktorand veřejného práva
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 477 poděkování
Dostal poděkování: 944 poděkování

Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Viktor.Derka »

Čau lidi,

v souladu s čl. 8 odst. 5 písm. h) stanov ve spojení s § 34 odst. 1 jednacího řádu CF tímto navrhuji následující usnesení:
Celostátní fórum ruší usnesení č. KF Praha 8/2020, kterým se mění povolební strategie pro komunální volby do zastupitelstva hl. m. Prahy.
Rozprava k napadenému usnesení je dostupná zde.

Důvod pro napadení zmíněného usnesení je dvojí. Zaprvé se věci CF již jednou věnovalo, a to v usnesení CF 5/2020 (rozprava zde), kde se jednalo o změnu kodexu kandidáta do zastupitelstva hl. m. Prahy. Věc je sice procesně odlišná, nicméně materie je naprosto totožná. KF Praha proto do jisté míry obešlo přijatý závěr CF, které patrně zcela nemělo na mysli, že je v pohodě změnit pravidla v průběhu hry, byť procesně čistším postupem.

Druhý problém je s věcným obsahem napadeného usnesení - ve hře je otázka důvěryhodnosti strany, kterou nahlodávají ad hoc změny přijatých programových dokumentů. Souhlasím, že v Praze přijaté znění povolební strategie možná bylo do jisté míry "papežštější než papež", ovšem předstoupili jsme s ní před voliče před samotnými volbami a proto by se k jejím změnám mělo docházet v naprosto výjimečných případech, který v tomto případě nevidím. Byli jsme možná naivní, že jsme si stanovili příliš přísné pravidlo, nicméně pokud nechceme slevit z našich zásad přijímání povolební strategie, poté bychom neměli ji měnit jen z toho důvodu, že se eventuálně ukázala ne zcela praktickou. Dodávám, že právě tyto věci, jako je snaha o transparentní výkon politiky, nás odlišuje od tzv. tradičních stran.

Ano, jsme v našich pozicích noví, a ano, děláme a budeme dělat chyby, ovšem v tomto případě jsem názoru, že správným a předvídatelným postupem je poučit se až pro tvorbu nové povolební strategie pro příští komunální volby. Ne měnit strategii stávající.

Na tomto základě vidím jako vhodné, aby CF zmíněné usnesení KF Praha přezkoumalo a (opětovně) zrušilo.
Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Zastupitel MČ Praha 4
viktor.derka@pirati.cz
Profil na lide.pirati.cz

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Příspěvky: 1431
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 2667 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ahoj,

chtěl bych Vás všechny požádat o hlasování PROTI tomuto podnětu. Nejde jen o řadu zavádějících tvrzení (jako například, že se jedná o úpravu obsahově totožnou s nějakou předchozí změnou), ale tady jde především o princip subsidiarity, na kterém vnitřní organizace Pirátské strany stojí. Skutečně mi přijde krajně nevhodné, aby CF zasahovalo do rozhodnutí o změně technického parametru v povolební strategii konkrétního kraje. A nebo si tedy rovnou řekněme, zdali rovnou nezrušíme všechna oblastní sdružení, když nejsme schopní přiznat KS/MS ani takto minimální míru samosprávy.

V obecné rovnině je to také o tom, zdali skutečně preferujeme tu svobodu o které všichni tak mluvíme a nebo jsou to jenom kecy. Protože nerespektování subsidiarity na úrovní Pirátské strany je v podstatě odrazem snahy o centralistické pojetí státu. Tuto tendenci je nutné jednoznačně odmítnout, tak jako jsme to udělali u toho paskvilu novely stavebního zákona.

Děkuji
EDIT: Jak bylo uvedeno níže v diskuzi - na úrovni kraje po volbách nahrazuje původní stranický volební program (schválený krajským fórem) nový koaliční program (schválený krajským fórem). Takže zjevně vždy dochází ke korekci původního záměru z rozhodnutí krajského fóra podle povolební reality.
(podrobnější argumenace následuje)
Naposledy upravil(a) Zdenek.Hrib dne 20 kvě 2020, 10:30, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Rozhodčí komise
Příspěvky: 622
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník, doktorand veřejného práva
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 477 poděkování
Dostal poděkování: 944 poděkování

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Viktor.Derka »

