Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
janj
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 26 dub 2012, 12:07
Profese: poradce
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 42 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od janj »

Podle mě se 'systém' musí v první řadě rozhodnout, jestli bude stát na straně byznisu nebo pacientů. Od toho se bude odvíjet vše odstatní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi janj za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Profant, Lukas.Findeis, anonym2064, Ivan.Sirko
odluka státu od korporací
Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Člen KS Praha
Příspěvky: 4913
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Dal poděkování: 4653 poděkování
Dostal poděkování: 4059 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Lukas.Findeis »

janj píše:Podle mě se 'systém' musí v první řadě rozhodnout, jestli bude stát na straně byznisu nebo pacientů. Od toho se bude odvíjet vše odstatní.
Konečně tu někdo jasně a stručně pojmenoval hlavní problém, bez jehož odstranění se moc daleko nedostanem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Findeis za příspěvek:
Ondrej.Profant

735 07 66 99, Praha 12

rvh
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 725
Registrován: 09 kvě 2010, 19:20
Profese: zdravotnictví
Dal poděkování: 474 poděkování
Dostal poděkování: 528 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od rvh »

Nemohu tvorit nova vlakna, tak se ptam zde

Prosim o vyjadreni nektereho lekare, zda je pravdiva informace, ze na svych vyplatnich paskach za minuly rok nasli o 7 500 kc vice. Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... ty-lekaru/.
Dekuji za osvetleni.
Uživatelský avatar
Magnat
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 260
Registrován: 18 úno 2011, 21:34
Profese: telekomunikace
Bydliště: Praha 17, Řepy, Vondroušova
Dal poděkování: 417 poděkování
Dostal poděkování: 159 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Magnat »

Teda projet 13 stranek da zabrat. Hold nemam ted na postupne procitani fora cas :D

K tematu bych se rad vyjadril. Myslim si, ze je v poradku, aby i zdravotni pece byla soukroma, hrazena se soukromeho pojisteni. To ale nebrani tomu, aby bylo i povinne zakladni pojisteni a tim se predeslo tomu na co v obdobnych diskuzich narazim, ze "by jste prece pak nechali nekoho, kdo potrebuje lekarskou peci a nema pojisteni, jen tak na ulici". Ale v takovem pripade neni potreba tuto polozku obsluhovat nekolika pojistovnami jako je tomu u nas. Je to zbytecne drahe. Myslim, ze obdobny model maji v Estonsku. Pro zakladni (pak zustava otazkou, co to je zakladni) a povinne pojisteni existuje jedna statni pojistovna s regionalnimi pobockami. Ta muze byt dle predstav piratu, transparentni a neziskova.No a to ostatni si vlastne zakaznik sam dle sveho uvazeni (dobrovolne) pripojisti u zivotky, a nebo si to pripadne pote doplati v nadstandradu. Zde pak muze dost efektivne fungovat konkurence. V tomto pripade bych taktez ocenil, jak zde jiz nekteri zminili, aby me pojistovna patricne "pochvalila" za to, ze ji vydelavam v podobe benefitu. Ale to uz je otazka smlouvy a konkurence.

Ja podporuji komercni pojisteni prave kvuli tomu, ze je potreba na spoustu lidi bic, bohuzel dnes je malo zodpovednosti a lide si neuvedomuji cenu zdravi, respektive zdravotni pece. Nevadi mi platit z mych prostredku nemocne, kteri meli opravdu smulu (vzdyt na teto bazi je pojisteni zalozene) a muzeme se dohodnout i na nejake variante pro doopravdy vazne pripady, ktere by komercni produkty samo nechtely platit (take by jste nechteli suportovat sluzbu, ktera by vas zruinovala). Kazdopadne krome tunelu zdravotnictvi prave vysava i nezodpovednost lidi. Podle meho si kazdy muze zit jak chce (valet si sunky, kourit, zrat, mlatit hlavou o zem apod.), ale at si to taky pekne zaplati.

Stejne tak jsem pro podporu alternativnich cest v medicine. Kdyz uz si to platim, mel bych si i v pripade nemoci urcit, za co utratim.
Jinak se mi povedlo najit slusnou praci k tematu zde.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Magnat za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Petr.Vileta
Dobří lidé jsou v každé době ti, kdo zorávají staré myšlenky do hloubky a získávají z nich plody, oráči ducha. Ale každá půda se nakonec vyčerpá a vždy znovu musí přijít rádlo zla.
Friedrich Nietzsche
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12340
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20699 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Zapracoval jsem poznámku o formulaci výzkumu léků a změnil rozčlenění textu
https://www.pirati.cz/rp/program/zdravi

Stále je třeba to zkrátit :\
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Daniel.Hradsky

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37000 poděkování
Dostal poděkování: 30159 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Mě se tam pořád nelíbí jedna věc.
1) Text připouští existenci soukromých pojišťoven. (A existenci vícero veřejných zdravotních pojišťoven, což mi přijde zbytečné)
2) Text říká, že ve zdravotních pojišťovnách by měli mít hlavní slovo pojištěnci.
U veřejné zdravotní pojišťovny mi to dává smysl. Od soukromé zdravotní pojišťovny o sobě je to fajn reklamní slogan. Ale pokud tohle prohlásí politik o mnou vlastněné soukromé pojišťovně, asi bych balil krám.

