(ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Uživatelský avatar
Hana.Harantova
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 72
Registrován: 13 led 2022, 09:16
Profese: zdravotník
Bydliště: Sušice
Dal poděkování: 102 poděkování
Dostal poděkování: 73 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Hana.Harantova »

Ahoj @Jan.Novak
Děkuji za odpověď❤️🏴‍☠️

Uživatelský avatar
Jan.Tusek
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 8
Registrován: 12 dub 2021, 12:51
Profese: Strojní inženýr
Dal poděkování: 91 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Tusek »

Umožňuje to aktuální "osvědčený" volební systém, který k současnému chování přímo vybízí. Rád bych podpořil změnu volebního systému tak, aby každý odvolil, hlasy se sečetly a vyhlásilo se pořadí. Tečka. Žádná volba přijatelnosti, žádné volení po malých skupinkách či (úplně nejhůře) po jednotlivcích.
@Frantisek.Hagara pokud se v tomto tvá představa alespoň nějak vzdáleně blíží té mojí, tak určitě najdeme společnou řeč. Rozhodně jsem ale zvědavý na ten členský podnět, který zmiňuješ. Pokud můžu pomoci, tak rád pomůžu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Tusek za příspěvky (celkem 5):
Olga.Sejrkova, Kristyna.Paulova, Petr.Vileta, Hana.Harantova, Frantisek.Hagara

Ing. Jan Tušek
Mob 776.102.206

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Martin.Kucera »

Přijatelnost (tj. nadpoloviční podpora) je daná stanovami.
Volbu po malých skupinkách či jednotlivcích povoluje volební řád, zde je asi větší šance na prosazení nějakých změn. (např. navrhnout že čelo lze rozdělit nanejvýš na poloviny či třetiny)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Olga.Sejrkova, Jan.Tusek, Jiri.Rezek, Petr.Vileta, Michal.Ertl

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Tusek
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 8
Registrován: 12 dub 2021, 12:51
Profese: Strojní inženýr
Dal poděkování: 91 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Tusek »

Díky @Martin.Kucera za komentář. Jsem velmi rád za reakci někoho ze služebně starších a zkušených. Já to vidím jednoduše. Pokud např. z 21 lidí označíme za přijatelné pouze 4 osoby (resp. 17 osob označíme jako nepřijatelné), tak je to dle mého názoru špína a politikaření. Tedy záležitost hodná změny. V tomto případě tedy stanov.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Tusek za příspěvky (celkem 3):
Olga.Sejrkova, Frantisek.Hagara, Hana.Harantova

Ing. Jan Tušek
Mob 776.102.206

Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2446
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Novak »

Pozor, neobviňujte volební systém, pokud ho změníte, ale lidé nezmění své volební preference, tak jiný volební systém nevyprodukuje tak zásadně odlišné výsledky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Rezek, Michal.Ertl, Milan.Dadourek

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Novak píše: 21 úno 2024, 21:00

Pozor, neobviňujte volební systém, pokud ho změníte, ale lidé nezmění své volební preference, tak jiný volební systém nevyprodukuje tak zásadně odlišné výsledky.

A nemělo by se první kolo o přijatelnosti zavést i ve volbách do Sněmovny, případně i do krajů a obcí? :D

Ale teď vážně. Mě to !předkolo" připadá zbytečné. On přece předvýběr probíhá i během sbírání podpory pro kandidaturu. Stačilo by změnit pravidla tak, že kandidát sesbírá podporu tím, že 1) dosáhne potřebného hlasů PRO a 2) není více hlasů PROTI. Pak by stačilo jedno kolo a kdo má víc hlasů, je na kandidátce výše. Ušetřilo by se mnoho hlasování za rok a tím i času členů.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2446
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Novak »

A co se změní Petře?
Řekněme, že se Honza Novák rozhodne v Týně nad VLtavou ovládnout své místní sdružení o 100 členech. 15 z nich naslibuje funkce/peníze/whatever a domluví se s nima. Těch 15 lidí má nějaké lidi co jim věří a jsou schopni je nějak ovlivnit. Dohromady dá Honza Novák60 lidí. V případě současného volebního systému si svých 16 lidí (včetně sebe) nakrásno prohlasuje na prvních 16 míst kandidátky, která má 21 lidí. Pokud změníme volební systém třeba jen na jednoklový, co se stane? Honza Novák obsadí stále prvních 16 míst kandidátky, jen s tím rozdílem, že nebude mít tak sadné určit pořadí svých příznivců co ukecal a možná, že jeho favorit na dvojku bude až pátej. Ale reálnej problém, teda to, že Honza Novák zmanipuloval, uplatil a prolhal se k vedení kandidátky a "jeho lidi" jsou hned za ním, nezměníš.

