Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, RT ZivotniProstredi - hlasovací

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 17:20

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Vyhlášený program:
17:00-17:10 Představení
17:10-17:30 Diskuse o průběhu a výsledku vládního vyjednávání
17:30-17:40 Organizace výjezdního zasedání vs. COVID a výsledky voleb
17:40-17:50 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královehradecký kraj - Martina Vágner Dostálová, vedoucí

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Olomoucký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Praha - Eva Tylová, vedoucí

  • Středočeský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - Blanka Lednická, vedoucí

  • Zlínský kraj - Denis Rychtar, vedoucí

Hosté:

  • Jana Skopalíková

  • Tomáš Murňák

Diskuse o průběhu a výsledku vládního vyjednávání
Lukáš Blažej přednesl informace o průběhu vládního vyjednávání. Resort ŽP i přes předvolební hodnocení nepatřil mezi naše vyjednávací priority, nakonec jsme dostali na výběr mezi MMR a MŽP. Při vyjednávání o programových prioritách nebyly zohledněny body připravené resortním týmem, jde v podstatě o výtah programu SPOLU. Podařilo se nám dohodnout se STAN a TOP09 na doplnění našich priorit do již existujících bodů SPOLU, společně s otázkou uhlí to měli řešit předsedové.
Dan Leština: Máme text programového prohlášení?
Lukáš Blažej: Programové prohlášení mají média, ale já jsem ho zatím nedostal. Obecně jsem měl nejvíc informací v průběhu jednání od Hnutí DUHA, ne od nás.
Jana Skopalíková: Může mi někdo vysvětlit, proč v programovém prohlášení naše priority nejsou?
Blanka Lednická: Nám bylo vysvětleno, že taháme za kratší konec. Smlouvu v této podobě nemůžu doporučit ke schválení.
Dan Leština: Počkejme na výsledek jednání předsedů a pak se sejděme pro vytvoření společného stanoviska.
Lukáš Blažej: Budete mít na schůzku čas? Koaliční smlouvu dostaneme nejspíše až v pondělí, kdy by mělo být zahájeno jednání CF, takže bychom to museli svolat narychlo.
Jana Skopalíková: Možná by stačilo ho tvořit na zulipu, nemusíme se scházet.
Lukáš Blažej: Pokud není nikdo proti, vytvořím sdílený dokument, dám ho na zulip a sejdeme se v případě potřeby.

Organizace výjezdního zasedání vs. COVID a výsledky voleb
Lukáš Blažej: Na výjezdním zasedání jsme se dohodli, že příští výjezdní zasedání uspořádáme v polovině prosince. Vzhledem k výsledku voleb a COVIDu bych se chtěl zeptat, zda to platí.
Denis Rychtar: Nevím, jestli bych výjezdní zasedání v prosinci dával, dělají se v té době rozpočty.
Blanka Lednická: Zasedání bych zrušila a přesunula ho na jaro.
Eva Tylová: Přikláním se k návrhu.
Martina Vágner Dostálová: Souhlasím, v prosinci výjezdní zasedání nedělejme.
Lukáš Blažej: Závěr tedy je, že prosincové výjezdní zasedání nebude.

Různé
Jana Skopalíková: Navrhovala jsem společnou organizaci mediální výstupů Na minulé schůzi jsme se shodli, že počkáme na nového vedoucího a dáme schůzku. Měli jsme KET, kde byla Domča Michailidu ze zemědělství a domluvili jsme se, že bychom to mohli spojit, jaký máte názor?
Denis Rychtar: Nemám s tím problém.
Martina Vágner Dostálová: Také nemám problém, já mám i gesci zemědělství.
Dan Leština: Souhlas
Blanka Lednická: Také
Lukáš Blažej: Dobré by bylo spojit alespoň úvodní schůzku a infrastrukturu, ať zbytečně nedublujeme tvorbu článků. Samotné výstupy jsou často odlišné, takže se pak můžeme rozhodnout, co dál.
Tomáš Murňák: Spojení vítám.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Blazej za příspěvek:
Jiri.Pek
Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Jak je již tradicí, sejdeme se první středu v měsíci, tj. 1. 12. 2021 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program (může být aktualizován):
17:00-17:10 Představení
17:10-17:20 Komunikační nástroje RT ŽP
17:20-17:40 Diskuse o situaci ŽP ve vládě
17:40-18:10 Revize komunálního volebního programu
18:10-18:30 Forma spolupráce s Klárou Kocmanovou
18:30-18:40 Různé

