Svobodný internet

Fórum pro diskusi a připomínkování připravovaných předpisů a jiných legislativních návrhů.
Pravidla fóra
Fórum slouží pro diskuzi, připomínkování a přípravu předpisů vnějšího světa(zákonů, vyhlášek, evropské legislativy, mezinárodních smluv) - vnitrostranické předpisy diskutujeme zde
  • Do fóra vkládejte návrhy předpisů označené jejich názvem případně návrhy na změnu předpisů.
  • Do prvního příspěvku v tématu vložte odkaz na plný text návrhu.
[iwiki]/zakony/start[/iwiki]
radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od radomirpolach »

55108311 píše: 01 črc 2022, 15:14

Zkusím to ještě jednou a polopatičtěji ;) : Ve výzvě vlády může být cokoli z následujícího

  • "Vláda přikazuje CZ.NIC aby cenzurovala 8 následujících webů ..."
  • "Vláda vyzývá organizace zajišťující správu síťových služeb, aby zvýšily důraz na zajišťování digitální bezpečnosti ČR a vycházely přitom ze současných právních předpisů"
  • nebo cokoli mezi tím

Takže pokud nemáte v rukou text té vládní výzvy, spekulativně vytváříte realitu, která vám vyhovuje ;)

(Mimochodem, podle onoho memoranda nesmí ministerstvo zasahovat do činnosti CZ.NIC, takže nepředpokládám že se jednalo o příkaz.)

Je jedno, co v té výzvě je, jde o to, že CZ.NIC spravuje veřejný statek ccTLD .cz a že ho zneužil k cenzuře. Ostatní je úplně vedlejší. I kdyby tam bylo, že přikazuje, tak přece není žádný zákon, kteý by říkal, že CZ.NIC poslouchá vládu, tedy ta argumentace je úplně nesmyslná. CZ.NIC samozřejmě nemusí vládu poslouchat. V cenzuře nehraje roli, kdo přesně dal ten pokyn a kdo ho splnil, ale že se to událo.

Já doporučuju si přečíst, co znamená cenzura: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cenzura

Já osobně ani netvrdím, že cenzura je obecně špatná, ale musí k ní dojít procesem, který zahnuje soudní rozhodnutí.

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od radomirpolach »

Tady máte vyňatek z Memoranda:

Redelegace.
Pokud bude sdružení CZ.NIC dodržovat pravidla stanovená v článcích II, III a IV pro správu ccTLD.cz, nebude Ministerstvo vyvíjet žádné aktivity vedoucí k odebrání pověření správou ccTLD.cz (redelegace) na jinou osobu nebo orgán státní správy a bude proti takovým aktivitám jiných ústředních orgánů státní správy vystupovat.

Pokud CZ.NIC seká dobrotu ve vztahu ke státu, tak stát zaručuje CZ.NIC kontrolu nad ccTLD .cz.

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od radomirpolach »

55108311 píše: 01 črc 2022, 15:14

Kdybyste se do memoranda podíval, zjistil byste, že ministerstvo sdružení CZ.NIC nepověřilo, ale naopak ministerstvo bere na vědomí, že CZ.NIC bylo pověřeno ICAAN.

A na závěr jsem otevřel i zmíněnou pasáž a vyzval bych Vás ať se vrátíte na ZŠ neboť v textu není napsáno, že ICANN pověřilo CZ.NIC.

V textu je napsáno, že CZ.NIC je pověřeno v souladu s pravidly ICANN.

Správa ccTLD.cz. Ministerstvo bere na vědomí, že sdružení CZ.NIC je v souladu s pravidly ICANN (Internet Corporation For Assigned Names and Numbers) pověřeno správou ccTLD.cz.

Tady člověk nemůže nikomu věřit. Tady bych Vás vyzval ať si prostudujete pravidla ICAAN, co znamená delgace ccTLD a kdo má právo delegovat a redelegovat ccTLD (na což se odkazuje vyňatek z Memoranda výše).

Nechápu, jak může kdokoli diskutovat nad tím, že Ministerstvo informatiky pověřilo CZ.NIC pokračováním správy ccTLD .cz. Zavázalo se, že o redelegaci nebude usilovat při dodržení daných podmínek atd.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od Ondra.kl »

radomirpolach píše: 01 črc 2022, 13:00

To není osobní útok. Pokud míníte popírat realitu, tak jste nejspíš mimo, tedy má otázka je zcela na místě.

Úplně vidím, že zbytek bude pokračovat ve stylu, kdy předefinujete cenzuru tak, aby toto nebyla dle Vašeho názoru cenzura. Takový dialog si můžu klidně odsimulovat sám, k tomu Vás nepotřebuji.

Je to vase hodnoceni me osoby. Neni to argument do diskuze. Je to https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_hominem

Co je to cenzura definuje v CR LZPS https://www.psp.cz/docs/laws/listina.html

Politická práva
Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
(5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.

Takze co z toho je poruseno kdyz cz.nic neumisti ze sveho rozhodnuti na svuj seznam konkretni dns zaznam.

Jak muze dochazet k cenzure kdyz nekdo nerekne co nechce. Vzdyt ani nevznikne informace ktera by mohla byt cenzurovama.

Reknete konecne kde presne tu cenzuru vidite, pak to muzeme rozdiskutovat. Psal jste ze je to trivialni, ale uz trva to nejak dlouho.

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od radomirpolach »

Ondra.kl píše: 02 črc 2022, 00:46

Je to vase hodnoceni me osoby. Neni to argument do diskuze. Je to https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_hominem

Ad hominem by to bylo pouze v případě, že bych to použil jako argument. Abych někomu vysvětloval základy argumentačních faulů, tak od toho tu nejsem. Mimojiné to byla otázka.