Čímž neříkám, že se kdokoliv tohle děje, dávám imaginární příklad.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Rezek, Michal.Ertl

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Petr.Vileta »

Pokud jde o výsledek tvého příkladu, změní se to, že místní sdružení Honzy Nováka nebude hlasovat ve dvou kolech, ale jen v jednom. Ovšem v krajském nebo celostátním hlasování, což jsou krajské kandidátky, sněmovní kandidátky, CF kandidáti do RV, KK, RK, atd., ušetříme spoustu času.

Jak asi víš, protože to netajím, já se držím zásady z filmu Vetřelec "Spalte to, než to naklade vajíčka!" a už v hlasování o přípustnosti nemilosrdně hlasuji pouze pro kandidáty, pro které hodlám hlasovat ve druhém kole. Někdy se tam "ti moji" nedostanou, ale co naděláš, dětmi nezatopíš. :P

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Olga.Sejrkova, Hana.Harantova, Michal.Ertl, Frantisek.Hagara

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Hana.Harantova
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 72
Registrován: 13 led 2022, 09:16
Profese: zdravotník
Bydliště: Sušice
Dal poděkování: 102 poděkování
Dostal poděkování: 73 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Hana.Harantova »

Ahoj Piráti,
tak pokud se volby dají anulovat v rámci našeho předsednictva a vy o tom víte, tak vůbec nechápu, jak je možné, že již nejsou dávno anulováné.
Na téma šikany a obvolávání členů před volbou jsem měla rozhovor s @Jiri.Rezek
Na téma rozesílání hromadných zpráv ze strany @Marek.Habrun a jeho osočování vůči MS Sušice, kde působí Pavel Hais, nynější krajský zastupitel, vnímám jako ovlivňování voleb. Vzhledem k tomu, že se to týkalo mé osoby jsem hodně zvažovala, jestli tohle nemám jít dát jako podnět na Policii ČR, ale doufala jsem, že když se to dělo v období voleb, že zareaguje předsednictvo samo, když jsem je na tohle téma upozornila.
A nyní mám číst, že tohodle člověka doporučuje @Pavel.Sramek do další volby? To je pro mě naprostá ostuda. Co si o tom mám myslet? To jako společně na Plzeňském kraji chcete dělat tuhle ostudu Pirátské straně? Domnívám se, že za tohle by měl @Marek.Habrun odstoupit z volby do čela kandidátky. Navíc mě veřejně nazval Bláznem na Fb, čímž porušil komunikační minimum.
Dále bych chtěla sdělit, že navolování lidí, dle sympatií, kteří jsou nevyprofilovaní vnímám jako naprostou neschopnost celé skupiny. MS Plzeň má většinu a jejich přístup k volbě vnímám jako mocenský a obzvlášť po obvolávání ze strany místopředsedy‼️
Jsem Pirát, ale manipulace mi nesedi, vzniká tím nečistá politika a podhoubím klientelismu a tak vnímám i volbu 1. Kola. Navíc znovu opakuji, že za vše mluvilo již grilování, které neřeklo mně jako nové člence vůbec nic.
Hezký den Hanka Harantová

Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Harantova za příspěvky (celkem 2):
Olga.Sejrkova, Frantisek.Hagara
Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2446
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Novak »

Není to v kompetenci předsednictva. Správný postup je členský podnět na fóru, který je zdůvodněn, pokud získá podporu zahajuje se jednání celého krajského fóra, které má končit usnesením. Samozřejmě toto jednání může začít PkS bez členského podnětu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 3):
Olga.Sejrkova, Michal.Ertl, Milan.Dadourek

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“