Jak to udělat s profesionálním sportem za veřejné peníze?

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Krajske expertni tymy - vedouci

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Jak to udělat s profesionálním sportem za veřejné peníze?

Příspěvek od Ondra.kl »

Arnost.Stepanek píše: 25 lis 2019, 06:19Protože tak je to nastaveno a má to celou spoustu vazeb.
To je opravdu blbý důvod.
Arnost.Stepanek píše: 25 lis 2019, 06:19Omluv případné nepřesnosti, ale pro ilustraci: Bára Špotáková je profesionální sportovec. Je členkou Dukly Praha, tzn. zaměstnankyně Armády ČR, kterou platíme z rozpočtu - tzn. z veřejných peněz. Stejně to mají biatlonisté, vodní slalomáři, judisté, rychlobruslaři, atleti, ...
To mi také není jasné proč to současná armáda platí. Dokud to byla ČSLA tak to bylo celkem jasné - vrcholoví sportovci byli pod kontrolou.
Arnost.Stepanek píše: 25 lis 2019, 06:19Kdybychom nepodporovali profesionální sport vůbec, zmizí Krpálek, Špotáková, Sáblíková, Samková ... tím zmizí vzory pro mládež, aby sportovala ... a to má spoustu důsledků pro společnost.
Aha, takže podpora profesionálního sportu je vlastně reklamní akcí, aby děti sportovaly. hmmm ... nedělám si iluze o účinnosti takové reklamy.

Myslím, že mnohem levnější, účelnější a efektivnější je přímo financovat samotný sport mládeže. A tam je obvykle problém kolik to stojí rodiče - pokud ti nezaplatí, tak děcko prostě sportovat nepůjde - protože proč by mělo? A z tohoto pohledu jsou nejlevnější kroužky při škole / DDM. Syn ve škole na míčové hry chodil rád - a nedělám si iluze o tom, že by věděl alespoň jedno jméno nějakého fotbalisty. Chodí i do Skautu - tam si řekli o 1000 kč/rok. V judu, chtěli cca 1800 / pololetí - a přestože tam chodil v době, kdy Krpálek vyhrál na MS a dokonce ho i osobně viděl na setkání, tak si ho nepamatuje.

btw mezi děckama je teď stejně populární parkour, takže Krpálek, Špotáková, Sáblíková, Samková, Jágr atd... prostě nic. Ono to už totiž není jako před 30 lety, kdy v televizi tyhle "hrdiny" dětem programově vyráběli a žádní jiní vznikat nemohli.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Antonino.Milicia
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Jak to udělat s profesionálním sportem za veřejné peníze?

Příspěvek od Ondra.kl »

Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Příspěvky: 434
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak to udělat s profesionálním sportem za veřejné peníze?

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Antonino píše: 25 lis 2019, 10:57 Pokud chceš profesionální sport, jsou asi třeba i ty mezistupně. Je to na hlubší analýzu a spíše filozofickou hodnotovou než ekonomickou.
Co se týče vzorů, je to opět složitější a také hodno hlubších úvah. Můj dědeček běhával se Zátopkem... tehdy to šlo i jinak.
Není to o tom, že já chci profi sport. On tady je - a rušit ho je pitomost. Jde o to ujasnit si, kam směřovat podporu z veřejných zdrojů.

Ano za Zátopka to šlo i jinak ... ale on tehdy dal světový rekord za 29:02 - na tehdejší dobu fantastický čas. V podstatě on byl jeden z prvních profesionálů :-)

pro představu dneska 28:09 znamená 1136. místo na světě (dál tabulky https://www.worldathletics.org/records/ ... r?page=12 nevedou.

Prostě sport se strašně zrychlil a zkvalitnil. Dneska to nejde dělat jako za Zátopka :-).
Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Jak to udělat s profesionálním sportem za veřejné peníze?

