Jan A. Kozák

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: KoKS Praha, PKS Praha

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan.A.Kozak
Příspěvky: 3
Registrován: 09 kvě 2018, 18:41
Profese: vědecký pracovník FF UK, religionistika
Bydliště: Praha 5
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jan A. Kozák

Příspěvek od Jan.A.Kozak »

Milí Piráti, zde je mé představení:

Jan „Alatyr/Alistair“ Kozák, je mi 39, bydlím v chaloupce v lese v Prokopském údolí (Praha 5).
Vzdělání a profese: (Mgr., PhD.), jsem filolog, religionista, učím na Filosofické fakultě UK na Ústavu filosofie a religionistiky, věnuji se roli mýtů v lidském myšlení, v minulých kulturách i v současnosti, jakou roli hrají sdílené symboly ve společnosti a jakým způsobem reflektují lidskou psychologii a kognitivní aparát. Vedle toho také bádám a publikuji o náboženství starých Seveřanů (Odin, Thor a tihleti), což mě přivedlo nejen k tomu, že jsem začal překládat primární prameny ze staroseverštiny a latiny, ale také dva Tolkienovy eposy psané starými veršovými rozměry.
Pro zájemce, tady je můj odborný životopis včetně zmíněných publikací: http://ufar.ff.cuni.cz/10/jan-kozak-phd

Vedle téhle čistě intelektuální činnosti také vedu svou nevelkou školu šermu ("Barrandovská škola šermu"), kde učím boj šavlí, rapírem a fleretem podle dobových mistrů.
Více zde: https://www.facebook.com/barrandovskaskolasermu/

Jsem spoluautorem dvou deskových her (Dorn + rozšíření http://dorn.cz/, Ekopolis http://www.ekopolis.cz/), komixu a zasněný vypravěč jednoho nekonečného RPG ( http://siranie.net/ ).

Od raného věku mě zajímalo, jak funguje lidské vědomí a co je za hranicemi běžného vědomí, takže jsem absolvoval kdejaké holotropní dýchání, pobyty ve tmě, meditace a psychedelická sezení. Jsem aktivním členem České psychedelické společnosti, kde jsem v Odborné sekci a podílím se na publikacích a přednáškách ze své humanitní religionistické perspektivy.

Všechno ostatní snad vyjasní odpovědi na takový ten orientační dotazník:

1) Stanovy a program? Nejdůležitější/nesouhlasíš/lhostejné?
Ano, přečetl. Naprosto se ztotožňuji s postojem v oblasti nutnosti revize konceptu autorských práv (a to říkám i jakožto autor), s ideou transparentnosti, digitalizace státní správy a byrokracie, s legalizací marihuany, dekriminalizací drog, tedy v zásadě s celým „starým jádrem“, kolem kterého se Pirátské strany po světě zformovaly. Ve většině ostatních oblastí s tezemi souzním také, zvlášť se mi líbí program s ohledem na životní prostředí a zemědělství (i když se v těchto oblastech profesně vůbec nevyznám). Pokud jde o obranu a zahraniční politiku, tam bych našel kosmetické odchylky: můj osobní postoj je velmi pro EU, pro přijetí eura a co nejužší propojení evropských zemí, klidně superstát. Na druhou stranu jsem jakožto rozhodný pacifista velmi kritický k NATO, které se mi již od útoku na Srbsko v r. 1999 jeví jako nemorální a agresivní útočný pakt, který dávno přesluhuje svou užitečnost.

2 a) Cítíš se jako Evropan? Je pro tebe zásadní, aby ČR zůstala v EU?
Naprosto ano a ano.
Pozn.: Kromě toho, že se cítím jako Evropan se cítím také jako „Terran“ /od Terra = Země/. Chápu, že potřebujeme mít menší správní celky typu státy a obce, ale nakonec žijeme všichni společně na jedné planetě a řada těch nejzásadnějších věcí budoucnosti (ekologie a globální oteplování, nové obzory genetiky, internetu, informatiky a umělé inteligence apod.) ze své podstaty přesahují hranice států i nadstátních unií a federací. Bohužel jsme kvůli atavistickým mocenským hrám států doposud nedospěli k fungující planetární vládě. Zkusme se tedy prozatím domluvit aspoň Evropě...

2 b) Podporuješ legalizaci konopí i pro rekreační účely?
Rozhodně.
Pozn.: Osobně (v dlouhodobější perspektivě) podporuji dekriminalizaci všech drog a legalizaci všech nenávykových drog, tj. především tzv. psychedelik. Legalizace musí být nicméně provázaná s šířením osvěty a vznikem kulturních institucí, které budou v bezpečném a kontrolovaném prostředí psychedelickou zkušenost poskytovat.

