Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Odpovědět
MartinNovotny
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2020, 12:49
Profese: manažer nákupu
Bydliště: Praha
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od MartinNovotny »

Jan.Prokop píše: 09 úno 2020, 21:09
MartinNovotny píše: 09 úno 2020, 20:22
Jan.Prokop píše: 09 úno 2020, 20:07 Co všichni konspirátoři řeší jsou vysílače, ale jaksi zapomínají, že komunikace je obousměrna a ten druhý nosí pořád v kapse u sebe.
Pane Prokope, pominu to označení a jen dodám, že ne všichni nosí telefony po kapsách, ne všichni s nimi spí a ne všichni mají trvale zapná data, WiFi a Bluetooth. Promiňte, ale to je zase další zjednodušování a bagatelizace. Pan Grund (výkonný ředitel Asociace poskytovatelů mobilních sítí) v pořadu Pro a proti na ČRo+ agrumentoval, že "nechápe proč lidé například spí s telefonem u hlavy". Nejenom, že tím prakticky přiznal, že to není "ideální", ale KDO by měl tyto informace veřejnosti poskytnout? "Konspirátoři"?....
Ne všichni, ale většina, za dřevních časů smartphonů se to vypínalo, protože data byla hodně drahá a wifi s bluetooth vytloukala baterii, ale teď si na hromadu telefonů ani drátový sluchátka nepřipojíte a wifi není důvod vypínat, tam kde je hotspot se ušetří za data. BTW je celkem jedno, jestli je telefon v kapse, na stole, nebo ve vedlejší místnosti, pořád musí být schopný komunikovas s vysílačem vzdáleným jednotky km, v případě starších generací sítí až desítky km.
Dobrý večer pane Prokope, tím Vaším "BTW" ale automaticky dáváte na stejnou úroveň ty, kteří telefon po kapsách nenosí a ty, kteří se jim vyhýbají úplně, ale nad tím jste asi při psaní odpovědi přemýšlel, že? Trochu jste se do toho zamotal...

Mimochodem, toto jsou přesně diskuze, kterým bych se rád vyvaroval a raději diskutoval o tom, co můžeme my (třeba náš spolek Life Resonance či Piráti) udělat pro větší osvětu uváženého užívání mobilních technologií, zda skutečně potřebujeme další síť (která bude pouhým přidáním dalších frekvencí - GSM/UMTS/LTE nezmizí) a zda pro jeden z Vašich hlavních cílů (digitalizace státní správy), který i osobně podporuji, skutečně 5G síť potřebujeme...
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Prokop píše: 09 úno 2020, 21:09 BTW je celkem jedno, jestli je telefon v kapse, na stole, nebo ve vedlejší místnosti, pořád musí být schopný komunikovas s vysílačem vzdáleným jednotky km, v případě starších generací sítí až desítky km.
A čím dále je telefon od vysílače (BTS), tím vyšší výkon použije, aby se s ním spojil. Tedy například na ulici, pár desítek metrů od antény operátora jede mobil na 0.2 W, ale v železobetonovém sklepě se přepne na plný výkon, tedy 2.0 W. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

MartinNovotny
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2020, 12:49
Profese: manažer nákupu
Bydliště: Praha
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od MartinNovotny »

