Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Moderátoři: Předsedající, PKS Jihomoravský kraj, KoKS Jihomoravský kraj, PMS Brno

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomas.Kolacny
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 3193
Registrován: 04 kvě 2012, 01:22
Bydliště: Brno - Židenice
Dal poděkování: 1592 poděkování
Dostal poděkování: 3847 poděkování

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Tomas.Kolacny »

Vážené Pirátky a Piráti,

za svůj život jsem měl možnost více či méně poznat celou řadu evropských měst. Zažít, jak chutná život v Londýně, Římě, Paříži, Amsterdamu a mnoha dalších a musím říct jedno – i když všechna jmenovaná města mají své kouzlo, mohou nás inspirovat a nabízí celou spoustu příkladů hodných následování, nikde jsem nezažil takovou atmosféru jako v Brně. Brno je město, kde jsem se narodil, které miluji, pro které chci pracovat a ve kterém chci žít. A byl bych moc rád, kdyby v Brně jednou chtěly žít i moje děti.

Proto Vás opět žádám o podporu v kandidatuře na lídra Pirátské kandidátky.

Před čtyřmi lety jsem Vaši důvěru dostal a jako lídr jsem Piráty dovedl k volebnímu výsledku, který znamenal trojnásobné zvýšení počtu Pirátských zastupitelů v Zastupitelstvu města Brna oproti předchozímu období a možnost zapojit se do vyjednávání o účasti na vedení města Brna. V povolebním vyjednávání jsem (doufám) prokázal své vyjednávací schopnosti, když jsem spolu se zbytkem vyjednávacího týmu dokázal pro Piráty pozici oproti volebnímu výsledku ještě posílit a získat nejen třetí post v radě města, ale především získat gesci majetku, díky čemuž Brno konečně po letech začalo o majetek pečovat hospodárně a transparentně.

Róbert kdysi v nadsázce řekl, že kdyby to jediné, co si lidi zapamatují, bylo, že pod Piráty se v majetkové oblasti nekradlo, bude to považovat za velký politický úspěch. 😊

Po volbách jsem byl zastupitelstvem zvolen do funkce II. náměstka primátorky s odpovědností za úsek magistrátu, který sestával z majetkového odboru, odboru kultury, odboru městské informatiky, odboru strategického rozvoje a spolupráce a odboru památkové péče. V průběhu období jsem provedl restrukturalizaci úseku, v rámci které vznikl odbor participace a referát kybernetické bezpečnosti.

Níže se pokusím shrnout nejdůležitější úspěchy, kterých se v agendě jednotlivých odborů podařilo za uplynulé tři roky dosáhnout:

Odbor strategického rozvoje a spolupráce

Řídit město bez strategie je jako snažit se z jedoucího vlaku trefit do terče na 100 metrů se zavázanýma očima.

• Provedli jsme kompletní revizi a dokončili schvalovací proces Vize rozvoje města do roku 2050 (https://brno2050.cz/vize-mesta/). Sestavili a prosadili jsme navazující plány rozvoje města do roku 2030 (https://brno2050.cz/plany-2019-2028/). V současnosti intenzivně pracujeme na navazujících akčních plánech s horizontem 2 až 4 roky a konkrétními projekty potřebnými pro jejich naplnění.
• Systematicky přistupujeme také k rozvoji celé brněnské metropolitní (spádové) oblasti. Nově jsme vymezili rozsah brněnské metropolitní oblasti, kam spadá 184 obcí a cca 700 000 obyvatel. Společně s územními partnery nyní dokončujeme práce na integrované strategii rozvoje brněnské metropolitní oblasti 21+, která nám v následujícím programovém období evropských strukturálních fondů umožní čerpat cca 6 miliard na infrastrukturní projekty (https://metropolitni.brno.cz/).
• Společně s Jihomoravským krajem a JICem jsme sestavili a prosadili také regionální inovační strategii, jejímž cílem je rozvoj ekonomické konkurenceschopnosti regionu a vytváření hodnoty díky zavádění inovací (https://www.risjmk.cz/).
• V návaznosti na RIS se spolu s Jihomoravským krajem snažíme systematicky podporovat místní špičkové firmy z oblasti elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu, a to jak regionálním marketingem či lákáním talentů ze zahraničí, tak třeba ukázkou toho nejlepšího v rámci expozice českého domu na světové výstavě EXPO.
• Zavedli jsme systematický přístup ke strategickým rozvojovým lokalitám ve městě Brně (https://brno2050.cz/wp-content/uploads/2021/07/Vymezen%C3%AD-rozvojov%C3%BDch-lokalit_strategick%C3%BD-dokument_FINAL_20_7.pdf).
• Uspořádali jsme v Brně první dronovou show (https://youtu.be/4-84HmICH1c) a pokud se vše podaří podle plánu, tak se v příštím roce pokusíme uspořádat soutěž dronových show (zřejmě první na světě).
• Společně s JICem jsme spustili mimořádně úspěšný dotační program Prototypuj a ověřuj(https://www.jic.cz/prototypuj-a-overuj/) na podporu vývoje prototypů produktů místních firem. Pokračujeme rovněž v úspěšném propojování inovačního a kreativního sektoru prostřednictvím tzv. kreativních voucherů (https://www.kreativnivouchery.cz/).
• Spolu s Hvězdárnou pracujeme na rekultivaci bývalého areálu wehrmachtu na Kraví hoře.


Majetkový odbor (zde je potřeba zdůraznit, že většinu běžné agendy odboru řešil Róbert Čuma jako odpovědný radní pro majetek, moje role v agendě majetkového odboru byla především u strategických úkolů)

Pečujeme o majetek města odpovědně, transparentně a jako řádní hospodáři.

• Kauza Procházka a nemovitosti Za Lužánkami – nepochybně náš největší úspěch v oblasti majetku, kdy jsme nejdříve zamezili firmám Libora Procházky vybírat parkovné na městských pozemcích a následně jsme Brno přivedli k prvoinstančnímu vítězství v soudním sporu o určení vlastnictví pozemků kolem stadionu Za Lužánkami
• Projekt rekonstrukce podchodu pod Hlavním nádražím – poté, co se Róbertovi podařilo po letech sporů a právní nejistoty s majetkovým odborem zapsat město v katastru jako vlastníka podchodu, se nám podařilo v koalici prosadit komplexní rekonstrukci podchodu do podoby, která nebude ve 21. století ostudou Brna.
• Prodej zbytného majetku formou aukce/dražby – před našim nástupem do funkce bylo zavedenou praxí prodávat zbytný majetek na základě znaleckého posudku na cenu obvyklou (porovnání v minulosti uskutečněných podobných prodejů). S Róbertem jsme ovšem přesvědčili koaliční partnery, že skutečnou tržní cenu může ukázat jen otevřený trh, a taky že ukázal -> při historicky první transparentní veřejné dražbě představovala konečná cena 453,5 % ceny odhadnuté ve znaleckém posudku.
• Majetkové vypořádání trafostanice hotelu Internacionál – nepochybně nejsložitější úkol, který s majetkovým odborem řešíme. O vypořádání město usiluje už více než 15 let a nám se podařilo dostat se v jednáních s majiteli hotelu do cílové rovinky.
• Strategie nakládání s majetkem města – město vlastní přes 60 000 pozemků, ale doposud nemělo žádnou strategii, jak s nimi v dlouhodobém horizontu nakládat. To v minulosti vedlo k situacím, kdy město prodalo pozemky, které se později ukázaly jako klíčové a město je za draho muselo vykupovat zpět. Strategie ještě není dokončená, ale pevně věřím, že ji stihneme v 1. kvartále příštího roku.
• Dojednali jsme rozsáhlou směnu nemovitostí s Masarykovou univerzitou, která byla nezbytná pro dokončení projektu šaliny na Kampus a v rámci které jsme dále od MU získali astronomickou observatoř pro brněnskou hvězdárnu.


