RV 04/2024 Kodex chování

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Předsedající RV

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3453
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2627 poděkování
Dostal poděkování: 5066 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Jinak, sice jsme to kodex projednali už vícekrát a už jako kdyby nám nic nechybělo. Ale až teď jsem si všimnul, kodex úplně postrádá mezi věcmi které bychom neměli dělat lež, pomluvu a jiné formy úmyslné dezinformaci ve vztahu k jiným členům strany. Za mě to jsou věci který by rozhodně měli byt považované za porušení kodexu a byt řešené dle kodexu. A nebudeme si nalhávat, že si to u nás nestává, nebo že máme nějaký účinný mechanizmus jak se tomu bránit.

Jo, a ještě jedna věc - ne že bych byl úplně dezorientováný, ale u tohoto jednání mi chybí projednávaný dokument v aktuální verzi. Je tady aspoň 3 odkazy na 4 verze a nechci strávit den jejích porovovnavaním celý den. Proto žádám předsedající o nahraní verze o které jednáme SEM.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 5):
Jana.Skopalikova, Olga.Richterova, Eva.Ticha, Jan.Novak, Vojtech.Pikal

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Zdenek.Kubala
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 1676
Registrován: 25 pro 2012, 19:32
Profese: Linux Architect, AT Engineer, UNIX Admin
Bydliště: Chrudim,Praha
Dostal poděkování: 1034 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Zdenek.Kubala »

Andrej.Ramaseuski píše: 22 led 2024, 00:09

Jinak, sice jsme to kodex projednali už vícekrát a už jako kdyby nám nic nechybělo. Ale až teď jsem si všimnul, kodex úplně postrádá mezi věcmi které bychom neměli dělat lež, pomluvu a jiné formy úmyslné dezinformaci ve vztahu k jiným členům strany. Za mě to jsou věci který by rozhodně měli byt považované za porušení kodexu a byt řešené dle kodexu. A nebudeme si nalhávat, že si to u nás nestává, nebo že máme nějaký účinný mechanizmus jak se tomu bránit.

Jo, a ještě jedna věc - ne že bych byl úplně dezorientováný, ale u tohoto jednání mi chybí projednávaný dokument v aktuální verzi. Je tady aspoň 3 odkazy na 4 verze a nechci strávit den jejích porovovnavaním celý den. Proto žádám předsedající o nahraní verze o které jednáme SEM.

Souhlas s obema paragrafy. Moznost doplneni konexu asi bude na @Tereza.Hanajova abychom nemeli X verzi usneseni a dokumentu (ktere teda uz stejne mame :D)?

Muj podpis? Ten "ve spravny cas" kazdy pozna. :)

UNIX - Where is a shell, there is a way.

Emeritni mistopredseda KS Pardubicky kraj a MS Chrudimsko.
clen Republikoveho vyboru za CF (drive za PaK)
soucasti technickeho odboru

Uživatelský avatar
Olga.Richterova
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 752
Registrován: 12 čer 2009, 20:40
Profese: expertka na sociální politiku/poslankyně
Bydliště: Vršovice, Praha 10
Dal poděkování: 724 poděkování
Dostal poděkování: 2082 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Olga.Richterova »

Ahoj, vše jsem aktualizovala v úvodním příspěvku (usnesení i finální verzi přílohy). Pokud je něco chybně, žádám @Vojtech.Pikal , @Radka.Musilova či @Tereza.Hanajova , ať se ozvou.

Dále beru na vědomí návrh Vojty Pikala na zrušení Etiky kampaňování, který sbírá podporu.

Ještě dodávám, že podle mého názoru věcně do tohoto jednání patří, nicméně není myslím třeba to lámat na sílu - navrhuji domluvit se na online jednání RV 30.1., jak postupovat.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Olga.Richterova za příspěvky (celkem 5):
Tereza.Hanajova, Eva.Ticha, Jan.Novak, Andrej.Ramaseuski, Vojtech.Pikal

Kontakt: nejlépe SMS či zpráva přes Signál nebo WhatsApp nebo Zulip. - Čtrnáctidenní osobní dopisy zde: www.olgarichterova.cz - Pirátská expertka na sociální a rodinnou politiku a trh práce.

Uživatelský avatar
Olga.Richterova
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 752
Registrován: 12 čer 2009, 20:40
Profese: expertka na sociální politiku/poslankyně
Bydliště: Vršovice, Praha 10
Dal poděkování: 724 poděkování
Dostal poděkování: 2082 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Olga.Richterova »

Ještě jedna informace o aktualizaci, právě jsem zaevidovala návrh V. Pikala, protože sebral podporu, jako návrh C, a upravila jsem proto úvodní příspěvek.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Olga.Richterova za příspěvky (celkem 2):
Andrej.Ramaseuski, Vojtech.Pikal

Kontakt: nejlépe SMS či zpráva přes Signál nebo WhatsApp nebo Zulip. - Čtrnáctidenní osobní dopisy zde: www.olgarichterova.cz - Pirátská expertka na sociální a rodinnou politiku a trh práce.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36996 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ahoj, zareaguju na pár věcí:

