Pirátský program

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Libí se vám navržený koncept přípravy Pirátského programu?

Ano a chci se do přípravy zapojit
21
91%
Ano, ale chci, aby ho za mě připravili jiní
1
4%
Ne, navrhnu jiný způsob přípravy programu
0
Žádná hlasování
Ne, nechci sepisovat důsledky programu
0
Žádná hlasování
Je mi to jedno
1
4%
 
Celkem hlasujících: 10 - Celkem hlasů: 23

Uživatelský avatar
Vitezslav.Praks
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 716
Registrován: 26 led 2011, 13:28
Profese: IT analytik
Bydliště: Na Sídlišti III/412, Průhonice 252 43
Dal poděkování: 1356 poděkování
Dostal poděkování: 1918 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Vitezslav.Praks »

Jen několik poznámek - přemýšlím nahlas:
Moc se mi líbí tato diskuse - připisuji též svůj pohled na dílčí aspekty:

* Určitě není nutné mít hned kompletní program ve všech oblastech - chraňme se rizika všeználkovství - abychom nebyli brouci pytlíci, kteří mají patent na rozum, a ještě nejhůře: razí tezi, že všechno musí být hlavně jinak než je teď a hlavně po jejich. - Toto je také velký nešvar české politiky. Čehý hot. Každá nová vláda zruší vše, co bylo doposud a zavede "revoluční novou koncepci". Hlavně ve školství je to dobře vidět - střídají se koncepce, vznikají nové a nové výkazy a školství jde dolů. Neopakujme tuto chybu. Nebojme se říci, že v té a té oblasti, která funguje uspokojivě, nerazíme žádnou změnu... To je také informace - a informace dostatečná.

Důležité také je, aby program byl organický, aby to nebyla změť zcela nesouvisejících, utopicky a populisticky znějících přílepků - jako třeba program obcane.cz. (Jinak jsou mi celkem sympatičtí, ale nezvládli udržet koherenci).

Mám tím na mysli toto: Naše priorita: Moderní, svobodná, prosperující znalostní společnost. Společnost budoucí. Tu bez fungujícího školství, bez fungujících knihoven, infrastruktury, energetiky a dopravy, bez fungující justice, garantující férovou společnost, stejně jako bez zlomení restriktivního kopírovacího monopolu, mít nikdy nebudeme. - Takže se pojďme zamýšlet jak to udělat, aby tyto oblasti fungovaly? Jak se všichni dohromady dostaneme z bláta a z mizerie. - A právě ten vektor - jeho vyjádření (slovní i grafické), to je program.

Určitě v programu musí být oblast ekologie: zásadní téma pro fyzické přežití.
Musí tam být ekonomie: jinak by byl program jen na papíře, který snese všechno, ale nebylo by možné jej nikdy realizovat.
Musí tam být soc. oblast: ta dělá lidskou společnost lidskou společností. A odpovídá na otázku všech lidí: Jak budu zítra žít? Budu vůbec žít? (zdravotnictví).
A v neposlední řadě, spíše však v první tam musí být kultura: Odtud to všechno pochází. Jsme kulturní hnutí.
Sem by patřil i třeba rozumný urbanismus - a ne to, co se děje v našich městech teď.

Takže vidíme, že to nejsou nějaké izolované oblasti, jsou to spíše dimenze: každý návrh má dimenzi ekonomickou, ekologickou, sociální...

Co se týká vyloženě odborných věcí jako je genetika, doprava, energetika... tam bych koncepci zcela přenechal odborníkům z vysokých škol, ledaže mezi sebou nemáme nějakého experta na tuto oblast. - Zde si ponechejme jen základní příčetnost a mravnost - neprodat vlastní mámu prvnímu gaunerovi, který půjde kolem. :-)
Myslím tím to, že v těchto oblastech si musíme postupně budovat přehled. Ale nejsou to hardcore jádra programu.

* Co ale musíme mít, je vize: Musíme se zamyslet, kde jsou silné stránky České republiky, kde jsme dobří a kde bychom mohli být dobří. - Možná třeba v genetice, nebo v nanotechnologiích nebo v infomatice... - Ne obecné řeči, ale skutečná vize pro občany z ČR, naše voliče. - Samozřejmě že to neznamená, že ostatní oblasti necháme zadupat do země.
* Stejně tak si musíme být schopni uvědomovat, kde jsou největší problémy ČR: Určitě je to zadlužování. Že státní správa na všech úrovních utratí více než lidé jsou schopni vyprodukovat. A že jen samo o sobě toto ohrožuje naši suverénnost. A další oblasti, které ohrožují samotnou podstatu naší společnosti. - A jak tyto nejbolavější místa řešit. Sem by mohla patřit i politická reforma: 20 let po listopadu vznikla nahoře neproniknutelná slupka, která už zase na všechno dohlíží, všechno řídí, všechno rozkrádá a drží lidi zaohlávku jako koně. Reforma justice, která u nás fakticky již nefunguje. Atd.
Vize cíle a vize nebezpečí - to je vlastní jádro programu.