Odbor participace (a datové oddělení)

Radnice, která s občany nekomunikuje, nemůže dobře fungovat.

• Pokračujeme v úspěšném pořádání participativního rozpočtování -> v únoru zahájíme už 6. ročník. Jelikož PaRo je navíc jedním z pilířů digitalizace, nezastavila nás ani covidová pandemie, ale naopak, v roce 2020 jsme zaznamenali rekordní zapojení více než 20 000 Brňáků.
• Úspěšně jsme dokončili 22 PaRo projektů a na dalších intenzivně pracujeme (https://damenavas.brno.cz/realizace-projektu/ a https://damenavas.brno.cz/galerie-projektu/?status=10&y=all).
• Finišujeme s přípravou navazujícího projektu Občanská radnice, který umožní občanům dávat radě města podněty a prostřednictvím sběru podpory přes elektronickou identitu (obdobně jako u PaRo) dokládat jejich důležitost. Vedení města dostane díky Občanské radnici možnost ověřovat si své domněnky u občanů prostřednictvím anket a dotazníků rovněž navázaných na elektronickou identitu.
• Spustili jsme nový datový portál města postavený na technologii ESRI, která umí pracovat i s mapovými vrstvami (https://data.brno.cz/).
• Každoročně vydáváme zprávu o stavu města, kterou veřejnosti prezentujeme také formou výstavních panelů ve veřejném prostoru (https://data.brno.cz/pages/zprava-o-stavu-mesta).


Odbor kultury (zde je potřeba zdůraznit, že většinu běžné agendy odboru řešil Marek Fišer jako odpovědný radní pro kulturu, moje role v agendě odboru kultury byla především u strategických úkolů)

Město s tradicí od dob Janáčka chce být v kultuře evropskou jedničkou.

• Za největší úspěch v kultuře považuji, že jsme dokázali brněnskou (zřizovanou i nezřizovanou) kulturu provést pandemickou krizí bez krachů.
• Navýšili jme finanční podporu nezřizované kultury i příspěvek města do filmového fondu.
• Ztransparentnili jsme proces přidělování dotací v kultuře (https://dotace.brno.cz/).
• Sestavili a prosadili jsme akční plán kultury a kreativních odvětví (https://kulturniparlament.brno.cz/akcni-plan/).
• Přivedli jsme do Brna dva letní multižánrové openair festivaly (Pop Messe a TrutnOFF-BrnoON).
• Zavedli jsme kulturní newsletter a pravidelná setkání kulturního parlamentu.
• Zahájili jsme úvodní fázi nového dotačního titulu pro významné kulturní akce, jehož cílem je maximální potlačení individuálních (neprogramových) dotací.
• Připravujeme kandidaturu města Brna do klání o titul Evropského hlavního města kultury.


Odbor městské informatiky (zde je potřeba zdůraznit, že většinu běžné agendy odboru řešil Ondra Kotas jako odpovědný zastupitel pro IT, moje role v agendě odboru městské informatiky byla především u strategických úkolů)

Naší cestou je digitalizace, propojování a zjednodušování.

• Zdigitalizovali jsme jednání volených orgánů města včetně kolaborativní přípravy materiálů a digitálního sběru stanovisek a podpisů dotčených osob a orgánů.
• Zavedli jsme možnost distanční účasti na jednáních zastupitelstva, rady, komisí a výborů.
• Vysoutěžili jsme dodavatele nového webu města Brna a související platformy pro integraci miniwebů, digitalizaci procesů a služeb (dodání hotového díla v 1. polovině roku 2022).
• Zvládli jsme udržet úřad po technické stránce v provozu i na vrcholu pandemie.
• Zajišťovali jsme technologické zázemí pro distribuční a očkovací centrum na výstavišti v rámci pandemie.
• Zahájili jsme postupnou transformaci úřednického zázemí z pevných PC stanic na notebooky.
• Pokračujeme v rozvoji BrnoiD.


Odbor památkové péče (odbor vykonává především přenesenou působnost státní správy, takže naše možnost jej ovlivňovat je značně limitována)

Aby i naše děti zažily Brno tak krásné a plné odkazů historie, jako jej známe my.

• Dotáhli jsme vymezení ochranného pásma Vily Tugendhat, k čemuž se město zavázalo už v roce 2001, kdy se vila stala památkou UNESCO.
• Prosadili jsme souhlasné stanovisko města k vymezení městské památkové zóny jakožto reakci na ztrátu památkové ochrany u 1400 objektů ve městě Brně, k čemuž došlo vlivem administrativní chyby z 80. let.


Referát kybernetické bezpečnosti

Protože hrozby digitálního věku nejsou jen pohádka.

• Ve spolupráci s Technickými sítěmi města Brna a odborem městské informatiky pracujeme na zajištění kybernetické bezpečnosti a řešení digitálních hrozeb. V budoucnu bychom rádi kybernetickou bezpečnost zajistili i pro městské části, městské příspěvkovky a městské firmy.


Strategické projekty

Mimo řízení odborů v rámci svěřeného úseku jsem jako náměstek řídil také několik strategických projektů města, jedná se o:

• Janáčkovo kulturní centrum – s týmem jsme dokončili projektovou dokumentaci včetně komplexního akustického měření na modelu 1:10, získali pravomocné stavební povolení a zahájili jsme kroky k výběru zhotovitele stavby.
• Chytrou čtvrť na Špitálce – máme zpracovaný masterplán, v řešení je dopravní napojení a příprava pro hledání strategického investora, cílem je výstavba energeticky soběstačné čtvrti s prvky cirkulační ekonomiky, v rámci které bude zachovaný industriální ráz místa, ale dostane nové využití (kulturní hub, společenské prostory, kanceláře, 300 bytů).
• Centrum řízení projektů – dnes mají projektoví manažeři veškeré informace o projektech města v lepší případě v excelu, v horším na papíře v šuplíku. Cílem centra řízení projektů je vybudování digitálního datového skladu pro (zejména finanční) řízení investičních akcí napříč úřadem s vazbou za rozpočet a závazný plán investic.
• Transformace bývalé káznice na kreativní centrum a místo paměti – projekt má hotovou dokumentaci a čeká na vydání územního souhlasu + na otevření výzvy z nového programového období strukturálních fondů, ze které je plánované jeho financování.
• Mezi strategické projekty v mé gesci dále patří nový web města a vypořádání majetkových sporů v lokalitě Za Lužánkami, o kterých jsem psal výše.


