Reporty poslance Mikuláše Ferjenčíka

Moderátoři: Poslanecka snemovna - poslanci, Poslanecka snemovna - asistenti poslancu

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14661
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: Asistent předsedy poslaneckého klubu
Bydliště: Praha Vršovice
Dal poděkování: 12033 poděkování
Dostal poděkování: 20484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Reporty poslance Mikuláše Ferjenčíka

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

REPORT ŘÍJEN - PROSINEC 2020

Krajské aktivity:
Zúčastnil jsem se Krajského fóra Pardubického kraje a schůzí několika místních sdružení (vše bohužel pouze v on-line podobě). V provozu byla moje regionální poslanecká kancelář v Pardubicích a pokračovaly schůzky s občany k různým tématům.

Sněmovna - jednání pléna:

Během října proběhla 61. schůze poslanecké sněmovny a na přelomu října a listopadu pak schůze 62.
Na 61. schůzi byl projednání návrh, kterým se na rok 2021 zmrazily platy politiků (ST 978), přičemž sněmovna zablokovala projednání zákona již v prvním čtení. Druhým čtením prošel zákon o paušální dani, u kterého jsem byl klubovým zpravodajem a podal jsem návrhy na zvýšení základní slevy na poplatníka.
V rámci 62. schůze poslanecké sněmovny byl projednán zkráceným postupem návrh na kompenzační bonus - tzv. podzimní varianta (ST 1055, později ve sbírce zákonů publikován jako zákon č. 461/202 Sb.,).
V prvém čtení byl projednán státní rozpočet na rok 2021.
Ve druhém čtení byly projednány následující tisky ke kterým jsem podal pozměňovací návrhy.

  • ST 910 - daňový balíček (stravenkový paušál a další změny)
    ST 977 - jednorázový příspěvek důchodci
    ST 531 - horní zákon - komplexní změna
    ST 918 - změna zákona o dani z příjmů - zvýšení limitu pro odečty hodnot darů

Nejdůležitějším tiskem, který prošel druhým čtením byl tisk ST910 - daňový balíček, přičemž k němu byl podán PN poslance Andreje Babiše, kterým se zrušila superhrubá mzda a zároveň byl novelizován zákon o rozpočtové odpovědnosti.

Třetím čtením prošel zákon o paušální dani, u které bylo zvýšeno obratové kritérium na jeden milion korun a žádný z mých PN nebyl podpořen. Dále bylo schváleno tzv. rouškovné, kde byl schválen můj PN, kterým se mění způsob valorizace důchodů na spravedlivější systém.
Během listopadu, na 65. schůzi byl projednán sněmovní tisk č. 910 ve třetím čtením. Sněmovna schválila tři PN, které jsem podal. První - úprava slevy na poplatníka tak, aby kopírovala průměrnou mzdu - tedy aby se zvýšila a dále aby kopírovala ekonomický vývoj. Druhým se pak limitovalo osvobození určitých kapitálových příjmů - tedy prodeje cenných papírů. Třetí umožňuje samosprávám upravovat koeficient daně z nemovitosti o desetiny.
Během prosince se ve sněmovně jednalo o několika senátních vratkách - důležitou byla vratka paušální daně. Dále se projednával státní rozpočet, který byl projednáván bez toho, aby v něm byly reflektovány změny provedené daňovým balíčkem - tedy masivní snížení příjmů veřejných rozpočtů ze zdanění fyzických osob, což jsem kritizoval.
Dva dny před vánočními svátky byl projednán daňový balíček, který byl vrácen senátem s parametrickými změnami včetně změn do znění vyplývajícího z původně mých pozměňovacích návrhů.

Sněmovna - jednání výborů:
Rozpočtový výbor
Rozpočtový výbor se věnoval tiskům podle pořadu pléna a přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

Dočasná komise pro kontrolu vládních opatření (COVID19):
Na prosincové schůzi Dočasné komise se řešily jak opatření a podpora podnikatelskému sektoru a to společně s Hospodářskou komorou ČR. Dále se řešila strategie očkování a další COVIDová opatření ze strany ministerstva zdravotnictví. Šokující bylo pro mne zjištění, že výběrové řízení na celostátního koordinátora očkování bylo vypsáno pouhé dva dny před jednáním komise - přičemž mělo začít na konci prosince.