2 c) Podporuješ manželství stejnopohlavních párů a adopci dětí stejnopohlavními páry?
Ano.
Pozn.: Domnívám se, že z dlouhodobého hlediska instituce manželství vyžaduje podobně razantní koncepční změnu, jakou bude muset projít instituce autorských práv. Proč nemůže např. být v manželství více než právě dvě osoby? Proč nemohou být děti adoptovány třeba komunitou nebo ‚kmenem‘? Manželství člověka a AI budeme řešit, až se dostatečně šarmantní AI objeví :-)

3) Jak dlouho Piráty znáš, jak dlouho nás podporuješ a jakým způsobem?
Znám Piráty prakticky od začátku, byl jsem na několika velmi raných schůzích, o nichž mě a mým přátelům tehdy dal vědět Vašek Fořtík, za což jsem vděčný, kandidoval jsem do komunálek (https://wiki.pirati.cz/ao/komunalky/pha) i parlamentních voleb v r. 2010 (https://wiki.pirati.cz/ao/kandidatky/pha) s vědomím, že hlavně doplňuji počty. Podobným způsobem rád vypomůžu s vyplněním víceméně nevolitelných míst i teď na podzim, což teď domlouvám s Danem Mazurem. Ne, že bych neměl zájem možná jednoho dne se aktivně účastnit politiky, ale v následujících dvou letech jsem na badatelském projektu v Norsku, takže tentokrát to bude opravdu jen formální. Pirátům se snažím dělat dobrou reklamu, jak jen to jde, sdílením na sociálních sítích, nošením pirátského loga, osobním doporučením přátelům a příbuzným, příležitostnými roznáškami Pirátských listů.

4) Koho jsi volil/a předtím, než jsi volil/a Piráty? Proč?
Při svých prvních volbách jsem volil ČSSD, při druhých Zelené, od roku 2010 pak už soustavně Piráty.
ČSSD jsem volil proto, že upřímně nebylo moc z čeho vybírat. Tehdejší Zeman mi přišel jako nejmenší zlo, inteligentní člověk bez klapek na očích, který svou koncepčností daleko převyšuje „divoké kapitalisty“ z ODS, kteří by zde nejradši zavedli USA (tj. brutální ekonomická propast mezi bohatými a chudými, svoboda a možnosti jen pro bohaté a ostatní ať si trhnou nohou). Velmi záhy ale ČSSD víceméně ztratila ten zbytek živosti a lidskosti, který měla, a zůstal z ní jen další papalášský establishment. Zas nebylo z čeho vybírat, tak jsem zvolil Zelené, protože přeci jen kombinace sociálního cítění a ekologických ohledů je „světlá strana Síly“. Nicméně charaktery Zelených politiků mě nikdy moc neuchvátily a vlastně se z řady z nich vyklubali divní pleticháři, přeběhlíci a jiné křivule. Teprve když vznikli Piráti, tak jsem měl poprvé pocit, že tohle je „moje strana“, že někoho vybírám ne jako „menší zlo“, ale jako svou skutečnou volbu. Proto jsem také neměl žádný problém za Piráty kandidovat.

5) Byl jsi v minulosti členem nějaké jiné politické strany nebo hnutí?
Ne, nebyl, a ani jsem to u žádné strany před Piráty nezvažoval.

6) Co byl pro tebe rozhodující impuls pro vstup do Pirátů? Proč chceš vstoupit zrovna teď? Co dalšího očekáváš od statusu člena oproti statusu registrovaného příznivce?
Celkem nejsem velký příznivec „členství“ obecně a nepotřebuji někam oficiálně patřit. Právě proto mi to trvalo devět let, než jsem se rozhoupal požádat o členství v Pirátské straně, třebaže se od samého počátku cítím být plnokrevným Pirátem. Můj odpor k legitimacím, oficialitám, seznamům a patření do politických stran v tomhle případě stojí za to hodit za hlavu, protože takhle blízkou ideovou shodu jsem nemyslel, že kdy s nějakou stranou budu mít. Piráti mě jednoduše dělají radost svým přístupem a energií, ale paradoxně i mediální aféry a zápeky, ke kterým občas došlo (např. kritika NATO, návštěva na ruské ambasádě, útoky na Vašíčka, topení bitcoinama apod.), jsou mi vlastně spíš sympatické, protože svědčí o lidském, otevřeném, nedogmatickém, pro mě pochopitelném způsobu myšlení, který někdy působí naivně, ale díky bohu za tu „naivitu“, která je spíš prostě novotou a čerstvostí.
Pro vstup jsem se rozhodl v době frenetického předvolebního kvasu a kampaně před posledními parlamentními volbami. Byl jsem na pár schůzích ve Vincaffé na Žižkově a byl jsem nadšený z toho, že ti, co se tam scházeli, i ti, co vystupovali v médiích, byli prostě zdraví lidi, ne žádné politické kreatury posedlé mocí. Měl jsem předtím totiž takovou depresivní teorii, že nové strany mohou být fajn jenom krátce po svém založení, protože v populaci je určité procento lidí, „homo politicus“, bytostí, které nemají žádnou páteř a svědomí a nemají jiný zájem, než dostat se k vlivu a moci. Tento typ lidí vždycky zavětří rodící se úspěch, nenápadně vteče na palubu nové strany, a protože je baví pletichy a manipulace, tak dříve nebo později obsadí všechny hlavní pozice a udělají z toho zas jen další amorální žumpu. Téhle temné předpovědi se ale k mému údivu dokázali Piráti téměř zázračně vyhnout. Nevznikla další vytunelovaná strana plná politických bezpáteřníků, ale lidská strana s ohromným tvořivým potenciálem.
Právě teď bych chtěl vstoupit proto, že to pro mě má symbolický význam – budu dva roky v Norsku a pokud by mě tam náhodou snědl troll, chtěl bych zemřít jako hrdý Pirát :-) Vážněji: chtěl bych, aby to byla jedna z mých vazeb zpět směrem do Čech a výhled do budoucna. Když se to před mým odjezdem nestihne, tak to vlastně nakonec nevadí, budu se sem ještě během podzimu a před Vánoci občas vracet, tak mi to třeba vyjde na čtvrteční termín někdy tehdy.