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 18:50

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Vyhlášený program:
17:00-17:10 Představení
17:10-17:20 Komunikační nástroje RT ŽP
17:20-17:40 Diskuse o situaci ŽP ve vládě
17:40-18:10 Revize komunálního volebního programu
18:10-18:30 Forma spolupráce s Klárou Kocmanovou
18:30-18:40 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - Lukáš Dubec, pověřený zástupce

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královehradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Olomoucký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - Filip Sequens, vedoucí

  • Praha - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Středočeský kraj - Dominika Michailidu, vedoucí

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Zlínský kraj - Denis Rychtar, vedoucí

Hosté:

  • Jiří Lehejček

  • Klára Kocmanová

  • Dana Balcarová

  • Tomáš Válek

  • Jana Skopalíková

  • Lucie Korytářová

  • Daniel Galuszka

  • Tomáš Murňák

  • Vítek Rous

Komunikační nástroje RT ŽP
Lukáš Blažej: Bod jsem zařadil kvůli aktuální kritice komunikačních kanálů. Schůze máme veřejné, termíny stanovené rok dopředu, kdykoliv je to možné máme buď ankety (nominace náměstků - bylo nutné rozhodnout obratem) nebo hlasování (strategie k MŽP a nominace do vládního týmu), zápisy a pozvánky jsou na foru, vše alespoň trochu důležité dávám i na zulip pro všechny registrované.

Dana Balcarová: Jsem nespokojena, že se nedozvídám důležité věci, vnímám to jako velký problém. Řešila jsem s Lukášem opakovaně. Nepovažuji za šťastné, že RT tvoří vedoucí KETů, nejsou to nutně fundovaní lidé. V některých krajích vedoucí nemají nebo nekomunikují. Chtělo by to reorganizaci, souvisí to s upgrade resortní sekce. Nedozvěděla jsem se náměstky v RT kteří se teď řešili. Prosím aby nám něco řekl Dan Leština jak si představuje komunikaci v rámci upgrade resortní sekce.

Lukáš Blažej: Vedoucí KETů v RT jsou ze všech krajů, což by mělo pokrývat všechny členy i příznivce se zájmem o životní prostředí. Náměstci šli na vedoucí KETů, tedy členy RT. Když budou členové RT jen aktivní lidi, hrozí centralizace a odtržení. Je to RT nás všech, potřebuji slyšet od ostatních, jak chtějí fungovat.

Dan Leština: Potřebujeme jednotný komunikační kanál a pravidla jak se k němu dostat. Nebyla vůle aby se to řešilo centrálně za všechny týmy, ale výrazně zvítězil názor, že si to má RT udělat, jak potřebuje. V současnosti za vedoucího RT odpovídá RP, vedoucí RT je monokratický a v nejbližší době se to nezmění. Myšlenkou je, že vznikne platforma všech co mají zájem a jsou členové strany a nikdo je nevyhodil. Je shoda, že to nemá být podmiňováno odborností, jinak odborné těleso nevybudujeme. Při vhodném nastavení může být ke komunikaci zulip.

Dana Balcarová: Členem RT by měla být i senátorka nebo europoslanci.

Lukáš Blažej: Pokud bude hlasovat každý se zájem, budou dominovat velké kraje, například Praha. Europoslanci neměli zájem řešit pravidelné věci, ale spolupracujeme na konkrétních tématech. Senátu jsem otevřen, pokud bude zájem.

Jirka Lehejček: Z mého pohledu krajská příslušnost není klíčová. Přijde mi dobré, aby byl RT co nejinkluzivnější. Pokud nejsou informace tajné, mohl by maillist být pro všechny.

