RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2199
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 945 poděkování
Dostal poděkování: 7378 poděkování

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od David.Wagner »

Ahoj,

jak jsem psal Tereze na Zulipu, imho by jako navrhovatel měl být @Jiri.Valenta , je to hlavně jeho práce.

Jinak teda k otázce konzistence:

a) ty předpisy jsou zjevně poněkud staré a neumožňují typicky strukturu "toto je základ k tématu, tady jsou podtémata", což je takové divoké. Pokud se Vojto snažíš dosáhnout toho, abychom to usnesení revokovali tak prosím, ale asi to řekni rovnou.
b) při vší snaze se mi v nich špatně hledá která zasadní tvrdá pravidla jsou porušena tím textem
c) provedli jsme stejnou kontrolu konzistence u všech dalších programů? Nějaké jsem psal a upřímně jsem se s těmito pravidly nesetkal, no.

Navrhoval bych probrat obsah a smysl textu a jestli se za takovou preambuli chceme/ dovedeme postavit a pak až v druhé oddělené části řešit jak to napsat v souladu s pravidly (z roku 2013?).

Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Jakub.Backa

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Omlouvám se, je normální pracovní den, takže vám všem nestíhám reagovat na nejrůznějších kanálech.
Ano původně jsem měla navrhovatele RT finance a Jirku, ale když jsem si podrobně přečetla text, tak jsem zjistila, že z něho jednoznačně nevyplývá, kdo je autorem, takže jsem změnila pro jistotu na tebe @David.Wagner Upravím tedy večer zase do původní podoby.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
David.Wagner

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12344
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Jakub.Michalek »

K řešení zbylých příjmových nerovností připravíme reformy, které povedou k robustnímu a solidárnějšímu
daňově - dávkovému systému.

Ahoj, dotaz na navrhovatele, tímto bylo myšleno co? Robustní daňový a dávkový systém máme, toho bych se spíš zbavoval, a udělal něco jednoduššího. V jakém smyslu má být systém solidárnější? Vždyť u nás je z mezinárodního pohledu víceméně vyvážené zdanění příjmů, problém je spíš extrémně nízké zdanění nemovitostí. Jinak jazykově je ta věta typickým ptydepe.

PS: Obecně si myslím, že body programu by měly být před předložením konzultovány mediálním odborem, aby v lidech rezonovaly a nevzikaly úřednická nicneříkající vyjádření. Jinak oproti stávajícímu znění bodu, které je už hodně dlouho překonané, je to výrazný posun k lepšímu, jen by bylo fajn to dělat systémově, ať to pak nemusíme znovu upravovat.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jiri.Valenta
Republikový výbor
Příspěvky: 32
Registrován: 12 úno 2018, 17:48
Profese: právník
Dal poděkování: 47 poděkování
Dostal poděkování: 88 poděkování

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Jiri.Valenta »

Ahoj všem,

v prvé řadě děkuju Davidu Františkovi Wagnerovi a Tereze Vovesové za předložení a administraci příspěvku do RV.

Krátce uvedu, co nás jako resortní tým vedlo k rekodifikaci dlouhodobého programu, jak jsme postupovali a postupujeme a jaké si klademe v této aktivitě cíle.

Změnu dlouhodobého programu diskutujeme dlouhu, opravdu dlouho.
Dosavadní texty považujeme za překonané a nepomáhají Pirátům jako straně, které se vytýká neznalost v ekonomice/národním hospodářství/veřejných rozpočtech.
Proto jsme minulý rok věnovali poměrně dost času debatě o základním zastřešení ekonomického programu - doslova preambuli. Tyto teze byly představeny i na ideové konferenci v Táboře.

Cílem je tedy překonané texty nahradit moderním, nadčasovým textem, který bude reflektovat jak teoretická východiska, tak přibližovat konkrétní kroky, které zvažujeme v rámci pirátských politik.
Nyní předkládáme RVčku základní politické teze, které po schválení ze strany orgánů strany projdou stylistickou úpravou.
Procesně to dává větší smysl.

Současně pracujeme na úpravách konkrétních oblastí finanční politiky - včetně rozpočtově-daňové otázky, kapitálové trhy/bankovnictví, eura, důchodů a hospodářské politiky (podnikání).

Ještě jednou díky a jsem připraven zodpovědět všechny dotazy a komentáře

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Valenta za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Backa, David.Wagner

Vedoucí resortního týmu Finance a náměstek ministra financí za Piráty.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Zdravím vás,

Předně poděkuju Jirkovi Valentovi za úvodní slovo a dále vkládám "pozdrav" od Adama Zábranského v plném znění.

Ve své podstatě se jedná o návrh na změny textu, a tak svou podporu můžete případně vyjádřit palcováním.

