Babišovy čachry s DPH

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od klivan »

Ideální by samozřejmě bylo, kdyby žádné daně nebyly, jelikož daně jsou legalizovaná loupež, násilí státu na občanech. Bohužel platí, že jediná jistota je smrt a daně. :D
Nebylo tomu tak vždy, ve středověku byly daně celkem nízké - Husiti vedli válku kvůli desátku (10% dan). Až s nástupem moderních válek a armád vznikla potřeba zvýšených daní.
Nyní tu máme sociální stát, (většina jich je před krachem - včetně USA, protože jsou strašně zadluženi), takže problém je kde vzít zdroje, když už je vše zdaněno. Tak se hledá.
A jestliže se mohutně přerozděluje, daně jsou již kolem 50-60% procent, tak si každý klade otázku je nutné, aby soused byl "vyžranej jako zub na 120 kg", a já mu platil cukrovku, hypertenzi a bůhví co ještě? Takže primární problém je, že stát je bumbrlíček, a občané jsou chudí. Ve Skandinavii to funguje, protože jsou bohatí i občané, a když má plat 200 tis a 100 tis zdaní , tak mu to nevadí, navíc Vikingové jsou jiná nátura, "nevojebávaj " a státu věří. U nás se polovina daní ztratí (rozkrade) na různé ROPY Severozápady, na cyklostesky, které skončí v poli, mosty, které brzo spadnou, zvlněné dálnice atd. :D
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
jachymb
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 08 čer 2009, 20:21
Profese: programátor
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od jachymb »

Karel666 píše:Není pravda, že špatná potravina neexistuje, ale problémem je množství?
To je přeci v souladu se zdaněním nezdravých potravin. Když si bude člověk kupovat jen přiměřená množství, daň by se ho měla dotknout jen neznatelně. Daň by pocítil, až když by kupoval nezdravé množství. Tedy za předpokladu, že se ta daň nastaví rozumně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jachymb za příspěvek:
Vit.Fux
jachymb
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 08 čer 2009, 20:21
Profese: programátor
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od jachymb »

Zjednodušení daní podle pirátů by se hlavně mělo týkat daně z příjmu. To má jasnou motivaci pro většinu lidí. U zjednodušování DPH je ten důvod o dost slabší. Více sazeb mi v principu nepřijde jako takový problém. Ačkoliv je jasné, že zmíněný Burešův návrh je čirý populismus.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jachymb za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Vit.Fux »

Karel666 píše:Fakt když si dám normální porci vepřo-kedlo-zelo mě jedno malé pivo zabije a protože vepřo je tučné a pivo alkohol tak mi napaříte vyšší daň?
Ale tohle je argument pro spotřební daň oproti zvýšení zdravotního pojištění - když si to dáš jednou, zaplatíš na daních navíc... cojávím 5kč, ale když to budeš žrát denně, takže to bude stát 2000 ročně => kdo žere víc, platí víc. To mi přijde spravedlivé.
Karel666 píše:Etrém, když sním 2kila libového masa na posezení, tak budu mít menší daň, než když sním 50g škvarků?
Tohle je demagogická hovadina. Na DPH za libové maso zaplatíš 15% ze 300kč = 45 kč, za 50g škvarků zaplatíš DPH 15% z 30kč = 4,5kč + např. nezdravotní daň 2kč/100g = 1kč. A jednoduše vidíš, že 45 << 5.5
Karel666 píše:Furt se zde mele, že daní na "špatné potraviny" není špatné řešení, ale prosím co je to špatná potravina? Není pravda, že špatná potravina neexistuje, ale problémem je množství?
Viz první bod - větší spotřeba = větší daně = spravedlivé přerozdělení nákladů na civilizační choroby. A to, že nějaké daně zaplatí i ten, kdo si dá bůček jednou ročně, mě fakt netrápí. Zaplatí pár korun a i kdyby nejedl bůček vůbec, tak pravděpodobnost civilizačních chorob není nula.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Martin.Smida
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Karel666 »

jachymb píše: 16 úno 2018, 11:05
Karel666 píše:Není pravda, že špatná potravina neexistuje, ale problémem je množství?
To je přeci v souladu se zdaněním nezdravých potravin. Když si bude člověk kupovat jen přiměřená množství, daň by se ho měla dotknout jen neznatelně. Daň by pocítil, až když by kupoval nezdravé množství. Tedy za předpokladu, že se ta daň nastaví rozumně.

Nechápu tvoji logiku. Dám ti příklad, půjdu dneska nakoupit na 14 dní pro celou rodinu a koupím pro každého na každý den 200g kousek masa na řízek a protože je to levnější koupím to v celku.
Tedy koupím víc jak 1kg masa=velké množství=velká daň=protože přeci žraní velkých porcí je nezdravé.
ALe když každý den na 5x(5 paragonů) koupím 200g masa, tak dostanu malou daň, protože se chovám zodpovědně?