Nad rámec výše uvedeného si dovolím jako důležitý úspěch zmínit dále prosazení metodiky otevřeného zadávání veřejných zakázek pro všechny případy, kdy hodnota zakázky překročí 200 000,- Kč (zákonná povinnost je až od 2 milionů v případě dodávek a služeb, či 6 milionů v případě stavebních prací).

Za důležité považuji rovněž rozvolnění nesmyslné protialkoholní vyhlášky na centrálních náměstích a parcích.

A to nejlepší nakonec -> podařilo se mi dotáhnout nákup poloviny akcií technologického parku jakožto důležité instituce pro rozvoj inovací v regionu (poté co od záměru ustoupil Jihomoravský kraj) a v rámci covidové krize se mi podařilo přesvědčit zbytek koalice, aby upustili od myšlenky prodeje technologického parku do soukromých rukou.


Systematicky pracuji také na komunikaci a PR své práce v tradičních médiích -> od října 2019, kam sahají data v mém monitoringu, eviduji 3347 zmínek v médiích s celkovou hodnotou AVE (advertising value equivalent) činí 76 863 723 Kč - tolik bychom za obdobný dosah museli vydat, kdybychom si jej chtěli jako strana koupit jako reklamní prostor v médiích.


Za necelý rok nás čekají velmi důležité volby – důležité nejen pro Brno, ale také pro Pirátskou stranu. Sněmovní volby do jisté míry překreslily politickou mapu v Česku a je zřejmé, že se staly pevným základem pro spojení konzervativních sil pravice (ODS a TOP) a středu (KDU a STAN).

Pro nás Piráty z toho plyne především obrovská příležitost. Domnívám se totiž, že Brno jakožto studentské město bylo, je a bude vždy více liberální, progresivní a prosociální, než jaký je republikový průměr. Platí přitom, že na liberální straně politického spektra jako Piráti takřka nemáme konkurenci a představujeme pro voliče přirozenou alternativu tradičních konzervativních stran.

Je však třeba zdůraznit, že příležitost sama o sobě neznamená vítězství. Pokud máme v podzimních komunálních volbách uspět, pak musíme především ukázat, že jsme zkušený a kompetentní tým s jasno a srozumitelnou vizí, který se nebojí převzít odpovědnost. Já sám jsem připravený pro úspěch Pirátů udělat maximum a nabízím své sedmileté zkušenosti z vedení města, komplexní znalost vnitřního fungování města, své vyjednávací schopnosti, neústupnost, odhodlání a vysoké pracovní nasazení.

Dostanu-li vaši důvěru a budu-li zvolen, rád bych pokračoval v nastoleném trendu pozitivní změny, kterou jsme jako Piráti do Brna přinesli.

Mými prioritami jsou:

• Dokončení digitální transformace magistrátu, zejména centrálního řízení investic s přímou vazbou na financování v čase a dokončení digitalizace městských služeb poskytovaných občanům.
• Rozvoj participace a posilování role občanů při správě města.
• Definitivní ukončení privatizace městských bytů nájemníkům za odhadní ceny.
• Budeme-li k tomu mít dostatečně silnou pozici i na městských částech, které spravují 95 % bytového fondu, pak vytvoření transparentní a předvídatelné politiky bydlení s předem jasně stanoveným klíčem.
• Rozvoj vědeckotechnologického zázemí ve městě Brně, zejména v lokalitě Technologického parku a kampusu VUT, kampusu MUNI v Bohunicích a kampusu MENDELU při Třídě generály Píky.
• Systematická podpora kreativních odvětví v Brně, zejména videoherního a filmového průmyslu + rozvoj kreativního inkubátoru KUMST.
• Výstavba nízkonákladových městských bytů v lokalitě Západní brány (při ul. Jihlavská), v Technologickém parku, na Kaménkách, na Červeném kopci, Moravanských lánech a dalších.
• Pokračování v projektu výstavby chytré čtvrti na Špitálce formou PPP.
• Pokračování v přípravě projektu severojižního kolejového diametru.
• Transformace bývalého areálu wehrmachtu na Kraví hoře na kultivovaný veřejný prostor.
• Systematická podpora popularizace vědy.
• Vybudování otevřené digitální dílny FAB house.

Samostatnou kapitolu v mých prioritách pak tvoří doprava. Nepovažuji se za experta, ale cítím velký konflikt mezi uživateli individuální automobilové dopravy na jedné straně a všemi ostatními na straně druhé. Můj dlouhodobý názor je, že město nemá nikomu nařizovat nebo zakazovat způsob přepravy, ale má nabídnout co možná nejlepší podmínky a infrastrukturu uživatelům všech typů dopravy a motivovat občany především k udržitelnosti a toleranci vůči druhým. Jak jsem spolu s kolegy z datového oddělení před rokem demonstroval na příběhové mapě (https://storymaps.arcgis.com/stories/fbc534a7a443491888d4476c2d4dcbf1), právě v oblasti sdílení veřejného prostoru v dopravě město Brno zaostává a byl bych proto moc rád, kdyby se nám podařilo sestavit silný tým, který se nebude bát této dozajista nejsložitější výzvě ze všech městských agend postavit.

Děkuji Vám za pozornost a přeji co nejšťastnější vykročení do nového roku a hlavně zdraví.

Tomáš

Tomáš Koláčný
statutární město Brno - Zastupitel města Brna, člen výboru pro národnostní menšiny a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Uživatelský avatar
Patrik.Dolezal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 962
Registrován: 04 srp 2009, 17:13
Profese: pirát
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 2598 poděkování
Dostal poděkování: 1293 poděkování

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Patrik.Dolezal »

Ahoj Pirátky a Piráti,
kandiduji na čelní pozice v Brně a doufám že mě podpoříte.

Chci se dál věnovat komunální politice v Brně i ve Svazu měst a obcí a to vyžaduje silný mandát. Jsem přesvědčený, že ve veřejné správě je důležitý komunální rozměr a náhled, od obcí,krajů, svazů až po Výbor regionů. Měli bychom se tomuto sloupu demokracie víc věnovat.