Adam.Zabransky píše: 22 říj 2022, 13:04

Ahoj, posílám pár návrhů na jazykové úpravy (vyznačeny tučně). ;)

Předmět: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Tereza.Vovesova píše: 16 říj 2022, 20:32

Pirátská strana prosazuje ve svém ekonomickém programu myšlenky volného trhu a tržní ekonomiky, což je svobodné prostředí, v němž jsou lidé i podniky schopni dosahovat svých vytyčených cílů. Víme, že svoboda a volné trhy jsou unikátními a nenahraditelnými prvky pro dosažení prosperity.

Dnešní výzvy opět ukazují, že volný trh nemůže existovat v bezbřehém prostoru, v němž neexistují žádná pravidla ani mantinely. Volný trh bez mantinelů se vychyluje a ztrácí stabilitu. Vychýlené (nerovné) trhy přestávají plnit svoji funkci a účel. Mezi důsledky nerovného trhu patří nezodpovědné užívání fosilních paliv, nárůst globálních monopolů a sociální vyloučení.

Stát se nemá plést do věcí, do kterých nepatří. Stát nemá konzervovat ekonomiku. Odbouráme zbytečnou a svazující regulaci, čímž uvolníme plný potenciál zaměstnanců a podnikatelů.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Vit.Zacek

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Mám následující dotazy:
1. Není mi zcela jasné, kdo je navrhovatelem, respektive, jaká je role @David.Wagner
Davide, ty nejsi členem Týmu finance nebo ano? Podílel si na té preambuli?
Byl požádán jen jako prostředník?

Další dotaz tedy na šéfa RT Finance @Jiri.Valenta či @David.Wagner

  1. Uvádíte, že "resortní tým Finance připravuje poslední řadu měsíců změny dlouhodobého programu."
    Kde najdu zápisy / podklady o těch přípravách, kde bylo oznámeno pro členy, že o tom jednáte (kromě Kompasu)?

Zkoušel jsem hledat, leč neúspěšně
z vaší stránky https://www.pirati.cz/pripoj-se/finance/
klikám na Archiv newsletteru - poslední newsletter 1. prosince 2020
klikám na Zápisy z týmu Finance poslední zápis je 7. 6. 2021
A když kliknu na poslední dva zápisy, tak mi Google hlasí, že je to smazané - dál už jsem to nezkoušel.

Pak je tam ještě vlákno Aktualizace dlouhodobého programu, ale to nevypadá, že je to pravé, tam je návrh Tibora Vansy z května 2021

Na Zulipu se mi nepodařilo dohledat váš stream.

Jako nevím, dělám něco blbě?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Dan.Lestina

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Tak já taky poprosím @Jiri.Valenta o dodání informace, kde najdeme podklady k přípravě.

David Wagner, pokud jsem dobře rozumměla jen pomohl RT finance realizovat podání do Podatelny RV.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37005 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ahoj, mám dvě věci:

1) Úplně nechápu, co je "preambule"; která část bodu finance se při schválení změní? - https://wiki.pirati.cz/program/finance

2) Mám na ploše dlouhodbě od někoho tohle:

Můžem to probrat v tomto jednání?

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Vojtech.Pikal píše: 29 říj 2022, 16:39

Ahoj, mám dvě věci:

1) Úplně nechápu, co je "preambule"; která část bodu finance se při schválení změní? - https://wiki.pirati.cz/program/finance

Co se formálních úprav týče, už jsme o tom s Jirkou mluvili. Myslím, že když škrtneme slovo preambule a doplní se ty dvě věty do úvodu, tak jsme přibližně na požádované struktuře bodů dlouhodobého programu a je možno návrh projednat.

Vojtech.Pikal píše: 29 říj 2022, 16:39

2) Mám na ploše dlouhodbě od někoho tohle: Návrh úpravy programového bodu Finance.docx
Můžem to probrat v tomto jednání?

No a tady bych teda měla přibližně stejné požadavky jako jsou na předložený návrh. Tj. Informaci, kde a s kým byl tenhle text projednán a případně odkaz na zápis. Na RV programové skupině se nic takového nejednalo, stav zápisů v RT Finance již byl rozebírán výše. 🤷‍♀️

Já jako nevím, ale předkládat přímo ke schválení do dlouhodobého programu texty ze šuplíků bez projednání s kompetentními orgány je takové no, nesystematické. Ne že by mi to rvalo žíly, ale v zásadě jsem proti.

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: RV 29/2022 Aktualizace dlouhodobého programu - Nová preambule Finance

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Mimochodem, vypadá to, že diskuze bude delší než jsme doufali, takže budu ráda, když mi sem za včas dáte požadavek na prodloužení. Zatím je rozprava naplánována do 24/11.

Tereza Vovesová
Obrázek

Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“