Zákaz používání olověných broků

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, RT ZivotniProstredi - hlasovací

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3079
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Jan.Hora »

Zbynek.Janoska píše: 23 dub 2021, 13:13 Jen pro info, nepsal jsem já, ani se na psaní nepodílel, pouze jsem ho výše odkazovat
Pardon, zmíchal jsem to s jiným textem, pod kterým jsi byl podepsán ty, tady vidím pana Flouska. Omlouvám se za chybu.
Antonino píše: 23 dub 2021, 13:20 Tedy znovu a znovu. Do RTZe přišel požadavek na stanovisko k této věci. A předkladatel požadoval, abychom si to zde prošli a ZDE vyjádřili připomínky. Až poté bude k tomu u nás diskuse. To že ty to celé stále otáčíš, stavíš panáky a šikmé plochy s tím nic nezmění. Já se držím pokynů předkladatele. Jestli si všimneš, napsal jsem zde původně návrh nového stanoviska a to byl můj jediný cíl návštěvy, ne tu absolvovat tuhle řežbu, ze které už předchůdci vycouvali.
Dobře, tady vidím důvod nepochopení - z této diskuse totiž vzešel požadavek, aby se RT Zem vyjádřil k navrhovaným stanoviskům. Očekával jsem tedy, že diskuse v RT Zem už proběhla a tohle je výstup. Evidentně se to někde po cestě ztratilo a požadavek k vám dorazil v jiné podobě.
Antonino píše: 23 dub 2021, 13:20 Nejsem si vědom, že bych nějaký argument a detail nechal bez reakce. Opakuji, na obecná tvrzení typu, že "zákaz lovu střelivem s olovem ohrožuje národní bezpečnost" nejde nijak reagovat, protože je zcela neurčitý. Bylo jich takových více.
Nijak jsi nereagoval na moje dotazy směřující k problematice efektu plošného zákazu - tedy o doložení že jednotné střely jsou problém a jaký je očekávaný efekt, když plošný zákaz (narozdíl od zákazu broků) nedopadá na ty, kdo jednotné střely používají v přírodě nejvíc (armáda, policie). Zároveň podotýkám, že to co jsi dal do úvozovek není to, co jsem tvrdil. Moje tvrzení zní (pro jistotu naformuluju znova, aby nedošlo k dalšímu zkreslení) - "zákaz užití střeliva s olovem k lovu bude mít dopad do bezpečnostní oblasti a může mít vliv i na oblast národní bezpečnosti". A to zejména kvůli problematice nároků na střelnice a reálnému nebezpečí jejich uzavírání a snížení dostupnosti prostor pro výcvik a trénink. Neříkám že se to nedá řešit. Nedá se to ale smést ze stolu jako vágní a jsem toho názoru, že vnést do téhle oblasti nějaké negativní dopady by mělo stát za to. Díky obtížně predikovatelným dopadům by tam měl být opravdu výrazný a jasně měřitelný přínos, protože to může (a nemusí) být pro stát velice drahé.
Antonino píše: 23 dub 2021, 13:20 Naše postupy prosím nechej na lidech v tom týmu, ano? Ač se mi sem nechtělo a předpokládal jsem, že by stačilo pracovat s podloženými fakty v diskusi v RT, tak ta přítomnost zde ve vlákně byla poučná a lépe chápu jak to tu všechno vznikalo.
Je to samozřejmě na vás. Ale navrhnout postup snad můžu ;)
Antonino píše: 23 dub 2021, 13:20 Přečti si ten článek, ten je podložen velmi kvalitně.
Ano, ten jsem četl a Zbyněk mě nasměroval i k několika jeho zdrojům. Právě proto jsem ustoupil v tématu olověných broků a souhlasil že jejich užití má smysl regulovat, přestože původně jsem ani s tím nesouhlasil. Na argumentaci "vyfutrovanou" daty a fakty slyším.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Jan.Zavadil

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Já bych tedy jen řekl, že ta navržená řešení považuji ze svého pohledu spíše za ústupek, osobně za lepší považuji plošný zákaz používání olověných broků včetně zákazu držení a to z toho důvodu, že samotný zákaz střelby lze těžko vymáhat a země, které ho zavedly, později přistoupily i k zákazu držení broků. Protože tento názor zde neměl podporu, připravili jsme dvě usnesení, která problém řeší alespoň částečně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hora, Ales.Jakl
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34754
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Zbynek.Janoska píše: 23 dub 2021, 15:55 osobně za lepší považuji plošný zákaz používání olověných broků včetně zákazu držení
No jo "Zájmy: ornitologie, doprava, elektromobilita, obnovitelné zdroje energie" i takoví lidé mezi námi žijí. :D

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3079
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Jan.Hora »

Zbynek.Janoska píše: 23 dub 2021, 15:55 Já bych tedy jen řekl, že ta navržená řešení považuji ze svého pohledu spíše za ústupek, osobně za lepší považuji plošný zákaz používání olověných broků včetně zákazu držení a to z toho důvodu, že samotný zákaz střelby lze těžko vymáhat a země, které ho zavedly, později přistoupily i k zákazu držení broků. Protože tento názor zde neměl podporu, připravili jsme dvě usnesení, která problém řeší alespoň částečně.
A já za tu vstřícnost děkuji. Můj názor je, že pokud se ukážou tvoje obavy jako opodstatněné (což je docela dobře možné, obvlášť pokud jsou už podobné zkušenosti odjinud), bude pak mnohem snazší v budoucnu vysvětlit veřejnosti úplný zákaz užití olověných broků - zejména proto, že myslivci mezitím v praxi zjistí, že alternativy nejsou tak špatné a naučí se je používat a rozlišovat mezi nimi (používat střelivo z různých materiálů pro různé situace, aby minimalizovali jejich slabé stránky) a trh se střelivem se během roku až dvou přizpůsobí.