Dana Balcarová: Ztotožňuji se s tím co řekl Jirka, nechci aby to vypadalo jako kritika vedení týmu. Podle mě jsou některé věci špatně uchopené. RT by měl být postaven šířeji, bez ohledu na příslušnost ke kraji.

Dan Leština: CF je taky nerovnoměrné mezi kraji, je to problém, ale jsme schopni to nějak překlenout. Co se dosavadní informovanosti týče, přijdu si infomovaný dost, možná je to tím, že jsem vedoucím KETu.

Denis Rychtar: Za mě to nemusí být vedoucí KETu, ale kraje by si měly navolit svého člověka. U širších témat, například evropy, není potřeba zastoupení krajů stoprocentně.

Lukáš Blažej: Některé informace jsou kvazitajné - GDPR, náměstci. Vnímám dvě možnosti - otevřené členství pro každého kdo má zájem a je členem strany a není vyloučen jak řekl Dan, nebo současný režim s maillistem v režimu opt-in.

Dan Leština: Členství všech se nevylučuje s tím, že existují specializované skupiny na určitá témata. Sněmovní tisky by neměly jít všem členům KETů.

Dana Balcarová: Byla bych pro to nerozhodnout hned, ale vytvořit sdílený dokument do příští schůzky.

Lukáš Blažej: Tisky nejsem schopen rozeslat lidem, kterým dle odbornosti mají jít. Právě od toho máme v RT vedoucí KET ŽP, kteří znají situaci ve svém kraji a vědí, komu které materiály přeposlat.

Dan Leština: O všech příkladech uváděného nekomunikování věděli lidé, kteří se zajímali, šlo to v mailu i zulipu, může jít o individuální problém veoducího KETu.

Bod ukončen se shodou, že bude vytvořen sdílený dokument s návrhy dalšího fungování a k tématu se vrátíme na dalším zasedání RT.


Forma spolupráce s Klárou Kocmanovou (bod předřazen)

Klára Kocmanová: Jsem tu z praktických důvodů, byla jsem zvolena členkou Výboru pro životní prostředí, považuji za důležité téma ŽP nést, nejsem odbornice, budu ráda za spolupráci, chtěla jsem se zeptat na možnosti. Ráda bych se účastnila pravidelně, kdyžtak se bude účastnit můj asistent Dan Galuszka. Plánuji být na zulipu.

Dan Leština: Osobně jsme domluveni že se na mě můžeš obracet se vším co je relevantní. V minulém volebním období jsem měl problém se dozvídat informace o poslaneckém týmu ŽP a dostat se k věcem, které dělat. Asi nebude tým lidí co to budou mít jako popis práce, půjde o dobrovolníky, o to je důležitější informovanost.

Klára Kocmanová: Tým v tuto chvíli nemám, ale vzniká, bavila jsem se s Mikulášem Peksou, který nabídl nějaké kapacity. Ještě se jedná o náměstcích, pokud bychom ho získali, mohli bychom vytvořit jeden tým.

Lukáš Blažej: Z mého pohledu je důležitý přístup k tabulce tisků, pozměňováků, stanovisek a dalších materiálů. Často potřebujeme rychle zjistit, jaký je postoj k určitému tématu, a není realistické se na to pokaždé ptát. Z tabulky by si zároveň zájemci mohli sami vybírat body k podrobnějšímu zpracování.

Dan Leština: Za vzor lze použít RT Zemědělství, témata se dávají do tabulky, potýkali jsme se ale s malým zájmem.

Jiří Lehejček: Otázka je, jak to technicky bude fungovat, máme omezenou zásobu odborníků, k řadě témat v tabulce nemáme co říct, ale asi to jinak nepůjde udělat, budeme muset témata prioritizovat.

Dana Balcarová: Vyjadřuji pochopení že to nebude mít Klára Kocmanová jednoduché, my byli dva a měli jsme problém stíhat.

