Mgr. Jaroslav Lainz

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: Personální odbor - celý, PKS Pardubický kraj, KoKS Pardubický kraj

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
Zamčeno
Uživatelský avatar
Jaroslav.Lainz
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 257
Registrován: 01 bře 2018, 16:05
Profese: speciální pedagog - etoped
Bydliště: Česká Třebová
Dal poděkování: 394 poděkování
Dostal poděkování: 323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Jaroslav.Lainz »

Dobrý den,

jmenuji se Jaroslav Lainz, je mi 41 let. Bydlím v 2 roky v Ćeské Třebové, předtím jsem žil v Hradci Králové, pocházím ze Žamberka. Absolvoval jsem studijní a pracovní pobyty v Německu a USA.
Vystudoval jsem sociální pedagogiku v Hradci Králové a sociální práci v České Třebové. Jsem ženatý a mám dva syny (5 a 4 roky).
Pracuji jako vychovatel v dětském domově. Pracoval jsem také jako speciální pedagog a terénní sociální pracovník, mám zkušenosti i z dalších profesí a oborů. Věnuji se také zážitkové pedagogice.
Volný čas mi vyplňuje hlavně rodina, rád čtu (pop science) a sportuju, i když méně než bych asi měl :).
V minulosti jsem byl cca 5 let členem ČSSD, bylo to velmi poučné, bohužel ne příliš v pozitivním slova smyslu. Především jsem si ale ujasnil, v jaké straně být nechci.
O konkrétní zkušenosti se rád podělím osobně ;)
K zájmu o členství v Pirátské straně mne vede především idea transparence veřejné správy a samosprávy, způsob fungování pirátské strany a shoda s velkou většinou programu pirátů, i když ne 100%.
Ale to je podle mne přirozená věc. A po několika málo setkáních s Piráty také to, že se o věcech opravdu mluví, vede se diskuze, je to živé společenství lidí.

Co mohu nabídnout z konkrétních věcí:
- práci na komunální úrovni, jejíž rozsah bude asi limitován pracovním vytížením a rodinným "vytížením".
- zkušenosti s organizací zážitkových aktivit
- rád bych pomohl s obyčejnými malými věcmi, které bych asi shrnul jako "budování místní komunity" - nejen pirátské, ale obecně toho,
aby lidi žili více spolu, ne vedle sebe, tedy např. rozvoj místních malých aktivit a fungování municipality. Jako příklad mě napadá
třeba guerilla gardening, samozřejmě v jeho legální formě :D (více třeba na http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/r ... hradniceni)
- další věcí je ekologie na místní úrovni (rozvoj povědomí lidí o tom, že žijí ve SVÉM městě, že jejich prostor nezačíná až domovními dveřmi, a že je super se ke svému okolí se podle toho chovat)
- třeba i jazykové a stylistické korektury připravovaných textových materiálů, to mi celkem jde.

Budu se těšit na reakce.

Mgr. Jaroslav Lainz, DIS,
Česká Třebová
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Lainz za příspěvky (celkem 2):
Andrej.Ramaseuski, Pavel.Stepanek
V případě potřeby mne neváhejte kontaktovat na tel.: 775 059 367.
Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 788
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1285 poděkování

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Bara.Soukupova »

Jaromír je s námi ve spojení a podílí se na vzniku třebovské kandidátky.
Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Dobrý den,
děkuji za zájem o vstup do Pirátské strany. Chtěl bych Vás poprosit o odpověď na následující otázky, zde do záznamu.

1) Která partaj Vám byla nejsympatičtější než ses dozvěděl/a o Pirátech? Proč Piráti?
2) Četl/a jste program Pirátů do PS 2017? Který bod Vám přijde nejdůležitější a se kterým nesouhlasíte?
3) Jaký je Váš názor na svobodu Internetu? Chápete obsah pojmů jako např. blokování stránek, síťová neutralita, šifrování, digitální podepisování, kryptoměny, apod.?
4) Víte, co je to všeobecný základní příjem? Jak se k němu stavíte a z čeho by se měl financovat?
5) Co si myslíte o migraci do ČR?
6) Jak se stavíte k otázce rovnoprávnosti partnerského soužití gay a lesbických párů a možnosti adopce dětí takovými páry?
7) Co si myslíte o autorském zákonu a společnostech OSA nebo Intergram?
8) Jaké vnímáte největší problémy v otázce zahraniční politiky? Co si myslíš o EU, o NATO o anexi Krymu nebo o režimu KLDR?
9) Jaký je Váš názor na legalizaci drog? Lze legalizovat všechny drogy, nebo jenom některé?
10) Kdo všechno by dle Vás měl zveřejňovat svá daňová přiznání, které instituce by měly zveřejňovat výši odměn svých zaměstnanců?
11) Co vnímáte osobně jako největší prioritu, kterou byste se z pozice člena Pirátů snažil/a prosadit?
12) Sledoval jste/slyšel jste o aktivitách Aarona Swartze ? Co si myslíte o činnosti Juliana Assange/Wikileaks ?