Chápeš absurditu, proč nechápu jak to vlastně celkově chcete danit, když chování spotřebitele může být dobré, ale vaše pravidla z něj dělají zloděje...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Karel666 »

Ale tohle je argument pro spotřební daň oproti zvýšení zdravotního pojištění - když si to dáš jednou, zaplatíš na daních navíc... cojávím 5kč, ale když to budeš žrát denně, takže to bude stát 2000 ročně => kdo žere víc, platí víc. To mi přijde spravedlivé.
Jasně, tedy když já u nějaké zakázky musím kopat výkop nebo tahat těžké náklady do patra, kde dělám na základě zakázky rekonstrukcu a mám spotřebu KCAL oproti tobě co sedí za počítačem a hejbe se míň jak lenochod platit větší daně za jídlo?
Prosím co je logického na tom, že lidi vykonávající těžkou práci, pro které jíst denně vepřo-knedlo-zelo je normální a nepříbírají, by měli platit větší daně, než lidi co sedí na prdeli v kanclu a potřebují denně maximálně 4 suchý krajíce chleba, aby doplnili vydanou energii...

Podle mě tvoje logika je úplně mimo realitu...


Tohle je demagogická hovadina. Na DPH za libové maso zaplatíš 15% ze 300kč = 45 kč, za 50g škvarků zaplatíš DPH 15% z 30kč = 4,5kč + např. nezdravotní daň 2kč/100g = 1kč. A jednoduše vidíš, že 45 << 5.5
Super, chytáě mě za slovo. Tak jinak, když si koupím kilo masa a ty 200g, já udělám z toho jídlo pro 5 osob a ty to jíš sám, proč mám větší daň jak ty? Co je na tom logického ve stylu, přeci nemám tolik žrát?
Podle mě ty máš nějakou myšlenku a co napíše druhý tvrdě překrucuješ tak, aby jsi potvrdil svoji prvotní myšlenku...
Viz první bod - větší spotřeba = větší daně = spravedlivé přerozdělení nákladů na civilizační choroby. A to, že nějaké daně zaplatí i ten, kdo si dá bůček jednou ročně, mě fakt netrápí. Zaplatí pár korun a i kdyby nejedl bůček vůbec, tak pravděpodobnost civilizačních chorob není nula.
Ale to není pravda co jsem napsal, a a to co teď píšeš ty je taky něco jiného. To co píšeš ty je pak spravedlivé, podle příjmu bude každej platit=to je teď v odvodech v procentech z platu, tak proč je nezvýšit místo vymýšlení dalších sazeb daně a dělat danovej systém ještě nepřehlednejší?


Hele zde každý tvrdí podle "velikosti porce", ale nikdo neřekkne B, že sportovec, v těžkém průmyslu atd. prostě prinmcipiálně sežere 3x víc jak kancelářská krysa a bude hubnout, kdežto kacelářská krysa přibírat. To nekomentuju, že když se někdo pohybuje tak nadváha nevadí, ale když sedí a nic nedělá je zdravá váha zvytečná, stejně bude mít vysoké riziko zdravotních komplikací. Tedy ani tvoje teze "žere hodně a je tlustej má vyšší náklady na zdravotní péči" vůbec neplatí pro všechny...
Když připočítám, že podle nakoupenho množství budeš zdanovat, tak lidi přestanou nakupovat na týden 14 dnů protože někdo zavedl nějakou daň? Nezdá se ti to absurní?

Jako jo, máte krásnou myšlenku, ale protože svět není černobílej, tak nějak odmítáte přijmout, že nelze jednoduše řící "víc koupeného jídla=více odbírá ze zdravotního pojištění než by musel"...



Edit:

Jenom dodám svůj příklad. Jelikož jsem dodavatelem u některých zakázek velké firmy, museli jsme "dobrovolně podsoutipt zdravotní kjontrolu", podle testů mám všechny výsledky od sdrce až po plíca a kondičku jako 20tiletí s té firmy co sedí za počítačema. Oni štíhlí, podle bicáků chodí pravidelně do posilovny, já podle BMI nadváha...
Jedinej rozdíl je, že já skoro každej den tvrtdě makám... A podle tebe bych měl platit vyšší daně? Proč proboha?
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Michael.Polak »

U DPH je zásadním problémem od začátku jeho odvod i z nezaplacených faktur. (DPH se prostě oběma směry platí podle čísel na fakturách - ne po podle pohybů na účtu).

Ve směru podvodů s vratkami DPH s tím stát bojoval dlouhá léta a zpřísnění pravidel za Babiše lze jistě pochopit.

