Chat Control 2.0

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.


Pravidla fóra

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.

Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. V anketách zde může hlasovat úplně každý, kdo má účet včetně robotů a nepříznivců strany.
Dodržujte prosím jeho pravidla a pravidla slušného chování.
Pro lepší diskuzi doporučujeme si založit účet.

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2463
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2012 poděkování
Dostal poděkování: 3234 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od Jan.Prokop »

Mikulas.Peksa píše: 16 kvě 2022, 13:42

Jinak - já nejsem právník a právní analýzu té věci jsem nedělal, nicméně pokud opírají právní základ o opatření o právo EU určit pravidla na společném digitálním trhu a cílí na poskytovatele služeb na tomto trhu, nepřijde mi, že by měli jednoduchý způsob, jak donutit individuální uživatele si instalovat spyware.

Jenže ten způsob není donutit individuální uživatele, ale výrobce zařízení a tvůrce systémů, pokud se dá do legislativy, že zařízení bez tohodle se nebude moci na území EU prodávat, tak do 5 let to bude mít 95% obyvatel

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Ivor.Kollar píše: 16 kvě 2022, 14:02

...

Tymto zakonom sa mozem ekludne dostat do stavu, kedy vo verejnych repozitaroch NEBUDU SMIET byt programy/aplikacie pre skutocne funkcnu bezpecnu komunikaciu, rozne matrix klienty, jabber, atd. To uz skutocne zavana cinskym scenarom. V takom pripade to, ze ja budem robit veci spravne/bezpecne mi bude nanic, pretoze nebudem moct komunikovat s nikym inym okrem par dalsich nerdov.

...

Ono to v tom návrhu technicky je přesně takto napsaný. Což je nightmare. Ale ta Severní Korea jde AFAIK dál, když připojíš do Internetu zařízení bez vládního spyware, jdeš do vězení. Teda, oni nemají Internet (protože by se jim zvenku připojovali lidi bez spyware), takže provozují takový státní intranet. Takže každý musí mít spyware.

Což je asi jedno, protože ten návrh je zhovadilý, i když by jistě šlo vymyslet návrh ještě zhovadilejší. Za sebe říkám, že kapacitně teď úplně nestíhám dělat koordinátora české kampaně proti tomu, ale jsem asi schopen popsat jak český, tak evropský legislativní proces případnému zájemci. Existují asi tak 3 hlavní způsoby, jak se to dá zaříznout, ale někdo by měl sledovat, že se píšou dopisy odpovědným lidem resp. pořádají demošky před příslušnými ministerstvy.

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
tomas.valenta
Technický odbor
Příspěvky: 51
Registrován: 21 dub 2021, 00:28
Dal poděkování: 79 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od tomas.valenta »

Tak, sice to trvalo trochu delší dobu než jsem čekal, ale stránka s informacemi je víceméně připravená. Petice zatím ještě chybí, ale základní informace, argumenty, plakát a BCC pro všechny europoslance, kteří naposledy hlasovali pro, tam jsou. Za jakoukoli konstruktivní kritiku nebo návrhy samozřejmě budu rád. :)

Na chystání demonstrací - pravděpodobně v Praze - momentálně čas nenajdu, ale koncem měsíce by se to mělo zlepšit. Na Zulipu se zatím několik potenciálních účastníků našlo.

Mikulas.Peksa píše: 16 kvě 2022, 15:15

Za sebe říkám, že kapacitně teď úplně nestíhám dělat koordinátora české kampaně proti tomu, ale jsem asi schopen popsat jak český, tak evropský legislativní proces případnému zájemci.

Já bych se asi hlásil.

Uživatelský avatar
tomas.valenta
Technický odbor
Příspěvky: 51
Registrován: 21 dub 2021, 00:28
Dal poděkování: 79 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od tomas.valenta »

Menší update - petice je připravená.

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5263
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7656 poděkování
Dostal poděkování: 8841 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Ale vypada uzavrene... :)

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
tomas.valenta
Technický odbor
Příspěvky: 51
Registrován: 21 dub 2021, 00:28
Dal poděkování: 79 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od tomas.valenta »

Zítra na Náměstí Svobody v Teplicích od cca 15:00 budu zkoušet první fyzické sbírání podpisů! Budu moc rád, pokud se někdo přijde podívat, případně pomoct. Další dny ještě ohlásím, příští týden pravděpodobně v Praze.

Rostislav.Reha píše: 30 kvě 2022, 14:00

Ale vypada uzavrene... :)

Přesunul jsem ji na svou vlastní open source věc, na té uzavřené je na ní odkaz. Je to tak lepší, z petice.com navíc nebude middleman. :) Chtěl jsem tady ten odkaz upravit, ale lhůta už asi vypršela.

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od radomirpolach »

Já si myslím, že dlouhodobě je třeba vytvořit tlak na to, aby šifrovaná komunikace byla ústavní právo, po zamyšlení nejlépe jako součást Listiny základních práv a svobod.