Podané návrhy zákonů:
Byl jsem spolupředkladatelem a klubovým zpravodajem sněmovního tisku 978 - zmrazení platů politiků, který se stihnul projednat ještě před Vánoci vyšel ve sbírce zákonů (587/2020 Sb.,) a povedlo se v něm navázat platy politiků na vývoj platů v celé ekonomice (nikoliv jen ve veřejném sektoru, jako tomu bylo předtím).

Interpelace:
V říjnu jsem ústně interpeloval premiéra Andreje Babiše ve věci slíbených příjmů států za lithium na českém území, kde mne premiér informoval o tom, že ložiska na Cínovci prostřednictvím navýšení základního kapitálu ve společnosti Geomet jsou nyní pod kontrolou ČEZu a že ohledně příjmů je to nejasné, ale v roce 2030 budeme mít snad jasno.

Další práce ve sněmovně a v poslaneckém klubu:
Stále zastávám funkci vedoucího resortního týmu finance.
Resortní tým finance se opět přesunul do online prostředí a projednával jak agendu poslanecké sněmovny (reaktivní) tak proaktivní agendu, zejména možnosti úprav zdanění fyzických osob.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14661
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: Asistent předsedy poslaneckého klubu
Bydliště: Praha Vršovice
Dal poděkování: 12033 poděkování
Dostal poděkování: 20484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Reporty poslance Mikuláše Ferjenčíka

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

REPORT LEDEN - BŘEZEN 2021

Krajské aktivity:
V Pardubicích jsme uspořádali první plně “on-linové” celostátní fórum Pirátské strany.
Započali jsme jednání o podobě předvolební spolupráce se STANem a to i na regionální úrovni - od ledna se scházíme každý týden na pravidelné koaliční radě s kolegy z celého Pardubického kraje a věnujeme se celé řadě témat, zdaleka nejen volební kampani. Zúčastnil jsem se též krajského sněmu STAN.
Zúčastnil jsem se schůze krajského sdružení Pardubického kraje v on-line podobě.
Moje poslanecká kancelář v Pardubicích byla otevřena až do konce února standardním způsobem, po vyhlášení lock-downu pouze po předchozí domluvě.

Sněmovna - jednání pléna:

V lednu a na začátku února proběhla řádná 79. schůze, na které se upravil zákon o kompenzačním bonusu, aby jej mohli čerpat i osoby v oddlužení.
V březnu pak proběhla řádná 87. schůze a dále proběhlo několik mimořádných schůzí.
V rámci druhého čtení jsem načetl PN k tisku 532 - zákon o České národní bance, kde jsem se pokusil o zvýšení transparentnosti ČNB jak na úrovni provozní, tak na úrovni transparentnosti zamýšlených změn v oblasti nekonvenčních nástrojů - tzv. kvantitativního uvolňování. Tyto PN nebyly ve třetím čtením podpořeny.
Poměrně důležitým tématem byl souhlas poslanecké sněmovny s financováním stavby dálnice D4 skrze tzv. PPP projekt. Dálnici D4 považujeme na pirátském klubu za důležitou, ale zvolený způsob financování, resp. realizace stavby a jejího provozování považujeme za nevýhodný pro stát.
Dále byly ve Sněmovně projednány změny státního rozpočtu - zejména z důvodu reflektovat skutečný stav se stavem v zákoně - tedy promítnout do zákona pokles příjmů z důvodu zrušení superhrubé mzdy. Na tuto nutnost jsem upozornil již v prosinci minulého roku. Výsledkem je plánované saldo 500 miliard korun v roce 2021.

Sněmovna - jednání výborů:
Rozpočtový výbor:
Rozpočtový výbor předjednával souhlas poslanecké sněmovny s nekonvenčním financováním stavby dálnice D4 skrze tzv. PPP projekt, přičemž jsem upozornil na nevýhodnost této smlouvy pro stát v tomto konkrétním projektu.