Lukáš Blažej: Fungování sice bude převážně dobrovolnické, ale musíme projít všechno; jeden z největších problémů minulého volebního období byl osmdesátý novelizační bod v nesouvisejícím zákoně.

Dana Balcarová: Na krajích lidi odborně vyrostli, mohou být schopni materiály zpracovávat. Je také důležité spolupracovat s nevládkami, mají experty.

Klára Kocmanová: Díky za diskusi, prioritizace bude nutná. Chtěla bych navázat spolupráci s nevládkami, budu ráda za kontakt list. Spoustu práce mohou odvést za nás, budou myslím rádi, že mají přístup. Máme nějaké radní?

Dan Leština: Radních máme několik, také zastupitele a členy výborů a komisí. Nevládky v minulém volebním období byly nejefektivnějším způsobem jak prosadit něco v našem ŽP. Bylo potřeba napsat nevládkám, které pak lobbovaly naše poslance, prosím ať se to neopakuje.

Dana Balcarová: Mám tabulku kde jsou napsaní lidi v krajích.

Lukáš Blažej: Tabulku s členy Klára Kocmanová má. Nevládky nestíhají všechno, nejde spoléhat na to, že udělají politickou práci za nás.

Klára Kocmanová: Jakmile budeme mít tisky, domluvíme si proces. Podle mě by bylo dobré to zařadit na jednání RT nebo udělat mimořádnou schůzku k diskusi.

Diskuse o situaci ŽP ve vládě
Lukáš Blažej představil podrobnosti ze schůzky s Annou Hubáčkovou, která je nominována na ministryni ŽP. S ohledem na citlivost informací a následné diskuse nebyl z tohoto bodu pořizován zápis.

Revize komunálního volebního programu

Lukáš Blažej: Obdržel jsem žádost od Radka Holomčíka o aktualizaci komunálního programu. Ten stávající jsem prošel a byť mi nic nepřijde vyloženě špatné, chybí nám tam část témat a jiná naopak na komunální úroveň moc nepatří. Založil jsem sdílený dokument s pokyny a současným zněním, ideálně by v závěru nic ze současných formulací zbýt nemělo.

Dana Balcarová: Čekali jsme za Prahu na nějakou mustr tabulku pro komunál. Navrhuji na tuto tabulku počkat.

Dan Leština: Chybí mi podrobnější informace o tom jak to má vypadat, zda má být program formulován v bodech apod.

Lukáš Blažej: Praha je možná jiná, každopádně nevím o tom, že by se měla na celostátní úrovni vytvářet nějaká tabulka. Přijde mi, že pokyny jsou kompletní, můžeme mít podobnou strukturu jako ve sněmovním programu, každopádně podrobněji to řešeno není.

Dana Balcarová: Měli bychom na pražskou tabulku počkat, ať neděláme zbytečnou práci.

Lukáš Blažej: Aby nám neujel vlak, pokud teď vypracujeme návrhy formulací, nebude problém je překlopit do tabulky, pokud by tedy nějaká vznikla.

Dan Leština: Myslím, že by měl někdo vzít a celé přepsat. Myslím, že bychom si měli dát několik dnů na brainstorming věcí které chybí, poté upravit text a řešit formulace.

Dana Balcarová: Minulý pražský KET byl zrušen protože Praha začala pracovat na programu a čeká se na šablonu.

Lukáš Blažej: Nemám informace o tom, že by RP chystalo jakoukoliv šablonu, předal jsem veškeré pokyny. Nejprve bude určena lhůta na návrhy nových bodů a zachování obsahu ze stávajících, následně vytvoříme koncept nových formulací a dáme lhůtu pro jejich připomínkování.

Různé
Jana Skopalíková: U nás na kraji se řeší v EIA vyjímání ze ZPF, tématu nerozumím ani nemám šanci k tomu zjišťovat více. Máme povinnost souhlas udělit?

Dan Leština: Mně chybí praxe, nevím nakolik máte povinnost to udělit.

Lukáš Blažej: Podívám se na to a pošlu e-mail.

