Nominace Dany Balcarové do Republikového výboru

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Podporujete nominaci Dany Balcarové do probíhající doplňující volby RV?

Pro
47
64%
Proti
19
26%
Zdržuji se
7
10%

Celkem hlasujících: 73 - Celkem hlasů: 73

Lydie.Bartosova
Republikový výbor
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 818 poděkování
Dostal poděkování: 1095 poděkování

Nominace Dany Balcarové do Republikového výboru

Příspěvek od Lydie.Bartosova » 15 led 2020, 20:19

Ahoj všem,

v minulé dovolbě mi přišlo škoda, kolik lidí se ocitlo blízko pod hranicí, aby byli zvoleni. Tedy bych ráda nominovala všechny, kteří měli 200 a více hlasů a zároveň již neodmítli kandidovat znovu nebo jim nominační hlasování běží. Zvažte prosím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lydie.Bartosova za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Jiri.Lehejcek, Petr.Springinsfeld, Radek.Holomcik

Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslankyně PSP ČR
Dal poděkování: 548 poděkování
Dostal poděkování: 423 poděkování

Re: Nominace Dany Balcarové do Republikového výboru

Příspěvek od Dana.Balcarova » 24 led 2020, 15:31

Děkuji za nominaci a důvěru. Nominaci přijímám.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dana.Balcarova za příspěvek:
Martin.Smida

Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR

Příspěvek od Dana.Balcarova » 24 led 2020, 15:59

Kandidátská řeč:

V roce 2017 jsem uvedla ve svojí kandidátské řeči mimo jiné: „Ráda bych pokračovala v práci ve Republikovém výboru, do kterého jsem byla poprvé zvolena v létě 2016. V době svého členství jsem se snažila, svojí aktivitou i podporou ostatních členů, aby RV předkládal a projednával své vlastní body programu a nebyl pouze hlasovací mašinkou, a v tom chci pokračovat.”. Mám radost, že práce Republikového výboru se za poslední roky opravdu výrazně zkvalitnila a z hlasovací mašinky se stal svéprávný orgán Pirátské strany, který dobře plní svoji funkci.

Svůj přínos vidím především ve svých zkušenostech. Od práce ve vedení České inspekce životního prostředí přes práci v občanské iniciativě a práci opoziční komunální zastupitelky jsem se vyprofilovala jako výrazná poslankyně a předsedkyně výboru pro životní prostředí.

V RV se chci soustředit na nastavení resortních platforem a efektivní spolupráci a sdílení zkušenosti. Budu se při tom opírat o zkušenosti z pirátské Platformy pro životní prostředí, o jejíž činnosti si můžete přečíst víc například zde: https://www.piratskelisty.cz/clanek-282 ... na-cf-2020.
Budu se také soustředit na pirátskou prioritu „Sucho a změna klimatu“, která se právě umístila na třetím místě v hlasovaní CF, viz viewtopic.php?f=637&t=50800. Z umístění v anketě mám ohromnou radost a vnímám to i jako podporu práce naší pirátské Platformy pro životní prostředí.

Další oblast, ve které vidím svůj přínos, je proces přípravy a schvalování programových dokumentů, konkrétně například program do krajských voleb 2020 a program do poslanecké sněmovny 2021.

Více o mě: https://wiki.pirati.cz/lide/dana_balcarova
https://danabalcarova.cz/blog/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dana.Balcarova za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Hoskovec, Lydie.Bartosova, Tomas.Trcka

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 24387 poděkování
Dostal poděkování: 20356 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 24 led 2020, 23:14

@Dana.Balcarova Pro mě celkem důležitá otázka. V prosazování tvých priorit chceš jít i nadále formou příkazů, zákazů a narušování soukromí občanů? Jako třeba možnost vniknout do domu kvůli kontrole kotle, či nedávný návrh, aby policie směla vniknout do bytu při podezření na množírnu i bez soudního povolení. Priority jsou jedna věc a způsob jejich prosazování druhá. Podle tvé odpovědi se rozhodnu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Roman.Novacek, Andrej.Ramaseuski, Dana.Balcarova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR

Příspěvek od Dana.Balcarova » 26 led 2020, 21:28

Petr.Vileta píše:
24 led 2020, 23:14
@Dana.Balcarova Pro mě celkem důležitá otázka. V prosazování tvých priorit chceš jít i nadále formou příkazů, zákazů a narušování soukromí občanů?
Děkuji za dotaz. Vezmu to postupně: Nejedná se o „mé“ priority, držím se programových bodu a dlouhodobého programu v oblasti ŽP. Řekla bych, že ochrana životního prostředí to má o něco těžší, protože má největší překryv s ostatními rezorty. Někdy to může vypadat, že proti sobě stojí lidé z různých rezortů, ale ve skutečnosti jde o to, že se díváme na věci z jiné perspektivy. Např. kolize mezi ochranou přírody a dopravou, průmyslem či zemědělskou produkcí je přirozená a učí nás hledat styčná místa a vyhodnocovat rizika a přínosy,...
Když se ohlídnu za svojí dvouletou prací v PSP a na mnou podávané, nebo mnou podepsané pozměňovací návrhy(pn), tak tam linku příkazů a zákazů nevidím. I když se dá chápat, že když jsem podala pn proti udělování výjimek z vypouštění emisi uhelným elektrárnám, že tím navrhují zakázat jim výjimky. Nebo pn k omezení plochy rozlohy budovaných vodních děl bez řádného stavebního řízení a vyjádření souhlasu organu ochrany přírody, taky zakazuji stavby do rozlohy 2ha a navrhuji stavby – vodní plochy menší, která však mají svoji funkci v krajině, co do zadržování vody vhodnější.
Petr.Vileta píše:
@Dana.Balcarova Jako třeba možnost vniknout do domu kvůli kontrole kotle,
Tato právní úprava je v zákoně o ochraně ovzduší již od roku 2014, neměla jsem na její přijetí žádný vliv. Když napíšeš vniknout do domu, zní to jako vykopnout dveře a vrazit do bytu nic netušícího člověka. Ve skutečnosti je člověk, kterýmu se z komína valí hnus, opakovaně vyzván k nápravě. Dle sdělení MŽP tento předpis funguje velmi dobře preventivně a v reálu byl použit pouze 3x. Určitě by ti k tomu řekl více @Jan.Nezhyba , garant žp
Ostatně nedávno Nejvyšší soud potvrdil, že ochrana zdraví je v těchto případech větší veřejný zájem než pálit si ve svém kotlíku „pneumatiky“ a otravovat tím celou lokalitu.
Petr.Vileta píše:
@Dana.Balcarova či nedávný návrh, aby policie směla vniknout do bytu při podezření na množírnu i bez soudního povolení. Priority jsou jedna věc a způsob jejich prosazování druhá. Podle tvé odpovědi se rozhodnu.
Právě teď na pn k množírnám v týmu pracujeme a to ve spolupráci s právníky a experty, kteří nás na nutnost prokázání týrání zvířat navedli. Jinak není možné množírnám, kde je dlouhodobě týráno velké množství psů zabránit ani postihnout jejich majitele, kromě směšné pokuty teda.
Věřím, že najdeme řešení, které bude blokovat možnost zneužití.
Anna.Ungerova