Děkuji za odpovědi a budu se těšit na osobní setkání.
Uživatelský avatar
Jaroslav.Lainz
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 257
Registrován: 01 bře 2018, 16:05
Profese: speciální pedagog - etoped
Bydliště: Česká Třebová
Dal poděkování: 394 poděkování
Dostal poděkování: 323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Jaroslav.Lainz »

1) Která partaj Vám byla nejsympatičtější než ses dozvěděl/a o Pirátech? Proč Piráti?
Ve volební kalkulačce před sněmovními volbami se mi při opakovaném vyplňování při různých příležitostech objevovala největší shoda pravidelně s Piráty, Zelenými a ČSSD.
Několik let jsem byl členem ČSSD, takže jsem bohužel zjistil rozdíl mezi programem a realitou.
Zásadním tématem, kterým mě Piráti oslovili, požadavek na maximální transparenci veřejných institucí.

2) Četl/a jste program Pirátů do PS 2017? Který bod Vám přijde nejdůležitější a se kterým nesouhlasíte?
Program jsem četl. Nejdůležitějším bodem, který mne nejvíce oslovil, je požadavek důsledné transparence, maximální otevřenosti a dostupnosti veřejných institucí občanovi.
To je něco, co tahle země potřebuje "jako koza drbání", a to na všech úrovních. Pro mě jednoznačná priorita.

Jako ošidný se mě osobně jeví požadavek na závazné referendum. Referendum mi připadá jako velmi vhodný nástroj na komunální, max. krajské úrovni, kdy se dají problémy konkrétně popsat.
Ve chvíli kdy se jedná o otázky celostátního významu, mám z referenda stručně řečeno strach. Stručně shrnu důvody:
1. Lidé se rozhodují na základě emocí více než jsou si ochotni sami sobě přiznat. Velmi snadno je možné je zmanipulovat dokonce i k tomu, že hlasují proti svým vlastním zájmům.
Typickým příkladem je pro mne hlasování o Brexitu.
Více např.: https://blisty.cz/art/86282-jak-presved ... ahaji.html
2. Ve dnešní době lze díky sociálním sítím lidi velmi snadno zmanipulovat, aniž by si toho všimli.
Opravdu chceme, aby o zásadních otázkách rozhodoval dav zmanipulovaný ani nevíme kým, rozhodující se dle informací ze svých sociálních bublin na internetu?
https://blisty.cz/art/90436-skandal-spo ... vlady.html
3. Mám pochybnosti o tom, že si současný průměrný občan dokáže udělat kvalifikovaný názor na detaily věcí, o kterých by měl rozhodovat.
Při vší úctě k rovnosti občanů, Gaussova křivka platí i v oblasti vzdělání. (Vzdělanostní struktura ČR: https://www.czso.cz/documents/10180/205 ... ersion=1.1 )
V této věci bych dal raději přednost nepřímé demokracii.
Mám obavu z toho, že v otázce tak složitých věcí, jako je daňová politika, rozdělení moci soudní, zákonodárné a výkonné a dalších tématech bude mít stejný hlas ústavní právník, makroekonom, prodavačka v supermarketu
i klient chráněné dílny. Na základě jakých okolností a pohnutek se bude rozhodovat člověk, který danému tématu prostě nerozumí?
Když to shrnu. myslím si, že přímá demokracie a závazné referendum je nástroj, se kterým se musí zacházet opatrně a postupně se s ním učit pracovat.
Byl bych pro zavádění prvků přímé demokracie odspodu (z komunální úrovně) tak, aby občané postupně získávali zkušenosti s tím, na co si při rozhodování dávat pozor a aby si tento nástroj "ošahali".
Koneckonců, adepty na řidičské oprávnění také nepouštíme hned do běžného provozu, ale nejdříve s nimi jezdíme na cvičišti, že.

3) Jaký je Váš názor na svobodu Internetu? Chápete obsah pojmů jako např. blokování stránek, síťová neutralita, šifrování, digitální podepisování, kryptoměny, apod.?
Každý by měl mít možnost napsat si svůj vlastní názor. Kladl bych důraz na oddělení názorů a faktů. Svoboda by neměla být zástěrkou pro páchání trestné činnosti.
Uvítal bych určitou formu regulace např. pro zamezení zneužívání dětí a šíření hate speech. Z konkrétních technických řešení je mi sympatická třeba u informačních serverů povinnost zveřejňovat majitele,
případně zdroj financování. S ohledem na vlastní profesní zkušenosti jsem pro zavedení určité věkové hranice pro samostatné využívání internetu.
Uvedené pojmy chápu přinejmenším obecně, mám zkušenosti s krypto.

