[z PP-EU] Program Eurovolby

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Zahraniční odbor

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: PP-EU

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Libore, já jsem asi ten poslední kdo by z EU chtěl dělat souboj národů. Za poslední 2 roky jezdím sem a tam mezi Českem a Německem a přiznám se, že poněkud ztrácím "cit pro národní identity". Pro mě jsou všichni Evropani jeden národ (asi podobně jako jsou IMO Indové jeden národ, přestože mluví asi 1600 různými jazyky). Co chci říct, že v Evropě to tak podle mě bohužel pořád ještě většina lidí v hlavě nastavené nemá. Západoevropské země jsou v tomhle trochu dál než země východního bloku, Česko je někde úplně na chvostu. Z mého pohledu je to i o tom, jak tenhle náhled změnit. Takže osobně chci, aby existovala možnost celoevropského referenda - protože celoevropská kampaň a vědomí, že něco rozhodujeme všichni společně by ten pocit IMO mohly změnit.

Každopádně, souhlasím s tím, co mi řekl Marcel "jsem moc napřed". Marcel říkal o 500 let, já si myslím, že o 100 let. Spousta lidí, i když se nám to nelíbí, v kategorii národů stále uvažuje a rozdílné jazyky jsou pořád jistá komunikační bariéra. Takže buď můžeme napsat program, který je radikální a soustředí se na lidi, kteří tohle myšlení opustili. Nebo můžeme napsat program, který to bere na vědomí a snaží se přílišným extrémismem nevyplašit, ty kteří to ještě neopustili.

Já mám chuť být radikální, ale nechci to tím zkazit. Momentálně je těch, kteří myslí opačně, než my dva, IMO přesila tak 20 : 1. Buď do toho můžeme jít po hlavě a zkusit to zlomit (jak chceš Ty). Nebo to můžeme zkoušet nějak pomalu hacknout (což je spíše obsaženo v tom Rojově postoji). Mě připadá "Pirátské" obojí. IMO chceme všichni v postatě to samé a to, na čem se nemůžeme shodnout je taktika, jak toho dosáhnout.

Otázka tedy není IMO ani tolik "co vlastně chceme". Otázka je, jak naší věci co nejvíc prospějeme....
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, anonym72078, Ivo.Vlasaty, Libor.Spacek, Roman.Kucera
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2249
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 8779 poděkování
Dostal poděkování: 3687 poděkování

Re: PP-EU

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Chtěl bych jen podotknout OFFTOPIC(a "offtopic" vlákno je zamčené, takže asi sem), že v ČR jako relativně homogenním a centralizovaném státě není třeba přímou demokracii komplikovat nějakými vety. Naopak EU, která směřuje k nějaké formě federativního uspořádání značně odlišných zemí, jsou pojistky potřeba a měli bychom se inspirovat (neříkám opisovat) právě v tom slavném Švýcarsku, které je naopak dost decentralizované. EU tradičně tolik nelpí na principu subsidiarity a snaží se centralizovat, to je třeba respektovat, není třeba to měnit nějak radikálně, zároveň je ale třeba dát jednotlivým státům záruky, že nebudou převálcovány, protože strach z toho jen živí nacionalismy.

Jde to, podívejte se třeba, jak je nastavená Evropská iniciativa. Na tom se dá také stavět.

Nemá cenu v programu do EP mít přesný model, ten se stejně bude muset vyjednávat na půdě EP mezi jednotlivými frakcemi i státy a konzultovat s odborníky, ale základní principy, podle kterých se bude evropská demokratická federace (a o to v důsledku jde, aby tu přímou demokracii bylo kde používat a nejednalo se o centralizovaný superstát, který občané odmítají) formovat, by měly jako politická otázka být součástí programu. Mluví se o tom čím dál víc, Piráti mají šanci to rozhýbat a podílet se na tom, jak bude Evropa vypadat.

Osobně jsem příznivcem spíše stručného společného programu na který bude kladen největší důraz a ve společné kampani, doplněného těmi tématy, která má většina Pirátských stran v EU společná a která budou kampaňována, jak to bude vhod v jednotlivých zemích.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Libor.Spacek, Katerina.Marketa.Matouskova, Ivan.Sirko

Ivo Vlasatý
České Budějovice
ivo.vlasaty@pirati.cz
792446700

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4251 poděkování

Re: PP-EU

Příspěvek od Libor.Spacek »

Jestli máte někteří dojem, že jsem nějaký studentský radikál který chce zrušit národnosti, tak to je naprosté nedorozumění. Umím se chovat pragmaticky, kdykoliv je toho třeba. Já jenom nevidím ten konflikt mezi přímou demokracií a národními zájmy, který vám Roj podsouvá. Naopak, z toho příkladu fungující přímé demokracie ve Švýcarsku je zřejmé, že přímá demokracie může být tou nejlepší zárukou národních a místních zájmů. Ve švýcarsku mají tuším čtyři národnosti a žádná z nich si nepřeje být převálcována. Přesně proto si zavedli přímou demokracii a určitou míru autonomie jí podepřenou. Kdyby celé EU přijalo stejný model, byl bych spokojen.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Polansky, Ivo.Vlasaty

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26261
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37067 poděkování
Dostal poděkování: 30243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-EU

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

VP moderuje:
Programová diskuze o Esperantu v EU oddělena sem:
piratsky-program-f402/esperanto-do-eu-t19591.html
Vůbec celé tohle vlákno chce rozsekat, bo už není flagship vláknem ani za mák.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
anonym72078

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26261
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37067 poděkování
Dostal poděkování: 30243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [z PP-EU] Program Eurovolby

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Vojtěch Pikal moderuje:
Následná diskuze o moderaci oddělena sem
Pojďme se prosím vrátit k programu pro Eurovolby.

