Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Moderátoři: KoKS Moravskoslezský kraj, PKS Moravskoslezský kraj, PMS Ostravsko

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Ondra.kl »

jan.bolek píše: 12 pro 2021, 15:31

Zdravím vespolek,

na úvod řeknu, že jsem tu na pirátském fóru po dost dlouhé době, kdy jsem se například dotazoval, jak to vypadá se zavedením videozáznamů krajského zastupitelstva zlínského kraje, když od krajských voleb je to již více jak rok......).

Zde také moc opravdu místy nerozumím, co teda vlastně jako piráti v Ostravě děláte opravdu pirátského ?

Téma Vodovodů a kanalizací je přece docela zásadní téma
a jestli se k tomu stavíte tak, jak jste tu odpověděli, tak je to trochu smutné,
protože se zde nabízí otázka, zda tam jako zastupitelé za Piráty nejste vlastně zbyteční, jelikož tyto vaše odpovědi občané by slyšeli od všech ostatních běžných známých stran.

Od Pirátů je přece očekáván mnohem aktivnější přístup než "obhajoba zaběhnutých pořádků".

Například váš argument, že by mohl být problém sehnat personál pro novou společnost by mohl snad chvíli obstát možná pro Prahu (ale ani tam ne), natož v Ostravě potažmo Moravskoslezském kraji.....
A tak dále.

Tady přece vůbec nejde o nějakého pana Novotného, je to běžný ukázkový příklad privatizace jakékoliv jiné služby, která může být provozována plně v kompetenci měst a obcí.
Jenže když politici nechtějí nebo řeknou že to nejde, tak to samozřejmě těžko může jít.
Piráti by měli hledat cestu, aby to šlo.

Pokud to nechápete tak jde hlavně o veřejné peníze, veřejnou komoditu, takže jistý trh s jistým obratem, což bylo nepochybně důvodem, proč "po tom skočila" a nechce se toho vzdát.

Budete teda ochotni to téma jako Piráti na magistrátu znovu otevřít ?

Hele, je cilem mit levnou vodu nebo mit vodarenkou firmu vedenou mestem bez ohledu na cenu vody?

Uživatelský avatar
Tomas.Cabla
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 303
Registrován: 22 kvě 2017, 10:18
Profese: kuchař-číšník
Bydliště: Na Kapli 380, Napajedla
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Tomas.Cabla »

Rostislav.Reha píše: 08 pro 2021, 01:15

Tomasi, ja asi nemam kapacitu ani znalosti na to ti odpovidat vetsinu z tebou polozenych otazek. Mesto Ostrava investovalo statisice na vypracovani teto ekonomicke analyzy dalsich variant provozovani a vychazi ze stavajicho stavu a vypracovala ji odborna firma, ktera si za ni nese odpovednost a my jsme z ni jako zastupitele vychazeli.........

Určitě je více modelů, které zmiňuješ a je třeba jim rozumět a potom je regulovat. Vodárenství, jak každý z nás ví se stalo stejně korupčním místem a tunelem, jak celá naše republika po roce 89. Dávat rozhodnutí na zastupitelstvu nevýhodnému ekonomickému modelu je podporovat stávající stav a jenom legitimizovat historickou korupci ve vodárenství.

Aby vybraný model, jak říkáš byl přijatelný musí se regulovat, neboť si na regionálním monopolu, do kterého nepustíš konkurenci. Regulace historicky nebyla, či byla mizerná a proto mohli korporace svůj zisk vytvářet na 10% 20% z úplných nákladů, což je neskutečné. (Ve Zlíně to dělalo 93 mil. zisku pro Veolia.U vás ve slezsku to je úplná zhovadilost, jako jediní v republice se prodala i infrastruktura.Se divím, že Ostrava to vlastní.) S regulací pak přišel Babiš okolo roku 2015, aby ten kdo vlastní infrastrukturu, to nejcenější/nejdražší také měl nejvíce zisku. Bohužel korupce je byznys a tak to některé města obešli a vytvořili smlouvy, kde korporace opět mohli svůj zisk tvořit dál, byť né tak hamižně. Spousty roků, taky byla podhodnocena samotná infrastruktura, která se počítala při odpisech ve starých cennách. Ministerstvo zemědělství muselo nařídit nové přehodnocení infrastruktury, kde ve Zlíně ze 4 miliard, to nyní dělá okolo 13 miliard. To jsou důležité ukazatele, které mají vliv na nájemné, a obnovu majetku !