7) Na jaké úrovni by ses u Pirátů chtěl/a angažovat? Na úrovni městské části, celopražské nebo celostátní?
Teď odjíždím na dva roky do Bergenu a budu jen z dálky pomáhat doplňovat dno kandidátky. Až se vrátím, tak bych se rád zapojil trochu víc do Pirátských aktivit, mám jeden zajímavý kulturní nápad pro Prahu 5, kde bydlím (labyrint na Děvíně), celkově jsem ale spíš člověk s hlavou v akademických oblacích, než typický komunální politik. Nabízím své vzdělání a svou odbornost (viz úvodní povídání nahoře), kdyby byly potřeba nějaké posudky, konzultace, rád se zapojím do nějaké pracovní skupiny, pokud to bude dávat smysl a bude tam synergie s mým oborem.
Z jiného soudku: Učím šerm šavlí a v případě zájmu mohu pro účely propagace zbraně poskytnout, případně sestavit nějakou jednoduchou pirátskou bojovou scénku. Jen tak nápad.

8) Spojuješ si ve svých dlouhodobějších plánech s členstvím u Pirátů i možnost realizace vlastních politických cílů? Budeš chtít někam kandidovat?
Kandidování jsem zmínil párkrát výše, zatím to bylo vždy jen na nevolitelných pozicích „do počtu“, tento typ služeb budu rád dál poskytovat. Do politiky se nijak nehrnu, na druhou stranu to výhledově neodmítám. V současné chvíli bych chtěl být plnohodnotným Pirátem, dát k dispozici své odborné znalosti, pro případ specifické potřeby, a z daleké Skandinávie chci Piráty dál podporovat na sociálních sítích, účastnit se vnitrostranických diskuzí, a případně se poohlédnout po Pirátech v Norsku, co se s nimi děje a tak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.A.Kozak za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Vaclav.Fortik, Jiri.Hoskovec, Adam.Zabransky, Daniel.Mazur
Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Příspěvky: 748
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan A. Kozák

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Ahoj,
jelikož bydlíš v Prokopáku, dávám odkaz na tohle tvé přihlášení o členství do fóra MS Praha 5. Můžeme se ale domluvit i na "přijímacím řízení" na kraji, pokud bys zatím nemohl působit v nějakém místním sdružení, nebo pokud bys skrze své trvalé bydliště chtěl patřit k Praze 7. :)
Zdraví Dan

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Uživatelský avatar
Annette.Heidlova
Člen KS Praha
Příspěvky: 318
Registrován: 03 led 2013, 02:11
Profese: Interní tester
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 220 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan A. Kozák

Příspěvek od Annette.Heidlova »

Ahoj,

děkuji Ti za Tvé představení se a zodpovězení otázek. Dohodl jsi se nějak na zapojení se na P5 s Danem Mazurem i přes Tvůj odjezd? Pokud by jsi chtěl (kvůli trvalému bydlišti), myslíš, že bys mohl pomoci lidem z Prahy 7 s kandidátkou? V bodě 7 a 8 píšeš, že bys doplňoval dno kandidátky. :) Pokud máš tedy zájem, tak se určitě ozvi Pavlu Tauerovi (pavel.tauer@pirati.cz), který je aktivní na Praze 7. Také píšeš o čtvrtkách, takže nás jisto jistě velmi dobře pozoruješ, to je dobře. :D Pokud by jsi s námi chtěl spolupracovat na dálku, což je také možné, máš vyhlédnutou nějakou oblast/téma (kromě již uvedených oblastí nahoře), nebo se to týká jen zmiňovaných oblastí? (Což samozřejmě vůbec nevadí. ;) ). Copak budeš dělat v Bergenu?

Měj se hezky,

Anet
Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Praha“