Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod

  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)

  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany mailem s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo. (Pro 1157 až 1225 členů je to 35 hlasů.)

  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (Pro 1157 až 1190 členů je to 69 hlasů.) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.

  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)

Aktuální počet členů naleznete zde, velikost potřebných skupin pro libovolný počet si můžete spočítat tady
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Odpovědět

Podporuji návrh postupu (chci, aby se hlasovalo v opraveném hlasování)

PRO

48
37%

PROTI

72
55%

Zdržuji se

11
8%
 
Celkem hlasujících: 131 - Celkem hlasů: 131

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Tomas.Valek píše: 19 bře 2024, 21:57
Tereza.Vovesova píše: 19 bře 2024, 21:33

Nedopadlo-li hlasování, je tu možnost prozkoumat průběh hlasování a pokud to jde, výsledek rozporovat.
Ano, je to známý postup, který se v politice běžně používá, ale přiznám se, že ho vnímám jako nejzažší možnost a to spíš jen v případech, kdy má projít koalici nějaká prasárna. Rozhodně to ale neberu jako legitimní nástroj k prosazení vnitrostranických zásadních změn.
Ono totiž v případě rozhodování v rámci politických funkcí se v podstatě v naprosté většině nikdo neptá, jak se k výsledku dospělo. Ale ve vnitrostranickém fungování se i způsob prosazení může významně podepsat na dosaženém výsledku nebo na dalším chodu a vývoji strany (zmiňovali se tu dneska někde Zelení, že).

Moc nevím, čeho tedy chceme postupem, kdy po zveřejnění výsledků rozporujeme hlasování na základě vhození prázdných lístků, docílit. Obzvlášť pak v případě reformy fungování strany, kde by opravdu bylo fajn mít širší shodu a neprotlačovat takovou věc o pár hlasů. :roll:
Osobně bych raději šla cestou po podzimních volbách předložit jeden návrh s širší podporou v dalším hlasování než tady za každou cenu navrhovat předložit členstvu znovu ty tři už hlasované stejné návrhy. A omlouvám se, ale tenhle podnět teda už vnímám jako snahu protlačit změnu teď a za každou cenu. Proto jsem nepodpořila.

Hlasování ne že nedopadlo ale nemělo férové podmínky. Asi nepamatuji vyšší úroveň participace projednání podnětu (zvlášť ve srovnání se střelami od boku jako RP7, co tu v tu dobu létaly), které by tak trpělivě čekalo na skutečné projednání. Je jedině fér, aby se tak stalo a aby naopak nebyla pochybnost nad tím, že byly podněty jen nevhodným postupem a křikem některých dodavatelů ve střetu zájmů zašlapány do země.

A jinak je tomu Terko přesně naopak, stejně jako dnes si už nikdo nevzpomene na FO OFFTOPICano jsou i mezi Piráti lidé konzervativnější než lidovci, kteří by ho chtěli obnovit, ale většinový člen ani neví, o čem se mluví, tak si ani po reformě odborů nikdo brzy nevzpomene, jak to bylo dřív.

A ještě na vysvětlenou, mluví se tu hledání nového a vyššího a ještě kompromisnějšího konsenzu. A to je hrozně fajn, ale David to pojemnoval hrozně trefně, dneska to tu ovládá byzantinská ezoterická klika, která se aktivně brání jakýmkoli změnám, nehledě na to, že je někdo schopen tvrdit, jak je pro změnu a dokazovat to 6 let starým tvrzením, od kterého nic neučinil kromě dalšímu bránění změně.

Protože došlo k porušení jednacího řádu, tak je jedině správně věc opravit a ne zahodit a nechat být, protože to tak někomu vyhovuje. Fiat iustitia, et pereat mundus.

Tak já jen zareaguju v rychlosti, že ve svém příspěvku zmiňuju postup, kterým se změna prosadí, ne stav před změnou a po změně.