Petr.Vileta píše: 09 úno 2020, 21:56
Jan.Prokop píše: 09 úno 2020, 21:09 BTW je celkem jedno, jestli je telefon v kapse, na stole, nebo ve vedlejší místnosti, pořád musí být schopný komunikovas s vysílačem vzdáleným jednotky km, v případě starších generací sítí až desítky km.
A čím dále je telefon od vysílače (BTS), tím vyšší výkon použije, aby se s ním spojil. Tedy například na ulici, pár desítek metrů od antény operátora jede mobil na 0.2 W, ale v železobetonovém sklepě se přepne na plný výkon, tedy 2.0 W. ;)
Pane Vileto, toto asi bude můj poslední příspěvek zde. Vřele doporučuji použít spíše základní inteligenci, než se snažit oslnit čísly. Pokud jedna veličina klesá, druhá stoupá... Budeme tu diskutovat co je lepší? Jestli být blíže BTS nebo blíže telefonu? Výsledek je stejný. A tom výsledku bych rád diskutoval...Již teď to vypadá, že by mohla být adaptovaná norma ICNIRPu, prosazená jen díky likvidaci původního NRL vedeného ing. Musilem (který proti více jak 10-násobnému navýšení protestoval) a dosazení prducha, spolupracovníka STB a čelního představitele spolku Sisyfos doc. Pekárka vládou Miloše Zemana v roce 2000 bude plným nasazením (700MHZ/3,ZGHz/26GHz) překonána. Co bude následovat pak? Další navýšení a informace "dle našich informací jsou i nové limity zdraví bezpečné"? Úpěnlivě prosím - přestaňte podceňovat IQ lidí, kteří s Vámi plně nesouhlasí a argumentujte trochu na úrovni...
Ještě v rámci VĚCNÉ argumentace přikládám obrázek Obrázek z Lancetu (pro Ty z Vás, kteří nevědí - asi nejdůvěryhodnější medicínský žurnál...) ukazující celosvětové zatížení elektromagnetickým zářením do roku 2010. Všimněte si prosím čáry nejnižší čáry (limity, které platí pro veřejnost i v ČR) na 1GHz (hodně hrubě zprůměrováno, souhlasím) - od příchodu GMS je odhadem nárůst milionkrát. Zkusme se prosím skutečně věnovat diskuzi, která je věcná a ne argumentům, které člověk s průměrným IQ lehce vyvrátí/zpochybní. Po dvě poslední volební období jsem byl voličem Pirátů a snad mne následující diskuze nepřesvědčí, že mám hledat jinde v rámci dostupného politického spektra...

P.S. Všem Pirátům rád poskytnu celý text studie.
Naposledy upravil(a) MartinNovotny dne 09 úno 2020, 22:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od Michael.Polak »

Takhle... vyzářené výkony jsou u mobilů, tedy v licencovaných pásmech, obecně vyšší, než třeba u bezlicenčního Wi-Fi a outdoor směrových mikrovlnných spojů.

Vyšší frekvence neprocházejí zdma a jsou směrové, proto pro plnou funkčnost 5G s maximální šířkou pásma bude zřejmě nutné umístit anténu mimo budovu, případně instalovat do budov nějaké opakovače (pouze hypotéza, ale např. to "5G" co testují v licencovaném pásmu 3.5 Ghz má podle mě charakter FWA pokrytí)

Samotný fakt, že vyšší (mikrovlnné) frekvence vyšší než cca 5 Ghz procházejí špatně zdma budov napovídá, že velká část 5G, které bude mít mobilní charakter, bude v zásadě podobná dnešní mobilní síti (akorát bude zřejmě využívat víc frekvencí současně)

Elon Musk je skeptický ke zdravotním rizikům, ale spíše vznesl námitku, že přidělování frekvencí 5G operátorům je až příliš štědré...

Co se týče interakce vysokých výkonů mikrovln (radary...) s lidským tělem, tak zajímavý je tzv. microwave hearing effect; nějaká interakce tam evidentně je, i když pokud "slyšíte" svůj wifi router, tak to pravděpodobně daleko spíš dělá nějaký rezonující kondenzátor, protože výkon je mizivý. Obecně vzato, neionizující záření by v krajním případě mohlo tkáň pouze mírně ohřát, ale nemělo by mít důsledky srovnatelné s ionizujícím zářením.

Pokud používáte dnešní GSM telefony, tak ty výkony jsou podle mě srovnatelné s tím, co přinese 5G (a máte to hned u ucha). To pouze použije víc frekvencí současně pro přenos dat. Větší starost bych měl s tou alokací frekvencí; tedy že jiná komunikace než ta organizovaná mobilními operátory si ani nešrtne (tedy: škrtne, ale jde o šířku pásma... a 5G používá celou řadu frekvencí a bezlicenční pásma nabídnou srovnatelnou šířku pásma jen stěží)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od Petr.Vileta »

MartinNovotny píše: 09 úno 2020, 22:17 Pane Vileto, toto asi bude můj poslední příspěvek zde. Vřele doporučuji použít spíše základní inteligenci, než se snažit oslnit čísly. Pokud jedna veličina klesá, druhá stoupá... Budeme tu diskutovat co je lepší? Jestli být blíže BTS nebo blíže telefonu? Výsledek je stejný. A tom výsledku bych rád diskutoval...Již teď to vypadá, že by mohla být adaptovaná norma ICNIRPu, prosazená jen díky likvidaci původního NRL vedeného ing. Musilem (který proti více jak 10-násobnému navýšení protestoval) a dosazení prducha, spolupracovníka STB a čelního představitele spolku Sisyfos doc. Pekárka vládou Miloše Zemana v roce 2000 bude plným nasazením (700MHZ/3,ZGHz/26GHz) překonána. Co bude následovat pak? Další navýšení a informace "dle našich informací jsou i nové limity zdraví bezpečné"? Úpěnlivě prosím - přestaňte podceňovat IQ lidí, kteří s Vámi plně nesouhlasí a argumentujte trochu na úrovni...
Nemohu zapojit základní inteligenci, já jsem celý život technický typ a vystudoval jsem Střední průmyslovou školu elektrotechnickou. ;) Jak jsem se dozvěděl na srazu abiturientů po 20 letech od maturity, mnozí moji spolužáci pracovali a pracují na vysílačích TV signálu (výkon 100kW a více), u mobilních operátorů, počítačových centrech (WiFi, BlueTooth, mobily) a nikdo nemá zdravotní potíže, nádor na mozku, dokonce ani není neplodný. Evidentně tedy na nich rádiové vlny, a to ani o vysokých výkonech, nezanechaly žádné stopy. Nejsem lékař ani vědecký pracovník, abych měl opravdu vědecké poznatky a studie, ale co jsem tak narychlo dohledal na internetu o škodlivosti radiových vln, odpovídá opravdu většinou šiřitelům nejrůznějších konspiračních teorií a různým netechnicky vzdělaným panikářům. Mohu se mýlit a třeba se za pár desítek let opravdu prokáže, že několik generací bylo ničeno radiovými vlnami, ale třeba se ukáže, že to je jako s tím DDT. Jeho zákazem jsme zachránili stovky lidí před otravou, ale zahubili desetitisíce lidí, zemřelých na malárii. Jenže dnes už si žádný politik netroufne říci "zachraňme milion lidí, ať to stojí sto životů" a DDT znovu povolit.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

MartinNovotny
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2020, 12:49
Profese: manažer nákupu
Bydliště: Praha
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od MartinNovotny »

Petr.Vileta píše: 09 úno 2020, 22:49
MartinNovotny píše: 09 úno 2020, 22:17 Pane Vileto, toto asi bude můj poslední příspěvek zde. Vřele doporučuji použít spíše základní inteligenci, než se snažit oslnit čísly. Pokud jedna veličina klesá, druhá stoupá... Budeme tu diskutovat co je lepší? Jestli být blíže BTS nebo blíže telefonu? Výsledek je stejný. A tom výsledku bych rád diskutoval...Již teď to vypadá, že by mohla být adaptovaná norma ICNIRPu, prosazená jen díky likvidaci původního NRL vedeného ing. Musilem (který proti více jak 10-násobnému navýšení protestoval) a dosazení prducha, spolupracovníka STB a čelního představitele spolku Sisyfos doc. Pekárka vládou Miloše Zemana v roce 2000 bude plným nasazením (700MHZ/3,ZGHz/26GHz) překonána. Co bude následovat pak? Další navýšení a informace "dle našich informací jsou i nové limity zdraví bezpečné"? Úpěnlivě prosím - přestaňte podceňovat IQ lidí, kteří s Vámi plně nesouhlasí a argumentujte trochu na úrovni...
Nemohu zapojit základní inteligenci, já jsem celý život technický typ a vystudoval jsem Střední průmyslovou školu elektrotechnickou. ;) Jak jsem se dozvěděl na srazu abiturientů po 20 letech od maturity, mnozí moji spolužáci pracovali a pracují na vysílačích TV signálu (výkon 100kW a více), u mobilních operátorů, počítačových centrech (WiFi, BlueTooth, mobily) a nikdo nemá zdravotní potíže, nádor na mozku, dokonce ani není neplodný. Evidentně tedy na nich rádiové vlny, a to ani o vysokých výkonech, nezanechaly žádné stopy. Nejsem lékař ani vědecký pracovník, abych měl opravdu vědecké poznatky a studie, ale co jsem tak narychlo dohledal na internetu o škodlivosti radiových vln, odpovídá opravdu většinou šiřitelům nejrůznějších konspiračních teorií a různým netechnicky vzdělaným panikářům. Mohu se mýlit a třeba se za pár desítek let opravdu prokáže, že několik generací bylo ničeno radiovými vlnami, ale třeba se ukáže, že to je jako s tím DDT. Jeho zákazem jsme zachránili stovky lidí před otravou, ale zahubili desetitisíce lidí, zemřelých na malárii. Jenže dnes už si žádný politik netroufne říci "zachraňme milion lidí, ať to stojí sto životů" a DDT znovu povolit.
Dobrý večer Petře (předem se omlouvám, ale nějak jsem si navykl oslovovat křestním jménem, ale Vykat), já nepopírám, že celkové (současné) zatížení DVB-T je souhrnně vyšší (i když si dovolím zpochybnit zmíněných 100kW - všech 26 DVB-T vysílačů má normovaný výkon na 32kW), dochází zde skutečně k přechodu "jedna ku jedné" (včetně výkonu u DVB-T2) oproti dalším frekvencím mobilních vln... Velmi nerad bych zabředl do diskuze ohledně jakýchkoliv herbicidů/pesticidů - můj profil mi umožnil pouze zadat "manažer nákupu", ale poslední 3 roky se hlavně věnuji nákupu EU-Organic surovin (to, co platí mé složenky...), jsem původem veterinář se specializací "výživa zvířat" a posledních +/- 6 let (od mé odluky od Telefonica globálního nákupu v Mnichově, DE a návratu do ČR) se věnuji především lidskému zdraví. Včetně 1-2 hodin čtení nových studií denně. Vám i Vašim spolužákům mohu pouze pogratulovat. Dle šedin na Vaší fotce soudím, že jste starší, než já (více, než 50 let) a tak o to větší gratulace! Teď vidím, odkud jste - díky tomu, že Plzeň byla v rámci "dárku" našeho dvojité ministra obdarována testy 5G je právě Plzeň třetí v pořadí série přednášek (po Jeseníku, kde přednáška proběhla včera) - VELMI rád se s Vámi setkám a nad kávou/čajem podiskutuji nejenom nad DDT ;)

P.S. Opomněl jsem dodat - netvrdím, že EMF je jediným spouštěčem epidemie chronických nemocí - je jen jedním z "puzzle" dílků, mezi které je nutné započítat mj. herbicidy/pesticidy, těžké kovy, nadužívání ATB, špatnou stravu, nedostatek chytrého (to je asi jediné spojení, kde jsem vzhledem k prevalenci slova "chytrý" toto propojení akceptovat...) pohybu a dalších... To, že jsem se do hnutí proti dalšímu zvyšování EMF zapojil jsou jednak jasné signály od mých klientů (vlastní praxe na www.vyvazenezdravi.cz) ale i možná naivní názor, že pokud dojde k edukaci populace o uváženém využití mobilních technologií a poskytnutí "informovaného souhlasu" (viz. mé příspěvky v tomto vláknu) může dojít minimálně k pozastavení další implementace 5G do prokázání zdravotní nezávadnosti. Snad ani Vy, jako člověk s elektrotechnickým vzděláním, nezpochybníte fakt, že na mmW vlny neexistuje JEDINÁ studie.
Naposledy upravil(a) MartinNovotny dne 09 úno 2020, 23:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od Petr.Vileta »

K výkonům TV vysílačů například tohle, ten máme za humny https://cs.wikipedia.org/wiki/Vys%C3%AD ... ra%C5%A1ov

Pokud byste se někdy objevil v Plzni, ozvěte se pár dnů předem, kávu si s vámi dám.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

MartinNovotny
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2020, 12:49
Profese: manažer nákupu
Bydliště: Praha
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od MartinNovotny »

Petr.Vileta píše: 09 úno 2020, 23:27 K výkonům TV vysílačů například tohle, ten máme za humny https://cs.wikipedia.org/wiki/Vys%C3%AD ... ra%C5%A1ov

Pokud byste se někdy objevil v Plzni, ozvěte se pár dnů předem, kávu si s vámi dám.
Dobrý večer Petře. Děkuji za potvrzení "kávy". Ozvu se Vám přes zprávu fóra. Co se DVB-T- beru průměrný výkon za všechny vysílače v ČR (informace od elektroinženýra. členy bývalého týmu ing. Musila, šéfa NRL do roku 2000, kdy došlo ke zmíněnému více jak 10-násobnému navýšení limitů). Pokud má vysílač ve Vašem okolí trojnásobně vyšší výkon, mohu pouze konstatovat, že mne to mrzí.

P.S. Neberte to prosím jako rýpavou poznámku, ale pokud bychom teoreticky připustili, že další zvyšování EMF limitů je nepřípustné, čemu byste dal přednost? Navýšení EMF limitů akceptací 5G sítě nebo likvidací DVB-T2?
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od Petr.Vileta »

MartinNovotny píše: 09 úno 2020, 23:44 P.S. Neberte to prosím jako rýpavou poznámku, ale pokud bychom teoreticky připustili, že další zvyšování EMF limitů je nepřípustné, čemu byste dal přednost? Navýšení EMF limitů akceptací 5G sítě nebo likvidací DVB-T2?
Tak teď vážně nevím. :? Sice TV přijímám přes satelit, takže mě nějaké terestrické vysílání "je ukradené", ale chápu, že po nuceném přechodu na novou normu (výdaje za televize a set-top boxy) by asi lidi po likvidaci DVB-T2 vzali vidle a šli někoho propíchnout. Navíc já vážně pochybuji o škodlivost radiových a jiných vln, pokud člověk zrovna nestrčí hlavu do zapnuté mikrovlnky. :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

MartinNovotny
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2020, 12:49
Profese: manažer nákupu
Bydliště: Praha
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotní dopady 5G sítí & naprosté mediální ticho po pěšině

Příspěvek od MartinNovotny »

Michael.xChaos.Polak píše: 09 úno 2020, 22:30 Takhle... vyzářené výkony jsou u mobilů, tedy v licencovaných pásmech, obecně vyšší, než třeba u bezlicenčního Wi-Fi a outdoor směrových mikrovlnných spojů.

Vyšší frekvence neprocházejí zdma a jsou směrové, proto pro plnou funkčnost 5G s maximální šířkou pásma bude zřejmě nutné umístit anténu mimo budovu, případně instalovat do budov nějaké opakovače (pouze hypotéza, ale např. to "5G" co testují v licencovaném pásmu 3.5 Ghz má podle mě charakter FWA pokrytí)

Samotný fakt, že vyšší (mikrovlnné) frekvence vyšší než cca 5 Ghz procházejí špatně zdma budov napovídá, že velká část 5G, které bude mít mobilní charakter, bude v zásadě podobná dnešní mobilní síti (akorát bude zřejmě využívat víc frekvencí současně)

Elon Musk je skeptický ke zdravotním rizikům, ale spíše vznesl námitku, že přidělování frekvencí 5G operátorům je až příliš štědré...

Co se týče interakce vysokých výkonů mikrovln (radary...) s lidským tělem, tak zajímavý je tzv. microwave hearing effect; nějaká interakce tam evidentně je, i když pokud "slyšíte" svůj wifi router, tak to pravděpodobně daleko spíš dělá nějaký rezonující kondenzátor, protože výkon je mizivý. Obecně vzato, neionizující záření by v krajním případě mohlo tkáň pouze mírně ohřát, ale nemělo by mít důsledky srovnatelné s ionizujícím zářením.

Pokud používáte dnešní GSM telefony, tak ty výkony jsou podle mě srovnatelné s tím, co přinese 5G (a máte to hned u ucha). To pouze použije víc frekvencí současně pro přenos dat. Větší starost bych měl s tou alokací frekvencí; tedy že jiná komunikace než ta organizovaná mobilními operátory si ani nešrtne (tedy: škrtne, ale jde o šířku pásma... a 5G používá celou řadu frekvencí a bezlicenční pásma nabídnou srovnatelnou šířku pásma jen stěží)
Zdravím Michaeli,

k 1. odstavci: není to pravda. U moderních 3G/4G telefonů se při dobrém pokrytí pohybují úrovně výkonů řádově níže, než u běžné Wi-Fi (až tak nízce jako stovky nW, jednotky mW)
k 2. odstavci: souhlasím
k 3. odstavci: 700 MHz, jako páteřní síti 5G- ta má lepší penetraci, než 800 MHz 4G nebo 900 MHz 2G. Bude to znamenat nejvyšší přínos expozice v budovách - odhadem 100-násobný oproti dnešku
k 5. odstavci: souhlasím s první větou - druhou jsem schopen vyvrátit stovkami studií...
k 6. odstavci: nevím, co jste měl na mysli při porovnání telefonů s výkonem 5G (jablka s hruškami?), ale pokud by to bylo tak, že 5G expozice bude stejné, jako použití 2G u hlavy, máme se skutečně "na co těšit"... A použití více frekvencí zároveň to jen znásobí. Nevím, či víte, jaké jsou mininální výkony (při nejlepším pokrytí) 2G telefonů - je to zhruba 3V/m při 10cm od telefonu. Při maximálním výkonu (spojení hovoru, SMS nebo špatném signálu) je to 3V/M při vzdálenosti 1,8 metru!

Otevřeně přiznávám, že jsem se s Vašimi argumentacemi obrátil na skutečného odborníka, elektroinženýra s více jak 30-letou praxí v oboru - jednoho z těch, kteří tento problém chápou z pohledu podobného, jako může být ten Váš. A i když nesouhlasím, že by o lidském zdraví měli rozhodovat elektroinženýři či fyzici (a to se teď děje), jeho názoru si vážím. Já osobně bych byl schopen rozporovat 5. odstavec - ne "stovkami studií", ale spíše tisícovkou+...

I když jsem to již jednou zmínil a ani Vás, Michaeli, nepovažuji za demagoga (pro většinu "smrtelníků" asi bude Vaše argumentace brána jako přijatelná), znovu upozorňuji, že na druhé straně proti hlasitým podporovatelům dalšího zvyšování radiofrekvenčního elektromagnetického záření nestojí jen pouzí "informovaní laici", ale i skuteční odborníci - v jediném odboru, kterým se proponenti 5G zašiťují...
Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“