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Arnost.Stepanek píše: 25 lis 2019, 18:07
Antonino píše: 25 lis 2019, 10:57 Pokud chceš profesionální sport, jsou asi třeba i ty mezistupně. Je to na hlubší analýzu a spíše filozofickou hodnotovou než ekonomickou.
Co se týče vzorů, je to opět složitější a také hodno hlubších úvah. Můj dědeček běhával se Zátopkem... tehdy to šlo i jinak.
Není to o tom, že já chci profi sport. On tady je - a rušit ho je pitomost. Jde o to ujasnit si, kam směřovat podporu z veřejných zdrojů.

Ano za Zátopka to šlo i jinak ... ale on tehdy dal světový rekord za 29:02 - na tehdejší dobu fantastický čas. V podstatě on byl jeden z prvních profesionálů :-)

pro představu dneska 28:09 znamená 1136. místo na světě (dál tabulky https://www.worldathletics.org/records/ ... r?page=12 nevedou.

Prostě sport se strašně zrychlil a zkvalitnil. Dneska to nejde dělat jako za Zátopka :-).
Já se tě v tom textu zastával :) - že pokud chceme špičkové profíky, tak jsou třeba i "jen" ti výborní, ze kterých se vyvinou. Snažím si být objektivní - pokud většina společnosti takový druh zábavy chce, tak to respektuji (a pomáhám ti v argumentaci).

OFFTOPICMůj osobní postoj na komerční sport je zcela negativní - nepotřebuji ho, ani nepotřebuji ten nekonečný business kolem, doping, reklamu, sponzory, komerci, trika, plakáty, celibritování, vyřvávání s pivem v ruce "kdo neskáče není Čech" atd. Komerční (profesionální sport) je jen zábava. Sportovci baví diváky, to je všechno. Tak trochu to patří do (")kultury("), asi jako gladiátoři v Koloseu. Je mi jedno, jestli Zátopek je podle dnešních kritérií nula, pro mne to je pan sportovec. A vlastně je mi jedno, jestli někdo překoná nějaký rekord. Bude život na Zemi lepší? :)

V mé Utopii děti i dospělí sportují amatérsky, protože je to baví a je to dobré pro kondici, zdraví a všeobecný rozvoj. Je to i relaxace a zábava. Ti nejlepší pomáhají se rozvíjet těm ostatním. Nikdo to nedělá pro peníze a nikdo nesedí u bedny s pivem v ruce a nečučí na jiné, jak něco dělají. Btw, takto to funguje na deskovkách, kam léta chodím. Ani to pivo tam není třeba.


Jak jsem napsal, to je má osobní volba, ve které jsem osamocen. A respektuji preference většiny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Arnost.Stepanek

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Příspěvky: 434
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak to udělat s profesionálním sportem za veřejné peníze?

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Antonino píše: 25 lis 2019, 20:09
Já se tě v tom textu zastával :) - že pokud chceme špičkové profíky, tak jsou třeba i "jen" ti výborní, ze kterých se vyvinou. Snažím si být objektivní - pokud většina společnosti takový druh zábavy chce, tak to respektuji (a pomáhám ti v argumentaci).
... a já ti za to děkuji - a pomáhám si i díky této debatě rovnat názory a argumentaci :-)

OFFTOPICmoje dcera si vybrala dráhu vrcholové plavkyně. Vnímám, jak ji to formuje osobnost ... přestože je v reprezentaci, tak o profesionálním sportu nemůže být řeč. A ano z pohledu společnosti je to na širokou filozofickou debatu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvek:
Antonino.Milicia
Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak to udělat s profesionálním sportem za veřejné peníze?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Arnost.Stepanek píše: 25 lis 2019, 06:19
Ondra.kl píše: 16 zář 2019, 08:46 ... a proč vůbec podporovat profesionální sport za veřejné peníze?
Kdybychom nepodporovali profesionální sport vůbec, zmizí Krpálek, Špotáková, Sáblíková, Samková ... tím zmizí vzory pro mládež, aby sportovala ... a to má spoustu důsledků pro společnost.
Ono je to celosvětově, ale ... proč to ještě před nějakými 50-70 lety fungovalo tak, že ráno stál za soustruhem, odpoledne honil míč po škvárovém hřišti a nakonec jel republiku reprezentovat na mistrovství světa, Evropy, nebo na OH?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Sport“