Přestože většinou pracuju s věcmi v širších souvislostech, je pro mě nejdůležitější město kde žiji od narození. Chci aby tady bylo dobře a udělám co mohu pro to abychom následující roky zvládli co nejlíp. Stejně jako všichni ostatní v tomto vláknu. Ve výčtu cílů bych jen opakoval co už bylo napsáno, a pro jejich naplnění udělám maximum jak v kampani, abychom měli co nejlepší možnost je prosadit, tak i po ní. Naše záměry se často překrývají, nejdůležitější je pracovat jako tým, osobně mohu přispět nejvíc v oblasti bezpečnosti, územního plánování a spolupráce s dalšími subjekty na národní i mezinárodní úrovni. Vždy budu podporovat a prosazovat zodpovědný a udržitelný rozvoj, dostupné bydlení a participaci, protože společnou prací dosáhneme víc než přetlačováním o sebelepší ideu.

Abych nebyl jen obecný, mám mmjn. v plánu dotáhnout změnu Moravského náměstí na ostrov svěžesti, dostat Brno na hlavní město evropské kultury, a samozřejmě nechci abychom museli řešit další vybuchující kontejnery se sklem, nebo výpadky kvůli slabým místům v kyberbezpečnosti.

Nebudu dál předstírat, že mám nadání napsat tak dobrou a promyšlenou řeč jako ty, které zde už jsou.

Pirátské vize mmnt. prosazuji v Brně ve funkci předsedy Majetkové komise RMB, Komise Bezpečnosti a veřejného pořádku RMB a Komise zdravotní a prorodinné politiky RMB. Na národní jako člen Rady vlády pro národnostní menšiny, člen Výboru regionů a člen Bezpečnostní komise SMO. Na MČ v komisi ŽP, Stavební komisi a Finančním výboru. Zvládám to a jde mi to.

Profil je tady
https://jihomoravsky.pirati.cz/lide/patrik-dolezal/

Veselou oslavu Silvestra a
PF 2022Obrázek

Politika jest těžký,robotný úřad,vysilující duši,ochromující fantazii,pijící z organizmu.
Oponenti, leč často též kolegové, jsou zlé,svéhlavé,bludně vychované bytosti,rafinované,zlomyslné,zhýčkané,zbloudilé,instinktivně nepřátelské a ve velikém procentu úžasně neschopné. Vracím se fyzicky i duševně vysílen,disgustován,zatemněn,mdlý a sešlý. Pouze noc jest vyhražena mé práci a i tu nedostavuje se vždy dispozice, vstřebaná celodenním rozechvíváním nervového systému a stálým krvácením intelektuálním.
*1892

Uživatelský avatar
Jan.Brodzak
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 78
Registrován: 03 čer 2018, 09:49
Profese: Software engineer
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 102 poděkování
Dostal poděkování: 85 poděkování

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Jan.Brodzak »

Ahoj všechny Pirátky a Piráti,

tímto bych vás chtěl všechny požádat o podporu na čelo kandidátky do Zastupitelstva města Brna.

Kdo jsem
https://lide.pirati.cz/profil/2741/

Moje motivace
Brno se již před mnoha lety stalo mým domovem. Vystudoval jsem zde, oženil jsem se, založil jsem rodinu, koupil zde byt a teď mám v plánu zde i šťastně zestárnout. Z těchto důvodů mi není lhostejné, co se v Brně děje a kam směřuje. To je mou hlavní motivací pro kandidaturu – možnost něco ovlivnit a snad i něčím přispět, aby bylo Brno lepším místem pro lidi, kteří v něm žijí, a tedy i pro mě 😊.

Co považuji za největší slabiny Brna

  • Práce s veřejným prostorem. Naše město trpí upřednostňováním pouze jednoho typu dopravy, a to individuální automobilové dopravy. Přál bych si, aby se Brno více přiblížilo západním městům a více zohledňovalo pěší, cyklisty, MHD a umožňovalo občanům více trávit svůj volný čas v ulicích Brna, ať už na restauračních zahrádkách, v parcích, na dětských hřištích či venkovních sportovištích.

  • Jako promarněnou šanci vnímám rekonstrukci brněnských ulic. Tyto rekonstrukce by měly být příležitostí k modernizaci našeho města. Měly by být nástrojem k rozšíření cyklostezek, chodníků a veřejné zeleně. Rovněž cítím absenci estetického hlediska. Pokud opět vstoupíme do koalice, měli bychom požadovat revizi již naplánovaných rekonstrukcí a mít dostatečné slovo při plánování nových. Zde vnímám reálné možnosti, jak zlepšit naše město.

  • Prostor brněnského přednádraží považuji za největší ostudu Brna. Tento prostor by měl být kompletně zrekonstruován. Je téměř neuvěřitelné, že se tak doteď nestalo.

Problémů v Brně vnímám víc, tyto jsou však za mě nejpalčivější a vzájemně se prolínající.

Čím bych se chtěl jako zastupitel zabývat
Rád bych navázal na své zkušenosti z dislokační komise Brna-střed a chtěl bych působit v komisích zabývajících se správou majetku anebo investicemi. V těchto komisích bych chtěl kontrolovat, že se s veřejnými prostředky zachází hospodárně a transparentně.
Pokud by zde byl prostor, chtěl bych zde přispět k vyřešení výše zmíněných „slabin Brna“.

Další oblast, ve které se celý profesní život pohybuji, a kde bych mohl být nápomocný, je oblast IT.

Jak bych chtěl svůj mandát vykonávat
Jsem přesvědčen, že zastupitel by kromě své práce měl také hledat vhodná témata, která by měl prezentovat veřejnosti a snažit se vytvářet dobrý obraz Pirátské strany. Nestačí jen dobře vykonávat svou práci, je třeba ji umět i prodat, což se nám ne vždy daří.
Jako zastupitel bych chtěl být v pravidelném kontaktu s našimi zástupci z jednotlivých městských částí a spolupracovat s nimi.

Volby a kampaň
Před volbami všichni vědí, co by se mělo prosadit a udělat, problém však nastává po volbách, když pak není dostatečná politická síla k prosazení našeho programu. Proto považuji za klíčové získat co nejlepší volební výsledek a silný mandát. Chtěl bych se tedy aktivně zapojit do tvorby programu, a hlavně následné předvolební kampaně. Mám již mnoho zkušeností z předchozích kampaní a někdy je až frustrující pozorovat, jak se v každé kampani opakují ty stejné chyby pořád a pořád dokola. Například ve všech volbách se opakuje scénář, že většina kandidátů při grilování slibuje, jak bude v kampani aktivní, ale u mnoha z nich zůstává jen u proklamací. Toho se musíme v letošních volbách vyvarovat a po velkém neúspěchu v parlamentních volbách ukázat, že Pirátská strana má stále co nabídnout.