Mluvíš-li, že je to na ekonomických podmínkách, musíš znát ekonomické ukazatele a ty je nemáš ! Tvoje rozhodnutí potom nemají podložená data a dogmata to je to poslední co bych si přál při rozhodování o vodárenství.

Pokud jsme v roce 2017 psali o vodárenství, bylo to právě z té věci, že jsme si řekli, že mít přístup k pitné vodě, je stejné jako školství, kultura, zdravotnictví, tedy servis občanů, zabezpezpečení společnosti. Jistě můžeme tady mít model USA a polovina lidí nemá přístup ke zdravotnictví, slabému školství, mimoškolských aktivit, sociálního systému. Myslím si, že sociální stát není nepřítelem či komunistickým strašákem, ale pojistkou spravedlivé společnosti.

Systém výpočtu vodného a stočného ve vodárenství se také týká solidárního vodného a stočného, které se rozpočítává mezi všemi stejně, i když jiní doplácí na ty druhé. Systém, který však vyvádí peníze pryč solidární rozhodně není.

Ano já jsem proto, aby vodárenství bylo státu obcí a měst, ale neznamená, že pokud dodáš informace, které jasně stanovují, za jakých ekonomických okolností se u Vás bude provozovat, a budou výhodné pro občany, nemám problém s tím souhlasit.

Nevěř ostnatému drátu, byť se stokrát tvářil jak stonek růže.
Karel Kryl

http://www.indiannet.eu/
https://cablatomas.cz/
https://www.youtube.com/channel/UC8_1If ... yhNMilBlnA

Uživatelský avatar
Tomas.Cabla
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 303
Registrován: 22 kvě 2017, 10:18
Profese: kuchař-číšník
Bydliště: Na Kapli 380, Napajedla
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Tomas.Cabla »

Rostislav.Reha píše: 08 pro 2021, 09:33

A jeste bych se chtel zeptat @Tomas.Cabla - nasel jsem v evidenci kontaktu a schuzek tuto schuzku s p. Novotnym ........

To mě těší, že se už můžu řadit mezi ekonomické kapacity jako je Novotný a další ekonomové. Bohužel jsem jenom kuchař a sprostý člověk, takže na odbornost či vypracování rozsáhlých analýz nejsem. Já je dokáži přečíst a posoudit, popřípadě navrhnout co chci ke svému rozhodnutí vědět.

PiroVaK s Nonotným řešil změnu ústavy a to by mělo být taky v evidenci kontaktů. V Ostravě na republikovém sjezdu, Dana Balcarová pozvala Novotného na schůzku a řešili se věci ohledně dotací pro vodárenství od ministerstva zemědělství, které se schovalo pod problémem Sucha, což se dalo charakterizovat jako skrytá finanční podpora. EU nedává vodárnám, které ovládají cizí subjekty. Já sám Novotného znám od roku 2014, kdy jsem se dozvěděl, že naše vodárna VaK Zlín je tunelovaná a to jsem byl na zastupitelstvu od roku 2010. Představitelé města nic neřekli, lhali a zatajovali informace. Stejně tak jak představenstvo a dozorčí rada VaK Zlín, poplatná Veolii. Kvůli tomu jsem začal vydávat noviny, aby lidé měli informace, které jsem dostal mezi 30 obcí v nákladech 65 tis.. https://cablatomas.cz/napajedla-bez-cenzury Novotný byl a je jediný zdroj informací o korupci v tomto odvětví. A také česká televize, ale zde nejsou podrobně doležené skutečnosti o podvodech zůčastněných osob a firem.. odkazy

Boj o vodu: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... 28/titulky
Boj o vodu II: https://www.ceskatelevize.cz/porady/114 ... o-vodu-ii/
Spekulanti vodárenských pozemků: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... ch-pozemku
Vodovodní společnosti čelí útoku spekulantů: https://www.ceskatelevize.cz/porady/114 ... pekulantu/
Výnosný obchod s vodou: https://www.ceskatelevize.cz/porady/114 ... d-s-vodou/
Půlmilionová pokuta pro firmu Veolia: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... 37/titulky