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 26 led 2020, 23:24

Dana.Balcarova píše:
26 led 2020, 21:28
Petr.Vileta píše:
@Dana.Balcarova Jako třeba možnost vniknout do domu kvůli kontrole kotle,
Tato právní úprava je v zákoně o ochraně ovzduší již od roku 2014, neměla jsem na její přijetí žádný vliv. Když napíšeš vniknout do domu, zní to jako vykopnout dveře a vrazit do bytu nic netušícího člověka. Ve skutečnosti je člověk, kterýmu se z komína valí hnus, opakovaně vyzván k nápravě. Dle sdělení MŽP tento předpis funguje velmi dobře preventivně a v reálu byl použit pouze 3x. Určitě by ti k tomu řekl více @Jan.Nezhyba , garant žp
Ostatně nedávno Nejvyšší soud potvrdil, že ochrana zdraví je v těchto případech větší veřejný zájem než pálit si ve svém kotlíku „pneumatiky“ a otravovat tím celou lokalitu.
Tak jsem to možná trochu popletl, nebo podlehl bulvárním titulkům, ale našel jsem třeba tohle
Druhým z návrhů, které ministerstvo životního prostředí dnes podpořilo, byl návrh poslankyně Fialové na možnost zákazu spalování vybraných druhů paliv v kotlích 1. a 2. emisní třídy v obcích. „Paní předsedkyně Balcarová za Piráty navrhla, aby obce měly možnost zakázat na svém území plošně spalování hnědého uhlí. S tím ale nemůžeme souhlasit, protože lidé si v dobré víře a s vidinou budoucího zákazu provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy pořizují nové, účinnější a ekologičtější kotle, byť na uhlí. I kotlíkové dotace podporují pořízení těch nejekologičtějších kombinovaných kotlů (na uhlí a dřevo). Příliš striktní návrh Pirátů, který by zakázal topit uhlím všem i v těch nejmodernějších kotlích, které mají dnes srovnatelné emise prachu s kotli na dřevo, tak nemůžeme podpořit. Jsem tak pro možnost dát obcím kompetenci rozhodnout o dřívějším zákazu provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy. Ten přijde tak jako tak v září roku 2022, kdy všechny staré kotle budou muset být odstaveny z provozu, a já uvítám možnost, aby si starostové o tento zákaz - s cílem chránit ovzduší ve své obci – mohli říct o pár let dřív a navíc v době, kdy MŽP poskytuje občanům na výměny starých kotlů štědré kotlíkové dotace,“ komentoval návrhy, o kterých jedná Výbor pro životní prostředí, ministr Brabec.
https://www.mzp.cz/cz/news_180314_OVZDUSI

S tvrdou rukou na elektrárny, výtopny a další velké znečišťovatele nemám problém, ale řadový občan nepodnikatel by měl být fakt až na posledním místě a do obydlí mu vnikat jen na základě soudního příkazu a v doprovodu policie. Ne, že si jeden postěžuje na souseda a starosta mu tam vlítne na kontrolu. Tohle se mi ani trochu nelíbí. Takže jak bys sama definovala svůj životní postoj k řešení problémů? Raději přemlouvání, prevenci, případně regulaci pomocí dotací a zdanění, nebo raději příkazy, příkazy, pokuty a násilné prohlídky? Jsou to dva extrémy, ale ke kterému se kloníš víc? A zdůrazňuji, jde o prosté občany, ne o právnické osoby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Dana.Balcarova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jan.Nezhyba
Garant programového bodu
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Dal poděkování: 914 poděkování
Dostal poděkování: 756 poděkování

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 27 led 2020, 05:02

Petr.Vileta píše:
@Dana.Balcarova Pro mě celkem důležitá otázka. V prosazování tvých priorit chceš jít i nadále formou příkazů, zákazů a narušování soukromí občanů? Jako třeba možnost vniknout do domu kvůli kontrole kotle, či nedávný návrh, aby policie směla vniknout do bytu při podezření na množírnu i bez soudního povolení. Priority jsou jedna věc a způsob jejich prosazování druhá. Podle tvé odpovědi se rozhodnu.
Při plném vědomí a funkčním svědomí podporuji Danu v rámci volby - :ugeek:

Jsem ten poslední kterej by světil vlamovací zákony a nařízení! :!:
jenže tady se to podává docela zcestně už jen příklad LOk.TOP. docela to ukazuje jednak na neznalost tématu zato vytrvalost v postoji....
Když jsem se snažil zburcovat povyk kolem kontrol kotlů - nijak se do toho nikomu nechtělo a přitom ano tady to prokazatelně lze bez porušování nebo řekněme oslabování soukromí a jde a to poměrně lehce v rámci pravidelné kontroly - ano na toto způsoby jsou.
Zákaz vybrané paliva je marginální hloupustka proti zakazu provozukotlů nevyhovující třídy: Tady se mají Piráti být do prsou a kasat se Pirátskými tezemi o fungování společnosti (mohu vysvětlit do podrobna ale jen tak se už nevypisuju ani na foru ani jinde(čili jen pokud je zájem se toho chytit a řešit ne jen kolem toho vést nikam nesměřující diskuze)
Množírny !
V tomto případě byt s pískem v hubě nelze jinak než souhlasit s Danou a jejím navrhovaným řešením. Není mi znám možný efektivnípostup pro řešení dané problematiky, který by se tomuto řešení přiblížil efektivitou zaběru a byl jinak zcela bez nutnosti takového čiu podobného postupu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Nezhyba za příspěvky (celkem 3):
Martin.Smida, Romana.Korosi, Dana.Balcarova
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 27 led 2020, 16:43