Děkuji za dočtení a rád zodpovím případné otázky.

Uživatelský avatar
Marek.Lahoda
Garant/ka programového bodu
Příspěvky: 267
Registrován: 21 dub 2018, 09:35
Profese: Geograf, datový analytik, zastupitel
Dal poděkování: 784 poděkování
Dostal poděkování: 341 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Marek.Lahoda »

Milá brněnská posádko,

po zralé úvaze jsem se rozhodl kandidovat na pozici lídra. Rád bych se zde ucházel o Vaši podporu a proto nastíním, co mě k tomuto rozhodnutí vedlo a jaké jsou mé cíle a programové priority.

Od studenta a aktivisty ke komunálnímu politikovi

Jsem rodilý Brňák a naše město miluji. Na cestách jsem poznal řadu jiných měst od Tokia po Dublin, ve kterých některé věci fungují lépe. Zejména na mém půlročním studijním pobytu v Oslu jsem se přesvědčil, že bych Brno s jeho jedinečnou atmosférou a hromadou úžasných kreativních lidí nikdy za nic nevyměnil. Proto se snažím onu dobrou zahraniční praxi raději přenášet k nám.

Vystudoval jsem Fyzickou geografii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, mám tedy dobré povědomí o našem životním prostředí (především o problematice čistoty ovzduší) a o tom, jak si jeho ničením poškozujeme své vlastní zdraví. Mé odborné zaměření je na klimatologii, o změny klimatu jsem se začal zajímat už před 15 lety OFFTOPIC(dřív, než to bylo “cool”, resp. “hot”) a byl jsem také u zrodu projektu Fakta o klimatu. Mám však rozhled i v humanitních vědách a na rozdíl od řady přírodovědců je nepovažuji za něco méněcenného, právě naopak. Pro řešení globálních i lokálních problémů dnešního světa jsou naprosto zásadní. Globální dění však jednotlivec ovlivní jen těžko, řídím se proto heslem “Mysli globálně, jednej lokálně” a svou troškou do mlýna transformace naší společnosti směrem k udržitelnosti přispívám na komunální úrovni.

Mou profesí je analýza dat. Rok jsem pracoval pro Česko v datech a nyní čtyři roky na CzechGlobe (Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR). Postupně se mi daří čím dál tím víc věnovat své dlouhodobé největší vášni, kterou je doprava a urbanismus.

Od roku 2013 jsem byl 7 let členem spolku Brno na kole, několik let i v jeho čele. Zlomovým okamžikem byla kauza rušení cykloobousměrek, kterou se bohužel nepodařilo vyřešit rozumnou domluvou, takže musela skončit až u soudu. Dospěl jsem tak k závěru, že se v Brně nic reálně nezmění, dokud ve vedení města nebude politik, pro kterého kvalitní veřejný prostor, udržitelná doprava, ochrana životního prostředí a prosperující město budou skutečné priority. Rozhodl jsem se, že se tím politikem stanu. A protože jsem byl již delší dobu příznivcem jediné politické strany u nás, která neusnula v minulém tisíciletí, nalodil jsem se před čtyřmi roky k Pirátům.

Tři roky za Piráty působím v zastupitelstvu KrPole a řeším dopravu v Brně z pozice místopředsedy Komise dopravní, od letoška i jako člen představenstva BKOM a víc než rok jsem garantem našeho KET Doprava. Abych se mohl více věnovat politice, přerušil jsem v únoru své doktorské studium a v práci od nového roku snižuji úvazek. V listopadu jste mě také zvolili místopředsedou našeho sdružení.

Co se mi podařilo

Některé výsledky mé práce najdete v ulicích už nyní - viz mé letní shrnutí v reakci na opakující se stížnosti na zakonzervovávání dopravy v Brně, které mě také štve. Ale těžko se dělají zázraky, když pod sebou nemáme dopravu a investice. Navíc plánování dopravy, rekonstrukce ulic a výstavba nových komunikací probíhá v měřítku pěti let až desetiletí.

Celá řada velkých projektů se připravuje a díky tomu, že jsem přímo u toho, se mi podařilo jejich podobu přiblížit světovým standardům. Jako konkrétní příklady uvedu alespoň Novou městskou třídu a Novou Dukelskou, na kterých se nám po několika letech diskuzí podařilo vyjednat bezpečné a atraktivní oddělené cyklostezky místo pouhých cyklopruhů mezi auty. Stejně jako v budoucnu vzniknou kilometry cyklostezek v rámci výstavby VMO Ostravská radiála. Obsáhlejší přehled chystaných projektů jsme před létem dali dohromady v této prezentaci a záměry si můžete prohlédnout také v mapové aplikaci.

Za největší úspěch považuji, že z dříve naprosto zanedbávané cyklodopravy se prostřednictvím našeho působení v rámci koalice stala běžná součást dopravního plánování v Brně. Z 0,5 úvazku před třemi lety se jí na Odboru dopravy MMB bude po novém roce věnovat 2,5 úvazku, vznikne tak základ pracovního týmu, jehož vytvoření jsme si uložili v koaliční smlouvě. Zároveň jsem díky svému proaktivnímu přístupu nabral cenné zkušenosti s reálnou politikou a nezbytné kontakty na řadu klíčových aktérů. Zorientoval jsem se také v magistrátních strukturách.

Budoucnost dopravy v Brně

Kola jsou ale jen malým dílkem celé skládačky. OFFTOPICMěsto si v Plánu mobility vytyčilo, že mají v roce 2050 činit 12 % dopravy, což je podle mě reálné číslo, vytvoříme-li k tomu dostatečné podmínky Klíčové projekty pro budoucnost dopravy v Brně jsou ŽUB, SJKD a VMO. OFFTOPICVysvětlení zkratek viz jednotlivé následující odstavce

  • Společně s Severojižním kolejovým diametrem je ŽUB především o vytvoření infrastruktury pro kvalitní příměstskou železnici, tak jak ji známe z vyspělých měst jako Vídeň nebo Berlín. Díky ní budou moct desítky tisíc lidí z okolí Brna pro svou dojížďku do zaměstnání nebo školy ve městě využít rychlou, pohodlnou a pro město nezatěžující variantu hromadné dopravy.

  • Stejně tak Velký městský okruh není stavbou pouze pro převedení tranzitní automobilové dopravy mimo centrum města a urychlení vnitroměstských cest autem. Pokud koncept VMO uchopíme správně, je především o zklidnění vnitřního města od motorové dopravy. Převedení desítek tisíc aut na kapacitní mimoúrovňový okruh nám uvolní prostor v zástavbě pro udržitelné formy dopravy a umožní polidštit nejen ulice jako Veveří, Kotlářská a Provazníkova, ale dokonce i tepny typu Gajdošova, Opuštěná a Zvonařka.