Mohl by tu třeba někdo publikovat závěry z Mumblu, pro věčnost?

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: [z PP-EU] Program Eurovolby

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Vojtech Pikal píše:
Vojtěch Pikal moderuje:
Následná diskuze o moderaci oddělena sem
Pojďme se prosím vrátit k programu pro Eurovolby.

Mohl by tu třeba někdo publikovat závěry z Mumblu, pro věčnost?
He it is: https://piratenpad.de/p/Atheny-instrukce

Můj všeobecný plán A je zhruba takový

1) pokusit se Němcům vysvětlit, že detailní plán ve formátu, jak si ho představují oni http://wiki.piratenpartei.de/Internatio ... _Programme není realisticky možno sepsat a schválit v době, která je k tomu určená OFFTOPICdo zápisu bych uvedl, že si myslím, že by to šlo, akorát by všichni Evropané museli být jako Němci....ojojoj....proč nemůžou být :(.....holt jim diplomaticky vysvětlím, že my Německé metody organizace neuplatňujeme, takže si můžou leda tak trhnout :). Chceme jednoduché 3 myšlenky, kolem kterých se budou moci sjednotit všichni.

2) předložit návrh na stručný na vypracování stručného programu v rozsahu cca 1/2 stránky s následující osnovou
"Preambule" - co jsou pirátské strany
Základní body volebního programu:
1. Svoboda informací
a) reforma copyrightu
b) reforma patentů
c) svoboda Internetu
2. Ochrana soukromí
3. Přímá demokracie

Pokud plán A nevyjde a shromáždění bude chtít jet podle Německého návrhu, plán B je pokusit se vyškrtnout z Německého návrhu body 1.4. a 1.11 až 1.17.

Instrukce pro nakládání s naším návrhem jsem v zásadě neobdržel žádné OFFTOPIC(opravte mě, jestli jsem trouba a něco jsem odignoroval)

Vojto, potřeboval bych od Tebe poradit - pokud se rozhodne, že nějaký konkrétní návrh nebudeme vetovat, i když ho nemáme v programu (tj. např. zrušení letního času), lze ho dostat procpat naším schvalovacím procesem v termínu? Resp. jak dlouhé jsou na to lhůty.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
anonym72078
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26261
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37067 poděkování
Dostal poděkování: 30243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [z PP-EU] Program Eurovolby

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Hm, lze všechno :)

Ve chvíli kdy máš český text návrhu, může to být otázka cca týdne. V zásadě je třeba minimálně svolat a vyhlásit hlasování (2dny) - ale pak je třeba většinové účasti a hlasů pro. Méně extremní varianta je svolání, oznámení hlasování(2dny) a pak hlasování(+2 další dva dny). Tam by teoreticky mohl stačit hlas PRO od většiny zůčastněných, ale i tak by to mohl někdo zpochybnit.
Jinak je třeba žádného projednání, na což u kratších a jednodušších návrhů stačí cca týden (teoreticky, když to někdo důsedně a vytrvale předsedá a nejsou spory a nejasnosti.) Jinka tak 14 dní až měsíc.
Teoreticky je možno projednávat více věcí zároveň, ale více jak 3 bývá nezvladatelné.

Pak je tu samozřejmě možnost zasedání RV, kde by se toho dalo sfouknout hodně a rychle.

EDIT: Mohl bys tam hodit odkaz na ten německý program?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Mikulas.Peksa

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4251 poděkování

Re: [z PP-EU] Program Eurovolby

Příspěvek od Libor.Spacek »

Na RV bych moc nespoléhal, protože teď brzo bude končit a bude se muset volit nové.

Hlavně pamatujte, že každá nová "skvělá" věc kterou tam přidáte, jako např. zrušení času, snižuje a rozmnělňuje dopad a jasnost těch třech hlavních bodů.
Z tohoto důvodu budu proti všem takovým přílepkům.

Problém je v tom, že když se debatuje o zrušení času, jaksi se přitom zapomene na to, že se zároveň ruší srozumitelnost, konsistentnost a komunikovatelnost našeho předchozího programu.
Takhle nějak němci dospěli k tomu svému výslednému návrhu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Ondrej.Polansky

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: [z PP-EU] Program Eurovolby

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Německý návrh je tady http://wiki.piratenpartei.de/Internatio ... _Programme

Libor: Rozumím.

Vojta: Díky moc. Z mého pohledu jsou to hodně prospěšné informace, protože jsem si do teď nebyl jistý, jaká je vlastně kapacita našeho zákonodárného procesu. Tohle jsou argumenty, které by se mohly hodit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Libor.Spacek
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Tomas.Murnak
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 292
Registrován: 23 čer 2010, 13:28
Profese: softwarový operátor
Bydliště: Praha 13
Dal poděkování: 435 poděkování
Dostal poděkování: 317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [z PP-EU] Program Eurovolby

Příspěvek od Tomas.Murnak »

Do programu bych přidal i cenzuru Obchodů ze západních zemí evropské unie viz tento případ.
http://extramobilne.cnews.cz/navody/jak ... lsky-navod
Tak to si opravdu volný pohyb zboží nepředstavuji.

Tomáš Murňák,
předseda MS Praha 13,
zastupitel Prahy 13

E-mail: tomas.murnak@pirati.cz
Profil: https://praha13.pirati.cz/lide/tomas-murnak/
Facebook: https://www.facebook.com/TMurnak

Zamčeno

Zpět na „Zahraniční odbor“