Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od anonym2064 »

nojo - vše souvisí se vším, ale to neznamená že musíme diskutovat o všem najednou v jednom vlákně. pokoušet se o čistou potravinovou soběstačnost je trošku v rozporu s dělbou práce pokud uvažujeme globálně. To už tady ale několikrát zaznělo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvek:
Martin.Smida
Uživatelský avatar
Ivan.Sirko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2751
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10373 poděkování
Dostal poděkování: 2644 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od Ivan.Sirko »

Martin Shanil píše:nojo - vše souvisí se vším, ale to neznamená že musíme diskutovat o všem najednou v jednom vlákně. pokoušet se o čistou potravinovou soběstačnost je trošku v rozporu s dělbou práce pokud uvažujeme globálně. To už tady ale několikrát zaznělo.
Pleteš Martině Jabka s Hruškami, Vy tu furt berete jen ekonomickou stránku kterou ja nechci, to patří někam do vláken Ivoše, ja jen prosazuji svobodu volby pro obyvatelstvo a s tím i určitě podmínky pro alternativní jak stravování tak i ten alternativní život, což totální komercializace a zneužití globalizace tlačí na lidi přijímat špatná rozhodnuti. Opakuji, že dva poslední filmy Vy by měli podívat CELE, pak je smysl pokračovat, jinak klidně to tu zamknete, mne je tu buřt, ale překvapuje mne zvlášť tvůj přístup jako DEMOkrata, kde používáš jen to DEMO :evil:

Jinač by ne navrhoval to tu přesunut neco někam, asi by tobě taky by nelíbilo kdyby někdo požádal veškeré příspěvky Vilety o VZP přesunout někam jinam, jen pro to že nelíbí, nebo nesouhlasiš, nebo nerozumíš. Ta moderace patří jen v ofiko vláknech a na jednání !!! Tady to je šokující přístup :evil:

Jsme i vjinych vláknech debatuje mě o alternativní medicíně a rozumny přístup nikomu v ničem nebranit, každy ať si rozhodne sám, to samé i kriminalizaci konopí nebo remiksovani autorských děl. Nebo chceme tu společnost svobodnou a jen bavit o tom jak anebo to strácí smysl.


Opakuji, že ja chápu PS jako určitý druh svobody a nikdo nesmí určovat monopol na spůsob jak stravování tak i manipulace kvalitě onných potravit. Jsou svědectví jamkové srážky cpou do salátu apod. Ale to neni to o co stojím, mne jde o základy svobody a ta spojena s tím sociálním prostorem ve kterém člověk chce pohybovat, navíc to i děla předpoklady jakéhosi dobrovolného zaměstnaní v rámci VZP, když bude docházet práce obecně, a lidi mohu zajistit produkce ČISTÝCH potravin s jasným původem a nebudeš muset platit desetkrát víc jako například s českým česnekem ;)

Ale ničemu nebráním, za blokuje mně na rok, zavře té cely forum kvůli spamu a neřešíte vubec nic, téma si nějaká v nejhorším dá se zkopírovat že :(

Jen to právo moderace, aspoň ze slušnosti patří zakladatelí vlákna jelikož jde o podporu nebo zamítnutí jeho původního návrhu, nic víc. Mne už převychvavat pozdě, po padesátce jen snažíš mladším usnadnit tu cestu k moudrosti :D

Слава Україні! Героям слава! 🇺🇦 ✌️ Podpoř ukrajinskou armádu.

odis
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 98
Registrován: 29 říj 2013, 09:38
Profese: Manažer přípravy a realizace výstavby
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 62 poděkování

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od odis »

Myslím, že je mezi EU a SSSR podstatný rozdíl. Nevím o jaké krizi píšeš, ale celá současná krize je vyvolávána tlakem na zisk z investovaného kapitálu.
Krize SSSR nebyla ekonomická (si myslím já), ale společenská. Což EU ukazuje také. Ano, může nastat situace, kdy bude silná osobnost a využije "evropské síly rychlého nasazení" a ukáže odbojnému státu, že odchod z EU NE, či mu sankcemi ukáže "budeš dělat co chceme mi".
Všeho je naprostý přebytek. potravinami počínaje přes automobily a letadla až po prázdné byty. potravinová soběstačnost v evropském regionu nezávísí na
nějakých institucích (EU), ale je přirozeným technologickým důsledkeM.
Ale zde to není o situaci "je či není přebytek". Je to o situaci, kdy nebude za co ty potraviny dovést(nebo bude erupce v italsé sopce a nebude úroda pro všechny), to bude jedno, že z druhé strany evropy je co dovést (nebo skutečně nebude co dovést a zároveň nebude infrastruktura jak to uná vypěstovat i když to bude možné v omezeném měřítku).
Žádná komise neříká španělsku co kam má dodávat(a pochybuji, že mají státní zemědělské podniky). Distribuci potravin řeší specializované logistické firmy (např. Hortim). A jak píše výše Karel Fúzik, když roste poptávka rostou ceny.
Souhlasím, v době kdy vše funguje a nic se nastalo, je vše fungující a supermarket je plný jídla. Co když nastane "nenormální situace"?
Jak uvádí Michal Polák příklad s cukrovary, tak to není jediný deal postavený na spekulativním zisku. Mnohem častější je dumping globálního dodavatele, který dostane lokální konkurenci do ztrát a následně ji koupí a ceny zvedne a investici do dumpingu má za rok zpátky.
Způsob zničení "potravinové bezpečnosti" státu je mnoho, u cukrovarů je uvedený příklad. Což neznamená, že se nemá řešit. Nikdo neříká příkazem bude státní monopol apod. Způsob může být podpora malých zemědělců(cca 50-10hektarů) legislativou (=že se to vyplatí) místo dotací francouzům apod.