Začít však musíme s menšími kroky, na které občané čekají už roky. Je možné je realizovat rychle a budou vidět neméně.

  • Prostor před budovou Hlavního nádraží si zaslouží pěší zónu, stejnou jako je na Joštově. Studie VUT už v roce 2016 prokázala, že je to možné. A současná pěší zóna v centru musí být skutečnou pěší zónou.

  • MHD má mít jasnou prioritu. K přepravě ji stále využívá největší část občanů a hlavně daným uličním profilem zvládne převézt nejvíce lidí. Máme vytipovaná místa na zřízení buspruhů; když bude politická vůle, je možné realizovat je v horizontu měsíců. V plánu je také řada nových tramvajových tratí (Kamechy, Líšeň, Lesná), jejich příprava však vázne a je třeba jí dát novou energii.

  • Nehodové lokality je třeba řešit zvýšením jejich bezpečnosti. Když někde srazí auto chodce, není to chyba přechodu, ale nastavení naší společnosti, která upřednostňuje pár vteřin cestovního času před životem člověka. Přechody a chodníky musíme zřizovat, ne rušit. Platná pravidla provozu musíme vymáhat od všech účastníků.


Vize pro Brno

Před 100 lety bylo Brno ve světě známé jako moravský Manchester. Díky bohatému textilnímu průmyslu z něj pod 14letým vedením starosty Winterhollera vzniklo sebevědomé a moderní město s řadou výstavních vilových a bytových čtvrtí, ale také např. první elektrifikované divadlo v Evropě nebo systém vodovodů a kanalizací, který slouží dodnes. Mělo však své problémy v oblasti sociální a dělníkům z továren nezbývalo mnohdy nic jiného, než si z pár prken stlouct střechu nad hlavou v dělnických koloniích.

Dnes je Brno někdy nazýváno české Silicon Valley, neboť je centrem vzdělanosti, inovací, technického a technologického pokroku. Také dnes máme své nedostatky v dostupnosti bydlení, se kterou se pojí stěhování lidí za město. Společně s nekoncepčním rozvojem území (např. čtvrtě Kamechy a Sadová) způsobují přetížení města motorovou dopravou. A na dveře nám buší klimatická krize.

Právě proto město Brno potřebuje znovu starostu s vizí. Primátora, který povede město vstříc velkým výzvám, které nám dnešní doba přináší. Primátora, který bude potřebám lidí naslouchat a bude lidi spojovat. Primátora, který bude chápat problémy dneška a nebude se bát je řešit, přestože to ne vždy bude úplně populární.

Brno potřebuje pirátského primátora, který má energii a město povede zodpovědně vstříc větší otevřenosti a transparentní modernizaci. Kapitána se skvělou posádkou, jakou máme v naší straně. Budu rád, když mi umožníte o tuto pozici zabojovat v nadcházejících komunálních volbách a společně se mnou do čela naší kandidátky zvolíte také lidi s ohromnou politickou zkušeností a výsledky, jako jsou @Tomas.Kolacny, @Robert.Cuma a @Marek.Fiser, mého dopravního wingmana @Adam.Zemek, krotitelku korupce @Monika.Spilkova a mága technických sítí @Michal.Marciniszyn.

Jedině se silným týmem dokážeme z Brna udělat město světového formátu a já věřím, že na to máme! Silný tým vzniká z dobrého vedení a já udělám vše, co bude v mých silách, abych byl takový lídr, jakého si zasloužíte.

Těším se na Vaše dotazy a následné grilování :-)

S nadšením a pokorou Váš
Marek Lahoda

Statutární město Brno: zastupitel města Brna, předseda Komise BESIP, člen Finančního výboru a Komise dopravní
Piráti: předseda KS JMK, garant RT Doprava pro oblast městské mobility, poradce ministra dopravy pro oblast městské a aktivní mobility a BESIP

tel: +420 732 732 490
mail: marek.lahoda@pirati.cz

"Where there is a will, there is a cycleway."

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Oznámení moderátora:

Začátkem dnešního dne skončila lhůta pro přihlašování kandidátů a kandidátek na lídra a do čela kandidátní listiny. Děkuji všem přihlášeným za zájem kandidovat. Do úvodního příspěvku jsem doplnil seznam přihlášených vč. odkazů na jejich profily a přijímám případné reklamace (pokud jsem třeba uvedl odkaz na neaktuální profil).

Stále je možné hlásit se na ostatní místa kandidátní listiny (tedy od 10. místa dále). Lhůtu pro ukončení tohoto přihlašování stanovím teprve v průběhu hlasování o čele tak, aby byla co nejdelší možná. V každém případě pokud už teď víte, ze kandidátní listinu svou přítomností na ní chcete podpořit, určitě na nic nečekejte.

Co se týká dalšího postupu, tak ode dneška do 14. ledna bude probíhat rozprava a písemné grilování kandidátů zde na fóru. S osobním grilováním kandidátů v tuto chvíli počítám na 15. ledna odpoledne s ohledem na epidemickou situaci online (k tomuto co nejdříve svolám zasedání a stanovím časový harmonogram).

Hned po grilování bude zahájeno hlasování. S ohledem na informace v úvodním příspěvku počítám s tím, že každé místo od lídra do devátého místa budeme volit jednotlivě dvoukolovou volbou. Jediné, co je třeba určit, je, zda si lídra chceme zvolit už přímo na zasedání (tedy zkrátit hlasovací dobu tak, abychom nejpozději na konci zasedání znali jméno lídra) - bylo tomu tak v primárkách do kraje i do PSP, takže s tím pro tuto chvíli budu počítat coby s výchozím postupem a v případě převládajícího opačného názoru si ho nechám shodit námitkou.

To je v tuhle chvíli ode mě asi vše - přeju vám všechno dobré do nového roku!

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Lukas.Mamula
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 248
Registrován: 09 dub 2016, 20:10
Profese: programátor, analytik
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 202 poděkování
Dostal poděkování: 329 poděkování

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Lukas.Mamula »

Lukas.Mamula píše: 29 pro 2021, 16:54
Monika.Spilkova píše: 29 pro 2021, 14:24

Milé Pirátky a milí Piráti,
(...)

Ahoj Mončo.
Chtěl bych poprosit o několik odpovědí na otazky:
1) Jaká je tvá odměna v rámci funkce předsedkyně kontrolního výboru. Kolikrát do roka se schází KV? A průměrná doba trvání jednoho zasedání?
2) ty stejné otázky,ale pro pozici v KK
3) co jsi udělala pro MČ Brno-střed z pozice zastupitelky?