Rozšiřování programu neznamená, že musíme nutně všechno psát znovu. Spousta věcí již existuje a stačí se odkázat na existující dokumenty, případně sdělit několik (byť podstatných připomínek).

Tak jako v oblasti kopírovacího monopolu říkáme, že se odkazujeme ke creative commons, tak můžeme v oblasti základního a středního školství říci, že se odkazujeme k auditu McKensey, viz URL: http://www.mckinsey.com/locations/pragu ... reseni.pdf A když to hodně přeženu, můžeme říci, že máme hotovo. Když nám dáte moc, my tu změnu, kterou pro nás navrhli opravdoví experti, nikoliv političtí poraděnkové, uskutečníme. - V tom je ta odbornost a pokora, jak o ní psal hezky Petr Bajgar.

Takže určitě varuju před přístupem sednout ke stolu k bílé stránce s nápisem: Program. To je podle mne špatně.

Místo toho vyražme do knihoven, na internet, do vysokých škol, akademií věd a do hospod za chytrýma lidma a kopírujme, sdílejme, kombinujme, diskutujme, hodnoťme - až postupně získáme to pravé ořechové. Tu naši cestu.

Profilujme se občanům jako lidé budoucí informační společnosti. Schopní získat informace, mít přehled, být schopni najít informaci v záplavě dat, najít správného člověka - experta v záplavě šedých myší a navázat s ním spolupráci a dát mu prostor, aby své vize realizovat, pokud my získáme moc. Věřím, že takto získáme podporu, když budeme hledat to nejlepší a dávat tomu prostor. - Nikoliv lpět na tom, co nás okamžitě napadlo, jen proto, že to napadlo nás.

Už to vidím: Program bude postupně vznikat v podobě dílčích dokumentů, myšlenkových map, poznámek. Postupně bude krystalizovat. Líbí se mi moc Jakubův nápad efektních vizuálních prezentací dílčích aspektů programu jednotlivým skupinám obyvatel:
* Intelektuál
* Vědec
* Lékař
* Středoškolák na kole...
* Stavební dělník
Ale klidně i penzista, Rom apod. :-)

Už to přesně vidím: Pro každého dvoustránkový leták, kde se zcela najde - kde budou teze, které jej zasáhnou...
Vítězslav Praks
Zastupitel v obci Průhonice (Středočeský kraj)
Mobile: 00420606577286
Land Line: 00420311234526
Id datové schránky: 9t5ftud
Skype: XVITAP
http://www.knihovnapruhonice.cz/
ACTA, CETA, Data Retention, INDECT. Neustále přituhuje. Reálně nám hrozí nastolení kyberfašismu.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34752
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vitezslav Praks píše:* Co ale musíme mít, je vize: Musíme se zamyslet, kde jsou silné stránky České republiky, kde jsme dobří a kde bychom mohli být dobří. - Možná třeba v genetice, nebo v nanotechnologiích nebo v infomatice...
Obcas propadam jiste beznadeji, ze uz se na to vlastne davno prislo - jsme montovnou Evropy a lidem to vyhovuje.

Rekni mi, co mam delat, jak to mam delat, jak dlouho to mam delat a kolik za to dostanu. Pak mi dej pokoj, pivo a bucek a nech me cumet na TV Nova. :cry:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7963
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15008 poděkování
Dostal poděkování: 8368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Petr Vileta píše:
Vitezslav Praks píše:* Co ale musíme mít, je vize: Musíme se zamyslet, kde jsou silné stránky České republiky, kde jsme dobří a kde bychom mohli být dobří. - Možná třeba v genetice, nebo v nanotechnologiích nebo v infomatice...
Obcas propadam jiste beznadeji, ze uz se na to vlastne davno prislo - jsme montovnou Evropy a lidem to vyhovuje.

Rekni mi, co mam delat, jak to mam delat, jak dlouho to mam delat a kolik za to dostanu. Pak mi dej pokoj, pivo a bucek a nech me cumet na TV Nova. :cry:
Nejsme montovnou, zatim u nas ekonomicky prevladaji specializovana pracoviste (Skoda, Banky, CEZ, Red Hat, Seznam - software obecne). Problem je, ze nektere podnikatelske kruhy by to rady zmenily a opakovane pozaduji vice ucilist (hlavne tech bez maturity). OK, to by bylo pochopitelne... kdyby (!) zde nebylo velke mnozstvi takovych ucilist a ty nezely prazdnotou, protoze tam nikdo nechce. Naopak skoly o ktere je zajem jsou brzdeny v rozvoji (typicky gymnasia).