1) Děkuji všem za podporu návrhu na zrušení kodexu. Vnímám hlasy na to to projednat zvlášť, proto jsem připravil odpovídající návrh: https://redmine.pirati.cz/issues/43812
Prosím tedy aby ho @Olga.Richterova , @Tereza.Hubackova , @Jan.Lipavsky , @Eva.Ticha , @Zdenek.Hrib , @Lukas.Cernohorsky , @Matej.Belohoubek , @Zdenek.Kubala , @Jan.Novak , @Radka.Musilova a @Jana.Skopalikova o podporu.
Zároveň jsem se na to teď díval podrobně a pokud by vedle sebe existovali kodex a doporučení ke kampaňování, asi by to vyvolávalo otázky, jestli v kampani je povolené něco, co jinak povolené není. Proto si myslím, že je potřeba to zrušit a ideálně nahradit jasným předpisem k regulaci vnitřní kampaně.

Nicméně jestliže předsedající konstatovala, že návrh sem věcně patří a má podle palců silnou podporu, nebudu jej nyní proaktivně stahovat. Myslím, že hlasování o třech možnostech z nichž dvě se vylučují RV zvládne. Pokud by neprošel, nebo byl zásadní odpor, aktivoval bych samostatné podání a uděláme separátní jednání, tedy.

2) @Milan.Dadourek již dnes nám členové a RegP dávají v přihlášce spoustu souhlasů. Myslím, že na rozdíl od jiných předpisů, právě Kodex chování chceme aby náš člen jako účastník naší komunity znal, alespoň co se základních principů týče. S ostatními věcmi (rozhodčí řád, jednací řád, organizační řád, pravidla hospodaření...) se setkáš jen když řešíš příslušné věci. S chováním a komunitou budeš interagovat furt. Asi by to nemusel být souhlas (i když dnes tam máme "zavazuji se dodržovat vnitřní předpisy a jednací řády...)" ale třeba seznámení se a srozumění závaznosti.

Můžem to reformulovat na:

"Souhlas s Kodexem chování je součástí členské přihlášky a žádosti o registraci dle § 1a." -> "Seznámení se Kodexem chování je součástí členské přihlášky a žádosti o registraci dle § 1a."
; jestli to bude pro Milana lepší a @Tereza.Hanajova si to vezme za své.

3) Co se týče Andrejem zmiňovaného úmyslného lhaní s úmyslem poškodit, tak minimálně neúmyslné lhaní by se mělo vlézt pod "zdrž se unáhlené kritiky" a asi i "Rizikové jednání je takové, které negativně zasahuje důstojnost a integritu druhého člověka." V závazných pravidlech nakonec je "kritika stranických kolegů a vnitřních záležitostí by měla být komunikována veřejně až po snaze o interní řešení, a vždy musí být bez urážek, pomluv a nadávek," Takže, nepostrádá, imho.

Teda, chybí asi lež, ale nikoliv už pomluva. Nevím, jestli existuje nějakej hraniční případ, kdy by na tomhle detailu záleželo, ale určitě tam můžem tohle slovíčko doplnit. Navíc je to teda spojeno s "kritikou vnitrostranických poměrů a kolegů"; takže lhát ve prospěch a abych řekl že věci jsou skvělé je asi povoleno...?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Tereza.Hubackova, Tereza.Hanajova, Milan.Dadourek, Andrej.Ramaseuski, Vit.Zacek

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1740
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Vojtech.Pikal píše: 26 led 2024, 01:30

...
Můžem to reformulovat na:

"Souhlas s Kodexem chování je součástí členské přihlášky a žádosti o registraci dle § 1a." -> "Seznámení se Kodexem chování je součástí členské přihlášky a žádosti o registraci dle § 1a."
; jestli to bude pro Milana lepší a @Tereza.Hanajova si to vezme za své.
...

Za mne by to bylo lepší, protože tak nezůstává ten problém s nesouhlasem :)
Díky za úvahu

Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Republikový výbor
Příspěvky: 1921
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Učitel, vědec.
Bydliště: Mirošov (okr. Rokycany)
Dal poděkování: 761 poděkování
Dostal poděkování: 2248 poděkování

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Lukas.Barton »

(okénko generické maskulinity)

Omlouvám se za formality a možnou genderovou nekorektnost, ale ta ombudsmanka mě tam tahá za oči. Co když se ombudsmanem stane muž? To budeme kvůli tomu měnit předpis, abychom byli korektní? To už bychom mohli i změnit stanovy, že se republikové předsednictvo skládá z předsedy a místopředsedkyň :)

Nemyslím si, že by Tereza byla nějak uražená, pokud by v předpise byla označena pozice obecným mužským rodem, tak jak jsme v češtině zvyklí, když nemáme neutrální název. Ostatně i ona sama je tak označena na svém profilu.

ombudsman.png
Uživatelský avatar
Tereza.Hanajova
Příspěvky: 29
Registrován: 19 dub 2023, 11:42
Profese: Ombudsmanka
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 132 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Tereza.Hanajova »

Ahoj,

Návrh @Vojtech.Pikal "Seznámení se Kodexem chování je součástí členské přihlášky a žádosti o registraci dle § 1a." beru za svůj. Tuto alternativu jsme řešili i v rámci pracovní skupiny a panovala shoda na tom, že je taktéž ok.