Mandátový a imunitní výbor:
Mandátový výbor se v průběhu reportovaného období setkal několikrát a to zejména proto, aby vyřešil rvačku, kterou vyvolal poslanec Lubomír Volný na lednové schůzi Poslanecké sněmovny. MIV mu v disciplinárním řízením uložil povinnost zaplatit pokutu ve výši jednoho platu.

Dočasná komise pro kontrolu vládních opatření:
Původně se měla komise sejít již v lednu, ale termín byl několikrát přesunut až na konec března. Hlavním tématem byly kompenzace pro podnikatele a to jak v roce 2020, tak plán pro rok 2021. V tomto bodu bylo schváleno usnesení, které jsem navrhnul, které se neslo v duchu zamezit dalším nespravedlnostem a systém zmírnit, resp. poskytnout větší kompenzace zasaženým podnikatelům.

Podané návrhy zákonů:
Společně s kolegou poslancem Lukášem Koláříkem jsme apelovali již od konce prosince na ministerstvo financí a na vládu, aby umožnili čerpat kompenzační bonus i osobám, které jsou v insolvenci, resp. v oddlužení. To se podařilo a změnou zákona č. 461/2020 Sb., bylo těmto osobám umožněno získat i zpětně.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14661
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: Asistent předsedy poslaneckého klubu
Bydliště: Praha Vršovice
Dal poděkování: 12033 poděkování
Dostal poděkování: 20484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Reporty poslance Mikuláše Ferjenčíka

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

REPORT DUBEN - ČERVEN 2021

Krajské aktivity:
Pokračují pravidelná každotýdenní setkání s kolegy ze STAN Pardubického kraje. Od poloviny května jsme obnovili standardní provoz poslanecké kanceláře, opět pokračují schůzky s občany.
V rámci kampaně jsem se zúčastnil části pochodu Pardubickým krajem (konkrétně oblasti okolo Moravské Třebové), který realizovala Jitka Bidlová, naše kandidátka do sněmovny a architektka z Poličky, stejně tak zahájení kampaně v Pardubicích a kontaktní kampaně v Pardubicích a v Poličce.

Sněmovna - jednání pléna:
V dubnu proběhla řádná 98. schůze, na které se projednala novela zákona o podnikání na kapitálových trzích a další zákony související s rozvojem kapitálového trhu.
V dubnu, poté co skončil nouzový stav a opatření byly vyhlašována na základě pandemického zákona jsem prosadil projednání bodu poslanecké sněmovny s názvem konec likvidace maloobchodu. Tento bod, resp. hlasování o usnesení bylo vyobstruováno účelovou přestávkou na poradu klubu hnutí ANO.
Na květnové řádné schůzi proběhlo druhé čtení návrhu zákona, kterým se mění zákony oblasti energetiky, zejména pak podporované zdroje energie - hrozí, že tento zákon bude legislativním základem pro příliš drahou podporu.

Sněmovna - jednání výborů:
Rozpočtový výbor:
Rozpočtový výbor v dubnu projednal konvergenční program České republiky, který zcela kapituloval na snahu řešit situaci veřejných financí v ČR, především pak náraz do dluhové brzdy. V květnu pak rozpočtový výbor projednal základní ukazatele tzv. parlamentních kapitol státního rozpočtu na příští rok.

Mandátový a imunitní výbor:
Mandátový a imunitní výbor se nadále věnoval disciplinárnímu řízení vůči poslanci Volnému a vydal rozhodnutí, kterým mu uložil sankci - pokutu ve výši jednoho měsíčního platu.

Dočasná komise pro kontrolu vládních opatření:
Dočasná komise se za reportované období nesešla.

Interpelace:
V průběhu těchto měsíců jsem interpeloval jak premiéra Andreje Babiše, tak ministra průmyslu a obchodu ve věci nezákonného plošného uzavření maloobchodu na přelomu dubna a května.
Ministryni Schillerovou jsem pak interpeloval ve věci nedostatečných kompenzací pro podnikatele.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Odpovědět

Zpět na „Reporty z jednání klubu“