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Pirátský program

Příspěvek od Ondra.kl »

Ondrej Profant píše:... kdyby (!) zde nebylo velke mnozstvi takovych ucilist a ty nezely prazdnotou, protoze tam nikdo nechce. Naopak skoly o ktere je zajem jsou brzdeny v rozvoji (typicky gymnasia).
No on je trochu zásadní mezi tím jaký je zájem o tu kterou školu a jaký je zájem o ty kteří ji vystudovali. V patnáci se kde kdo vidí jako mistr světa ... problém je pak když ekonomické inženýrky dělají za pokladnou v supermarketu a na místo operátora CNC stroje s dvoj až trojnásobným platem se shání solidní člověk i několik let - a tam by mu ten učňák / max. průmka) stačil.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7963
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15008 poděkování
Dostal poděkování: 8368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Ondra.kl píše:
Ondrej Profant píše:... kdyby (!) zde nebylo velke mnozstvi takovych ucilist a ty nezely prazdnotou, protoze tam nikdo nechce. Naopak skoly o ktere je zajem jsou brzdeny v rozvoji (typicky gymnasia).
No on je trochu zásadní mezi tím jaký je zájem o tu kterou školu a jaký je zájem o ty kteří ji vystudovali. V patnáci se kde kdo vidí jako mistr světa ... problém je pak když ekonomické inženýrky dělají za pokladnou v supermarketu a na místo operátora CNC stroje s dvoj až trojnásobným platem se shání solidní člověk i několik let - a tam by mu ten učňák / max. průmka) stačil.
Ale ten učňák či průmka mají většinou volná místa => z mého pohledu chyba, že si třeba někoho nemotivují už po základce - tak jako se to vždy dělalo a on pak věděl, že když dokončí tu školu, tak bude mít práci (a do budoucna tedy i praxi). Sorry, po ZŠ by mě nenapadlo jít někam, kde bych netušil, čím se opravdu můžu živit (a celý život jsou kolem mě nezaměstnaní hlavně ti, co mají SŠ kvalifikaci a dřív jim to stačilo :( ).

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Vitezslav Praks píše:....
Se vším souhlasím. Ale mám pocit, že by nějaké dva dokumenty časem měly vzniknout tzv. Program pro lidi a pak možná nějaký detailnější. Nechci samozřejmě mít řešení na všechno a někde opravdu stačí jen minimální změny nebo do nějakých oblastní nemá cenu zasahovat, ale zase mít pro konkrétí řešení nějakých problémů jen pár vět nemusí stačit... to bude stačit třeba "obyčejným" občanům. Ale tak uvidíme kolik toho kde vznikne... já bych prostě plnil program těmy komponentami jak to nazval Jakub a pak se uvidí kolik toho kde máme říct.
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Vaclav.Malek »

next_ghost píše:
Vaclav Malek píše:
next_ghost píše:Přesně tak, teď hlavně potřebujeme vysvětlit důležitost jádra našeho programu veřejnosti. Rozšiřovat program můžeme později, nejlíp hlavně o triviální důsledky jádra programu.
Já bych spíš místo která nás zajímají a která se nás týkají viděl témata která zajímají a hlavně výrazně ovlivńují život lidi. Protože mohou být témata, která nás sice zajímají ale třeba
90% lidí to nezajímá, protože se jich to vůbec netýká...
Překlad pro nechápající: Vezmeme témata, která zajímají nás, a dáme dohromady seznam jejich důsledků na věci, které zajímají průměrného voliče. Ale ne opačně.
Abychom nezjistily, že témata která nás zajímají mají minimální vliv na věci, které zajímají průměrného voliče....
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7963
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15008 poděkování
Dostal poděkování: 8368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Vaclav Malek píše:Abychom nezjistily, že témata která nás zajímají mají minimální vliv na věci, které zajímají průměrného voliče....
Kdybychom si to mysleli, tak jaký by byl smysl naší existence? Vlastní zájem?

My jsme snad všichni bytostně přesvědčeni, že naše témata jsou klíčová. Je to z mnoha důvodů, ale je to tak. Monopoly a informační bariéra jsou dvě nejhorší věci v dnešním západním světě (aby to nevyznělo, že všechny problémy Sůdanu se vyřeší změnou copyrightu).

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Ondrej Profant píše:
Vaclav Malek píše:Abychom nezjistily, že témata která nás zajímají mají minimální vliv na věci, které zajímají průměrného voliče....
Kdybychom si to mysleli, tak jaký by byl smysl naší existence? Vlastní zájem?

My jsme snad všichni bytostně přesvědčeni, že naše témata jsou klíčová. Je to z mnoha důvodů, ale je to tak. Monopoly a informační bariéra jsou dvě nejhorší věci v dnešním západním světě (aby to nevyznělo, že všechny problémy Sůdanu se vyřeší změnou copyrightu).
Tak jasný, asi sem měl napsat, že to moje je trochu víc nadnesené.... já jen mám starost aby tam nějaké velmi důležité téma nechybělo :) ... Tak co, kdy a kde začnem? :D
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12344
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Vaclav Malek píše:... Tak co, kdy a kde začnem? :D
Ideálně zde https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... .php?f=387

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Zamčeno

Zpět na „Pirátský program“