Co se týká andrejova návrhu, máš @Andrej.Ramaseuski nápad, kde a jak by to za tebe mělo být zařazené? Umím si představit, že se doplní článek o kritice o "lež", jak navrhuje Vojta, nemám s tím problém. Druhou variantou je dopsat nový bod, pokud bychom potřebovali ošetřit situace, kdy "lži, pomluvy a dezinformace" nejsou spojené s kritikou osob/vnitřních záležitostí. Pak mi to ale spíš sedí do úvodních principů než do pravidel.

Co se týká označení, původně v Kodexu byla ombudsosoba, což ze mě nejvíc sedí i s anglicky často využívanou variantou ombudsperson. Pokud bychom to měnili, tak já za sebe bych byla pro tuto neutrální variantu. Na generickém (ne)maskulinu jsme pracovaly s @Radka.Musilova, která tuším v této oblasti pracuje i na vylepšeních jiných materiálů / předpisů ve straně, tak případně prosím o názor, abychom k tomu přistupovali koncepčně. Pokud by ale byla preference ombudsmana, zvládnu to taky. (A díky @Lukas.Barton za upozornění, vůbec jsem si nevšimla, že toto na prokliku je, jinde jsme to upravovali, poprosím o úpravu :))

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Hanajova za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Tereza.Hubackova, Radka.Musilova
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3453
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2627 poděkování
Dostal poděkování: 5066 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Tereza.Hanajova píše: 27 led 2024, 19:11

Ahoj,

Návrh @Vojtech.Pikal "Seznámení se Kodexem chování je součástí členské přihlášky a žádosti o registraci dle § 1a." beru za svůj. Tuto alternativu jsme řešili i v rámci pracovní skupiny a panovala shoda na tom, že je taktéž ok.

Co se týká andrejova návrhu, máš @Andrej.Ramaseuski nápad, kde a jak by to za tebe mělo být zařazené? Umím si představit, že se doplní článek o kritice o "lež", jak navrhuje Vojta, nemám s tím problém. Druhou variantou je dopsat nový bod, pokud bychom potřebovali ošetřit situace, kdy "lži, pomluvy a dezinformace" nejsou spojené s kritikou osob/vnitřních záležitostí. Pak mi to ale spíš sedí do úvodních principů než do pravidel.

To bych nechal na tobě jako na autorce textu - určitě najdeš to nejlepší místo.. Pro mě je podstatný, aby to tam vůbec bylo. Ale asi stači doplnění članku o kritice

Lukas.Barton píše: 27 led 2024, 10:10

(okénko generické maskulinity)

Omlouvám se za formality a možnou genderovou nekorektnost, ale ta ombudsmanka mě tam tahá za oči. Co když se ombudsmanem stane muž? To budeme kvůli tomu měnit předpis, abychom byli korektní? To už bychom mohli i změnit stanovy, že se republikové předsednictvo skládá z předsedy a místopředsedkyň :)

Nemyslím si, že by Tereza byla nějak uražená, pokud by v předpise byla označena pozice obecným mužským rodem, tak jak jsme v češtině zvyklí, když nemáme neutrální název. Ostatně i ona sama je tak označena na svém profilu.

ombudsman.png

Slovo ombudsmanka pro mě zní stejně divoce jako "mužstvo žen" (ve sportu). V angličtině existuji ombudswoman, ombudsperson, sice to zni nezvyklé, ale aspoň to není pokus feminizovat ve svém základě maskulinní termín.

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Radka.Musilova
Republikový výbor
Příspěvky: 259
Registrován: 01 srp 2019, 18:15
Profese: datová analytička
Bydliště: Židlochovice
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 262 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2024 Kodex chování

Příspěvek od Radka.Musilova »

Ahoj,

za mě by bylo nejlepší použít v textu ombudsosoba - termín, který už je používán i v češtině v akademické oblasti.

Právě proto, že jsme v češtině zvyklí na použití generického maskulina nám mohou znít označení jako "ombudsmanka" nebo "ombudsosoba" nezvykle, ale to je otázka zvyku. Podobné rozpaky panovaly třeba i kolem zavedení termínu "doktorka", který nám dnes již přijde zcela běžný.
Genderově neutrální jazyk není o korektnosti, ale o tom, že zahrnuje všechny. V kodexu jsme se snažili o jeho použití tak, aby to nebylo na sílu, ale zároveň aby neobsahoval pouze generické maskulinum, které všechny nezahrnuje.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Radka.Musilova za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Hanajova, Tereza.Hubackova
Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“