Můj návrh by po troše přemýšlení zněl asi takto jako návaznost na Článek 13 o listovním tajemství.

Každý má právo bez omezení zabezpečit šifrováním listovní tajemství a tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem. Stejně se zaručuje právo zabezpečit šifrováním tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením včetně zařízení digitálních využívajících počítačové sítě.

Explicitně bych taky rozšířil Článek 13:

Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením včetně zařízení digitálních vyučívajících počítačové sítě.

Nejspíše by to mohlo být obojí ve Článku 13:

Článek 13
(1) Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením včetně zařízení digitálních vyučívajících počítačové sítě.
(2) Každý má právo bez omezení zabezpečit šifrováním listovní tajemství a tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem. Stejně se zaručuje právo zabezpečit šifrováním tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením včetně zařízení digitálních využívajících počítačové sítě.

Uživatelský avatar
Marek.Krejpsky
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 532
Registrován: 20 zář 2019, 17:00
Profese: konzultant IT
Dal poděkování: 1896 poděkování
Dostal poděkování: 766 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od Marek.Krejpsky »

Petici podporuji a právo na soukromí jistě patří mezi základní lidská práva.

Bohužel realita dneška je, že se z pololegálního sledování stal výnosný byznys sponzorovaný mnoha vládami - například Polsko již také zakoupilo sledovací software Pegasus stejně jako další státy. To je pravděpodobně nelegální věc, kterou by zákonná úprava mohla alespoň zdánlivě regulovat.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Pegasus_(spyware)

Problém bude s vymahatelností takového práva, když mi agenti odkudkoliv nabourají iPhone, který se chlubí zabezpečením, kdo bude odpovědný? Apple za klamavou reklamu a nezabezpečené zařízení nebo vláda která Pegasus koupila, nebo firma co to vyvinula? Když nějaký teenage kutil naopak nabourá infrastruktury státu pomocí stejného přístupu, jak by měla spravedlnost postupovat?

Mnoho novinových článků vyšlo o vzájemném sledování, kdy se software našel u významných osob různých zemí, ale nikde jsem nezaznamenal že by někdo někoho dal k soudu - jak by mělo toto právo na soukromí fungovat v soudní praxi?

Marek Křejpský
místopředseda KS Vysočina, zakládající člen MS Žďársko
profil na webu

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 967
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2211 poděkování
Dostal poděkování: 2518 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Marek.Krejpsky píše: 31 kvě 2022, 08:04

Petici podporuji a právo na soukromí jistě patří mezi základní lidská práva.

Bohužel realita dneška je, že se z pololegálního sledování stal výnosný byznys sponzorovaný mnoha vládami - například Polsko již také zakoupilo sledovací software Pegasus stejně jako další státy. To je pravděpodobně nelegální věc, kterou by zákonná úprava mohla alespoň zdánlivě regulovat.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Pegasus_(spyware)

Problém bude s vymahatelností takového práva, když mi agenti odkudkoliv nabourají iPhone, který se chlubí zabezpečením, kdo bude odpovědný? Apple za klamavou reklamu a nezabezpečené zařízení nebo vláda která Pegasus koupila, nebo firma co to vyvinula? Když nějaký teenage kutil naopak nabourá infrastruktury státu pomocí stejného přístupu, jak by měla spravedlnost postupovat?

Mnoho novinových článků vyšlo o vzájemném sledování, kdy se software našel u významných osob různých zemí, ale nikde jsem nezaznamenal že by někdo někoho dal k soudu - jak by mělo toto právo na soukromí fungovat v soudní praxi?

No, "pololegalneho", vzhladom k tomu ze presiel zakon o vojenskom zpravodajstve, kde sme to nedokazali zastavit, tak vo vacsine pripadov uz aj legalneho. VZ dostalo bianco sek podla vlastneho uvazenia a bez nezavislej kontroly hackovat co uzna za vhodne, kedykolvek a kdekolvek. To ze k tomu nevidis sudne spory je logicke, nakolko sa typicky jedna o zpravodajske, nie policajne akcie.

Inak je to ale trochu ina liga, cielene naburavanie konkretnych zariadeni je problem, ale inej kategorie nez plosne sledovanie obyvatelstva, navyse nakazane zakonom. (co teba mimochodom uz VZ teraz tiez moze robit, ak bude chciet)

Uživatelský avatar
tomas.valenta
Technický odbor
Příspěvky: 51
Registrován: 21 dub 2021, 00:28
Dal poděkování: 79 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Chat Control 2.0

Příspěvek od tomas.valenta »

14.6. od 14:30 na Palackého Náměstí v Praze pořádáme demonstraci! Více informací je na stránkách, průběžně budu přidávat nové detaily, pokud nějaké budou.

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“