4) Víte, co je to všeobecný základní příjem? Jak se k němu stavíte a z čeho by se měl financovat?
Každý dostává určitý příjem, který není ničím podmíněn. Ušetří se na systému, který testuje, zda má člověk nárok na danou dávku a na komplikované distribuci.
Myslím, že je to zajímavá myšlenka, kterou je třeba začít testovat v praxi. Financován by měl být především z nepřímých daní (hlavně DPH) a z daní z robotů.

5) Co si myslíte o migraci do ČR?
Stydím se za úroveň, na kterou diskuze na toto téma v naší zemi za posledních pět let mimo jiné i zásluhou politiků klesla. Jde o typický příklad tématu zneužitého populisty.
Je to zajímavě i z hlediska závazného referenda. Jak by asi dnes dopadlo v ČR referendum o tom, že budeme uprchlíky střílet na hranicích? Radikální příklad, ale jsem rád, že toto referendum (zatím?) nelze uskutečnit.
Na vlastní kůži jsem zažil, jak přínosné může být setkávání s odlišnou kulturou a život v ní.
K pomoci uprchlíkům nás zavazují i mezinárodní smlouvy. Za dobu existence ČSSR byla poskytnuta pomoc stovkám tisíc emigrantů na Západě. https://cs.wikipedia.org/wiki/Emigrace
Jsem hluboce přesvědčen o tom, že naše země by mohla přijmout minimálně jednotky, ale klidně i nižší desítky tisíc lidí ze zemí, kde jsou přímo ohrožováni na životě. Měli bychom čisté svědomí a pomohlo by to i nám samým.
Pro skeptiky: naše země vždy přijímala migranty. Jen ve 20.století to byli mimo jiné Rusové po VŘSR, Řekové v době občanské války v Řecku, Vietnamci, Korejci, Ukrajinci.

6) Jak se stavíte k otázce rovnoprávnosti partnerského soužití gay a lesbických párů a možnosti adopce dětí takovými páry?
Jsem pro to, aby byly homosexuální páry mohly uzavírat sňatky tak, aby měly stejná práva a povinnosti, co se týče majetku, přístupu k informacím o partnerovi a pod.
Co se týče adopcí: Pracuji v v oboru sociálně právní ochrany dětí a s ohledem na to, že čekatelů na adopci (nikoli osvojení) je mnoho,
při shodnosti ostatních parametrů bych dával přednost heterosexuálním párům, protože se domnívám, že to je v zájmu dítěte.
Dítě tak nemusí být kromě zátěže, které je vystaveno během adopce (odtržení, citová deprivace, změna prostředí,...)
být znejišťováno a zatěžováno otázkou konstelace partnerských vztahů pečujících osob.
Osobně si myslím, že je toto téma přinejmenším částečně zveličováno a reálně nepředstavuje natolik zásadní otázku, jak je někdy prezentováno v médiích.
https://archiv.ihned.cz/c1-65704720-par ... stale-mene

7) Co si myslíte o autorském zákonu a společnostech OSA nebo Intergram?
Myslím, že současná právní úprava je absurdní a nereflektuje současný stav věci.

8) Jaké vnímáte největší problémy v otázce zahraniční politiky? Co si myslíš o EU, o NATO o anexi Krymu nebo o režimu KLDR?
Jako prioritu české zahraniční politiky vnímám udržení se v kulturním okruhu západního světa a udržení demokracie.
EU: jsem jednoznačně pro členství ČR v EU, protože mám za prokázané, že vystoupení z EU by pro naši zemi bylo ekonomickou i politickou pohromou. Transformace EU je nezbytná.
Se vší vážností říkám, že v případě vystoupení z EU bych zvažoval emigraci do některé ze zemí EU a totéž bych doporučil svým dětem.
NATO: Členství v NATO je pro ČR podle mého názoru jedinou možností, jak uspokojivým způsobem zajistit svou obranyschopnost.
RUSKO a jeho aktivity: Myslím, že by se Rusku mělo dostat tvrdé mezinárodní odezvy na jeho jednání ve svém blízkém i vzdálenějším okolí. Rusko je naší hlavní geopolitickou hrozbou.
KLDR: KLDR je udržována při životě Čínou. Myslím, že pokud by Čína nechtěla současný režim v KLDR, ten režim by do roka zkolaboval z obdobných, ale extrémně znásobených důvodů,
jako zkolaboval režim v ČSSR v roce 1989. (materiální nedostatek a praktický hladomor). Po skončení režimu Kimů bude celá KLDR zralá na psychoterapii (nadsázka, ale ne zas tak velká :) )