A ano, zaznamenala jsem, že pro některé zřejmě začíná být "konsensus" sprosté slovo, ačkoli to významem není nic jiného než shoda nebo obecně souhlas, který prostě pro přijetí návrhu v našem systému potřebujete. Proto jsem ho pro lepší pochopení toho, co bych si přála já nahradila slovy "širší podpora".
Je to trochu něco jiného než, co tady popisuješ ve svém příspěvku jako "vyšší a ještě kompromisnější konsensus". Nevím jak s tím, že o pár hlasů neprošel váš návrh, souvisí myšlená existence ezoterické byzantinské kliky bránící se změnám, kterou popisuje David, omlouvám se ten příspěvek jsem nezaznamenala. Každopádně zkusit se pobavit jakožto navrhovatelé čistě mezi sebou nad vašimi návrhy a říct si, v čem by se podle názoru těch dalších dal jeden návrh vylepšit tak, aby svůj návrh stáhli nebo se zeptat členů, co konkrétně je odradilo od hlasování pro váš návrh například v dotazníku, jsou za mě naprosto legitimní techniky, které by situaci mohli pomoct spíš než snaha opakovat po zveřejnění výsledků hlasování kvůli 45 hlasům z ca 500 na základě doměnky, že v případě nemožnosti odevzdání prázdného hlasů by o nižší desítky hlasů možná prošel jeden z návrhů.

No a že jsem pragmatik a raději půjdu v rámci strany cestou menšího odporu a větší shody než se tady dovolávat opakování hlasování na základě v podstatě marginálního nedostatku, který by stejně těch 50-100 hlasů, které by pro větší relevanci byly na místě na stranu kteréhokoliv z hlasovaných návrhu nedostal a to až po zveřejnění výsledků, je prostě můj postoj, který opět nemá nic společného s tím, že se má něco "zahodit a nechat být, protože to někomu vyhovuje".
Od rána tady píšu, že když to nedopadlo, máte to společně dopracovat a zkusit jako jeden nový návrh předložit znovu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Jan.Podhajsky

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Tomas.Valek »

Tereza.Vovesova píše: 19 bře 2024, 23:08

Tak já jen zareaguju v rychlosti, že ve svém příspěvku zmiňuju postup, kterým se změna prosadí, ne stav před změnou a po změně.

A ano, zaznamenala jsem, že pro některé zřejmě začíná být "konsensus" sprosté slovo, ačkoli to významem není nic jiného než shoda nebo obecně souhlas, který prostě pro přijetí návrhu v našem systému potřebujete. Proto jsem ho pro lepší pochopení toho, co bych si přála já nahradila slovy "širší podpora".
Je to trochu něco jiného než, co tady popisuješ ve svém příspěvku jako "vyšší a ještě kompromisnější konsensus". Nevím jak s tím, že o pár hlasů neprošel váš návrh, souvisí myšlená existence ezoterické byzantinské kliky bránící se změnám, kterou popisuje David, omlouvám se ten příspěvek jsem nezaznamenala. Každopádně zkusit se pobavit jakožto navrhovatelé čistě mezi sebou nad vašimi návrhy a říct si, v čem by se podle názoru těch dalších dal jeden návrh vylepšit tak, aby svůj návrh stáhli nebo se zeptat členů, co konkrétně je odradilo od hlasování pro váš návrh například v anketě, jsou za mě naprosto legitimní techniky, které by situaci mohli pomoct spíš než snaha opakovat po zveřejnění výsledků hlasování kvůli 45 hlasům z ca 500 na základě doměnky, že v případě nemožnosti odevzdání prázdného hlasů by o nižší desítky hlasů možná prošel jeden z návrhů.

No a že jsem pragmatik a raději půjdu v rámci strany cestou menšího odporu a větší shody než se tady dovolávat opakování hlasování na základě v podstatě marginálního nedostatku, který by stejně těch 50-100 hlasů, které by pro větší relevanci byly na místě na stranu kteréhokoliv z hlasovaných návrhu nedostal a to až po zveřejnění výsledků, je prostě můj postoj, který opět nemá nic společného s tím, že se má něco "zahodit a nechat být", protože to někomu vyhovuje.
Od rána tady píšu, že když to nedopadlo, máte to společně dopracovat a zkusit jako jeden nový návrh předložit znovu.

Tak ještě zopáknu, na předložení všech tří návrhů tu mnoho lidí (v čele s Martinem Kučerou) velmi tvrdě trvalo, chtěli aby se hlasovalo o všech možnostech. My jsme vyšli maximálně vstříc všem, Lukáš Hejduk po hlasování nepřímo uznal, že chtěl jen zabránit změně, takže ačkoli jsme i jeho návrh zapracovali, tak ho na asi 4 výzvy odmítnul stáhnout. (Tolik k tomu, že jsme nehledali konsensus, fakt ne Terko.) S Jakubem jsem komunikovali stejně tak a dopadem asi bylo, že Jakub i veřejně vyzval i k podpoře našeho návrhu. Úplně tedy nevím, kde se stala chyba v komunikaci, ale podívej klidně i do jednacího vlákna RV, najdeš tam podrobnosti. A díky, že se zajímáš.