Trochu teda nevím, jak souvisí subsidiarita se stavebním zákonem, když ve stavebním řízení je samosprávy asi jako za nehtem, ale budiž. Ostatně ani toto jako nějaké dramatické omezení subsidiarity nevidím, tím by možná bylo, kdyby CF nařizovalo všem oblastním fórům, jaký musí být obsah jejich povolební strategie (což toto nijak nenavrhuje). Toto bych spíše viděl jako jistou formu "dozoru" nad následnou činností oblastních fór ve věcech, které nemají vliv pouze na samotná KF, nýbrž na důvěryhodnost celé strany. Dále se nejedná o "pouhý" technický parametr - původní povolební strategie měla za cíl to, že nebude docházet ke kumulaci funkcí u uvolněných zastupitelů, resp. že tato kumulace bude v krátké době vyřešena. Pokud nyní změníš lhůtu z 0,5 roku na 1,5 roku, tak je to v zásadě téměř do konce volebního období, čímž to celé pravidlo fakticky zrušíš. A propos - kdyby poslanci změnili Ústavu, že se volby do PS konají jednou za 10 let, také by se jednalo o změnu "technického parametru"?

Nekomentuji hyperbolu, že když Ti CF zruší jedno usnesení, rovná se to zrušení všech oblastních sdružení.

Jinak že se jedná o něco jiného netvrdí ani kolegyně Eva - viz zde, takže asi bych byl opatrnější s výrokem, že je srovnání obou usnesení zavádějící.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvky (celkem 7):
Dalibor.Zahora, Michaela.Skokanova, Rostislav.Reha, Jan.Novak, Karel.Nejedlik, Roman.Kucera, Ivo.Vlasaty
Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Zastupitel MČ Praha 4
viktor.derka@pirati.cz
Profil na lide.pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Republikový výbor
Příspěvky: 1586
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 3218 poděkování
Dostal poděkování: 3951 poděkování

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Povolební strategie je dle §13 Volebního řádu součástí volebního programu. Jde tedy o změnu volebního programu, se kterým jsme šli do voleb. Opravdu se nejedná o nějakou změnu technického parametru, ale o zcela zásadní věc.

Dle §17 Volebního řádu smí volební program změnit v odůvodněných případech pouze Republikový výbor.

Tím pádem se dá předpokládat, že usnesení KF Praha 8/2020 je nicotné a není co přezkoumávat. Nicméně potvrdit to musí orgány s pravomocí vykládat předpisy.
„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen RV • člen TO • člen AO • emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 11656
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5031 poděkování
Dostal poděkování: 18182 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Chápu stanovisko Viktora, který klade na první místo požadavek zachovat zásady strategie po celé volební období, tak na druhé straně názor Zdeňka o potřebě samosprávy jednotlivých sdružení. Dovolím si do diskuse vnést ještě třetí pohled, který je pro mě rozhodující, a to základní zásadu celostátní povolební strategie, kterou jsme napsali na konec úplně první povolební strategie: Pokud se ukáže, že je nějaké pravidlo nefunkční, tak ho fórum může změnit. Ani předpisy, ani strategie nejsou vytesané do kamene, mohou a mají se podle reality měnit.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Příspěvky: 1431
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 2667 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ve věcné rovině především jednoznačně odmítám nařčení, že "materie je naprosto totožná" jako nějaké předchozí přezkoumávané rozhodnutí. Jedná se o změnu úplně jiného dokumentu (zde povolební strategie a nikoliv kodex kandidáta) a za druhé má jiný efekt (tady se prodlužuje lhůta o rok a nic se neruší, přičemž připomínám, že do voleb zbývají více než dva roky = je zjevné, že všech, kterých by se to mohlo týkat, se to nadále týkat bude).

Prosil bych tedy, aby ta argumentace byla vedena především pravdivými argumenty.

Připomínám, že já osobně jsem byl v předchozím podnětu PROTI změně kodexu kandidáta, což jsem jasně deklaroval už u podnětu na tu změnu (viewtopic.php?p=675879#p675879) a od počátku jsem zastával názor, že má dojít k prodloužení lhůty. Takže podání mého návrhu jako členského podnětu KF na úpravu technického parametru by skutečně nemělo být nijak překvapivé.

Je nutné rozlišovat dvě věci:

1. Kumulace více uvolněných placených funkcí
Zákaz kumulace uvolněných placených funkcí zůstává zcela nedotčen a platný (a tedy v souladu s celostátními principy). Toto pravidlo se v povolební strategii nijak nemění. Zastupitelé tak mohou být členy pouze nejvýše jedné dozorčí rady a to pouze, pokud zvítězili v otevřeném výběrovém řízení. Já jsem nicméně v souladu s předvolebním slibem po zvolení rezignoval i na členství ve správní radě VZP.

