HLEDÁME AKTIVNÍ VĚDCE

Moderátoři: Vedoucí RT, Resortni tym Skolstvi

filip_h
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3
Registrován: 22 srp 2016, 22:56
Profese: vedec
Bydliště: Vancouver
Dostal poděkování: 10 poděkování

Re: HLEDÁME AKTIVNÍ VĚDCE

Příspěvek od filip_h »

OKubicek píše:Poukazování na situaci na UOCHB od Filipa Husnika je velmi zavádějící. Ú stav AVČR mají institucionální financování, které ostatní ústavy nemají. Navíc je to vzhledem k práci prof. Holého nejbohatší ústav v republice. Ostatní ústavy na to nemají finance. Navíc grantový systém, který tento a některé další ústavy zvýhodňuje je velmi špatný a proto je třeba reformovat zcela systém financování vědy u nás i z přihlédnutím k zahraničním zkušenostem. Je vidět, že Filip Husnik nezná situaci v naší vědě.
Nemohl jsem se zapojit dříve, protože jsem se teprve nyní přihlásil do fóra.
Mnoho let pracuji ve vědě a chce to opravdu zásadní změny v systému hodnocení a financování naší vědy, ale velká část vědecké komunity a zvláště zainteresovaných úředníků se tomu bude bránit.
Začnu pracovat na konkrétních podnětech
Oldřich Kubíček
Takze jeste jednou. O tom, ze UOCHB ma nadstandardni rozpocet vzhledem k patentum prof. Holeho samozrejme vim. Tento ustav jsem ale uvadel pouze jako priklad asi jedine ceske vedecke instituce, ktera zavedla transparentni mezinarodni vyberova rizeni na tenure track pozice. Misto toho bych ale klidne mohl jmenovat nekolik instituci treba v Estonsku, kde tenure track pozice zacinaji inzerovat stejne transparentne, jen s mnohem mensim balikem penez na rozjezd vyzkumu (dalsi finance si kazdy musi vysoutezit v grantovych soutezich). S tim, ze ostatni instituce (mluvim hlavne o tech v zakladnim vyzkumu) nemaji finance na otevreni jedne nove skupiny za ~2 roky rozhodne nesouhlasim. Nijak by se nanavysil pocet vedcu, jen by se zmenil zpusob jejich vyberu. Nyni se skupiny totiz casto dedi po vedoucich v duchodovem veku, coz povazuji za to nejhorsi reseni. Tenure-track je o tom dat vedcum v nejproduktivnejsim veku relativni volnost ve vyzkumu, po 5-7 letech vyhodnotit jejich vysledky a skupiny s velmi spatnymi/nulovymi vysledky nekompromisne rozpustit.

PS: Z CR jsem odesel pred mene nez rokem -- vycitat mi, ze neznam situaci v 'nasi vede' povazuji za usmevny argumentacni omyl/faul...

Filip H.
Tito uživatelé poděkovali autorovi filip_h za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Jiri.Ulip
OKubicek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 86
Registrován: 10 říj 2017, 16:36
Profese: molekulární mikrobiolog
Bydliště: 66404 Hostěnice 126
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 112 poděkování

Re: HLEDÁME AKTIVNÍ VĚDCE

Příspěvek od OKubicek »

V mnoha souhlasím, ale je to aplikovatelné jen na školy a AVČR. Ostatní ústavy na to prostě nemají peníze. To je právě ta nevyváženost. Uvádět jako příklad instituci, která je na tom finančně řádově lépe mě právě nadzvedlo. Pokud tedy napíšete jak by to mohlo vypadat i pro ústavy, které nemají insticuonální příspěvek a na vše si musí vydělat tak to uvítám. V mnoha směrech propaguji, že kdo má dobrý nápad by měl možnost si žádat o grant a preferuji projektové vedení, tedy kdo získá grant, tak je jeho vedoucí s pravomocemi vedoucího.
OKubicek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 86
Registrován: 10 říj 2017, 16:36
Profese: molekulární mikrobiolog
Bydliště: 66404 Hostěnice 126
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 112 poděkování

Re: HLEDÁME AKTIVNÍ VĚDCE

Příspěvek od OKubicek »

Tato debata je vlastně zbytečná protože toto je otázka řízení ústavů a ne národní strategie, kterou by se měli strany zabívat. Navíc akadamie věd i vysoké školy jsou samostatné a jen těžo jim to bude někdo nařizovat. Jedině že by byl proto vytvořen zvláštní příspěvek od státu. Pak by to mohlo fungovat ve všech institucích.
Tito uživatelé poděkovali autorovi OKubicek za příspěvek:
TomasMikus
Petukab
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 29 říj 2017, 22:35
Profese: Vědec
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: HLEDÁME AKTIVNÍ VĚDCE

