Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4045
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2917 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Martin.Smida »

nevím, jestli se to už nediskutovalo, ale v Evropě můžeme sledovat trend zdaňování tzv. nezdravých jídel.
dneska jsem na FB (fandy Ulče) zahlédl článek http://www.novinky.cz/ekonomika/321246- ... lsani.html

prostě bych rád rozvířil diskuzi.

Co si myslíte o vyšším zdanění tučných jídel a cukrovinek???

Já jsem spíš pro.
1) mám nadváhu :-) a nerad platím daně. Já, jako spotřebitel, bych to reflektoval.
2) preferuji DPH před zdaněním práce.
3) motivace ke zdravému životnímu stylu se vrátí v úsporách na zdravotní péči.
4) jsem fanda rovné daně ve zdanění práce a zároveň fanda více daňových pásem v DPH.
5) v Mexiku to prej funguje.

Tož, diskutujte :-)
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Marek.Necada »

Já su taky za, ale myslím si, že se tu za chvíli zvedne vlna odporu, neb už se to tu nědky někde zmiňovalo.
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od anonym2064 »

Kdybychom tím chtěli ovlivňovat spotřebu "zdravých" jídel musela by být libová šunka levnější než bůček, pak jsem pro.
Kdo bude určovat co je a co není zdravé? Unie? Vždyť je to přeci individuální. Cukr je důležitá kalorická strava stejně jako tuky. Jako u všeho je to jen otázka míry.
Různá výše zdanění potravin by spíše vyžadovala oddělení těch základních do nulové daně. Jenže tam se ty zdravé zaručeně nedostanou.
Nebo část na přídělové lístky na osobu ? :)
Cukry a tuky jsou pro život nepostradatelné, takže bych byl spíš pro vyšší zdanění všeho, kromě potravin a nákladů na bydlení a internetu :)

edit: mám podváhu, rád se aspon jednou denně najim, rád bydlim (v teple) a potřebuju internet.
Uživatelský avatar
Dominika.Michailidu
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 3692
Registrován: 28 črc 2011, 22:13
Profese: výtvarník
Bydliště: Krnsko
Dal poděkování: 8305 poděkování
Dostal poděkování: 6373 poděkování

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Dominika.Michailidu »

Toto bych používala jen při argumentaci nehoráznýho zdanění cigár a alkoholu.. Já bych měla ambicióznější plán :twisted: - všecky základní potraviny, tzn neupravené, tzn. suroviny (mlíko, mouky, čerstvá i na sklad zelenina + ovoce + luštěniny, maso, soda, sůl, koření) danit málo nebo vůbec, všechno "s přidanou hodnotou" (výroba, chemie - tam počítám i cukr) danit víc.

Svobodný internet nedáme. Ale vemte si místo něj válku proti drogám.
Me gusta myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od anonym2064 »

cukr neni chemie
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Martin Shanil píše:cukr neni chemie
Ale říkají, že jeho užívání má stejné důsledky jako alkohol......http://fitplan.cz/cukr-je-jed-smutna-pr ... ite-cukru/

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2131
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2067 poděkování
Dostal poděkování: 3794 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Mně se to moc nelíbí. Jen pár poznámek, které mě teď napadají:
1) Bojím se, že by to ztěžovalo život chudým. Chudí lidé mají obecně horší stravovací návyky než majetnější. Větší zdanění nezdravých jídel by je citelně zasáhlo.
2) Nejsem si úplně jistý, že by daň fungovala. Viz třeba Dánsko ruší daň na tučné a nezdravé jídlo. Nepomohla
Navíc čísla ukazují, že poptávka po takzvaně škodlivých potravinách neklesla, naopak více na odbyt šly podle vyjádření velkého mlékárenského koncernu Arla méně kvalitní produkty.
Skoro polovina Dánů od zavedení "obézní daně" vyjížděla do sousedních zemí za nákupy.
3) Jak říkal Martin - kdo by to určoval? Třeba hodně kalorická jídla jsou špatná, když je lidi jedí pořád, ale když si je dá někdo jednou za čas, když potřebuje energii, čemu to vadí? Proč by za to ten člověk měl být trestaný vyšší cenou?
4) Moc se mi obecně tyhlety "daně za hřích" nelíbí. To, že lidi jedí hnusy, je často důsledkem špatné výchovy. Spíš bych šel třeba cestou osvěty.

Moc jsem o tom nepřemýšlel, ale spíš se přikláním k omezení dotací na živočišnou výrobu (která je drahá, ekologicky náročná a neetická) a zvýhodnění rostlinných potravin (hlavně tedy tzv. whole foods, neboli průmyslově nezpracovaných potravin). Nezdravá jídla jsou totiž hodně často právě živočišného původu (klasicky fast-foody).
Naposledy upravil(a) Adam.Zabransky dne 06 pro 2013, 22:09, celkem upraveno 1 x.

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Maria Vasickova píše:
Martin Shanil píše:cukr neni chemie
Ale říkají, že jeho užívání má stejné důsledky jako alkohol......http://fitplan.cz/cukr-je-jed-smutna-pr ... ite-cukru/
To mě trochu něco připomíná :D http://www.dhmo.org/facts.html

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Jakub.Stacke
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 739
Registrován: 21 dub 2012, 09:27
Profese: Obchodní cestující
Bydliště: zlín
Dal poděkování: 568 poděkování
Dostal poděkování: 822 poděkování

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Jakub.Stacke »

neee
1) miluju sladké
2) jsem hubený jak lund
3) problém otylých dětí je problém jejich rodičů a to že se candy zdaní nic nevyřeší, jen to snás udělá blbečky. Souhlasím s Martinovou rovnicí libová šunka<bůček
4) osvoboďme jídlo od daní...
Prostě Stacke
77nula157333
Uživatelský avatar
Radek.Holodnak
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2640
Registrován: 06 pro 2012, 20:51
Profese: filozofický antropolog
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 1397 poděkování
Dostal poděkování: 2076 poděkování

Re: Zdanění cukrovinek a tučných jídel?

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Tsche, co to je za blbost? Snažíme se cílit na zodpovědný lidi a budeme lidem diktovat, co jíst? To je teda opravdu silně pirátská myšlenka... Jsem zásadně proti. Ať se každej stravuje jak chce, proboha. A nechápu, proč by člověk, kterej si dá sladký jednou za čas, měl bejt diskriminovanej vyšší cenou, která bude odůvodněná "vyššími náklady na léčbu obézních".
Fakt... omfg. Jsme Piráti, tak snad nebudem lidem zakazovat jíst cukr, ne?

*facepalm*
Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“