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Tomas.Valek píše: 19 bře 2024, 23:12
Tereza.Vovesova píše: 19 bře 2024, 23:08

Tak já jen zareaguju v rychlosti, že ve svém příspěvku zmiňuju postup, kterým se změna prosadí, ne stav před změnou a po změně.

A ano, zaznamenala jsem, že pro některé zřejmě začíná být "konsensus" sprosté slovo, ačkoli to významem není nic jiného než shoda nebo obecně souhlas, který prostě pro přijetí návrhu v našem systému potřebujete. Proto jsem ho pro lepší pochopení toho, co bych si přála já nahradila slovy "širší podpora".
Je to trochu něco jiného než, co tady popisuješ ve svém příspěvku jako "vyšší a ještě kompromisnější konsensus". Nevím jak s tím, že o pár hlasů neprošel váš návrh, souvisí myšlená existence ezoterické byzantinské kliky bránící se změnám, kterou popisuje David, omlouvám se ten příspěvek jsem nezaznamenala. Každopádně zkusit se pobavit jakožto navrhovatelé čistě mezi sebou nad vašimi návrhy a říct si, v čem by se podle názoru těch dalších dal jeden návrh vylepšit tak, aby svůj návrh stáhli nebo se zeptat členů, co konkrétně je odradilo od hlasování pro váš návrh například v anketě, jsou za mě naprosto legitimní techniky, které by situaci mohli pomoct spíš než snaha opakovat po zveřejnění výsledků hlasování kvůli 45 hlasům z ca 500 na základě doměnky, že v případě nemožnosti odevzdání prázdného hlasů by o nižší desítky hlasů možná prošel jeden z návrhů.

No a že jsem pragmatik a raději půjdu v rámci strany cestou menšího odporu a větší shody než se tady dovolávat opakování hlasování na základě v podstatě marginálního nedostatku, který by stejně těch 50-100 hlasů, které by pro větší relevanci byly na místě na stranu kteréhokoliv z hlasovaných návrhu nedostal a to až po zveřejnění výsledků, je prostě můj postoj, který opět nemá nic společného s tím, že se má něco "zahodit a nechat být", protože to někomu vyhovuje.
Od rána tady píšu, že když to nedopadlo, máte to společně dopracovat a zkusit jako jeden nový návrh předložit znovu.

Tak ještě zopáknu, na předložení všech tří návrhů tu mnoho lidí (v čele s Martinem Kučerou) velmi tvrdě trvalo, chtěli aby se hlasovalo o všech možnostech. My jsme vyšli maximálně vstříc všem, Lukáš Hejduk po hlasování nepřímo uznal, že chtěl jen zabránit změně, takže ačkoli jsme i jeho návrh zapracovali, tak ho na asi 4 výzvy odmítnul stáhnout. (Tolik k tomu, že jsme nehledali konsensus, fakt ne Terko.) S Jakubem jsem komunikovali stejně tak a dopadem asi bylo, že Jakub i veřejně vyzval i k podpoře našeho návrhu. Úplně tedy nevím, kde se stala chyba v komunikaci, ale podívej klidně i do jednacího vlákna RV, najdeš tam podrobnosti. A díky, že se zajímáš.

Tomáši, promiň, ale já tady nikde netvrdím, že jste do teď nehledali konsensu, vím, že snaha od vás dvou byla. Píšu jen, že to máte zkusit ještě jinak.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Dalibor.Zahora, Jan.Podhajsky

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tomas.Valek píše: 19 bře 2024, 23:12

Tolik k tomu, že jsme nehledali konsensus

Začít s východiskem "zrušíme 3,5 odboru a přes to nejede vlak" mi tedy jako hledání konsensu opravdu nepřijde.
(A samozřejmě ani Jakubovo "zrušíme všechny odbory a přes to nejede vlak".)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Andrej.Ramaseuski, Dalibor.Zahora, Lukas.Novy, Petr.Tkadlec, Rostislav.Reha

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 884
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Tomas.Valek píše: 19 bře 2024, 23:12