Děkuji za odpověď

Ahoj
hned na začátku bych se chtěl omluvit, že jsem přeskočil posloupnost kroků tohoto vlákna. Zmátla mě otázka od Ondřeje Kotase a myslel jsem, že už přišel čas pokládání otázek. Tedy pokud už mohu, pak výše je otázka na @Monika.Spilkova

Oznámení moderátora:

Pro přehlednost jsem zkrátil citaci. PS

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Mamula za příspěvek:
Monika.Spilkova
"Nemyslím si, že existuje větší vzrušení než to, které inovátor zažívá, když univtř cítí nějaký výtvor mysli, který povede k úspěchu… Díky těmto emocím muž zapomene na jídlo, spánek, přátele, lásku, všechno" Nikola Tesla

Lukáš Mamula
zastupitel města Brna
Uživatelský avatar
Lukas.Mamula
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 248
Registrován: 09 dub 2016, 20:10
Profese: programátor, analytik
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 202 poděkování
Dostal poděkování: 329 poděkování

Re: [Rozprava] Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Lukas.Mamula »

Lukas.Mamula píše: 29 pro 2021, 16:57
Michal.Marciniszyn píše: 27 pro 2021, 23:13
Ondrej.Kotas píše: 26 pro 2021, 20:24

Michale, rád bych se zeptal, co změnilo tento tvůj názor?

„Budeme řešit, na co se ve volbách zaměřit a jaký bude program. Budeme také volit v primárkách čelo kandidátky. Ale tam nebudu, chci se věnovat práci ve straně," řekl Marciniszyn.
zdroj: https://brnenska.drbna.cz/zpravy/politi ... iszyn.html

Ahoj Ondro,

Dík za dotaz. Plánuju sice kandidovat na čelo, ale až od 7. místa, není mým cílem víc, než při dobrém výsledku v primárkách i ve volbách být zastupitelem. V současném volebním období jsem dost udělal v TSB a ve Smart Cities a v tomto bych chtěl pokračovat, bude-li to možné. Mám práci co mě fakt baví, ale není mi úplně jedno co se v Brně děje. V našich stanovách je čelo prvních 9 míst, mé vyjádření mířilo na to, že nemám zájem o uvolněnou pozici.

Snad je to srozumitelné,

Michal

Ahoj Michale
chápu, že jsi ještě nenapsal svou řeč,ale pokud budeš kandidovat,pak se chci zeptat. Ty jsi působil jako zastupitel na Brně-stred také. Můžeš zde napsat,co jsi v rámci svého mandátu pro MČ udělal?

Děkuji

Zde tedy znova otázka na @Michal.Marciniszyn

"Nemyslím si, že existuje větší vzrušení než to, které inovátor zažívá, když univtř cítí nějaký výtvor mysli, který povede k úspěchu… Díky těmto emocím muž zapomene na jídlo, spánek, přátele, lásku, všechno" Nikola Tesla

Lukáš Mamula
zastupitel města Brna
Uživatelský avatar
Lukas.Mamula
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 248
Registrován: 09 dub 2016, 20:10
Profese: programátor, analytik
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 202 poděkování
Dostal poděkování: 329 poděkování

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Lukas.Mamula »

Marek.Lahoda píše: 31 pro 2021, 22:05

Milá brněnská posádko,
(...)

Ahoj @Marek.Lahoda
chtěl bych se tě zeptat na tvou záslužnou činnost ve spojitosti s tvým mandátem zastupitele MČ Královo pole.
Jaké máš úspěchy?
V rámci vaší MČ byla podle všeho blokována činnost Kontrolního výboru, díky toho, že vládnoucí koalice měla v KV větší zastoupení svých členů než-li opozice. Z jakého důvodu jste tento stav neřešili? Chápu, že jste byli v opozici, ale já kdybych nebyl ve straně, tak o tomto vůbec nevím, poněvadž jste na to neupozornili ani v mediích tzn. obyvatelé vaši městské části žijí asi v přesvědčení, že jste se ani nesnažili zastavit věci, o kterych jste tvrdili, ze jsou spatne.

Díky za odpověď

Oznámení moderátora:

Pro přehlednost jsem zkrátil citaci. PS

"Nemyslím si, že existuje větší vzrušení než to, které inovátor zažívá, když univtř cítí nějaký výtvor mysli, který povede k úspěchu… Díky těmto emocím muž zapomene na jídlo, spánek, přátele, lásku, všechno" Nikola Tesla

Lukáš Mamula
zastupitel města Brna
Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Oznámení moderátora:

Za mě jenom technická. Citování celé kandidátské řeči při pokládání dotazů je poněkud nepřehledné, takže jsem lehce zmoderoval příspěvky Lukáše Mamuly. Dotazy lze pokládat i v samostatném příspěvku bez citace a daného kandidáta nebo kandidátku třeba jen tagnout.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 4):
Antonino.Milicia, Monika.Spilkova, Lukas.Mamula, Adam.Zemek

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Monika.Spilkova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 329
Registrován: 03 říj 2017, 20:39
Profese: OSVČ
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 648 poděkování
Dostal poděkování: 570 poděkování

Re: Primární volby do ZMB v komunálních volbách 2022

Příspěvek od Monika.Spilkova »

Lukas.Mamula píše: 29 pro 2021, 16:54
Monika.Spilkova píše: 29 pro 2021, 14:24

Ahoj Mončo.
Chtěl bych poprosit o několik odpovědí na otazky:
1) Jaká je tvá odměna v rámci funkce předsedkyně kontrolního výboru. Kolikrát do roka se schází KV? A průměrná doba trvání jednoho zasedání?
2) ty stejné otázky,ale pro pozici v KK
3) co jsi udělala pro MČ Brno-střed z pozice zastupitelky?
Děkuji za odpověď

Ahoj Lukáši, děkuji za zajímavé otázky
1) KV
a) odměny za výkon funkcí jsou veřejně dostupná data, podle nařízení vlády č. 318/2017 Sb. o výši odměn uvolněných členů zastupitelstev a maximálních odměn neuvolněných členů zastupitelstev (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-318) činí odměna předsedy KV v MČ BS 63 245,- před zdaněním.

b)
Harmonogram zasedání zveřejňuji pro občany na webu vždy na pololetí pod hlavičkou Termíny zasedání KV, KV zasedá 12x ročně. https://www.brno-stred.cz/radnice/zastu ... olni-vybor

c) Detailní zápisy z jednání KV včetně přesné délky trvání jednotlivých zasedání a proběhlé rozpravy jsem začala zveřejňovat hned od prvního KV na webu pod hlavičkou Zápisy z jednání KV: https://www.brno-stred.cz/radnice/zastu ... olni-vybor
KV obvykle jedná mezi 90-180 minutami. Vzhledem k tomu, že jako opoziční zastupitelka nemám k dispozici žádný odbor, sama připravuji také veškeré materiály na jednání KV a výstupy z KV.