S Novotným pro PiroVaK také bylo dohodnuto, že vytvoří manuál, který popíše stav věcí ve vodárenství a možné cesty jeho nápravy. O tom bylo rozhodnuto na schůzce a oficiálně zaslaný dopis naším poslancem Frantou Elfmarkem. Materiály o problematice vodárny Kladno-Mělník dodávál Novotný i naší senátorce Šípové. Také komunikoval s klukama s Chrudimi, kde bude ukončena smlouva o provozování okolo 2028. Piráti Zlínský kraj vyčlenili 20 tis. na problematiku akcií pro Napajedla a ostatní obce, které prodali/pronajali akcie. Odkaz viewtopic.php?f=417&t=57259

Ohledně Ostravy jsem volal Novotnému, protože došla ke mně zpráva přes životní prostředí Danu Balcarovou, že Piráti chtějí prodloužit provozní smlouvu a že pokud bude ochotný a MS Ostrava bude souhlasit PiroVaK uskuteční schůzku na toto téma. Ale je pravda, že díky Vám, jsem se s ním bavil i o tom manuálu, co franta Elfmark zaslal a taky jsem pořešil, jak vypadá ta analýza pro Napajedla.

Abych pravdu řekl, tak nevím jestli mi volal pan Kubín nebo pan Raška? V každém případě se ptal na informace, ale odkázal jsem ho na forum, a že se tato věc řeší, že zatím nevím, jak se věci mají. Ještě mám odpovídat na email, ale na všechno není čas.

Trochu mě mrzí, že ze mě chcete udělat hlupáka co tomu nerozumí, což si myslím se nedělá, protože Vás to pak staví do špatného světla. Navštívil jsem soudní líčení ve věci tunelování VaK Zlín u Ústavního soudu v Brně, Vrchního soudu v Olomouci, a okresního soudu ve Zlíně, početl jsem stovky stránek soudních rozhodnutí i ekonomických analýz a sám jsem vypracovával pro město Napajedla materiál o této problematice a vydával jsem noviny a informoval občany, kteří o této korupci vůbec nevěděli. Od začátku u Pirátů (jaro 2017) dělám vodárenství, posílali jsme info na všechny KETy, jsme na Zulipu a přesto při tak důležité transakci se nikdo nepodívá, jestli u Pirátů není odborná skupina.

Mějte si své názory i svoje rozhodnutí, ale doložte ho lidem. Opýrat se o tuto analýzu, vnesete jenom zmatek.

Koho se zeptám s rodiny či kamarádů, tak řekne, že voda se privatizovat neměla. Soudci dávají rozhodnutí, že privatizace ve vodárenství bylo obcházení zákona a jenom od politiků slyším, že to tak špatné není. Tak nevím co si o tom myslet. Jde nám tedy o věc ? O budoucnost ? A o jakou, že budeme patřit korporacím ?

Korporace vyvádí přes 400 miliard ročně ze země díky privatizaci, kde se prodalo kde co. Nemluvím o dalších 100 miliard, keré jsou vyvedeny nezákoně přes daňové ráje. Nejsem zastáncem, že vše jde z privatizovat a všechno má být na soukromých společnostech. Pro mne jsou oblasti, které pro chod společnosti nelze vést soukromě. Stejně tak jak Havel apeloval, že ne vše je na prodej.

Nevěř ostnatému drátu, byť se stokrát tvářil jak stonek růže.
Karel Kryl

http://www.indiannet.eu/
https://cablatomas.cz/
https://www.youtube.com/channel/UC8_1If ... yhNMilBlnA

Uživatelský avatar
Tomas.Cabla
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 303
Registrován: 22 kvě 2017, 10:18
Profese: kuchař-číšník
Bydliště: Na Kapli 380, Napajedla
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Tomas.Cabla »

Rostislav.Reha píše: 08 pro 2021, 14:05

Jinak - aktualne zastupitelstvo rozhodlo jen o variante, smeru, bude se pripravovat konkretni zneni smlouvy a ta se ma podepisovat nekdy na jare pristiho roku. Cili se pojdme soustredit na to, aby tam ty formulace byly co nejlepe postihnute.

Určitě se o tom pojďme společně bavit a nastavit smlouvu řádně a prospěšně, byť v tom vidím jenom oddalování tohoto problému.

Ale opět a to zdůrazním, jak se chcete rozhodovat, když nemáte data ! To se budeme rozhodovat na neúplných informacích ?

