Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Pomozte nám splnit aktuální úkoly nebo se zapojte do našich projektů. Nebo sami navrhněte nějakou užitečnou činnost.
Není potřeba být členem, abyste pomohli.


Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Personální odbor - celý

Uživatelský avatar
Vaclav.Klecanda
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 642
Registrován: 17 říj 2012, 15:11
Profese: programator
Bydliště: Tabor
Dal poděkování: 250 poděkování
Dostal poděkování: 805 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Vaclav.Klecanda »

Hura, dalsi clovek co si dobre uvedomuje nutnost takove platformy. Specialne u piratu, kazatelu digitalhiho veku.
Vojtech Pikal píše: Cekově je to o tom se domluvit teď na specifikaci, pak jí doladit ve spolupráci s TO a navrhnout do příštího roku jako placený projekt k vytvoření za ty veřejné peníze.
Bohuzel, nevim jestli sis toho nestacil vsimnout, ale TO fakticky neexistuje. :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Klecanda za příspěvky (celkem 2):
Ivan.Sirko, Libor.Spacek
Uživatelský avatar
Roman.Kummel
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 176
Registrován: 04 říj 2013, 11:16
Profese: IT administrator
Bydliště: Luběnice 65, 783 46 Těšetice
Dal poděkování: 49 poděkování
Dostal poděkování: 178 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Roman.Kummel »

Nepřipadá mi vhodné vyvíjet tento systém jako samostatnou záležitost. Pokud máme v programu Transparentní organizaci, pak si program pro podporu kolektivních rozhodování představuji pouze jako jeden z modulů komplexního balíku sw pro transparentní organizaci. Měl by se na to brát zřetel při případném rozhodování o vývoji. Současně doporučuji konkrétní náměty týkající se kolektivního rozhodování přesunout do vlákna referendum, které je součástí diskuze o softwaru pro transparentní organizaci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kummel za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Michalek, Marcel.Kolaja
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Libor.Spacek »

Jsem moc rád, že se tento projekt začíná řešit, pokládám to za velmi důležité. Stávající situace ve straně, nehledě na širší veřejnost, se schvalováním podnětů, programů, atd je krajně nepřehledná. Existuje příliš různých tratí po kterých mohou jet a diskuze jsou roztříštěné po mnoha různých vláknech.

Už delší dobu jsem názoru, že musíme podporovat přímou demokracii a abychom k tomu měli nějakou oprávněnost a zkušenosti, musíme začít sami se sebou. Bohužel ne všichni rozumí to samé pod tímto pojmem.

Rád bych tedy navrhl několik bodů v zájmu konkrétnější specifikace:

1) Zadávání podnětů (indexovaných podle předmětu, klíčových slov atd pro snadné hledání).
2) Rozpravy o podnětech: důvodová zpráva, stanoviska pro a proti
3) Průběžné hlasování pro podněty a "vyplouvání nahoru" těch úspěšnějších
4) Možnost spojování podnětů dohodou navrhovatelů
5) Pravidelný výběr nejúspěšnějšího podnětu a vyhlášení referenda o něm
6) Aplikace referenda
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 4):
Devilkin, Ivan.Sirko, Dalibor.Zahora, krejci

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12342
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Jakub.Michalek »

A není přesně na tohle Liquid Feedback? Ale jak píše Roman, tak činnosti, které by taková automatizace měla udělat, jsou mnohem širší, než jen předkládání návrhů. Někdo taky musí pracovat :D V předsednictvu jsme přesně na takovéto projekty vyhradili tzv. participativní rozpočtování, ve kterém bude možné projekt uplatnit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Ondrej.Profant

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Libor.Spacek »

Výrazům Liquid Feedback/Democracy se záměrně vyhýbám, poněvadž jsou nepřesně používány pro několik zcela protikladných návrhů. Například všelijaké komplikované čachrování s delegovanými hlasy, kde jde pouze o další formu reprezentativní demokracie, nikoliv o demokracii přímou.

Můj návrh nikomu "práci" brát nebude, neboť jde specificky o účinný systém rozhodování. Naopak, v principu nabízí možnost nahradit několik stávajících funkcí a uvolnit tak lidi. Nicméně si myslím, že schopnost formulovat návrhy a shodovat se na myšlenkách, programech, strategiích atd. tvoří důležité jádro účelu i práce politické strany.