2. Souběh mandátů na městské části a magistrátu
Tady dochází k úpravě technického parametru délky lhůty na takovou, která se ukázala být realističtější dle praktických zkušeností. Povolební strategii měnili Piráti v Praze i v průběhu minulého volebního období a přímo v jejím textu je uvedeno, že se ten dokument může změnit z rozhodnutí krajského fóra. (https://praha.pirati.cz/mandat-k-vyjednavani.html) Nikoho by tedy jeho změna neměla překvapit. I po změně toho technického parametru budou Piráti v Praze nadále jedinou stranou, která jakýmkoliv způsobem omezuje souběh mandátů na magistrátu a městské části. Ostatní strany to neomezují nijak a nebo to prakticky vyžadují.

Takže zjevně neustupujeme z žádných našich zásadních principů. V rozpravě KF byl ten podnět obsahově vysvětlen, zdůvodněn a získal demokratickou podporu krajského fóra. Z mého pohledu je skutečně krajská povolební strategie primárně smlouvou mezi krajskou členskou základnou a budoucím zastupitelským klubem o tom, na co klást důraz při vyjednávání. Změna nějakého technického parametru skutečně neznamená, že jsme se nějak zpronevěřili ideálům. To je prostě blbost. A nemyslím si že naše rozhodování by mělo být populisticky vedeno obavou, že o něčem někdo někde něco napíše. Pokud má naše rozhodování racionální jádro, tak je to naopak o tom, že si za tím musíme stát i v případě, že třeba nesklidíme u všech voličů ovace ve stoje. Práce politika je i o vysvětlování přijatých rozhodnutí.

Prodloužení té lhůty povede k lepší kontinuitě práce v klubu. Jinak se totiž mění příliš často i obsazení výborů a komisí (zastupitelé jsou z vícero důvodů preferováni před externisty) a to vytváří další problémy. Lze také očekávat například další kolo změn v klubu po volbách do PSP, ale už jsme přitom na poměrně vzdálených místech kandidátky. Takto rychlá rotace zastupitelů není racionální a významně ztěžuje práci klubu. Připomínám, že zamyslenym cilem toho opatreni a té lhůty tady v Praze bylo a stále je zabranit u Pirátů situaci "radni magistratu pro konkretni mestskou cast". V minulem volebnim obodobi toto reprezentovala napriklad radni Plaminkova, starostka MČ Slivenec. Na zastupitelstvu tenkrat i pomerne tesne neprosel navrh na to, aby ji byla ve Slivenci vztycena jezdecká socha v nadzivotní velikosti, protoze ve Sliveneci chybelo uz jenom pozlatit semafory (https://praha.pirati.cz/protikorupcni-s ... alena.html). Tato situace ale u nas v Praze rozhodne nehrozi. Zadny nas clen rady na magistratu za Piraty neni nijak angazovan na zadne MČ.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Ferjencik, Vojtech.Pikal, Jiri.Hoskovec, Vratislav.Krejcir

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Příspěvky: 13576
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: student
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 10918 poděkování
Dostal poděkování: 18106 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Já jsem podobně jako Zdeněk předchozí návrh nepodporoval, ale u nově přijatého kompromisu už jsme podle mě za hranou rozumných zásahů do samosprávy jednotlivých krajů. Náš systém přezkumů dává členům strany obrovskou moc zasahovat do záležitostí kteréhokoli kraje, aby to mohlo fungovat, nesmíme podle mého názoru ten systém nadužívat, protože to by vedlo k hroznému zhoršení vztahů ve straně a dlouhodobým vendetám. Vážně se zamysleme, jestli prodloužení lhůty pro rezignaci zastupitele v souběhu z šesti měsíců na 18 měsíců je tak kontroverzní, aby si to zasloužilo celostranický přezkum. Podle mě ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 7):
Jaromir.Beranek, jan.zavadil, Kornelia.Gottmannova, Jiri.Hoskovec, Vit.Simral, MartinKrupica, Ondrej.Kliment
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Příspěvky: 1431
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 2667 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Jan.Bednarik píše:
19 kvě 2020, 21:35
Povolební strategie je dle §13 Volebního řádu součástí volebního programu. Jde tedy o změnu volebního programu, se kterým jsme šli do voleb. Opravdu se nejedná o nějakou změnu technického parametru, ale o zcela zásadní věc.

Dle §17 Volebního řádu smí volební program změnit v odůvodněných případech pouze Republikový výbor.