Tomáš Válek: V praxi jde o automat na udělování, ale nevím, jak je to právně.

Jana Skopalíková: Liší se jak to vnímá ministerstvo a kraj, přijde mi, že ministerstvo je ochotnější se soudit.

Lukáš Blažej: Můžeme případně vzít na RT Zemědělství.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Blazej za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Dle plánu se opět sejdeme první středu v měsíci, tj. 5. 1. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program (může být aktualizován):
17:00-17:05 Představení
17:05-17:25 Aktuální projekty (programové prohlášení vlády, komunální program, předsednictví)
17:25-17:50 Způsob fungování RT ŽP
17:50-18:00 Různé

Schůze bude končit přesně v 18:00 kvůli navazující organizační schůzce k přípravě zasedání CF.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 18:00

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Vyhlášený program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:25 Aktuální projekty (programové prohlášení vlády, komunální program, předsednictví)
17:25-17:50 Způsob fungování RT ŽP
17:50-18:00 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - Lukáš Dubec, pověřený zástupce

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královehradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - Václav Parchaňský, vedoucí

  • Olomoucký kraj - Martin Šmída, vedoucí

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - Filip Sequens, vedoucí

  • Praha - Eva Tylová, vedoucí

  • Středočeský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - Blanka Lednická, vedoucí

  • Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Hosté:

  • Jiří Lehejček

  • Dana Balcarová

  • Jana Skopalíková

  • Tomáš Murňák

  • Vítek Rous

  • Václav Židek

  • Tomáš Jungwirth

  • František Elfmark

Aktuální projekty (programové prohlášení vlády, komunální program, předsednictví)
Programové prohlášení vlády
Lukáš Blažej: Na základě komunikace s ředitelem odboru kanceláře ministryně jsme dodali připomínky k jednotlivým bodům koaliční smlouvy v části věnované životnímu prostředí. Neproběhla vypořádávací schůzka ani jsme neobdrželi verze programového prohlášení, pouze konstatování, že naše připomínky byly zohledněny. Návrh programového prohlášení jsme dostali až v den jednání K15, takže deadline na připomínky byl několik hodin. Vnímám to jako problém i v rámci Pirátů, když už nešlo posunout deadline, mohli nám dát alespoň vědět, že si máme na daný den vyhradit čas, o chystaném jednání K15 museli vědět s předstihem. Nespolupráci MŽP jsem předal k řešení na K15, takto dlouhodobě fungovat nejde.
Dan Lešina: Je prostor připomínkovat body, u kterých nevíme, co se tím myslí?
Lukáš Blažej: Ve formátu K15 rozumí životnímu prostředí jen Anna Hubáčková, takže není prostor řešit detaily, které měly být řešeny ministerstvem v rámci přípravy. Pokud je to dostatečně důležité a srozumitelné, aby to mohl prezentovat Ivan, tak prostor je, ale určitě se nemůžeme dohadovat o názvosloví.
Dana Balcarová: Jak je na tom kanál DOL a proč jsme nedostali podklady ostatních týmů?
Lukáš Blažej: Konec DOL je v části věnované dopravě. Za několik hodin, které jsme měli na zpracování programového prohlášení, jsem rád, že jsem vůbec stihnul přečíst návrh MŽP a nějakým způsobem jsme ho zpracovali, na podklady ostatních týmů nebyl vůbec prostor.

Komunální program
V rámci jednání byly ve sdíleném dokumentu vypořádány všechny komentáře a domluveno dořešení několika formulací tak, aby mohl být komunální program co nejdříve předložen k hlasování.

Předsednictví
Lukáš Blažej připomněl nutnost do konce ledna provést prioritizaci možných agend předsednictví a nutnost připravit pozici za Piráty.

Způsob fungování RT ŽP
Bylo odsouhlaseno znění sdíleného dokumentu (podkladu k hlasování). Vzhledem k tomu, že nikdo z účastníků nepreferoval variantu 3 (zachování současného stavu s vytvořením e-mailového rozesílače), byla tato varianta vypuštěna a hlasovat se bude pouze o variantě 1 - zachování současného stavu a variantě 2 - hlasovací právo všech zájemců.