Lukáš Hejduk po hlasování nepřímo uznal, že chtěl jen zabránit změně

Tomáši já bych tě chtěl poprosit, aby ses přestal pokoušet kreativně dezintepretovat moje výroky. Chápal jsem to a do nějaké míry respektoval v rámci té debaty, děláme politiku a taky mi asi něco občas ujelo. Ale debatu i hlasování máme za sebou, tak už mě to upřímně nebaví. Nic takového jsem nenapsal, to je lež.
Jestli si neumíš pomoct nebo máš fakt takový problém pochopit smysl textu, tak mě prosím ignoruj, klidně to může být vzájemné.

Jestli jsem byl málo konsenzuální, protože jsem ve prospěch vašeho návrhu - ke kterému jsem měl x výhrad - odmítl stáhnout náš návrh, protože jste tam zapracovali nějaký RP text, ať si posoudí CF. Stejně jako tuhle bizarnost. Nepochybuji, že vznikne nějaký nový kompromisní návrh a máme jako strana spoustu jiné práce. Pro mě je tohle uzavřené.
Díky za pochopení.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 7):
Dalibor.Zahora, Lukas.Novy, Petr.Tkadlec, Vaclav.Kubaljak, Rostislav.Reha, Petr.Konecny, Jan.Korbel

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Robert.Magni píše: 19 bře 2024, 21:47

Osobně bych místo velkých změn zkusil přijít s nějakou malou změnou. Například jen přesun PO pod kancelář či něco podobně nekontroverzního. Začít prostě jen tím, co vzbuzovalo nejméně vášní.

No, to je IMHO nejkontroverznější část návrhu s největší podporou, ale ok.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Robert.Magni

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5611
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22643 poděkování
Dostal poděkování: 4589 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Robert.Magni »

Vojtech.Pikal píše: 20 bře 2024, 10:00
Robert.Magni píše: 19 bře 2024, 21:47

Osobně bych místo velkých změn zkusil přijít s nějakou malou změnou. Například jen přesun PO pod kancelář či něco podobně nekontroverzního. Začít prostě jen tím, co vzbuzovalo nejméně vášní.

No, to je IMHO nejkontroverznější část návrhu s největší podporou, ale ok.

Netrvám na tom, aby se just řešilo zrovna tohle. Jde jen o příklad. Martin jako nejschůdnější uváděl zas třeba AO, já za sebe například mám zas největší problém volit šéfa TO, páč víc toho vím i o španělských vesnicích než o IT .....

Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Petr.Vileta

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

Vojtech.Pikal píše: 20 bře 2024, 10:00
Robert.Magni píše: 19 bře 2024, 21:47

Osobně bych místo velkých změn zkusil přijít s nějakou malou změnou. Například jen přesun PO pod kancelář či něco podobně nekontroverzního. Začít prostě jen tím, co vzbuzovalo nejméně vášní.

No, to je IMHO nejkontroverznější část návrhu s největší podporou, ale ok.

Z mého pohledu je nejkontroverznější MO, protože v přesunu pod kancelář nevidím (ale možná jen špatně čtu) ztransparentnění MO, ale naopak snahu MO ještě víc odizolovat - volený vedoucí MO se s členstvem bavit musí (nebo by aspoň měl), navýběrkovaný ne, k tomu všechno půjde přefiltrované přes dva další články (RP a vedoucího kanceláře), takže se odstíní cokoli "nepohodlného".

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Novy, Robert.Magni, Petr.Tkadlec, Dalibor.Zahora

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3463
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2628 poděkování
Dostal poděkování: 5068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Myslím si, že tento pokus změnit výsledek není úplně zbytečný. Tady se potvrzuje, že v této věci CF nemá zájem se zahrabávat do malichernosti a dokáže tolerovat drobné procesní chyby.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 5):
Lukas.Novy, Robert.Magni, Jan.Podhajsky, Dalibor.Zahora, Michal.Gill

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Oprava hlasování v jednání CF 06/2023 Reforma aparátu strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tak jsem byl zvědav, zda si Tomáš vyslouží podobnou reakci, jaké jsem se dočkal já cca před rokem, ale zjevně ne, tak aspoň odkážu just for fun viewtopic.php?p=842291#p842291

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Dalibor.Zahora, Andrej.Ramaseuski, Ivor.Kollar

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“