Přidat slovíčko veřejné do věty: Hlavní slovo v rozhodování veřejné pojišťovny mají mít její pojištěnci.

"testované účinnosti" je nějaký pojem? Nezní mi to moc česky, jen se ptám. (je "testované" potřeba?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Jakub.Michalek, Ondrej.Profant, Roman.Kucera

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12340
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20699 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Jakub.Michalek »

1) Není žádný důvod, proč by nemohla být speciální pojišťovna pro zdravotní výlohy nad to, co pokrývá veřejné zdravotnictví. Systém mnoha zdravotních pojišťoven má IMHO jedinou funkci, a to zajistit konkurenci na straně poptávky ve zdravotním systému, která by jinak nepřicházela v úvahu. To je podle mě zásadní rozdíl oproti sociálnímu pojištění, kde je poskytovaná služba vždycky stejná (poskytnutý důchod budou stejné peníze, ať už je dostanete od kohokoliv, zdravotní služba se dost liší zařízení od zařízení), zatímco ve zdravotnictví jsou rozdíly a je aspoň v teorii dobře, když pak pojišťovny svým tlakem vybírají dobré doktory a kvalitní zařízení.
2) Text se týká veřejného zdravotního pojištění, tudíž má na mysli jen veřejné zdravotní pojišťovny. Změna byla začleněna, aby to bylo jasné.
"testované účinnosti" je nějaký pojem? Nezní mi to moc česky, jen se ptám. (je "testované" potřeba?)
Přepsáno.

Vzhledem k tomu, že nejsou žádné další připomínky, předkládám republikovému výboru.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37000 poděkování
Dostal poděkování: 30159 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(1) (2) a věta zatím byl deduktivní důkaz co je špatně, existence soukromých zdravotních pojišťoven jako taková mi určitě nevadí. (TRH!) Jestli mi furt něco není jasné, tak je to více státních zdravotních pojišťoven, ale je možné, že to má svůj smysl např jako specializované pojišťovny pro některé státní profese, vedle všeobecné zdravotní pojišťovny pro obecné státní pojištěnce.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

rvh
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 725
Registrován: 09 kvě 2010, 19:20
Profese: zdravotnictví
Dal poděkování: 474 poděkování
Dostal poděkování: 528 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od rvh »

Me teda vice a soukrome ZP vadi. A vadilo to taky ve Francii. Ve zkratce (dnes):
- ty jsi pojisten u pojistovny A. Prispivas do systemu, ZP ma z tebe zisk a miliony na svem uctu.
- pokud veris v konkurenci ZP, ja teda ne. Nejak postradam smysl konkurencni vyhody v tom, ze jedna ti da Martnaky zdarma (obecne) a druha ne.
- napr. socialne slabsi, bezdomovci apod. a ti kteri si pojisteni neplati jsou osetreni u lekare pod kodem 111, tedy VZP.
- proto je take VZP i mimojine porad ve ztrate. A ty za nej za to osetreni doplatis...

Vznika tady jev, kdy soukrome jsou v zisku a reditele si jezdi v autech rok starych, statni strádá (neberme prosim v potaz tunely a jine divne machinace, proste to tak je). Nechci platit dvakrat ... A ted do me ;)
Uživatelský avatar
Magnat
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 260
Registrován: 18 úno 2011, 21:34
Profese: telekomunikace
Bydliště: Praha 17, Řepy, Vondroušova
Dal poděkování: 417 poděkování
Dostal poděkování: 159 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Magnat »

Radime o tom jsem take vyse psal. Obdobna situace je i u nas, byt ma vlastni specifika. Dle meho pohledu maji smysl jen dve varianty:
- drsna, existuje jen soukrome ZP, nepojistenci jsou hrazeni charitou
- solidarni, ktera si bere vyhody z pravicoveho pristupu: konkurence firem a vlastni zodpovednost, zakladni pece je hrazena z VZP, ktera je neziskova (nema to smysl), tech variant v tomto pripade je vicero
Dobří lidé jsou v každé době ti, kdo zorávají staré myšlenky do hloubky a získávají z nich plody, oráči ducha. Ale každá půda se nakonec vyčerpá a vždy znovu musí přijít rádlo zla.
Friedrich Nietzsche
Zamčeno

Zpět na „Zdravotnictví“