Příspěvek od Petukab »

Pokud je téma stále aktuální ráda se zúčastním. Pracuji jako postdoc na akademii věd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petukab za příspěvek:
Adam.Jaros
Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2678
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3693 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: HLEDÁME AKTIVNÍ VĚDCE

Příspěvek od Dan.Lestina »

Zdravím exkolegu Husníka z BC AVČR a JU, taky jsem tam doktorandem a něco (i když relativně hodně málo) ze zahraničí už jsem taky viděl, tak můžu taky trochu pomoct. Filipe, koncepce se mi líbí. OFFTOPICAle přiznám se, Ondro, že mám víc nápadů ohledně mýho oboru (ekologie, žp), než vědy jako takový, tak vám do toho nebudu tolik kecat...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
V__

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2516
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3196 poděkování
Dostal poděkování: 3557 poděkování

Re: HLEDÁME AKTIVNÍ VĚDCE

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Ahoj vědci,
rád bych pomohl, jestli budu mít jak, ale organizovaný vědec v současnosti nejsem.

Už je to (bože můj) 15 let, co mám doktorát z ekonomie a řízení, což s tradičním zejména přírodovědným vnímáním vědy asi není úplně kompatibilní svět. Nicméně jsem šel brzy poté do praxe, takže jsem z toho světa do značné míry vypadl (a jsem rád) a zůstal mi kontakt na inkubátory ad. a taky asi nepříjemná pachuť, viz níže.

Když jsem dělal doktorát já, bylo nás pár, dnes je počet PhD studentů řádově vyšší (asi jsme věděčtější národ; ne, spíše potřebujeme armádu učitelů a asistentů pro nafukující se vysoké školy). Zažil jsem opravdu potěmkinovský svět a nejspíš se to ledaskde nějak zásadně nezměnilo. Domnívám se, že jsou propastné rozdíly mezi jednotlivými vědci, týmy a projekty (proto nelze paušalizovat) a jejich rozpoznání je jednou z nutností řešení této problematiky. Jsou zde opravdu Vědci, ale i mnoho lidí, co v oboru jen přežívají, nemají odvahu či schopnosti se uživit v reálném světě, včetně některých post-doktorů, kteří uvízli v pohodlné bublině kampusů. Zvídavost, jako motor mysli vědce, není samozřejmostí.

Nemyslím si, že je to primárně o penězích do vědy, ale zejména o řízení a procesech, aby věda měla smysl (ne nutně okamžitý a ekonomický). Nejsem zastánce rigidních metrik v podobě impaktovaných článků, citací, konferencí apod. (mimochodem kolem toho kvete miliardový business - kde je poptávka, tam je i nabídka). Na (technické) univerzitě jsem nabyl pocit (extrémní, myšleno v nadsázce), že bych všechny akademiky až na vzácné výjimky vyhnal na polovinu úvazku do firem. Mělo by to pozitivní vliv na jejich výsledky ve vědě, ale i samolibost a elitářství mnohých z nich.

Věda je nesmírně důležitá pro naši budoucnost. Je však v rukou lobistů, kteří rozhodují sami o sobě a prakticky mimo dohled veřejnosti. Na vědu "je třeba dávat peníze", tak se dávají (stejné je to se vzděláním), čím více, tím lépe. Nikoho moc ve skutečnosti příliš nezajímají výstupy, kvalita, efektivnost a skutečný potenciál. Přes kopírák je to tak i s veřejnými vysokými školami a jejich samosprávami. Miliardové státy ve státě. Prostředky na vědu a vzdělání jsou odepsané výdaje naší "civilizovanosti". Je nám jedno, co za to dostaneme. Jako společnost to nespojujeme s naší konkurenceschopností. Velká chyba.

[Když to po sobě zpětně čtu, tak mi to připadá pesimistický, negativní a extrémní, tak se za to omlouvám, já to tak nemyslel. Normálně jsem pozitivní :)]

Ve vědě je spousta nadšenců a skvělých lidí. Tato oblast je bohužel ve stínu a to hlavní, co se řeší, jsou finance. Prioritami koncepce by měly být témata hodnocení vědy, měření efektivity, kontrola, přehodnocení rozsahu priorit, ještě větší propojení s praxí. Preferuji kvalitu před kvantitou, podmínky pro vědce by měly být tvrdší a věda opět více elitní.
Omezení patentového systému, které je v programu, by možná pomohlo ekonomice, ale vědě a výzkumu asi ne, ale to je jiné téma...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Karel666

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Odpovědět

Zpět na „Věda a výzkum“