To že byla předložena zastupitelstvu analýza neznamená, že je hodnotná pro splnění toho, aby jste se rozhodli s péčí řádného hospodáře.


Vložím sem jeden příklad :

Analýza mluví, že odkoupení podniku bude stát cca 800 milionů. Rozumím tomu tak, že je to hodnota podniku, který je zajetý, má svou klientelu a své zboží, které prodává zákazníkům.

Ale, jaká bude hodnota podniku, který nemá komu prodávat zboží, nemá licenci na prodej ? Takový podnik už nestojí 800 milionů, ale jenom cca 400 milionů.

A k tomu ještě dodám, že o této věci se vede soudní líčení ve věci tunelování VaK Prostějov, kde soudce (Klimešová - které bych vzal talár,, škoda že nemáme min. spravedlnosti) na tomto ekonomickém základu zneplatnila prodej podniku, neboť uvedla, že akcionáři byli uvedeny v omyl a představenstvo jim předložilo zavádějící informace o podniku a jeho budoucího podnikání. Samozřejmě doloženo několika posudky, které si soudkyně nechala vyhotovit. Tedy dali akcionářům neúplné a zavádějící informace.


Pojďme si udělat vlastní analýzu, máme tři europoslance @Marcel.Kolaja @Mikulas.Peksa @Marketa.Gregorova , tak ať nám zajistí info z EU, jestli může město Ostrava žádat o dotace. Složme se mezi kraji, kde je stejný problém a nechme si udělat pirátskou analýzu. Nebo Ivan ji udělá přes ministerstvo rozvoje a vypíše granty na rozvoj infrastruktury pro obce a malé města. Chci říct, že pokud budeme chtít tak to nebude problém.

Nechci Vám přidělávat starosti, určitě svých máte nad hlavu, a já také. Ale já sám při všech těch zjištění, bych ještě, takové rozhodnutí o podpisu smlouvy, před volbami nedělal a udělal ho až po volbách, je možné, že to bude všechno jinak. A je stále čas jsou na to dva roky. A i kdyby ne, tak krajský úřad vydá rozhodnutí, že dokud nebude vybrán nový provozovatel, tak do té doby provozuje současný.

Nevěř ostnatému drátu, byť se stokrát tvářil jak stonek růže.
Karel Kryl

http://www.indiannet.eu/
https://cablatomas.cz/
https://www.youtube.com/channel/UC8_1If ... yhNMilBlnA

Uživatelský avatar
Tomas.Cabla
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 303
Registrován: 22 kvě 2017, 10:18
Profese: kuchař-číšník
Bydliště: Na Kapli 380, Napajedla
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Tomas.Cabla »

Ondra.kl píše: 15 pro 2021, 19:14
jan.bolek píše: 12 pro 2021, 15:31

Zdravím vespolek,
na úvod řeknu, že jsem tu na pirátském fóru po dost dlouhé době, kdy jsem se například dotazoval, jak to vypadá se zavedením videozáznamů krajského zastupitelstva zlínského kraje, když od krajských voleb je to již více jak rok......

Hele, je cilem mit levnou vodu nebo mit vodarenkou firmu vedenou mestem bez ohledu na cenu vody?

To je divné co říkáš... dolož jak by cena vzrustala a o kolik a proč ? Kde bereš jistotu,že město neumí hospodařit a pokud to neumí, nebo to přestalo umět po privatizaci, tak kdy to bude zase umět za rok nebo dva, či za deset let dvacet let ? Nebo už nikdy ?

Nevěř ostnatému drátu, byť se stokrát tvářil jak stonek růže.
Karel Kryl

http://www.indiannet.eu/
https://cablatomas.cz/
https://www.youtube.com/channel/UC8_1If ... yhNMilBlnA

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5263
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7657 poděkování
Dostal poděkování: 8841 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Tomasi, pojdme se bavit fakt nejak bez emoci rozumne. Znovu opakuju, ze prace je na tom jeste hodne, ze jsme schopni zprostredkovat diskuzi primo s Ovakem, a rozhodne nemame nekde finance srovnatelne s temi, ktere stala ta ekonomicka analyza (ktera podle tebe “neobstoji pred odbornou verejnosti”). Nikdo s tebe hlupaka nedela, ale mame ve strane nejaka pravidla co se jednani s lobisty (coz p. Novotny bezesporu je) tyka.
Klidne svolejte nejakou schuzku a probereme to, data pro to mam prakticky libovolna (z dostupnych). Jen se prosim oprostte od svych narrativu, vyplyvajicich zjevne z (realnych) spatnych zkusenosti z jinych obci.