9) Jaký je Váš názor na legalizaci drog? Lze legalizovat všechny drogy, nebo jenom některé?
Pracoval jsem několik let v terénu s uživateli drog a také v primární prevenci. Na základě této zkušenosti jsem si zformuloval docela jasné zásady, kterými by se měla řídit drogová politika:
1. Trestnost distribuce veškerých drog včetně cigaret a alkoholu osobám pod 18 let - se samozřejmým rozlišením nebezpečnosti drogy.
2. Legalizace pěstování konopí pro vlastní potřebu - omezené množství.
3. Trestnost distribuce a výroby veškerých drog kromě cigaret a alkoholu - s rozlišením nebezpečnosti drogy a měřítka, ve kterém je činnost prováděna.
4. Důraz na drogovou prevenci, zejména nespecifickou primární prevenci, tj. aby děti a mladí lidé měli dostatek možností jak se realizovat a trávit volný čas bez drog.
Také systematická podpora všech forem drogové prevence.
Nakonec je třeba připomenout, že nejškodlivější drogou v ČR co se týče následků zdravotních, sociálních i ekonomických, je jednoznačně alkohol.
Byl bych tedy pro striktnější vynucování současné legislativy (zejména zákaz prodeje alkoholu mladistvým a dětem).

10) Kdo všechno by dle Vás měl zveřejňovat svá daňová přiznání, které instituce by měly zveřejňovat výši odměn svých zaměstnanců?
Přinejmenším všichni politici v uvolněných funkcích, management a správní rady společností s účastí státu, případně i další. Jsem pro co nejširší okruh.

11) Co vnímáte osobně jako největší prioritu, kterou byste se z pozice člena Pirátů snažil/a prosadit?
Transparence státní správy a samosprávy na všech úrovních. Zveřejňování smluv, veřejná jednání orgánů samosprávy, otevřená a lidem přístupná radnice.

12) Sledoval jste/slyšel jste o aktivitách Aarona Swartze ? Co si myslíte o činnosti Juliana Assange/Wikileaks ?
Aaron Swartz - poprvé jsem o něm slyšel zde. Proto si dovolím ten luxus nemít názor.
Julian Assange - je dobře, že udělal to co udělal. Nedivím se, že jsou na něj USA pěkně naštvané. K další úvaze je otázka, jestli to udělal jako ruský špion dle zásady WAR BY PROXY a "nepřítel mého nepřítele je můj přítel".
Nemám k tomu ale dost údajů, abych na to měl nějaký kvalifikovanější názor, takže tak.

Těším se na odpověď a přeji hezký den.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Lainz za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Stepanek, Jiri.Kratky
V případě potřeby mne neváhejte kontaktovat na tel.: 775 059 367.
Uživatelský avatar
Jiri.Duchacek
Republikový výbor
Příspěvky: 305
Registrován: 16 dub 2018, 22:47
Profese: IT manager,zastupitel
Bydliště: Česká Třebová
Dal poděkování: 322 poděkování
Dostal poděkování: 313 poděkování

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Jiri.Duchacek »

Mohu jen doporučit hodně se věnoval komunalni kampani. Jako 4 kandidátky tomu věnoval mnoho času a energie.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Duchacek za příspěvek:
Martin.Herman
Nikdy neříkej, že to nejde. Vždycky se najde nějaký blbec, který neví, že to nejde a udělá to.
Uživatelský avatar
Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 995
Registrován: 15 črc 2012, 18:37
Profese: programator
Dal poděkování: 114 poděkování
Dostal poděkování: 287 poděkování

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Ondrej.Cesik »

Pro přijetí
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Cesik za příspěvek:
Martin.Herman
Budovatel o kousek lepšího světa.
Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Pro přijetí
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Jansa za příspěvek:
Martin.Herman
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3463
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2628 poděkování
Dostal poděkování: 5068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

co tak uzamknout vlakna uz prijatych clenu?

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Daniel.Lebduska
Místní předsednictvo
Příspěvky: 435
Registrován: 27 říj 2013, 10:54
Profese: Výkonný ředitel, marketér
Bydliště: Chrudim
Dal poděkování: 221 poděkování
Dostal poděkování: 486 poděkování

Re: Mgr. Jaroslav Lainz

Příspěvek od Daniel.Lebduska »

zamykám
V naléhavých případech mne zastihnete na: +420 775 544 666
Zamčeno

Zpět na „Zájemci o členství Pardubický kraj“