Ale tak Vám to sem napíšu, abyste to pochopil:

  1. Jste mimo a nemáte pravdu.
  2. Jste mimo a proto nemáte pravdu.

Poznáte, co z toho je ad hominem?

Ondra.kl píše: 02 črc 2022, 00:46

Co je to cenzura definuje v CR LZPS https://www.psp.cz/docs/laws/listina.html

Politická práva
Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
(5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.

Kde tam vidíte definici cenzury? LZPS nedefinuje žádné termíny, pouze říká, že cenzura je nepřípustná. Odstavce (1), (2), (4) a (5) cenzuru nedefinují, jsou to samostatné body, které LZPS zaručuje v rámci Politických práv. Svoboda projevu, právo na informace a cenzura jsou samostatné termíny, které spolu souvisí a proto jsou uvedeny v jednom článku, ale nejsou to své vzájemné definice.

Cenzura není v českém právu podle mě definována nikde. Všichni ví, co to znamená, ale Vy budete očividně jedna z výjimek. Každopádně to najdete v každém výkladovém slovníku. Wikipedia není spolehlivý zdroj, ale i ta to uvádí dobře včetně zdrojů.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný internet

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Pokusil jsem se dohledat nějakou důvodovou zprávu z projednávání listiny, který by třeba osvětlila, co je to ta Cenzura, a zatím jsem našel jen tohle: https://www.psp.cz/eknih/1990cnr/stenpr ... 19.htm#r23
A zahájení jednání je taky fajn: https://www.psp.cz/eknih/1990cnr/stenpr ... 001.htm#r2)

EDIT, tak jsem dohledal důvodovku; - https://www.psp.cz/eknih/1990cnr/tisky/t0091_02.htm

Cenzurní zásahy orgánů státní správy, resp. místní samosprávy do tohoto práva jsou zakázány /odst. 3/

Můžeme se samo bavit o tom, jestli CZ.NIC, nevykonává působnost orgánu státní zprávy.
Což se tedy dostáváme někam na úroveň teorie státu.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od Ondra.kl »

radomirpolach píše: 02 črc 2022, 09:11

...

Nepresvedcil jste mne. Misto argumentace jen zvanite.

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od radomirpolach »

Vojtech.Pikal píše: 02 črc 2022, 10:48

Můžeme se samo bavit o tom, jestli CZ.NIC, nevykonává působnost orgánu státní zprávy.
Což se tedy dostáváme někam na úroveň teorie státu.

To je podle mě očividné tím, že CZ.NIC spravuje veřejný statek ccTLD .cz. Můžete si najít definici státní správy (btw, píše se se s). Státní správa je správa veřejných statků.

Naposledy upravil(a) radomirpolach dne 05 črc 2022, 00:02, celkem upraveno 1 x.
radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Svobodný internet

Příspěvek od radomirpolach »

Ondra.kl píše: 02 črc 2022, 11:53

Nepresvedcil jste mne. Misto argumentace jen zvanite.

K nesmyslům se těžko argumentuje.

radomirpolach píše: 30 čer 2022, 11:18
Ondra.kl píše: 30 čer 2022, 10:55

... tedy v cr k zadne cenzure nedoslo. To tvrdi jen ruska propaganda a ti co nevi o cem mluvi.

Váš argument je triviálně vyvrátiteľný. Já tvrdím, že k cenzuře došlo a Ruská vláda může shořet.

...

Nejsem ruský propagandista a tvrdím, že k cenzuře došlo. Tedy jsem vyvrátil Vaše tvrzení, že to tvrdí jen ruská propaganda. Pokud nechcete tvrdit a prokázat, že jsem ruský propagandista (a to je minimálně směšné, ale pravděpodobně šílené).

Pochopení logických souvislostí Vám chybí, co? Vy jste ani nepochopil, že k vyvrácení Vašeho tvrzení došlo už dávno. Defakto jste si ho vyvrátil sám, protože tvrzení, že to tvrdí jen ruská propaganda bylo z kraje nesmyslné neboť stačí jeden člověk, který to tvrdí a nemůžete začlenit pro ruskou propagandu a Váš výrok je vyvrácen.

Tohle je celková zhouba výroku typu, že všichni nebo nikdo něco... stačí najít jediný protipříklad. Pokud si to sám nedokážete logicky odvodit, tak je velmi těžké Vám vyvětlit, že Váš výrok už byl dávno vyvrácen protipříkladem. Vy jste si toho očividně ani nevšiml.

Tady to popíšu ještě polopaticky:

v cr k zadne cenzure nedoslo. To tvrdi jen ruska propaganda a ti co nevi o cem mluvi.

  1. Já tvrdím, že k cenzuře došlo.
  2. Nejsem ruský propagandista.

Váš výrok tedy neplatí. Je to dostatečně polopatické?

Teď čekám buď obvinění z toho, že věřím ruské propagandě nebo že jsem výjimka, která potvrzuje pravidlo. Jak jsem již zmínil, je velice očekávatelné, kam se tato diskuse bude ubírat a mohu ji vést i sám.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný internet

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Takže... pozemkové spolky vykupující a pečující o přírodně vzácné lokality jsou státní správa?
Firma provádějící údržbu veřejného osvětlení je státní správa?

Nemyslím si.

(A nebo jsem nepochopil vaši definici pojmu "veřejný statek".)

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Připravované předpisy“