Ten zákaz držení se mi jeví problematický zejména s ohledem na rozšířenost sportovních disciplín trap a skeet u nás (a výborné výsledky, které máme), kde si netroufám odhadovat, jaký dopad by měl zákaz olova (a tím zákaz nejběžněji používaného střeliva). Ale to se dá řešit, pokud se ukáže, že je to nutné a že dochází k nerespektování zákazu lovu olověnými broky.

Problematické by bylo, pokud bychom zakázali olovo i v jednotných střelách. To si myslím že neobhájíme ani teď, ani jindy (a proto vyskakuju jak čertík z krabičky, pokaždé když to někdo navrhne :) )
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hrubes, Jan.Zavadil

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3079
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Jan.Hora »

Petr.Vileta píše: 23 dub 2021, 16:41 No jo "Zájmy: ornitologie, doprava, elektromobilita, obnovitelné zdroje energie" i takoví lidé mezi námi žijí. :D
Petře, tohle nebylo od tebe vůbec pěkný. Ad-hominem do téhle debaty fakt nepatří a Zbyněk si ho rozhodně ničím nezaslouží. I když jsi to myslel jako vtip.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Jan.Zavadil

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Eva.Tylova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 115
Registrován: 20 led 2018, 13:01
Profese: Ekoložka
Bydliště: Praha 12
Dal poděkování: 362 poděkování
Dostal poděkování: 215 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Eva.Tylova »

Ahoj, vystřelila. Také jsem byla a to je již asi 25 let na mezinárodní konferenci, kde se již o zákazu olovnatých broků jednalo. Tehdy to tam hodně prosazovali Dánové a ti to také již zavedli, tak to znamená, že to jde. Nerozumím, co myslíš tím "nevíme, nemáme data". V článku jsou odkazy na provedené studie a pro laiky celkem pochopitelný výklad, jak k otravám dochází.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34754
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Eva.Tylova píše: 27 dub 2021, 18:54 Ahoj, vystřelila. Také jsem byla a to je již asi 25 let na mezinárodní konferenci, kde se již o zákazu olovnatých broků jednalo. Tehdy to tam hodně prosazovali Dánové a ti to také již zavedli, tak to znamená, že to jde. Nerozumím, co myslíš tím "nevíme, nemáme data". V článku jsou odkazy na provedené studie a pro laiky celkem pochopitelný výklad, jak k otravám dochází.
To bude asi reakce na mě, že? Odkazy tam jsou, ale to se dokola navzájem citují cca 3 zastánci zákazu a prvotní studie je od nějakého spolku na ochranu ptactva. Našli pár otrávených kachen a udělali "odhad". Stává se, že na stožárech vysokého napětí se občas nějaký větší pták dotkne křídly a zabije ho to. Máme kvůli tomu přestat přenášet elektřinu? Zato počet zabitých ptáků od vrtulí větrných elektráren nikoho nezajímá. Já bych to nazval "dělat z komára velblouda".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Jan.Zavadil

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Petr.Vileta píše: 27 dub 2021, 22:16 Stává se, že na stožárech vysokého napětí se občas nějaký větší pták dotkne křídly a zabije ho to. Máme kvůli tomu přestat přenášet elektřinu?
No už od roku 2009 platí zákon, který nařizuje provozovatelům distribuční soustavy do roku 2024 zabezpečir všechny linky VN proti tomu, aby na nich umírali ptáci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Jan.Hrubes
Uživatelský avatar
Eva.Tylova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 115
Registrován: 20 led 2018, 13:01
Profese: Ekoložka
Bydliště: Praha 12
Dal poděkování: 362 poděkování
Dostal poděkování: 215 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Eva.Tylova »

Zbynek.Janoska píše: 28 dub 2021, 21:02
Petr.Vileta píše: 27 dub 2021, 22:16 Stává se, že na stožárech vysokého napětí se občas nějaký větší pták dotkne křídly a zabije ho to. Máme kvůli tomu přestat přenášet elektřinu?
No už od roku 2009 platí zákon, který nařizuje provozovatelům distribuční soustavy do roku 2024 zabezpečir všechny linky VN proti tomu, aby na nich umírali ptáci.
Dánsko, Nizozemí atd. ukazuje, že náhrada je možná. Pb je prokazatelně toxické. Kolem zákazu přidávání do benzínu (o tom byla ta konference v Torontu před 25 lety, olovo v nábojích byla jen menší sekce)byly také ohromné boje, s podobnou argumentací a také to šlo. Podle mě , když je vůle, tak se většinou technické řešení najde.https://zbrojnice.com/2019/09/16/zakaz- ... -strelach/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Eva.Tylova za příspěvky (celkem 2):
Ales.Jakl, Zbynek.Janoska
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34754
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Eva.Tylova píše: 01 kvě 2021, 11:47 Kolem zákazu přidávání do benzínu (o tom byla ta konference v Torontu před 25 lety
Já si pamatuji, možná špatně, benzín Normal. Stával jednu dobu 7,50 Kčs a bezolovnatý Speciál stál 8,00 Kčs a Super dokonce 9,00. Auta jezdící na Normal bylo nutné seřídit jinak a motorům to vůbec nedělalo dobře. Nicméně Normal úplně zmizel z pump nikoliv nějakým nařízením, ale tím, že už ho málo lidí tankovalo. A to je právě to, co mi na ekoteroristech vadí nejvíc. "My víme, co je pro vás dobré, tak vám to vnutíme i proti vaší vůli." Moje řešení je začít vyrábět flinty, které střílí lépe novou bezolovnatou municí a za nějakých 50-100 let se to srovná samo. Ten benzin se srovnal během cca 10 let.
Přílohy
benzin.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“