Různé
Jiří Lehejček: V pondělí 17. 1. proběhne jednání RT Zemědělství, na které jste zváni k probrání spolupráce.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Dle plánu se opět sejdeme první středu v měsíci, tj. 2. 2. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program (může být aktualizován):
17:00-17:05 Představení
17:05-17:15 Aktuality z vládní spolupráce
17:15-17:30 Agendy předsednictví Rady
17:30-17:40 Zastupování vedoucího RT
17:40-17:50 Různé

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 18:15

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Vyhlášený program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:15 Aktuality z vládní spolupráce
17:15-17:30 Agendy předsednictví Rady
17:30-17:40 Zastupování vedoucího RT
17:40-17:50 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královehradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - Václav Parchaňský, vedoucí

  • Olomoucký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - Filip Sequens, vedoucí

  • Praha - Eva Tylová, vedoucí

  • Středočeský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Poslanci:

  • Klára Kocmanová

Hosté:

  • Jiří Lehejček

  • Dana Balcarová

  • Martin Just

  • Jan Pošvář

  • Vítek Rous

  • Antonino Milicia

  • Jiří Guth

  • Tomáš Čabla

Aktuality z vládní spolupráce
Lukáš Blažej: Získali jsme přístup do eklepu díky Kláře. Jirka Lehejček byl navržen přes Ivana do kabinetu na MŽP kvůli jejich personálním preferencím. Spolupráce s MŽP alespoň přes ostatní resorty zatím není.
Filip Sequens: Dostali jsme info přes E. Volfovou?
Lukáš Blažej: Nejen přes Evu.
Dana Balcarová: Děkuji za předání informace. Podle mých informací Ivan ve čtvrtek požádal. Dostal se tam Mraček z ODS, to nám nahrává.
Jiří Lehejček: Chtěl bych vyzdvihnout formát Lukáše s jakým to vzal.
Dan Leština: Byl prostor říct, že máme dva lidi v tomto pořadí, neměli bychom ustupovat podle pokoutních informací.
Lukáš Blažej: Neblyo to pokoutní, ale z několika zdrojů.
Dana Balcarová: Největší prioritou byl náměstek na MŽP, zdůvodňovalo se že na pozici nesedíš, je mi divné, jak to vzniklo.
Lukáš Blažej: Jirka Lehejček byl 2. v pořadí, které jsme předávali vyjednávacímu týmu. Důvod že nesedím oficiálně nikde uveden nebyl, nominovalo nás CF a vyjednávací tým neměl mandát to přezkoumávat.

Agendy předsednictví Rady
Lukáš Blažej: Připomínám možnost zapojit se do úpravy priorit českého předsednictví Rady, můžeme upravovat stávající i přidávat nové, zatím nikdo neprojevil zájem.
Jiří Lehejček: Předsednictví by měl mít na starosti nový náměstek pro klima, kterým by měl být Dusík z WWF v Ženevě.
Lukáš Blažej: Bude i Tomáš Jungwirth.
Dan Leština: Může nám něco říct Jirka Guth ohledně propojení Zelených a KDU? Existuje nějaká platforma?
Jiří Guth: Jsem v autobuse, takže stručně, Honza Dusík není v Zelených nebo už není aktivní, je zkušený úředník, přemýšleli, kdo by to mohl dělat.

Zastupování vedoucího RT
Lukáš Blažej: Akutálně je příliš mnoho aktivit pro jednoho člověka, jsou složité na rozdělení do týmu, což může probíhat také, akorát to bude koordinovat i zástupce. Jirka Lehejček navrhoval část aktivit vypustit, nicméně to by oslabilo naši pozici. Zastupování vedoucího resrotního týmu dává také možnost ve straně vyrůst, na tuto pozici obvykle neprobíhá volba.
Dan Leština: Funkce nesbírám, budu rád za přihlášení někoho jiného, ale vnímám to jako důležitou pozici.

