Rozbor INDECT - spěchá

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Personální odbor - celý

Pravidla fóra
Úkoly nyní postupně převádíme do nového specializovaného systému Úkoly. Nové úkoly prosím dávejte přímo tam. Diskuse k úkolům je tam také možná, pouze musíte být přihlášeni. Jakmile dojde k odladění nového systému a převedení veškerých úkolů, bude toto fórum uzavřeno, archivováno a zrušeno.
Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jaryn
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 93
Registrován: 15 črc 2012, 15:24
Profese: .
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od jaryn »

ja mam celkem dost velkej problem s tim slovem "deanonymizace".... to se tady na threadu celkem dost pouziva tak by me zajimalo jestli nekdo presne rozumi vyznamu toho slova. Resp. mi neni jasny co to je za anonymizaci kdyz jde deanonymizovat?
j.

System configuration has been modified. Save? [yes/no]: yes

Proceed with reload? [confirm]
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Mikulas Ferjencik píše:I z dokumentace je tedy zřejmé, že EU v rámci INDECTu vyvíjí systém, který umožňuje plošné sledování.
Ano, jenže technologií, které mohou sloužit k plošnému sledování je opravdu mnoho - umožňuje to hlavně legislativa, o jejíž změnu bychom se jako politická strana měli zasazovat.

Konečně zrušení INDECTu je tak maximálně odklad problému - nikdo nezabrání, aby ty technologie vznikly třeba v nějakém jiném (třeba soukromém) projektu. Jde spíš o to, aby legislativa garantovala, že takové technologie nebudou použity v neprospěch občanů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Vaclav.Malek

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Martin.Kucera »

Frantisek Navrkal píše:S prezentovanými argumenty souhlasím - nikdy jsem netvrdil, že je INDECT bezpečný; jenom se netvařme, že INDECT má být jiný než je oficiálně uváděno jako bychom to pozitivně věděli.
V pripade takovehle potencialni hrozby pro soukromi a svobodu obcanu je proste oficialni tvrzeni "INDECT bude delat jen to a to a nic jineho" nedostacujici. Obcane, jelikoz maji byt tercem tohoto sledoani a analyzovani, museji mit moznost si pravdivost tohoto tvrzeni dukladne proverit.

A krom toho odbocujeme od jinych pomerne zasadnich otazek:
- Ma-li byt vyvoj takovychto technologii placen z penez obcanu.
- Je-li vubec nejak ospravedlnitelne, aby statni organy takove technologie pouzivaly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Ferjencik, Ondrej.Profant, Lydie.Bartosova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

jaryn píše:ja mam celkem dost velkej problem s tim slovem "deanonymizace".... to se tady na threadu celkem dost pouziva tak by me zajimalo jestli nekdo presne rozumi vyznamu toho slova. Resp. mi neni jasny co to je za anonymizaci kdyz jde deanonymizovat?
"jaryn" se nahradí "1sd1vV5" a pracuje se s tím. V nějaké databázi se mezitím zaznamená, že při deanonymizaci se má "1sd1vV5" přeložit zpátky na "jaryn", ale to až po nějaké autorizaci.

Podobně se mají rozmazávat obličeje v kamerových záznamech.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Roman.Kucera »

Jinými slovy řečeno, jaryn nikdy nebyl anonymisován, byl pouze přejmenován.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Martin Kucera píše:
Frantisek Navrkal píše:S prezentovanými argumenty souhlasím - nikdy jsem netvrdil, že je INDECT bezpečný; jenom se netvařme, že INDECT má být jiný než je oficiálně uváděno jako bychom to pozitivně věděli.
V pripade takovehle potencialni hrozby pro soukromi a svobodu obcanu je proste oficialni tvrzeni "INDECT bude delat jen to a to a nic jineho" nedostacujici. Obcane, jelikoz maji byt tercem tohoto sledoani a analyzovani, museji mit moznost si pravdivost tohoto tvrzeni dukladne proverit.

A krom toho odbocujeme od jinych pomerne zasadnich otazek:
- Ma-li byt vyvoj takovychto technologii placen z penez obcanu.
- Je-li vubec nejak ospravedlnitelne, aby statni organy takove technologie pouzivaly.
Já netvrdím, že věřím v to, že budou technologie INDECTu použity v intencích ofic. dokumentace, resp. dost možná v intencích ještě užších. Ano, měli bychom mít možnost si to prověřit(open source atd.). Nikdy jsem netvrdil opak.