Já pouze zastávám názor, že bezpečnost státu není jenom armáda, policie atd., ale i mít co jíst. Způsob realizace je "podružný", ten může bát realizován různě. Jde o to mít infrastrukturu, která bude schopna za rok přejít na "pěstování brambor". Že není továrna na výrobu mobilů se přežít dá, ale když není co jíst?
Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od Petr.Nemecek »

odis píše:Já pouze zastávám názor, že bezpečnost státu není jenom armáda, policie atd., ale i mít co jíst. Způsob realizace je "podružný", ten může bát realizován různě. Jde o to mít infrastrukturu, která bude schopna za rok přejít na "pěstování brambor".
Tohle j podle mě to podstatný - potřebujeme pouze potravinovou bezpečnost, kterou lze zajistit i jinak než soběstačností.

Mimochodem když už tohle řešíme, doufám že policie už má pořádně rozpracovaný vedení státních hmotných rezerv, je to podle mě místo, kde stát přichází trestnou činností o stejně nebo víc peněz, jako na předražených stavbách.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvky (celkem 2):
Maria.Vasickova, Oldrich.Fischer
Uživatelský avatar
Ivan.Sirko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2751
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10373 poděkování
Dostal poděkování: 2644 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od Ivan.Sirko »

Nevím co potřebujeme, proto tady diskutujme ale jsou vítaný různé informace a názory ;)

Tady například o kvalitě potravin včetně těch z dovozu :o

http://svobodnenoviny.eu/sokujici-lzi-o ... hnus-jime/

Слава Україні! Героям слава! 🇺🇦 ✌️ Podpoř ukrajinskou armádu.

Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Petr Nemecek píše:
odis píše:Já pouze zastávám názor, že bezpečnost státu není jenom armáda, policie atd., ale i mít co jíst. Způsob realizace je "podružný", ten může bát realizován různě. Jde o to mít infrastrukturu, která bude schopna za rok přejít na "pěstování brambor".
Tohle j podle mě to podstatný - potřebujeme pouze potravinovou bezpečnost, kterou lze zajistit i jinak než soběstačností.
Ano, tak jako chráníme své počítače, je jistě vhodné chránit svá těla.☼
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Ivan.Sirko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Maria Vasickova píše:
Petr Nemecek píše:
odis píše:Já pouze zastávám názor, že bezpečnost státu není jenom armáda, policie atd., ale i mít co jíst. Způsob realizace je "podružný", ten může bát realizován různě. Jde o to mít infrastrukturu, která bude schopna za rok přejít na "pěstování brambor".
Tohle j podle mě to podstatný - potřebujeme pouze potravinovou bezpečnost, kterou lze zajistit i jinak než soběstačností.
Ano, tak jako chráníme své počítače, je jistě vhodné chránit svá těla.☼
Nesmysl, mé tělo je jen prodloužením mého počítače. Počítač potřebuje, aby ho někdo připojoval do zásuvky, opravoval, zajišťoval mu připojení k internetu....
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Mikulas Peksa píše:
Nesmysl, mé tělo je jen prodloužením mého počítače. Počítač potřebuje, aby ho někdo připojoval do zásuvky, opravoval, zajišťoval mu připojení k internetu....
A přes ten internet se může do PC dostat spousty virů a nesmyslů, které ho paralyzují ;) Navíc, Piráti hájí svobodu informací, tak jaký je rozdíl mezi informovat o bezpečnosti potravin a nebo o informační bezpečnosti?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
Ivan.Sirko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Problém je, že si lidi myslí, že vládnou politici atp. Tahle iluze je vytvářena přes pravo-levé soupeření, které ve skutečnosti nemůže vůbec nic změnit. Rozhodující je totiž vlastnictví a jeho koncentrace. Problém zemědělství je podobný jako v jiných odvětvích. Větší náklady jsou na propagaci a prodej než na výrobu. A trh ovládají ti největší investoři. Zemědělští dodavatelé se tak ocitají v roli snadno vydíratelných subjektů závislých na rozhodování pár firem. Např. toto: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1 ... ich-center
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
David.Michal, Oldrich.Fischer
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
David.Michal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1220
Registrován: 28 kvě 2012, 12:40
Profese: free
Dal poděkování: 685 poděkování
Dostal poděkování: 1628 poděkování

Re: Potravinová soběstačnost jako bod programu?

Příspěvek od David.Michal »

Ano, ale i proto si myslím, že když se zemědělci dostanou blíže k lidem, tak bude možné tyto velkodržitele kapitálu obejít.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvky (celkem 2):
Ivan.Sirko, Oldrich.Fischer
Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“