Různé
Martin Just: Dlouhodobě řeším kácení dřevin, zástupce starosty je Pirát a nereaguje, potřeboval bych to řešit.
Lukáš Blažej: Jde o státní správa, zástupce starosty to řešit nemůže. Nereagování by se mělo řešit přes MS/KS, účast v řízení přes spolky.
Martin Just: Politici můžou něco dělat, starosta z ODS do toho zasahoval. Proti rozhodnutí KÚ se nejde odvolat. ČIŽP nefunguje. Nikdo neřeší skutkovou podstatu.
Lukáš Blažej: Nechceme být jako ODS. Je možné udělat účelovou reorganizaci apod., ale to není náš styl politiky. Jde podat žalobu. Funkčnost ČIŽP je věcí MŽP a posílení pravomocí neprojde. Zjištění skutkového stavu je součástí správního řízení.
Dan Leština: Pokud člověk nefunguje, můžeme se na to podívat, když nám pošleš podklady, se kterými jsi šel za pirátským politikem. Souhlasím s Lukášem, že by bylo vhodnější to řešit přes místní sdružení, kterému se zodpovídá. Je důležité se bavit o tom, jak fungují naši politici v našem resortu. Poctiví politici zákon dodržují, nepoctiví na něj kašlou, to je naše nevýhoda, ale je těžko řešitelná.
Martin Just: Nejsem si jistý, jestli jde všechno soudně řešit, nejsem poškozený. Soudy bych musel platit. Nejsou advokáti.
Lukáš Blažej: Spolek může soudně řešit všechna řízení, nečinnost a zásahy. Na soud poskytují peníze například Nadace VIA. Při výhře se peníze vrací, a pokud je postup tak nezákonný, je úspěch jistý. Zrušení poplatku nemá v současné sněmovně šanci. Advokáti jsou - náš spolek zastupovali Kyzour, Askari, Svoboda, Humlíčková a řada dalších. K úspěchu může stačit i jeden soud.
Dana Balcarová: Kácení dřevin je frustrující činnost, možná bychom si mohli udělat speciální hovor. Chtěla jsem se zeptat na to, jak dopadla změna fungování.
Lukáš Blažej: (přečten výsledek z https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=560&t=59943), vnímám ho jako kritiku, budu řešit s kraji, které nefungují.
Daniel Lebduška: V kraji nám povolili výjimky na emise rtuti, můžeme s tím něco dělat?
Lukáš Blažej: Podnět k přezkumu, politický tlak, pošli podklady.
Dana Balcarová: Hubáčková by do toho mohla šlápnout.
Lukáš Blažej: Jen pokud rozhodovalo ministerstvo, podívám se na to.
Jiří Lehejček: Vybírá se nový ředitel LČR, aby nám to v SZP a stavebáku nezpadlo. Jde samozřejmě o hodně, může například vydat rozhodnutí, aby se nekácelo tam ve státních lesích, kde to ekonomicky nedává smysl (Soutok, přestárlé stromy) - a samozřejmě milion dalšího. Je potřeba vyvinout tlak, aby dostal zelený politický zadání. Snažím se přes mnohé, snažte se taky.
Lukáš Blažej: Mohli bychom oslovit nevládky, politická cesta mě momentálně nenapadá.
Dan Lešina: Kampaň bychom mohli dělat i my, pokud si za tím stojíme.
Lukáš Blažej: To by mohlo být problematické v rámci koalice.
Jiří Lehejček: Nemám to tak do detailu připravené.
Lukáš Blažej: Napiš e-mail s podrobnostmi a můžeme se nad tím sejít zvlášť.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Dle plánu se opět sejdeme první středu v měsíci, tj. 2. 3. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program (může být aktualizován):
17:00-17:05 Představení
17:05-17:15 Spolupráce s RT Zemědělství
17:15-17:30 Strategický cíl pro letošní rok
17:30-17:40 Letní fyzické zasedání
17:40-17:50 Různé