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12342
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Liquid Feedback je název počítačového programu, podívej se na screenshoty zde. Mně to úplně marné nepřipadá. Co se týče delegace hlasů, tak tu tam lze nastavit nebo vypnout. (Já s ní také moc nesouhlasím.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Libor.Spacek, Ondrej.Profant

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Libor Spacek píše:Nicméně si myslím, že schopnost formulovat návrhy a shodovat se na myšlenkách, programech, strategiích atd. tvoří důležité jádro účelu i práce politické strany.
Když jsme byli v létě v Berlíně, tak jsem se o Liquid Feedbacku bavil s berlínským poslancem Alexem Morlangem. Popisoval mi, jak ho používají v PP-DE. Docela mě to nadchlo a myslím, že by stálo za to si udělat testovací instanci.

Systém má celou řadu nastavení (nejen delegaci hlasu) a na jejich správné konfiguraci, která odpovídá organizaci, pro kterou se implementuje, závisí úspěch nasazení. Alex je ochoten nám domluvit schůzku s vývojáři, kteří sídlí v Berlíně. Ti by nám kladli řadu otázek, což by pro nás bylo přínosné i v případě, že bychom Liquid Feedback neimplementovali, a poradili nám, jak systém pro nás nastavit. Jsem ochoten schůzku sjednat, vzít auto a udělat denní výlet do Berlína, pokud je zájem.

Myslím, že zde zejména platí zásada "nejdřív vyzkoušej, co existuje". Nevím, jak vy, ale já jsem Liquid Feedback používal. Přišel mi teda pěkně hnusný, ale i tak si myslím, že bychom mu měli dát šanci. Ona ta konkrétní implementace, se kterou jsem měl tu čest, asi nebyla z těch nejlepších. Když se porozhlédnete po Internetu po instancích fór phpBB, tak jsou také dost rozdílné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 8):
Jakub.Michalek, Libor.Spacek, Mikulas.Ferjencik, Petr.Nemecek, Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal, Ivan.Sirko, krejci

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Vaclav.Klecanda
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 642
Registrován: 17 říj 2012, 15:11
Profese: programator
Bydliště: Tabor
Dal poděkování: 250 poděkování
Dostal poděkování: 805 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Vaclav.Klecanda »

Ja bych zajem mel. Uz proto, ze bych poznal vyvijare osobne. Jinak lfedback jsem instaloval. Je psan v pythonu (ta dobra zprava) ale v obskurnim frameworku, nehlede na monolytycnost aplikace. Celkove je to po tech. Strance bastl.
Za me bych byl za opacny smer: vyjasnit si co chceme a ne neco nasadit a zjistovat jestli se to hodi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Klecanda za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Malek, Ondrej.Profant, Libor.Spacek, Ivan.Sirko
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15007 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Z programátorského hlediska mi ještě přišly velmi obskurdní možnosti lokalizace u LF. Chtěl jsem projektu pomoc a přeložit ho, ale nedopracoval jsem se k žádné standardizované metodě jako PO soubory. Možná už se to zlepšilo. (Pokud ne tak je to nepříjemná překážka)

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Provoz aplikace pro podporu kolektivních rozhodování

Příspěvek od Libor.Spacek »

Existující implementace jistě stojí za posouzení nežli začneme psát novou. Zdá se zajímavá, ale ještě jsem si na ni neucelil svůj názor. Doufám, že to delegování hlasů opravdu jde vypnout a nebude to vytvářet soustavný tlak je používat, i když třeba jenom proto, že je tam zamontované a hodně s tímto projektem spojované.

Znepokojuje mě, že technicky je to vše dobře vypracované, ale principy možná nejsou tak dobře promyšleny. Hned první paragraf principů na jejich hlavní straně píše:
....Considering nobody has enough time and knowledge for every issue, votes can be delegated by topic. Furthermore delegations are transitive and can be revoked at any time. Liquid Democracy is sometimes referred to as Delegated or Proxy Voting.
Pokud je tedy proxy hlasování definicí tekuté demokracie, tak nemohu tekutou demokracii podporovat. S tímto přístupem nesouhlasím z řady důvodů o kterých můžem někdy více diskutovat, kdyby to někoho zajímalo. Ten hlavní je, že s proxy hlasováním je ještě jednodužší pro někoho (a lobisty za ním) se zmocnit úplné kontroly nad určitou oblastí legislativy, napřiklad energetiky, nežli se tak už děje v současné reprezentativní oligarchii.

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Odpovědět

Zpět na „Úkoly a projekty“