2) KK
a) aktuální výše odměňování členů komisí RMB byla schválena na zasedání ZMB dne 8. 12. 2020: https://www.brno.cz/ezmb_soubory/276/9.pdf a činí 4180,- před zdaněním.
b) Komise pro kulturu RMB zasedá 12x ročně.
c) KK obvykle jedná mezi 70-190 minutami.
Předsedictví KK pro mne také znamená členství v hodnotící komisi pro dotace, Radě ředitelů MMB a Městského divadla Brno a také třeba v hodnotících komisích na různé sochy nebo čestné náhrobky (https://brnensky.denik.cz/zpravy_region ... 10908.html, https://brnodaily.com/2021/09/10/brno/d ... e-namesti/ atd.)

3) co jsem udělala pro Brno-střed? (stručné shrnutí, něco již bylo zmíněno přímo v kandidátské řeči:)

    prošetřila jsem investiční zakázky zadané obviněným místostarostou Švachulou ve výši 140 milionů a předala své zjištění NCOZ pro nárokování škody z úrovně MČ. Odhadované předražení těchto zakázek je minimálně 10 procent z ceny díla:
    https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... le-zakazky
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zaci ... rno-120458 a další

      rozporovala jsem vicepráce ve změnových listech k probíhajícím zakázkám, na základě toho MČ získala slevu přes milion korun od zhotovitele

        navrhla jsem zřízení pracovní skupiny pro minimalizaci korupčních rizik, audit Oživení a participovala na aktualizaci směrnice pro zadávání veřejných zakázek. Jde o systémové změny v zadávání veřejných zakázek, které přinesou větší transparentnost a méně prostoru pro korupci: např. výběr technického dozoru již ve fázi přípravy kontrolního rozpočtu, zřízení místa rozpočtáře na odboru investic pro kontrolu položkových rozpočtů, delší lhůty pro zveřejnění výzvy k podání nabídek i pro zakázky malého rozsahu, zveřejnění na webu (systém E-zak) i pro zakázky malého rozsahu, rozšířit počet členů komise pro otevírání nabídek a další

          kontroluji pronájmy komerčních prostor a bojuji proti podezřele levným nájmům: například na Dvořákové ulici jsem narovnáním nájemného přinesla pro MČ 250 tisíc ročně navíc

            prosadila jsem zmrínění diskriminační protialkoholní vyhlášky alespoň v několika parcích na území Brno-střed

              prověřovala jsem smlouvy k pronájmu Tržnice Brno, zde se bohužel nepodařilo najít legální důvod výpovědi pana Bartoška do doby, kdy bude hradit nájemné

                bojuji proti klientelistickému přidělování obecních bytů - čerstvě se mi podařilo zastavit podpis smlouvy u zájemců, kteří cíleně uvedli lživé údaje, aby získali byt

                  bojuji proti byznysu podnajímání bytů - v několika případech jsme na KV zjistili, že dotyčný má jinou nemovitost a nemá nárok na obecní byt, smlouvy nebyly prodlouženy, žadatelé byli vyřazeni z evidence, odbor bytový nově kontroluje KN i při prodlužování smluv (dříve řešeno jen čestným prohlášením!)

                    prošetřovali jsme také některé privatizace z minulosti, a i když šlo o legální postup, osobně nepovažuji za vhodné, aby politici a jejich příbuzní získali obecní byty https://www.idnes.cz/brno/zpravy/obecni ... zpravy_mls

                      prověřovala jsem zakázku na pasportizaci bytových domů za desítky milionů korun, také je již součástí vyšetřování Policie, podařilo se na návrh KV zatím alespoň prodloužit záruku na dílo
                      https://www.idnes.cz/brno/zpravy/kauza- ... pravy_mos1

                        prosadila jsem archivaci a zveřejňování záznamů zasedání ZMČ - je tedy možné podívat se na záznam zastupitelstva zpětně - občané se nemusí osobně účastnit, nebo ho sledovat online v čase jeho konání

                          prosadila jsem změnu jednacího řádu, aby v bodu “hovory s občany” mohli vystoupit také podnikatelé se sídlem nebo provozovnou v naší MČ

                            vystupuji proti nesystémovým privatizacím, byla jsem hlavním kritikem pochybné metodiky pro výpočet návratnosti na základě níž se domy prodávaly, později byla ustanovena pracovní skupina pro její změnu, kterou vedl Robert Čuma
                            https://www.impuls.cz/regiony/jihomorav ... y_kov/tisk

                              kontrolou znaleckých posudků zadávaných MČ se mi podařilo odhalit nestandardní cenu u jednoho znalce, s MČ již nebude spolupracovat

                                s Michalem se nám podařilo se nám prosadit zpřístupnění materiálu ze všech komisí všem zastupitelům – tato změna velmi pomůže informovanosti všech zastupitelů

                                  podala jsem podněty na ČOI ohledně výstavby dvou domů, u nichž developer v nesouladu se stavebním povolením prodával nebytové prostory jako “byty”
                                  https://www.idnes.cz/brno/zpravy/stavba ... pravy_mos1
                                  https://www.idnes.cz/brno/zpravy/spor-b ... pravy_krut

                                    dlouhodobě podporuji dohody o narovnání s malými řemeslníky v kauze Stoka II, kde není velká šance získat v trestním řízení náhradu škody

                                      navrhla jsem, aby MČ uložila své volné prostředky z fondu VHČ, které není schopna investovat, do vhodného investičního nástroje místo spořícího účtu, který je nechrání před inflací (zatím nerealizováno)

                                        předložila a podpořila jsem mnoho návrhů na vstřícný postup k dlužníkům vůči MČ - zejména odpuštění úroků z prodlení a splátkové kalendáře pro jistinu dluhů, dále odpuštění nájemného pro podnikatele v době covidové pandemie

                                          jsem členkou pracovní skupiny pro veřejný prostor, která spojuje zástupce města, MČ Brno-střed, TICu, organizátorů kulturních akcí i Policie a hledá konsenzus pro realizaci akcí na území naší MČ včetně adventních trhů, koncertů, koštů a dalších

                                            a dále jsem se zasadila o řešení desítek podnětů občanů a zastupitelů na různou agendu - od špatně provedených prací na domech ve správě MČ, přes kontrolu soutěží na veřejné zakázky včetně velkých investičních akcí po přidělování obecních bytů, promlčené pokuty, parkování, zábory veřejného prostranství…

                                              a mnoho mnoho dalšího uff… koho by zajímalo víc, tak jsem zavedla detailní zápisy z jednání KV, které jsou zveřejňovány včetně rozpravy na webu :) https://www.brno-stred.cz/radnice/zastu ... olni-vybor

                                              Tito uživatelé poděkovali autorovi Monika.Spilkova za příspěvky (celkem 4):
                                              Jiri.Ulip, Adam.Zemek, Marek.Lahoda, Lukas.Mamula
                                              Odpovědět

                                              Zpět na „Místní fórum Brno“