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Ondra.kl »

Tomas.Cabla píše: 16 pro 2021, 00:12
Ondra.kl píše: 15 pro 2021, 19:14
jan.bolek píše: 12 pro 2021, 15:31

Zdravím vespolek,
na úvod řeknu, že jsem tu na pirátském fóru po dost dlouhé době, kdy jsem se například dotazoval, jak to vypadá se zavedením videozáznamů krajského zastupitelstva zlínského kraje, když od krajských voleb je to již více jak rok......

Hele, je cilem mit levnou vodu nebo mit vodarenkou firmu vedenou mestem bez ohledu na cenu vody?

To je divné co říkáš... dolož jak by cena vzrustala a o kolik a proč ? Kde bereš jistotu,že město neumí hospodařit a pokud to neumí, nebo to přestalo umět po privatizaci, tak kdy to bude zase umět za rok nebo dva, či za deset let dvacet let ? Nebo už nikdy ?

Helw ja vubec netvrdim ze cena pujde na horu. Ja jen vim ze ruzne organizace at uz obchodni nebo statni maji ruznou efektivitu. Takze se te ptam jestli je cilem aby byla voda levna, nebo aby byla firma mestska bez ohlesu na cenu vody.

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Město Ostrava určitě může žádat o dotace, otázka ovšem je, z jakého fondu. A případně skrze jaký konkrétní operační program, protože správa (kohezních, o těch se bavíme, že?) fondů probíhá ve sdíleném managmentu, tj. EU udělá obecný rámec, podle kterého si pak jednotlivé členské státy řeší konkrétní plány pro využití peněz a posuzují konkrétní projekty. Čili je to spíše otázka na lidi z MMR, zda-li by nevěděli - přičemž MMR je stále ve stádiu zrodu, takže čekejte ještě odhadem nejmíň 6 měsíců, než je Ivan navýběrkuje a oni se rozkoukají.

A jakkoliv mě třeba po zkušenostech z Ústeckého kraje Veolie, slušně řečeno, irirtuje, nenapadá mě na první dobrou žádný způsob, jak do toho evropské peníze dostat, protože těžko tvrdit, že jde o modernizační projekt (že digitalizujeme, dekarbonizujeme nebo alespoň bojujeme proti rakovině). Obecně tíhnu k filozofii, že vodárny, dálnice atp. by měly být spíše erární, ale pokud je už jednou zprivatizováno, váhám, jestli vynaložit erární peníze na vykoupení zpět je to správné řešení. Dávalo by to asi smysl, pokud by existovala zmíněná studie, že tato akce v místních podmínkách zajistí skutečně významně nižší ceny vody, takže se investice vrátí. Pokud to tak není a město si dodavatele dokáže udržet pod kontrolou, tak mám spíš pocit, že je účelnější investovat ty peníze do něčeho víc "smart".

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
jan.bolek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 25
Registrován: 20 črc 2014, 09:47
Profese: stavař
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od jan.bolek »

Anonymové v této diskuzi - prosba na moderátora/y této diskuze a prosba na člověka s označením Ondra.kl

zdravím vespolek, zdravím moerátory, měl jsem za to, že je povinnost a mimochodem i slušnost vystupovat pod celým svým jménem a tak být i zaregistrován.

Nedávné příspěvky napsané profilem Ondra.kl, s nejednoznačným jménem osoby diskutujícího
však překvapivě ukazují, že zde mohou diskutovat v podstatě i anonymové.

Můžete to prosím v rámci nejen serióznosti a vážnosti ale rovněž serióznosti a transparentnosti celého pirátského fóra napravit ?
Případně ať se sám pan ondra.kl představí a upraví profil ?

Děkuji
Hezký den všem

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Vodovody a kanalizace Ostrava - OVAK

Příspěvek od Ondra.kl »

Povinnost je to pouze pro cleny. Pro RegP a navstevnily fora to povinnost neni.

A na smysluplnou a vecnou diskuzi jmeno vedet nepotrebunete.

Odpovědět

Zpět na „Ostravsko“