Tím pádem se dá předpokládat, že usnesení KF Praha 8/2020 je nicotné a není co přezkoumávat. Nicméně potvrdit to musí orgány s pravomocí vykládat předpisy.
Znovu žádám, aby byla argumentace vedena pravdivými argumenty. V §17 Volebního řádu opravdu není žádné slovo "POUZE", jak tady tvrdíš. Z toho ustanovení vyplývá to, že Republikový výbor může TAKÉ měnit třeba krajský volební program (a asi i krajskou povolební strategii), ale nezakazuje změnu povolební strategie z vůle toho, kdo ji schválil. To ustanovení je ve volebním řádu zjevně kvůli tomu, aby bylo možné operativněji řešit nějaký nesoulad s celostátními principy, což tady rozhodně nehrozí - na principu nekumulace uvolněných funkcí zůstává nedotčen a nic se na něm nemění. Připomínám jinak ještě jednou, že přímo v povolební strategii je uvedeno, že se může změnit z rozhodnutí krajského fóra a v minulém volebním období jsme ji v Praze měnili.

OFFTOPICNavíc to co píšeš je uvedeno v kapitole "Dohled nad volbami" a ze zmínky o "předloženém" volebním programu se spíš zdá, že se spíš předpokládalo používání před volbami.


Tyto argumenty byly ale už řešeny v rámci rozpravy na úrovni krajského fóra. Pro otázku přezkumu je podle mě zásadní, zdali vůbec chceme respektovat subsidiaritu oblastních sdružení. Jinak je totiž můžeme rovnou zrušit a zavést normálně centrální model řízení a-la ANO/SPD.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 6):
Mikulas.Ferjencik, jan.zavadil, Vojtech.Pikal, Antonino, Jiri.Hoskovec, Vratislav.Krejcir

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 10480
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 26511 poděkování
Dostal poděkování: 12717 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Budu se opakovat, ovšem bohužel se opakuje hlavně KS Praha.
Jindřich Šídlo:
Jedno staré politické pravidlo říká: Úkolem každé politické strany je přežít existenci své pražské organizace.


Na forum vytesáno 10 dub 2017
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 8):
Michaela.Skokanova, Petr.Vileta, Jan.Suchanek, Roman.Pasek, Jan.Licka, Ivo.Vlasaty, Vit.Jurasek, Jakub.Nepejchal
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 11656
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5031 poděkování
Dostal poděkování: 18182 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezkum rozhodnutí KF Praha 8/2020

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Jan.Bednarik píše:
19 kvě 2020, 21:35
Povolební strategie je dle §13 Volebního řádu součástí volebního programu. Jde tedy o změnu volebního programu, se kterým jsme šli do voleb. Opravdu se nejedná o nějakou změnu technického parametru, ale o zcela zásadní věc.

Dle §17 Volebního řádu smí volební program změnit v odůvodněných případech pouze Republikový výbor.

Tím pádem se dá předpokládat, že usnesení KF Praha 8/2020 je nicotné a není co přezkoumávat. Nicméně potvrdit to musí orgány s pravomocí vykládat předpisy.
Ahoj, Zdeněk už mě předběhl a napsal to velmi výstižně. § 17 volebního řádu se týká dohledu nad volbami a dává republikovému výboru v mimořádných a odůvodněných případech změnit volební program. Rozhodně tam není napsáno, že program může změnit pouze republikový výbor čili nelze to z toho vyvozovat. Obecně platí podle § 23c volebního řádu, že schvalování a výslovně i změna volebního programu jsou volebním rozhodnutím, které má v gesci příslušné fórum, přičemž jsou tam stanovena pravidla řešení sporné příslušnosti. V této věci není sporu o tom, že příslušné je krajské fórum Praha.

Pokud to program samotný sám uvádí ("Tento dokument je součástí volebního programu a kandidáti se svou kandidaturou zavazují k jeho dodržení. Lze jej změnit pouze se souhlasem Krajského fóra." - viz zde), jistě nelze namítat, že dokument lze měnit i po volbách, takže takové rozhodnutí určitě není nicotné (ostatně již jednou proběhl přezkum celostátním fórem, u kterého je existence rozhodnutí materiální podmínkou).

Citlivější zkoumání by zasloužila otázka, jaké účinky má změna programu pro jednotlivé zastupitele, kteří se zavázali jen k původnímu programu. Pokud vím, na komunální úrovni toto řešeno nijak není. V celostátní volební strategii jsme tento výjimečný postup ošetřili tak, že aby byla dodatečná změna programu po volbách pro poslance závazná, muselo by ji schválit celostátní fórum na návrh republikového výboru, což je silná pojistka proti dodatečným závazkům naloženým po volbách. Vzhledem k tomu, že v tomto dokumentu se však žádná nová povinnost nad rámec programu v době voleb neukládá, není třeba tuto otázku teď řešit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 6):
jan.zavadil, Vojtech.Pikal, Antonino, Stanislav.Stipl, Viktor.Derka, Ivo.Vlasaty
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Zamčeno

Zpět na „Členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti