Zverejnovani zapisu z verejnych zasedani zastupitelstva

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Bezpecnost

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Zverejnovani zapisu z verejnych zasedani zastupitelstva

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Připojím k této diskuzi, protože se to sem tematicky hodí:

Setkal jsem se aktuálně s tím, že město odmítlo na veřejném projednání zastupitelstva sdělit informace (hlasovalo se o občanu "XY", nezaznělo konkrétní jméno). Upozornil jsem zastupitele, že si myslím, že usnesení není platné (občan "XY" v obci nežije), nicméně předseda kontrolního výboru mě odkázal na metodické pokyny MVČR (které linkoval Petr Vileta výše). V nich se na straně 27, bod 38 píše, že pokud se jedná o utajované informace, nemusí je zastupitelstvo projednat veřejně - může dojít k předjednání a na samotném zasedání se pak podrobnosti nemusí sdělit, pouze se hlasuje.

Toto vidím jako potenciálně zneužitelnou věc, kterou zastupitelé můžou ochromit informovanost obce - mohou například argumentovat tím, že při schvalování prodeje majetku by mohly být poškozeny konkrétní osoby... viz argumentace ne/zveřejňování smluv ČEZu. Setkali jste se s tím někdo? Víte, čeho všeho se ty utajované skutečnosti týkají? Zda to má definici v zákoně? Dík.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Zverejnovani zapisu z verejnych zasedani zastupitelstva

Příspěvek od Karel666 »

Zbynek.Janoska píše: 25 bře 2019, 21:59
Klasika, obce mají "předjednání", kde fakticky probíhá jednání zastupitelstva, kde jim předkládají informace, zastupitelé o nich jednají, dávají navzájem argumenty, doptávají na další informace, tedy všechny znaky jednání zastupitelstva, ALE je to pouze informační schůzka pro zastupitele, kteér MVČR dovoluje...

Nedokážeš nic, protože neexistuje záznam, vůle a ochota to hnát "vejš", tedy si napsal něco co se děje běžně, MVČR o tom ví, ale nemá páky jak tomu bránit a na obcích to ví... To, že nějaká obec nedává zápis, spíše ukazuje, že se tam jsou hlupáci co nemí jak v tom chodit, ale to co jsi popsal ty ukazuje už na profíky co ví co a jak...
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Zverejnovani zapisu z verejnych zasedani zastupitelstva

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Tak jsem psal na MVČR a dostal jsem odpověď, že utajovanými skutečnostmi se rozumí utajované informace dle zákona 412/2005, tedy informace, jejichž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky nebo může být pro tento zájem nevýhodné, a které jsou uvedeny v seznamu utajovaných informací.

Výklad zákona je v gesci NÚKIB, na který by se asi člověk musel obrátit v případě, kdy by řešil konkrétní věc, nicméně už z definice je jasné, že tam nemůžou patřit věci typu prodej/pronájem nemovitostí a další běžná agenda, která se na obecním zastupitelstvu projednává.

Z odpovědi MVČR (odbor veřejné správy, dozoru a kontroly)
Pokud jde o problematiku utajovaných informací, tak tu upravuje zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně utajovaných informací“). Pojem utajovaná informace definuje § 2 odst. písm. a) zákona o ochraně utajovaných informací: Pro účely tohoto zákona se rozumí utajovanou informací informace v jakékoliv podobě zaznamenaná na jakémkoliv nosiči označená v souladu s tímto zákonem, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky nebo může být pro tento zájem nevýhodné, a která je uvedena v seznamu utajovaných informací (§ 139).

Ministerstvo vnitra však musí na tomto místě konstatovat, že mu nepřísluší výklad zákona o ochraně utajovaných informací, neboť výklad tohoto zákona je v gesci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (podle § 137a písm. c/ zákona o ochraně utajovaných informací vykonává metodickou činnost).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Odpovědět

Zpět na „Transparentní organizace“