Ve směru odvodů DPH za příjmy, které ale někdy nebyly ani nikdy zaplaceny je toto ale do určité míry past na podnikatele (jedna větší nezaplacená faktura v tomto ohledu má v podstatě potenciál firmu položit... toto se obcházelo spletí různých výzev k úhradě, proforma/zálohových faktur, apod., u kterých ale nová opatření zavádějí tlak podmínit odvod DPH předáním služby, ne proplacením faktury).

Tady bych rád podotkl, že pokud jsou Piráti obecně myšlenkově na straně vzájemné pomoci mezi lidmi - tedy institucí typu alokace přebytků, dobrovolnická práce, sdílení, odpouštění dluhů, apod. - tak teda zpřísňování pravidel odvodů DPH tyto věci rozhodně neusnadní (a když jsme u toho - Babišovy nápady s minimální povinnou marží u potravin ale také nejsou možná ta správná cesta... samozřejmě, tam jde o něco jiného, ale koneckonců otázka dostupnosti je často spojena s otázkou způsobu alokace případných přebytků)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Petr.Vileta

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Ondra.kl »

Michael.xChaos.Polak píše: 02 bře 2018, 19:46U DPH je zásadním problémem od začátku jeho odvod i z nezaplacených faktur.
Mno jo, stát chce své daně hned (resp. ve stanoveném termínu od plnění). Logicky ho vůbec nezajímá, že si firma domluví s odběratelem delší splatnost. To je obchodní rozhodnutí firmy a to riziko nese dobrovolně.
jachymb
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 08 čer 2009, 20:21
Profese: programátor
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od jachymb »

Karel666 píše: 02 bře 2018, 07:43 Nechápu tvoji logiku. Dám ti příklad, půjdu dneska nakoupit na 14 dní pro celou rodinu a koupím pro každého na každý den 200g kousek masa na řízek a protože je to levnější koupím to v celku.
Tedy koupím víc jak 1kg masa=velké množství=velká daň=protože přeci žraní velkých porcí je nezdravé.
ALe když každý den na 5x(5 paragonů) koupím 200g masa, tak dostanu malou daň, protože se chovám zodpovědně?
Samozřejmě je ta daň myšlena úměrně. Řekněme, že množství masa, které je už nezdravé za jeden měsíc, je X kg. Řekněme, že citelná částka pro občana s běžným měsíčním příjmem je Y kč. Řekněme, že tržní cena masa je Z kč/kg. Po přičtení daně, nebude už maso o hmotností m stát tržní cenu m*Z, ale m*(Z + Y/X). Dosaď si hodnoty, které ti přijdou rozumné.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše: 02 bře 2018, 20:51
Michael.xChaos.Polak píše: 02 bře 2018, 19:46U DPH je zásadním problémem od začátku jeho odvod i z nezaplacených faktur.
Mno jo, stát chce své daně hned (resp. ve stanoveném termínu od plnění). Logicky ho vůbec nezajímá, že si firma domluví s odběratelem delší splatnost. To je obchodní rozhodnutí firmy a to riziko nese dobrovolně.
Dobrovolně nese riziko, že mu firma XY 50 krát zaplatila řádně za menší faktury a když jim konečně vystaví fakturu na pár milionů, tak najednou nezaplatí ani za 14 dnů (domluveno), ani po první, druhé, třetí výzvě, dokonce ani po roce? :o
OFFTOPICNěkteří si na tom dokonce postavili "podnikání". V Plzni byl jeden, co u stejného dodavatele pravidelně nakupoval za malé částky. Jednou hardisk, podruhé grafickou kartu, potřetí notebook, atd. Pokaždé dostal splatnost 14 dnů a zaplatil dokonce o týden dříve. Pak přišel s tím, že má zakázku pro ministerstvo na 50 počítačů a že tentokrát potřebuje splatnost měsíc, aby to z nich stihl vyrazit. Dodavatel mu uvěřil, protože to byl "spolehlivý" odběratel ... no asi tušíš. Už nezaplatitl, vyhlásil na své SRO bankrot a majetek se žádný nenašel, ani ty počítače. Sice nakonec skončil ve vězení, ale táhlo se to několik let a dodnes dluží, ale je bezdomovec a nemajetný. :P

Podle mě mělo od začátku platit to, čemu se říká "přenesená daňová povinnost", nebo ještě lépe, do účetnictví by se DPH směla zapsat a berňáku odvést až v případě, že to prošlo bankovním účtem nebo pokladnou. Tedy ve styku mezi podnikateli. V případě prodeje firma -> občan samozřejmě není nad čím přemýšlet, DPH se musí odvést. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Finance“