To jestli by se to mělo platit z peněz občanů je opravdu zásadní otázka, ale měla-li by něco takového např. policie používat, musela by si to jinak koupit od nějaké soukromé společnosti, což by v důsledku mohlo být ještě mnohem horší.

To jestli je to vůbec nějak ospravedlnitelné je také důležitá otázka. Ale tam si jsem s odpovědí ještě méně jistý než u té předchozí. Téměř jakákoliv technologie se dá využít k dobru. Například povolujeme policistům běžně využívat technologii, která umožňuje velice efektivně ukončovat lidské životy(také zde snad hrozí zneužití, ne?) - tedy něco, na co stejně jako na soukromí mají všichni z ústavy právo; samozřejmé ovšem je, že je vše správně regulováno legislativou, o kterou bychom se měli jako politická strana zasazovat nejvíce.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Roman Kucera píše:Jinými slovy řečeno, jaryn nikdy nebyl anonymisován, byl pouze přejmenován.
To je pouze slovíčkaření(byť je to v daném případě výstižné) - účel spočívá v tom, aby při zpracovávání informací, kdy si ještě systém není jistý, že někdo něco špatného spáchal, byla zachována anonymita. Poté, co je zkontrolováno, že nejde o "falešný poplach", je možné autorizovat deanonymizaci.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
jaryn
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 93
Registrován: 15 črc 2012, 15:24
Profese: .
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od jaryn »

Frantisek Navrkal píše:
"jaryn" se nahradí "1sd1vV5" a pracuje se s tím. V nějaké databázi se mezitím zaznamená, že při deanonymizaci se má "1sd1vV5" přeložit zpátky na "jaryn", ale to až po nějaké autorizaci.

Podobně se mají rozmazávat obličeje v kamerových záznamech.
v pripade tech kamer to bude obracene - podle obliceje, zpusobu chuze a tak se objektu prideli "1sd1vV5" a pak se bude system snazit dohledat z dalsich zdroju to "jaryn"...

to ja nepovazuju za anonymni teda ani omylem... to te system sproste bez tvojeho souhlasu identifikuje
j.

System configuration has been modified. Save? [yes/no]: yes

Proceed with reload? [confirm]
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

jaryn píše:
Frantisek Navrkal píše:
"jaryn" se nahradí "1sd1vV5" a pracuje se s tím. V nějaké databázi se mezitím zaznamená, že při deanonymizaci se má "1sd1vV5" přeložit zpátky na "jaryn", ale to až po nějaké autorizaci.

Podobně se mají rozmazávat obličeje v kamerových záznamech.
v pripade tech kamer to bude obracene - podle obliceje, zpusobu chuze a tak se objektu prideli "1sd1vV5" a pak se bude system snazit dohledat z dalsich zdroju to "jaryn"...

to ja nepovazuju za anonymni teda ani omylem... to te system sproste bez tvojeho souhlasu identifikuje
O systémech používaných v kamerovém sledování jsem toho moc bohužel nezjistil, takže toto nemohu potvrdit ani vyvrátit. Pokusím se najít jak přesně to má fungovat, ale pochybuji, že to bude takto přímočaré.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Martin.Kucera »

Frantisek Navrkal píše:To jestli by se to mělo platit z peněz občanů je opravdu zásadní otázka, ale měla-li by něco takového např. policie používat, musela by si to jinak koupit od nějaké soukromé společnosti, což by v důsledku mohlo být ještě mnohem horší.
Nemuselo, vzhledem k tomu, ze pozadujeme, aby jakykoliv SW nakupovany statem byl dodan vcetne zdrojoveho kodu (takze je mj. overitelne, zda neprovadi nejake nekalosti). Ostatne policie by to taky platila z penez obcanu. Ale opet, primarni otazka je - mela by policie neco takoveho pouzivat?
Frantisek Navrkal píše:Téměř jakákoliv technologie se dá využít k dobru.
Pokud jsem neco neprehledl, tak se tu zatim neobjevily zadne priklady vyuziti technologii INDECTu "k dobru", ktere by se tykalo vetsi nez silne lokalni urovne (napr. budova ci aquapark) a jehoz negativa by vyrazne neprevysovala prinosy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Rešerše“