Jan.Nezhyba píše:
27 led 2020, 05:02
Jsem ten poslední kterej by světil vlamovací zákony a nařízení! :!:
Já bych tedy šel v ochraně občana mnohem dál. Koupíš si ve 30 letech domek s nějakým kotlem a ten ti nikdo nesmí zakázat, dokud neumřeš. Koupíš si Škodu 110 a pokud bude plnit bezpečnostní ukazatele (brzdy, koroze, atd.), tak jen kvůli emisím ti ji nikdo nesmí zakázat, dokud neumřeš. Prostě nechat člověku jakoukoliv věc "na dožití". Tedy snad kromě samopalu z druhé světové, ten fakt nepotřebuje. :) Nové standardy aplikovat až při změně vlastníka. Při prodeji, darování, dědictví, atd. Mnohým výrobcům by se to asi nelíbilo, ale ať si trhnou levou zadní.

Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR

Příspěvek od Dana.Balcarova » 27 led 2020, 18:52

Petr.Vileta píše:
27 led 2020, 16:43
Já bych tedy šel v ochraně občana mnohem dál. Koupíš si ve 30 letech domek s nějakým kotlem a ten ti nikdo nesmí zakázat, dokud neumřeš. Koupíš si Škodu 110 a pokud bude plnit bezpečnostní ukazatele (brzdy, koroze, atd.), tak jen kvůli emisím ti ji nikdo nesmí zakázat, dokud neumřeš. Prostě nechat člověku jakoukoliv věc "na dožití". Tedy snad kromě samopalu z druhé světové, ten fakt nepotřebuje. :) Nové standardy aplikovat až při změně vlastníka. Při prodeji, darování, dědictví, atd. Mnohým výrobcům by se to asi nelíbilo, ale ať si trhnou levou zadní.
A to jsme hnedle u filosofického pojetí „co je to moje svoboda“. Mě je blízká definice že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhých. Samo je to jen koncept.
Pokud v důsledku své činnosti „zásadně“ zhoršuji kvalitu života jiných lidí, pak je jasný že se tito budou bránit. Některé zákony a legislativní úpravy nastavují právě tyto hranice, kde končí moje svoboda a kde začínají práva ostatních lidí.

A ještě k tvému dotazu
Petr.Vileta píše:
27 led 2020, 16:43
Takže jak bys sama definovala svůj životní postoj k řešení problémů? Raději přemlouvání, prevenci, případně regulaci pomocí dotací a zdanění, nebo raději příkazy, příkazy, pokuty a násilné prohlídky? Jsou to dva extrémy, ale ke kterému se kloníš víc? A zdůrazňuji, jde o prosté občany, ne o právnické osoby.
Preferuji diskusi, prevenci, osvětu, různé motivační nástroje například, kdo třídí odpad, měl by za svoz komunálního odpadu platit méně. A naopak kdo znečišťuje ovzduší, měl by platit poplatky – přispívat na nápravná opatření a ochranu klimatu a žp. A když investuješ do čistých technologií budeš platit méně nebo vůbec.

Zákazy vidím na místě tam, kde by člověk překračoval celospolečensky dohodnuté hranice, jako je třeba incestní chování, týrání, krádeže (nemyslím rohlík v sámošce),… To co společnost vnímá jako zlo.

A končím citátem
„Velikost a mravní pokrok národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty.“ Mahátma Gándhí
Petr.Vileta

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“