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 17:45

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Vyhlášený program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:15 Spolupráce s RT Zemědělství
17:15-17:30 Strategický cíl pro letošní rok
17:30-17:40 Letní fyzické zasedání
17:40-17:50 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Jiří Krátký Tomáš Válek (opravil Dan L. 5. 4. 22), pověřený zástupce

  • Jihomoravský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královehradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Olomoucký kraj - Martin Šmída, vedoucí

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Praha - Eva Tylová, vedoucí

  • Středočeský kraj - Dominika Michailidu, vedoucí

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Poslanci:

  • Klára Kocmanová

Hosté:

  • Martin Huňady

  • Zdeněk Třos

  • Vratislav Filípek

  • Jiří Lehejček

  • Dušan Kořínek

  • Tomáš Válek

  • Vít Rous

  • Antonino Milicia

  • Radek Holomčík

  • Tomáš Čabla

  • Lukáš Dubec

Spolupráce s RT Zemědělství
Jiří Lehejček: MŽP se vyvíjí pomalu, ministryně to má na stole, ale zjevně není vysoká priorita. Tvoříme dlouhodobý program zemědělství, kromě perexu se bude měnit vše, zvu vás k úpravám.
Radek Holomčík: Společnou otázkou je podpora chovu hospodářských zvířat, kterou budeme nyní řešit na vládní úrovni.
Dušan Kořínek: V rámci ČR máme extrémní podprodukci vepřového, nadprodukce je jen v EU.
Tomáš Válek: U hovězího máme myslím 120 % produkce, takže ho naopak omezíme?
Radek Holomčík: Nechci to zde rozpitvávat, rád bych vedl debatu primárně na vepřové, ale nechci tím bořit dnešní program.
Lukáš Blažej: ŽP také bude měnit vše, ale není to hlavní priorita. Dotace by myslím měly být za přidanou hodnotu, což promítnutím do chovů znamená požadavky na lepší podmínky. Jsou ještě nějaké aktuality?
Radek Holomčík: Zrušilo se výběrko na ředitele státních lesů.
Tomáš Válek: Proč?
Radek Holomčík: Je to složité, teď by dopadlo blbě.
Tomáš Válek: Šlo by otevřít pro lidi ze zahraničí, nenavázané na politiku a současné myšlení?
Radek Holomčík: V zásadě je otevřené, ale nejsem si jistý, zda to pro ně může být zajímavé.

Strategický cíl pro letošní rok
Na základě proběhlé diskuse na zulipu byl všeobecnou shodou schválen jako cíl RT ŽP pro rok 2022 účast veřejnosti ve správních řízeních.

Letní fyzické zasedání
Všeobecnou shodou byl pro zasedání zvolen červen.
Martin Šmída: Můžeme konání spojit s pirátským kempem, případně 20. 5. u Mácháče.
Lukáš Blažej: Odhlasujeme zda spojit, následně vybereme termín v doodle.

Různé
Vratislav Filípek: Název „respekt k přírodě“ pro PR projekt se mi líbí, nemělo by to být identifikovatelné s Piráty, domluvili jsme se na vzniku dynamičtějšího webu. Další kroky by měly směřovat k tvorbě obsahu. Chtěl bych vidět co je cílem projektu. Popularizovat téma a nahnat tam cílovou skupinu za účelem monopolizace tématu?
Lukáš Blažej: Předám Janě Skopalíkové, která to koordinuje.
Martin Šmída: Asociace krajů chystá komise pro zemědělství a životní prostředí. Vytipovali jsme témata, pokud by byl někdo ochotný se zapojit, ozvěte se.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Dle plánu se opět sejdeme první středu v měsíci, tj. 6. 4. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:20 Spolupráce s RT Zemědělství
17:20-17:30 Aktuality z poslaneckého klubu
17:30-18:00 Kontrola komunálního programu po PR úpravě
18:00-18:10 Výstup na Kompasu (kompas.pirati.cz)
18:10-18:15 Různé

Schůzi bude řídit Dan Leština z důvodu mého pobytu v zahraničí s nejistým připojením.

Tel. 778702712
Zamčeno

Zpět na „Životní prostředí“